W Czytelni Czasopism Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie odbyło się spotkanie autorskie z Olg± Lipińsk±, reżyserk±, scenarzystk±, satyryczk± i felietonistk±. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotografii „Olga Lipińska” w opracowaniu Hanny Siudalskiej. Spotkanie, na które tłumnie przybyli mieszkańcy nie tylko Olsztyna, ale i całego województwa, poprowadził dyrektor WBP, Andrzej Marcinkiewicz.
Olga Lipińska to absolwentka Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Szerokiej publiczno¶ci znana jest przede wszystkim ze swojej twórczo¶ci telewizyjnej. Z telewizj± zwi±zana była od pocz±tku lat sze¶ćdziesi±tych. Wyreżyserowała ok. pięćdziesięciu znakomitych spektakli Teatru Telewizji, m.in. „Damy i Huzary” (1973), „Skiz” (1977), przedstawienie „Hamlet we wsi Głucha Dolna” (1987), „Gwałtu, co się dzieje” (1992), „Zemstę” (1994), „Baryłeczkę” (1995), „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” (2007).
Jest twórczyni± legendarnego telewizyjnego „Kabaretu Olgi Lipińskiej”, który przez trzydzie¶ci pięć lat, stanowi±c satyryczny komentarz do zmieniaj±cej się polityczno-społecznej sytuacji w Polsce, wzbudzał krańcowe emocje, prowokował do my¶lenia i tępił narodowe przywary. W opinii wielu był jednym z najważniejszych programów telewizji publicznej.
Od pocz±tku kariery zwi±zana była również z teatrem. Jeszcze na studiach jako aktorka i reżyser współtworzyła Studencki Teatr Satyryków STS. Staż reżyserski odbywała w Teatrze Współczesnym w Warszawie współpracuj±c z Aleksandrem Bardinim, Erwinem Axerem i Andrzejem Łapickim. Po studiach reżyserowała w Teatrze Ludowym w Krakowie-Nowej Hucie, w warszawskim Teatrze Rozmaito¶ci oraz spektakle operowe w Operze ¦l±skiej w Bytomiu i w Poznaniu. W latach 1977-1990 była dyrektorem Teatru Komedia w Warszawie, gdzie wyreżyserowała takie spektakle jak: „Siódme – mniej kradnij Dario Fo” (1979), „Król IV Stanisława Grochowiaka” (1980), „Ja się nie boję braci Rojek” – adaptacja tekstów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (1981), „Dożywocie Aleksandra hr. Fredry” (1983), „Kram z piosenkami Leona Schillera” (1984), „Happy End Bertolda Brechta” (1986) oraz dwa spektakle autorskie: „¦miechowisko” (1982) i „Kabaretowa mysz” (1985). Ostatnim wyreżyserowanym w Teatrze Komedia spektaklem Olgi Lipińskiej był „Zamek w Szwecji” Françoise Sagan (1989). Do reżyserii teatralnej powróciła po dłuższej przerwie spektaklem „Pułapka na myszy” Agathy Christie, którego premiera w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbyła się 14 wrze¶nia 2007 roku. Spektakl przy pełnej widowni grany jest do dzi¶. W 2013 roku wyreżyserowała w Teatrze 6 piętro spektakl „Słoneczni chłopcy” Neila Simona z Piotrem Fronczewskim i Krzysztofem Kowalewskim w rolach tytułowych. Przedstawienie cieszy się niezwykłym powodzeniem nie tylko na scenie macierzystego teatru, ale również na scenach teatrów w całej Polsce.
Olga Lipińska jest też autork± zbiorów felietonów wydanych w 2005 roku: „Mój pamiętnik potoczny”, „Co by tu jeszcze” z roku 2009 oraz „Jeszcze słychać ¶miech” z 2013 r. nakładem Wydawnictwa „Prószyński i S-ka”.
Wykłada w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Reżyserii.
Partner wydarzenia:
Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
|
|