Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dobrym Mieście
Biblioteka w Dobrym Mieście funkcjonuje w strukturach Centrum Kulturalno-Bibliotecznego. Na terenie gminy znajdują się też dwie filie: w Cerkiewniku i Orzechowie oraz 4 punkty biblioteczne. Placówka od lat prowadzi usługę „Książki na telefon” dla osób chorych i niepełnosprawnych. Przy bibliotece działają trzy Dyskusyjne Kluby Książki – dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Bardzo ważną grupą użytkowników są dzieci i młodzież. Dla nich prowadzona jest szeroka działalność edukacyjna, uzupełniająca program nauczania szkolnego. Typowe lekcje biblioteczne, choć konieczne, nie ograniczają kreatywności bibliotekarzy w opracowywaniu sposobów dotarcia do grupy najmłodszych użytkowników, np. Bobas w Bibliotece – mądre wychowanie. Spotkania adresowane są do opiekunów i dzieci w wieku od 2 do 4 lat. Akcje jak „Mała książka – wielki człowiek” czy Dzień głośnego czytania też cieszą się ogromnym powodzeniem.
W 2019 roku Noc Bibliotek przebiegała pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”. Dzięki włączeniu się dobromiejskiej placówki w działanie dzieci miały okazję utworzyć własną grę planszową oraz obejrzeć film pt. „Ptyś i Bill”. Senior w Bibliotece to z kolei przyjazna przestrzeń dla osób starszych i zagospodarowanie ich czasu wolnego. Kameralne spotkania służą zaspokojeniu potrzeby kontaktu z innymi ludźmi w podobnym wieku i integracji. Seniorzy prezentują swoje pasje, np. robótki ręczne. Dużym zainteresowaniem cieszą się spotkania z pisarzami i nowy cykl spotkań z ludźmi dotkniętymi nieuleczalnymi chorobami. Biblioteka co roku bierze też udział w Narodowym Czytaniu. Znacznym powodzeniem cieszy się akcja Bookcrossing, która daje szansę czytania tym, których nie stać na zakup książek i powoduje, że są one w ciągłym obiegu.
W 2019 roku biblioteka przeprowadziła 55 imprez dla użytkowników i mieszkańców gminy Dobre Miasto, w których uczestniczyło 6667 użytkowników.
Biblioteka Publiczna w Dobrym Mieście współorganizuje obieg wypożyczeń międzybibliotecznych pomiędzy bibliotekami realizującymi zadania biblioteki powiatowej, w tym zbiorów specjalnych, kataloguje zbiory w programie MAK+ oraz aktualizuje stronę internetową. Uwolniła również pomieszczenia od barier architektonicznych, umożliwiając osobom niepełnosprawnym korzystanie z zasobów biblioteki. Prowadzi wypożyczalnię odtwarzacza cyfrowej książki mówionej Czytak Plus.