W roku 2010 sieć bibliotek publicznych województwa warmińsko-mazurskiego liczyła 320 placówek (124 biblioteki i 196 filii), z czego 89 zlokalizowanych było w mieście, a 231 na wsi.
W ciągu roku zlikwidowano filię w Kalniku (MBP w Morąg) z powodu niskiej liczby użytkowników, złych warunków lokalowych oraz braku zainteresowania ze strony dorosłych mieszkańców wsi czytelnictwem i wydarzeniami kulturalnymi.
W ciągu roku nieczynnych było 7 placówek, z czego kolejny już rok:
Po raz pierwszy w 2010 r. odnotowano jako nieczynną filię w Orłowie (GBP Wydminy). Działała ona przez część roku, jednakże po likwidacji lokalnej szkoły, w której się mieściła, zawieszono jej działalność.
Według danych podawanych przez Główny Urząd Statystyczny, w 2010 r. liczba bibliotek i filii w województwie warmińsko-mazurskim była równa 316, czyli o 4 niższa niż liczba wynikająca z danych gromadzonych przez WBP w Olsztynie. Główny Urząd Statystyczny w swoim portalu sprawozdawczym nie ma zarejestrowanych dwóch filii Biblioteki Elbląskiej oraz dwóch filii Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Dobrym Mieście.
Według danych WBP w Olsztynie wszystkie biblioteki posiadają status instytucji kultury zarówno te, które działają samodzielnie, jak i włączone w struktury innych instytucji.
Wszystkie jednostki administracyjne stopnia gminnego w województwie warmińsko-mazurskim wywiązują się z zadania prowadzenia biblioteki publicznej. W dalszym ciągu w trzech gminach wiejskich: Iława, Elbląg i Gietrzwałd, wszystkie placówki mają status równorzędnych bibliotek i działają w strukturach domów kultury.
W 28 gminach, co stanowi 24% ogółu jednostek samorządu terytorialnego województwa warmińsko-mazurskiego, mieszkańcy obsługiwani są przez instytucje kultury prowadzące w połączonej strukturze działalność domu kultury i biblioteki. W ciągu 2010 r. rozłączenie z ośrodkiem kultury i powołanie biblioteki jako samodzielnej instytucji kultury nastąpiło jedynie w GBP w Stawigudzie.
Na terenie województwa działa obecnie 25 bibliotek i filii publiczno-szkolnych (8% wszystkich placówek). Zmniejszenie liczby placówek publiczno-szkolnych wynika z likwidacji filii publiczno-szkolnej w Kalniku (MBP Morąg), a także z korekty sieci – filia w Radostowie (MBP w Jezioranach) wykazywana była jako publiczno-szkolna, a jedynie mieściła się w lokalu szkoły.
Podobnie jak w roku 2009 biblioteki publiczno-szpitalne na terenie województwa działały jedynie w ramach MBP w Biskupcu oraz MBP w Działdowie. Czynną działalność prowadziły 52 oddziały i biblioteki dziecięce (ich sytuacja nie zmieniła się w ciągu ostatniego roku). 2 oddziały podobnie jak filie, w których funkcjonują były zawieszone.
W roku sprawozdawczym w województwie warmińsko-mazurskim działalność prowadziło 121 punktów bibliotecznych, z tego 28 w miastach, 93 na wsi. W 2010 r. utworzono 5 punktów, zlikwidowano 17. Ogółem sieć zmniejszyła się o 12 punktów.
Obowiązek ustawowy polegający na konieczności organizowania i prowadzenia powiatowej biblioteki publicznej w 2010 r. realizowało 18 powiatów województwa warmińsko-mazurskiego (16 powiatów ziemskich, 2 grodzkie).
Nie wywiązują się z tego zadania 3 powiaty (Kętrzyn, Nowe Miasto Lubawskie, Szczytno). Kolejny już rok sytuacja nie zmieniła się.
Szerzej o działalności bibliotek powiatowych traktuje rozdział IX.