Umiejętność i nawyk czytania, rozwinięty w jak najwcześniejszym okresie życia dziecka, w dużym stopniu przesądzają o dalszym jego prawidłowym rozwoju, kształceniu na wyższym poziomie, o przyszłym aktywnym i świadomym uczestnictwie w życiu społecznym i obywatelskim.
W 2005 r. na 56 bibliotek i oddziałów dla dzieci tylko w 5 odnotowano wzrost liczby zarejestrowanych czytelników. W województwie warmińsko-mazurskim działały: 2 biblioteki dziecięce i 54 oddziały, w tym 4 na wsi (w GBP w Baniach Mazurskich, GBP w Biskupcu, GBP w Grodzicznie, GBP w Kozłowie). Wypożyczalnia dla dorosłych wraz z oddziałem dla dzieci Biblioteki Elbląskiej przy ulicy Płk. Dąbka 79 znajduje się w trakcie likwidacji.
Ogółem w omawianych placówkach zarejestrowano 51 205 czytelników (-3 219 w porównaniu z rokiem 2004), z czego 82% stanowili użytkownicy do lat 15, tj. 41 774 (-3 522). Udostępniono 961 614 wol. (-96 037 wol.). Wypożyczenia literatury popularnonaukowej stanowiły 32,37% ogółu wypożyczeń. Statystyczny czytelnik wypożyczył 18,78 wolumina (-0,65 wol.). Najwyższy wskaźnik aktywności czytelniczej odnotowano w BPMiG we Fromborku (45,03 wol.), w MBP w Reszlu (42,01 wol.), MGBP w Korszach (40,16%), MBP w Górowie Iławeckim (39,51 wol.), GBP w Grodzicznie (38,94 wol.), MBP w Barczewie (33,37 wol.), GBP w Biskupcu (33,06 wol.), MBP w Bartoszycach (31,22 wol.).
Należałoby się zastanowić nad poszerzeniem kategorii użytkowników o grupy osób dotychczas z bibliotek niekorzystających w ogóle bądź sporadycznie, czyli dzieci w wieku od pierwszego roku życia do 6 lat wraz z opiekunami.
To powinno stać się ważną misją polegającą na stworzeniu biblioteki środowiskowej (otwartej na różnorodność zjawisk kulturalnych i społecznych), opracowaniu kompleksowych programów i działań o charakterze interdyscyplinarnym, przekonaniu i włączeniu w działalność biblioteki rodziców i opiekunów oraz nawiązaniu współpracy z innymi placówkami kulturalnymi i edukacyjnymi obejmującymi swoimi działaniami dzieci i młodzież. Dbając o czytelnika najmłodszego wychowuje się czytelnika dorosłego. Właściwy wzór działań tego typu zaprezentuje zapewne powołana do życia w 2006 r. filia MBP w Olsztynie - Abecadło, działająca w Centrum Handlowym "Alfa".
Jednocześnie nie można zapomnieć o młodzieży, grupie trudnej do zainteresowania biblioteką i zatrzymania w szeregach czytelników. Trzeba tworzyć działy młodzieżowe wykazując dużo inicjatywy oraz rozszerzyć tę grupę zbiorów i usług, która teraz cieszy się wśród młodzieży największym zainteresowaniem, czyli przede wszystkim zbiory multimedialne oraz zasoby Internetu (patrz: "Planeta 11" filia MBP w Olsztynie).