GALERIA
Z BAJKĄ PO MAPIE, CZ. 5: „JAŚ I MAŁGOSIA”
24 kwietnia 2015 r. odbył się finał cyklu spotkań w ramach projektu, w którym uczestniczyły grupy „Biedronki” i „Zielone Groszki”. Podsumowaliśmy nasze dotychczasowe podróże po Europie, używając pozdrowień w różnych językach. Nawiązując do ostatniego przystanku – Belgii, który był najsłodszym spotkaniem, postanowiliśmy przypomnieć sobie baśń „Jaś i Małgosia”. Przy użyciu instrumentów i plansz obrazkowych powstała nowa interpretacja tekstu. Wszyscy zostali nagrodzeni magicznymi pierniczkami z chatki Baby Jagi. Powstały też prace plastyczne – kolorowe chatki wyklejone klockami kukurydzianymi (PlayMais).
Na zakończenie cyklu spotkań uczestnicy otrzymali pamiątkowe zestawy upominkowe: książkę „Bajarz Europejski” i grę planszową „Podróże po Europie” oraz dyplomy.
Z BAJKĄ PO MAPIE, CZ. 4: CZEKOLADA
16 kwietnia 2015 r. w Przedszkolu Miejskim Nr 13 w Olsztynie grupa „Biedronki” odbyła podróż do Belgii. Dzieci już wiedzą, że stolicą Belgii jest Bruksela, gdzie m.in. zaprojektowano walutę euro. Tam znajduje się również figurka-fontanna nagiego, sikającego chłopca nazwanego Manneken Pis. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się także, że mieszkańcy Belgii słodzą popcorn, a Belgowie słyną z produkcji czekolady. Podczas spotkania uczestnicy poznali etapy jej powstawania, rodzaje, a potem wymieniali swoje ulubione smaki. Następnie wysłuchali opowiadania pt. „O tym, jak roztopiły się czekolady i czekoladki” autorstwa Joanny Krzyżanek. Punktem kulminacyjnym spotkania była prawdziwa czekoladowa fontanna. Degustacja trwała długo i wszyscy żałowali, że nie może być tak częściej.
EUROPEJSKI EKSPRES - ZAJĘCIA
15 kwietnia Wojewódzka Biblioteka Publiczna była gościem Gimnazjum nr 11 w Olsztynie. Wybraliśmy się tam z programem pod hasłem „Europejski Ekspres”, by promować wiedzę o baśniach i Unii Europejskiej wśród uczniów podstawówek i gimnazjum. Poprzez przygotowane łamigłówki oraz quiz zachęcaliśmy dzieci do przyswajania wiedzy na temat krajów należących do Wspólnoty.
Współorganizator: Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela, Gimnazjum nr 11 w Olsztynie
EUROPA NA JĘZYKACH
8 kwietnia zebraliśmy się w Piątce – Bibliotece Dzieci i Młodzieży, by porozmawiać o i w różnych językach. W bibliotecznej Wieży Babel dało się słyszeć takie języki jak niemiecki, angielski, hiszpański, francuski, włoski, a nawet łacinę. Spotkanie skierowane było do wszystkich grup wiekowych, a jego uczestnicy mogli nie tylko miło spędzić czas rozwiązując językowe łamigłówki, ale także poszerzyć swoją wiedzę z zakresu języków obcych.
Tematem przewodnim całego spotkania były baśnie oraz języki Unii Europejskiej.
(KO)MIKS BAJEK – WARSZTATY KOMIKSOWE
20 marca 2015 r. w Starym Ratuszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie odbył się warsztat (KO)MIKS BAJEK. Zajęcia poprowadził olsztyński artysta i nauczyciel – Adam Cieślak.
Z BAJKĄ PO MAPIE, CZ. 3: „PANI ZAMIEĆ”
19 marca 2015 r. w Przedszkolu Miejskim nr 13 w Olsztynie odbyły się zajęcia dla dzieci ph. „Pani Zamieć”. Temat zajęć nawiązywał do kończącej się zimy i zbliżającej się za dwa dni kalendarzowej wiosny. Po lekturze baśni „Pani Zamieć” braci Grimm rozmawialiśmy o tym, jak rozpoznać wiosnę i jakie znamy przysłowia z nią związane. Następnie wyruszyliśmy w podróż po Europie – odwiedziliśmy Niemcy, Danię i Szwecję, Wielką Brytanię, Francję, Hiszpanię, Włochy i – oczywiście – Polskę. Podróżowaliśmy różnymi środkami lokomocji: pociągiem, samolotem, promem i rowerem. Dzieci poznały ciekawostki charakterystyczne dla danego państwa, a także zwyczaje wiosenne i wielkanocne. Tańczyliśmy też do „Wiosny” Vivaldiego. To była zabawa.
Na zakończenie dzieci wykonały wielkanocne ozdoby, które występują w czasie świąt we wszystkich wymienionych państwach.
OFICJALNA INAUGURACJA PROJEKTU „NA TROPIE EUROBOHATERA”
2 marca 2015 r. miało miejsce oficjalne rozpoczęcie projektu „NA TROPIE EUROBOHATERA”. Po części oficjalnej, która odbyła się w Galerii Stary Ratusz goście, którzy na co dzień zajmują się moderowaniem Dyskusyjnych Klubów Książki, udali się do Pokoju z widokiem, by wziąć udział w warsztatach poświęconych baśni ph. „Medium społecznościowe sprzed doby Internetu – baśnie i legendy europejskie dla dzieci”. Warsztaty prowadziła Anna Krawczyk z Miejskiej Biblioteki Publicznej Galerii Książki w Oświęcimiu.
Oficjalne rozpoczęcie projektu połączone było z finisażem wystawy „BAŚNIOWE TROPY EUROPY”, którą można było oglądać w Galerii Stary Ratusz od 16 lutego.
Z BAJKĄ PO MAPIE, CZ. 2: „KOT W BUTACH”
19 lutego 2015 r. w Przedszkolu Miejskim Nr 13 w Olsztynie odbyły się zajęcia dla dzieci pt. „Kot w butach”. Bajkę opowiedział młynarczyk Janek i sam Kot w butach, który wzbudził ogromną sympatię dzieci. Po przedstawieniu uczestnicy rozwiązywali zagadki literackie oraz dowiedzieli się, kim był Perrault, gdzie mieszkał i gdzie leży Paryż, a także, co uwielbiają jeść Francuzi. Na zakończenie wszystkie dzieci mogły wykonać kocią zakładkę do książki.
WYSTAWA „BAŚNIOWE TROPY EUROPY”
Od 16 lutego do 5 marca w Galerii Stary Ratusz w Olsztynie można oglądać wystawę „BAŚNIOWE TROPY EUROPY”, która przybliża tematykę baśni europejskich, pokazuje wspólne motywy tych utworów, a także ich obecność we współczesnej kulturze, także popularnej.