VIII. Programy pomocowe, projekty realizowane w bibliotekach.
 
Biblioteki publiczne naszego województwa w podejmowaniu nowatorskich działań korzystają z dofinansowania ze środków pozabudżetowych. Najczęściej dofinansowywane są projekty mające na celu rozszerzenie usług bibliotek przy pomocy automatyzacji biblioteki i zapewnieniu czytelnikom dostępu do Internetu, często w oparciu o Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie.
W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie w 2001 r. realizowano następujące projekty:
- Computer, English, Internet - współfinansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, za pośrednictwem Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Realizowany w latach 2000-2001. Zajęcia z zakresu języka angielskiego metodą tradycyjną oraz przy użyciu komputera i dostępu do Internetu odbywały się w WBP oraz MGBP w Dobrym Mieście.
- PULMAN - Public Libraries Mobilising Advanced Networks - Zaawansowana Sieć Aktywizacji Bibliotek Publicznych. Program Unii Europejskiej, w którym biorą udział biblioteki publiczne z większości krajów europejskich. Realizowany w latach 2001-2003. Głównym celem jego jest uaktywnienie bibliotek publicznych, promowanie i rozwijanie nowych usług bibliotecznych charakterystycznych dla ery cyfrowej i nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego, budowanie scenariusza współpracy dla bibliotek, muzeów i archiwów. WBP w Olsztynie jest koordynatorem krajowym programu.
- BIL - Baza Informacji Lokalnej - serwis internetowy, którego celem jest zapewnienie użytkownikom łatwego dostępu do informacji ogólnych i szczegółowych o województwie we wszystkich dziedzinach życia, a także umożliwienie poszukującym kontaktu z interesującymi go osobami lub miejscowościami. Serwis służyć ma zarówno mieszkańcom województwa jak i lokalnym władzom oraz pracownikom urzędów wszystkich szczebli. WBP w Olsztynie koordynuje prace oraz udostępnia infrastrukturę techniczną do zrealizowania przedsięwzięcia, w tym łatwe narzędzie do wprowadzania danych przez osoby nie posiadające wiedzy informatycznej. W 2001 r. w pilotażu uczestniczy 17 jednostek bibliotecznych, w tym 6 jednostek przy dofinansowaniu Open Society Institute w Buda-peszcie.
- BIS - Biblioteczna Informacyjna Sieć Szkoleniowa - projekt realizowany w latach 2001-2002. Wchodzi w skład kontraktu wojewódzkiego. Zakłada wyposażenie całej sieci bibliotek publicznych województwa w sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu oraz prowadzenie systemu szkoleń kadry bibliotecznej z zakresu obsługi nowych technologii informatycznych. Działanie to ma na celu zmodernizowanie istniejącej sieci bibliotek, przygotowanie jej do rozszerzenia zakresu usług, w tym tworzenia równego dostępu do nowych technologii i Internetu dla wszystkich mieszkańców.
- Rodzinne Weekendy Kultury - projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury w bibliotekach i innych olsztyńskich instytucjach kultury. Głównym jego celem było zachęcenie rodzin do wspólnego spędzania wolnego czasu, zwrócenie uwagi na kompleksową ofertę kulturalną miasta.
W 2001 r. inne programy realizowały następujące biblioteki:
- MGBP w Dobrym Mieście: "Ciepło i bezpiecznie" - program współfinansowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży, realizowany w latach 2001-2002. Program obejmo-wał następujące cykle tematyczne: "Komputer bez tajemnic dla rodziców i dzieci" (nauka obsługi komputera), "Szkoła dla Rodziców" (warsztaty wspierające rodziców i wychowawców), "Ocalić od zapomnienia" (cykl zajęć bibliotecznych), "Nasze dzieci niczyje" (organizacja wolnego czasu dzieci). Ponadto za swoją działalność MGBP w Dobrym Mieście uzyskała I nagrodę Fundacji IDEE w konkursie na najciekawsze inicjatywy podejmowane w środowisku.
- MGBP w Nidzicy: "Na ekologicznym szlaku" - konkurs fotograficzny dotowany przez Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Nidzicki Fundusz Lokalny; "Nidzicki Punkt Informacji Ekologicznej" - zorganizowany m.in. dzięki dotacji Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej; "Turniej Czytelniczy" - VIII edycja pt. Bajkowy Świat Walta Disney'a" dofinansowany przez Nidzicki Fundusz Lokalny.
- MBP w Reszlu: w maju 2001 r. biblioteka zakończyła realizację projektu "Pracownia komputerowa z dostępem do Internetu w Reszlu" prowadzonego wspólnie z Amerykańskim Korpusem Pokoju.
- GBP w Rozogach: brała udział w konkursie "Chronimy nasze dziedzictwo kulturowe" dzięki czemu otrzymała dofinansowanie na realizacje programu "Kultura ludowa na pograniczu mazursko-kurpiowskim". Celem programu było podtrzymywanie tradycji, gwary obyczajów kurpiowskich i mazurskich. W programie m.in. przeprowadzono lekcje biblioteczne, konkursy, zorganizowano wystawy, wieczory baśni mazurskich i kurpiowskich.
- BMiG w Suszu: otrzymała grant z OSI w Budapeszcie oraz dofinansowanie od miejsco-wych sponsorów dzięki czemu zakupiono komputer z podstawowym oprogramowaniem, programy do nauki języków obcych i inne, zainstalowano stałe łącze SDI i opłacono rocz-ny abonament za dostęp do Internetu.