II. Sieć bibliotek publicznych województwa warmińsko-mazurskiego

W roku 2011 sieć bibliotek publicznych województwa warmińsko-mazurskiego liczyła 318 placówek (124 biblioteki i 194 filie), z czego 89 zlokalizowanych było w mieście, a 229 na wsi. Szczegółowe dane obrazuje Tabela 1. Sieć samorządowych bibliotek publicznych województwa warmińsko-mazurskiego w roku 2011 r.

W ciągu roku zlikwidowano filię w Kutach (GBP w Pozezdrzu) oraz filię w Orłowie (GBP Wydminy). W obydwu przypadkach przyczyną był brak lokalu. Dotychczasowe pomieszczenia obydwu filii znajdowały się w budynkach innych instytucji, które uległy lkwidacji.

W ciągu roku nieczynnych było 8 placówek, z czego kolejny już rok:

Po raz pierwszy w 2011 r. odnotowano jako nieczynne 2 placówki: filię w Siedliskach (GBP Wydminy) oraz filię w Mazurach (GBP Świętajno). Obydwie placówki ulegną likwidacji w roku 2012.

Według danych WBP w Olsztynie wszystkie biblioteki posiadają status instytucji kultury.

Wszystkie jednostki administracyjne stopnia gminnego w województwie warmińsko-mazurskim wywiązują się z zadania prowadzenia biblioteki publicznej. W dalszym ciągu w trzech gminach wiejskich: Iława, Elbląg i Gietrzwałd, wszystkie placówki mają status równorzędnych bibliotek i działają w strukturach domów kultury.


W 28 gminach, co stanowi 24% ogółu jednostek samorządu terytorialnego województwa warmińsko-mazurskiego, mieszkańcy obsługiwani są przez instytucje kultury prowadzące w połączonej strukturze działalność domu kultury i biblioteki. Sytuacja nie zmieniła się w stosunku do roku ubiegłego. Pod koniec 2011 r. w 3 gminach: Olsztynek, Gietrzwałd i Elbląg podjęto uchwały dotyczące wyłączenia bibliotek publicznych ze struktur domów kultury od 1.01.2012 r. We wszystkich przypadkach spowodowane to było chęcią skorzystania ze środków Programu Wieloletniego Kultura+. Priorytet „Biblioteka+. Infrastruktura Bibliotek” MKiDN, aby poprawić sytuację lokalową bibliotek. Dodatkowo uporządkuje to sytuację w dwóch z trzech ww. gmin: w Gietrzwałdzie oraz gminie Elbląg. Do roku 2011 wszystkie placówki w ww. gminach posiadały równorzędny status bibliotek. Od roku 2012 powołano główne biblioteki gminne z siecią filii.


Na terenie województwa działa obecnie 18 filii publiczno-szkolnych (niecałe 6% wszystkich placówek). Zmniejszenie liczby placówek publiczno-szkolnych w ciągu roku wynika z korekty sieci – 7 filii wykazywanych do tej pory jako publiczno-szkolne jedynie mieściło się w lokalu szkoły.

Podobnie jak w latach ubiegłych biblioteki publiczno-szpitalne na terenie województwa działały jedynie w ramach MBP w Biskupcu oraz MBP w Działdowie.

Czynną działalność w dalszym ciągu prowadziły 52 oddziały i biblioteki dziecięce (ich sytuacja nie zmieniła się w ciągu ostatniego roku), 2 oddziały podobnie jak filie, w których funkcjonują były zawieszone. Filia dla dzieci i młodzieży w Lidzbarku Warmińskim pod koniec 2011 r. przeniesiona została do nowych pomieszczeń biblioteki głównej i będzie działać od 2012 r. wspólnie z oddziałem dziecięcym.


W roku sprawozdawczym w województwie warmińsko-mazurskim działalność prowadziły 102 punkty biblioteczne, w tym 78 na wsi, 24 w mieście. W 2011 r. utworzono 4 punkty, zlikwidowano 25. Ogółem sieć zmniejszyła się o 20 punktów.


Obowiązek ustawowy polegający na konieczności organizowania i prowadzenia powiatowej biblioteki publicznej w 2011 r. realizowało 16 powiatów województwa warmińsko-mazurskiego (14 powiatów ziemskich, 2 grodzkie).

Według stanu na koniec 2011 r. nie były podpisane porozumienia na realizację zadań biblioteki powiatowej w 5 powiatach (Kętrzyn, Szczytno, Nidzica, Mrągowo, Ostróda).

Szerzej o działalności bibliotek powiatowych traktuje pkt. 2 niniejszego sprawozdania.

Powrót