VIII. Programy pomocowe.

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie realizowano następujące projekty:

  1. Dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego:
  2. Dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury i Samorządu Województwa
  3. Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej:
  4. Dofinansowane ze środków samorządowych:
  5. Projekty dofinansowane przez fundacje i stowarzyszenia:
  6. Finansowane ze środków innych instytucji kultury:

Ważniejsze projekty realizowane przez biblioteki publiczne województwa warmińsko-mazurskiego:

  1. Projekty dofinansowane za pośrednictwem organów rządowych:
    1. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego:
      • W ramach ministerialnego Programu Infrastruktura Bibliotek” dotację na podniesienie standardów lokalowych i estetycznych placówki z województwa warmińsko-mazurskiego otrzymały 3 biblioteki, były to: M-GBP w Korszach (50000 zł), BPG w Kolnie (22227 zł) i BPG w Markusach (60000 zł).
      • MBP Braniewo: „Bawię się, tworzę i rozwijam”. Celem projektu było promowanie literatury i czytelnictwa wsród dzieci w wieku 3-5 lat, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz dorosłych z Braniewa i powiatu braniewskiego. W ramach projektu odbyły się: 2 spotkania z pisarką Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, spotkanie z historykiem Grzegorzem Białuńskim p.h. „Prusowie: zapomniany naród Europy”, spotkanie z pisarką Małgorzatą Karoliną Piekarską, 2 warsztaty literackie „Szkoła Pisarzy” prowadzone przez poetę Wojciecha Kassa, 6 zajęć edukacyjnych pt. „Maluch, radość czytania, zabawa”, Bajkowy Piknik Rodzinny, warsztaty teatralne dla przedszkolaków – Teatr Form Niezależnych z Olsztyna, 2 warsztaty literacko-plastyczne pt.”Szmatki, masażyki, zabawy z głosem” prowadzone przez autorkę i ilustratorkę Agatę Półtorak, warsztaty edukacyjne pt. ”Era Gutenberga” - Czerpalnia Papieru KALANDER, Teatr przy stoliku – występ aktorów z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie w sztuce Filipa Bajona pt. ”Engagement”. We wszystkich działaniach projektu uczestniczyło razem 948 osób.
      • Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida:
        • „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”. Celem projektu było wykonanie oceny stanu zachowania i przeprowadzenie konserwacji zapobiegawczej i zachowawczej zbioru 2280 woluminów zabytkowych, w tym inkunabułów i starych druków z XVI -XVII w.
        • W realizacji projektu wzięli udział zarówno pracownicy Biblioteki, jak i zatrudnieni z zewnątrz konserwatorzy dzieł sztuki oraz studenci ze specjalizacją konserwacja zabytkowego papieru i skóry. W ramach projektu stworzona została baza danych, w której umieszczone informacje dotyczące techniki wykonania, stanu zachowania oraz proweniencji badanych książek, uzupełnione o dokumentację fotograficzną. Została również wykonana szczegółowa ekspertyza mikrobiologiczna zbiorów. Prace nadzorowane były przez specjalistów z Zakładu Konserwacji Papieru i Skóry Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
        • „Konferencja "Codzienność kręci – kultura codzienności, codzienność kultury”. W konferencji wzięli udział naukowcy, dziennikarze, menadżerowie i pracownicy instytucji kultury, niezależni animatorzy kultury, przedstawiciela władz samorządowych i administracji z całej Polski. Nadzór merytoryczny nad konferencją sprawowali: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Wiesław Godzic, prof. Roch Sulima, prof. Wociech Burszta, prof. Tomasz Szlendak, prof.Mirosław Duchnowski, prof. Barbara Fatyga, dr. Mirosław Pęczak. Podczas konferencji badacze zaprezentowali swoje dotychczasowe doświadczenia i wyniki przeprowadzonych badań dotyczących kultury codzienności. W konferencji wzięły udział 172 osoby. Wystąpiło 20 referentów i odbyły się 3 panele dyskusyjne z udziałem 12 panelistów.
        • „Rozbudowa infrastruktury Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej”. Rozbudowa infrastruktury digitalizacyjnej Biblioteki Elbląskiej, w ramach której od roku 2008 funkcjonuje pracownia digitalizacji pod nazwą Elbląska Biblioteka Internetowa. Rozbudowa ma ścisły związek z zakupem urządzeń niezbędnych do masowego przechowywania i udostępniania danych - serwer do systemu Libra, serwery dyskowe, zasilacze UPS, switch i klimatyzator.
      • MBP Szczytno: „Literatura i teatr bliżej nas”. Celem projektu, skierowanego do wszystkich mieszkańców Szczytna i okolic, było promowanie literatury i czytelnictwa poprzez organizację wydarzeń literacko-teatralnych, wzbogacenie życia kulturalnego mieszkańców Szczytna i okolic. W ramach projektu odbyło się 8 spotkań literacko-teatralnych, wzbogaconych każdorazowo wystawą, 4 sztuki teatralne przeczytane przez aktorów teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, 2 przedstawienia literackie dla dzieci wystawione przez krakowski teatr ART-RE, inscenizacja utworu literackiego zaprezentowanego przez dzieci oraz sztuka w formie ”Teatru przy stoliku”. Wydano równiez folder „Literatura i teatr bliżej nas”. Z projektu skorzystało 3196 osób.
    2. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (Poakcesyjny Program Wsparcia Obszarów Wiejskich):
      • MBP Pieniężno: Warsztaty Artystyczne "Sztuka nie dzieli”. Działania projektu obejmowały 95 godzin warsztatów artystycznych dla 53 mieszkańców gminy. Były to zajęcia z malarstwa, rzeźbiarstwa, wikliny papierowej, papieroplastyki i origami. Odbył się także XV plener malarsko-rzeźbiarski z udziałem 35 artystów z Polski, Ukrainy, Rosji oraz „Twórczy Piknik Rodzinny”, w którym udział wzięło 300 uczestników.
      • GBP Dubeninki:
        • „Aktywne wakacje”. Celem działania było zorganizowanie czasu wolnego dla dzieci w wieku 6-11 lat z zajęciami edukacyjnymi. W lipcu odbywały się zajęcia plastyczne, rekreacyjno sportowe, fotograficzne. W ramach projektu zorganizowano jednodniową wycieczkę do Galindii i Puszczy Rominckiej.
        • „Z pędzlem i aparatem uczmy się i bawmy razem”. Celem projektu była promocja alternatywnych form spędzania czasu wolnego z uwzględnieniem zdrowego stylu życia poprzez zorganizowanie zajęć rozwijających zainteresowania z zakresu plastyki i fotografii. W ramach projektu zorganizowano 24 godziny zajęć plastycznych i 21 godzin zajęć w zakresie fotografii w bibliotece i w plenerze. Uczestnicy zajęć wzięli również udział w wyjeździe do Gołdapi, gdzie zwiedzili wystawę malarską i fotograficzną w pracowni fotograficznej działającej przy Domu Kultury, wieżę ciśnień oraz mosty w Stańczykach. W organizowanych zajęciach udział wzięło 12 rodzin, w tym 10 osób dorosłych, 3 osoby młodzieży szkolnej i 29 dzieci.
      • BPG Markusy:
        • „Moje najwspanialsze wakacje 2010”. Projekt skierowany był do dzieci i młodzieży, w wypoczynku wzięło udział 136 beneficjentów. Program projektu obejmowal: kurs tańca nowoczesnego, warsztaty kulinarne, gry i zabawy, głośne czytanie, oglądanie filmów, zajęcia decoupage, nauka wykonywania sztucznej biżuterii i papieroplastyki. Podanto zorganizowano wycieczki do ZOO w Oliwie, Parku Wodnego w Pluskach, fermy strusi w Krzewsku oraz rajd rowerowy po terenie gminy Markusy. Dla chętnych uczestników zrealizowano naukę wykonywania filmów ze zdjęć w programie Photo Story 3 dla Windows. Kontynuacją zajęć było spotkanie dzieci i młodzieży 4 września 2010 r., na którym odbyły się warsztaty decoupage oraz próby tańca nowoczesnego i występy na dożynkach gminnych.
        • „Spotkania integrują, wycieczki wzbogacają”. Projekt skierowany był do seniorów i obejmował dwa spotkania oraz wycieczkę do Kwidzyna i Ciechocinka. Ogółem w przedsięwzięciu wzięło udział 99 beneficjentów. Kontynuacją projektu było zorganizowanie przez bibliotekarzy bibliotek publicznych, w dniu 10 listopada 2010 r., w świetlicy wiejskiej w Markusach konkursu recytatorskiego pod hasłem: „Piękna nasza Polska cała”. Wiersze recytowane były przez 24 uczniów z dwóch szkół podstawowych z terenu gminy Markusy. Podczas uroczystości, na którą przybyło 50 seniorów oficjalnie zawiązały się „Kluby Seniora” przy trzech bibliotekach. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie oraz rodzice – ogółem ok. 150 osób.
      • GBP Pozezdrze: „Wakacyjny teatr”. Beneficjentami projektu były dzieci i młodzież. W ramach działań projektu odbyły się dwa przedstawienia tetralne ze SMFT z Krakowa, wyjazd plenerowy szlakiem legend Jadwigi Tressenberg, własne inscenizacje legend przedstawiane społeczności lokalnej. Dodakowo wykonano tablicę poglądową szlaku legend.
  2. Projekty dofinansowane ze środków Unii Europejskiej:
  3. Projekty dofinansowane za pośrednictwem samorządów różnego szczebla:
  4. Projekty dofinansowane przez fundacje:
    1. Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności:
      • MBP Morąg: Ale Sztuka!". Celem projektu jest stworzenie form aktywnego kontaktu ze sztuką, poprzez bezpośrednie włączenie odbiorców w akt tworzenia dzieła artystycznego. Projekt realizowany w ramach konkursu grantowego "Aktywna biblioteka".
    2. Fundacja Wspomagania Wsi:
      • GBP Pozezdrze: „Śladami legend Jadwigi Tressenberg”. Projekt był skierowany do dzieci i młodzieży (40 osób) z terenu gminy Pozezdrze. W ramach projektu zrobiono 10 streszczeń legend Jadwigi Tressenberg i umieszczono przy rzeźbach w terenie. Odbyły się trzy przedstawienia teatralne grupy ART-RE z Krakowa oraz trzy wyjazdy plenerowe szlakiem legend.
    3. Fundacja Orange:
      Biblioteki publiczne w województwie warmińsko-mazurskiem realizowały projekty w ramach programów Akademia Orange dla bibliotek” oraz programu „Biblioteki z Internetem TP”. Programy rozpoczęły się w 2009 r. i będą realizowane do 2012 r. Ich celem jest wzmocnienie informacyjnej i społecznej roli bibliotek publicznych na wsiach i w małych miastach, tak by biblioteki mogły stać się nowoczesnymi, wielofunkcyjnymi centrami informacyjnymi, kulturalnymi i edukacyjnymi dla mieszkańców gmin i powiatów. Otrzymane dotacje biblioteki mogły przeznaczyć na pokrycie kosztów z tytułu opłat instalacyjnych, aktywacyjnych, abonamentowych oraz sprzętowych niezbędnych do zapewnienia dostępu do Internetu w placówce głównej i filiach, a także na zakup materiałów oraz prowadzenie projektów o charakterze edukacyjnym.
    4. Fundacja Roberta Boscha i Fundacja im. Stefana Batorego
      • MBP Reszel:
        • „Przedmioty w czas zaklęte”. Projekt realizowany wspólnie z Fundacją „Rodowo” oraz grupą niemieckich i białoruskich bibliotekarzy pod nazwą "Biblioteki na terenach wiejskich – lokalne centra aktywności społecznej”. Cel projektu, którym było rozpowszechnienie technik rękodzielniczych regionu, realizowany był poprzez następujące działania: pogadanka n.t. regionalnych obyczajów, cykl warsztatów prezentujących poszczególne techniki zdobnicze, wystawa prac. Efektem projektu były m.in. małe projekty, przygotowane podczas warsztatów w Rodowie przez poszczególne biblioteki. Na ich realizację otrzymano mikrogranty. Projekt realizowany był przez Filię Biblioteczną w Świętej Lipce.
        • „Tradycja pomostem do współczesności”. W ramach projektu 15 osobowa grupa młodzieży z gminy uczyła się różnorodnych technik rękodzieła. Warsztaty poprowadzili nieodpłatnie miejscowi twórcy. Działania projektu obejmowały: wykład nt . kultury Warmiaków i Mazurów na przestrzeni wieków, cykl warsztatów prezentujących różne techniki zdobnicze, wystawę prac uczestników warsztatów. Celem działań było propagowanie kultury Warmii i Mazur. Projekt był realizowany wspólnie z Fundacją „Rodowo”.
      • GBP Sorkwity:
        • „Wszystkie ręce są zdolne”. Mikroprojekt realizowany w ramach projektu „Biblioteki na terenach wiejskich - lokalne centra aktywności społecznej” przez Fundację "Rodowo" w ramach Programu „Partnerstwo Inicjatyw Społecznych Polska-Niemcy-Ukraina /Białoruś/ Obwód Kalingradzki”. Celem projektu było zapoznanie dzieci i młodzieży z technikami regionalnego rękodzieła poprzez organziację zajeć z malowania na szkle, wyplatania koszy z papieru oraz wykonania książek artystycznych. Elementem projektu było przeprowadzenie konkursu prac powstałych na zajęciach oraz organizacja wystawy prac wykonanych w czasie warsztatów.
        • „Poznajemy mazuskich pisarzy”. Mikroprojekt realizowany w ramach projektu Biblioteki na terenach wiejskich - lokalne centra aktywności społecznej” przez Fundację "Rodowo" w ramach Programu „Partnerstwo Inicjatyw Społecznych Polska-Niemcy-Ukraina /Białoruś/ Obwód Kalingradzki”.Celem projektu było zapoznanie mieszkańców z twórczością współczesnej pisarki Katarzyny Enerlich oraz zaintersowanie dzieci i młodzieży literaturą. W ramach projektu zorganizowano: spotkanie autorskie z Katarzyną Enerlich, wyjazd do miejsc opisanych w książce (Reszel), przeprowadzenie konkursu wiedzy o regionalnych pisarzach i ich twórczości, wystawę fotografii z realizacji mikroprojektu.
  5. Projekty finansowane ze środków własnych:
  6. Inne źródla finansowania:
Powrót