VI. Promocja kultury w bibliotekach publicznych województwa warmińsko-mazurskiego.
Różnorodność, powszechność i jakość form upowszechniania czytelnictwa, kultury i usług świadczonych przez biblioteki powinny być miernikiem oczekiwań klientów biblioteki. Poziom oceny przez czytelników oferty może przesądzić o tym, czy odwiedzi on bibliotekę ponownie i będzie ją reklamował w swoim środowisku.
W 2005 r. w bibliotekach publicznych województwa warmińsko-mazurskiego zorganizowano 4 335 zajęć w ramach form zespołowych, zbiorowych i indywidualnych, 2 119 form poglądowych, w których udział wzięło 370 677 osób.
Na potrzeby niniejszej analizy w wyborze prezentacji poniższych imprez zastosowano kryterium zasięgu (międzygminny, powiatowy, międzynarodowy), powszechności, współpracy z innymi instytucjami oraz innowacyjności.
WBP w Olsztynie:
- z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Piszu, Piskim Domem Kultury oraz Stowarzyszeniem Leśniczówka Pranie współorganizowano warsztaty szkoleniowe oraz festiwal poezji, podczas którego wystąpili laureaci ogólnopolskich konkursów poetyckich i poezji śpiewanej. Celem festiwalu była popularyzacja wśród mieszkańców naszego regionu ogólnopolskich konkursów literackich, poezji śpiewanej i piosenki autorskiej oraz ich laureatów, wymiana doświadczeń bibliotekarzy i animatorów kultury. W trakcie festiwalu organizowane były warsztaty literackie i muzyczne oraz szkolenie nt. "Elementy działalności kulturalnej we współczesnej bibliotece" ("Media regionalne w promocji działań kulturalnych" - konferencja prowadzona przez przedstawicieli Telewizji Polskiej Oddział w Olsztynie, Radio Olsztyn i Gazety Olsztyńskiej; wykłady i warsztaty pt. "Poezja od małego do dużego - czyli jak promować poezję w bibliotece i nie tylko", "Marketing w projektach kultury. Pisanie oferty sponsorskiej", "Podatek VAT w instytucjach kultury", "Kompetencje komunikacyjne współczesnego bibliotekarza i nauczyciela"),
- w ramach obchodów 200-lecia urodzin H. C. Andersena zorganizowano wojewódzki konkurs literacki dla dzieci ph. "Pan Andersen to ja", którego celem była promocja literatury. W konkursie oceniono 307 prac nadesłanych z terenu całego województwa. Laureatom w ich macierzystych szkołach wręczano dyplomy w dniach 22-24 czerwca podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego. Zaprojektowano i wydano pokonkursową książkę z baśniami 10 laureatów i ilustracjami z konkursu organizowanego przez UWM "Skrzydlate-łaciate". W dniu 30.06.2005 r., zorganizowano promocję książki, na którą zaproszono 30 finalistów konkursu,
- współudział w przygotowaniu finału Miejskiego Konkursu Czytelniczego "Po prostu lubię czytać", zorganizowanego przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie oraz Gimnazjum nr 5 w Olsztynie. W finale udział wzięli uczniowie z gimnazjów nr 2, 4, 5, 7, 9, 14,
- w Galerii Stary Ratusz zaprezentowano 19 wystaw: fotograficzne - członków Fotoklubu Olsztyńskiego, Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia w Olsztynie, Wiesława Pikula pt. "American West", Robert Magiera "Marian Bublewicz", Janusz Bachmury i Eligiusza J. Gaj "Dwa spojrzenia przez obiektyw", "Jan Paweł II w Olsztynie 5-6 czerwca 1991", Klubu Fotojura z Taurogów na Litwie, "Łyczakowska nekropolia we Lwowie", "Ludzie, pejzaże Warmii i Mazur", "Ludzie, którzy zwyciężyli wojnę"; prac plastycznych - Magdaleny Kaczorek i Barbary Mróz pt. "Wyrazy utrwalone", Tadeusza Brzeskiego pt. "Ona", prac dziecięcych z konkursu "Skrzydlate-łaciate", twórczości malarskiej środowiska policyjnego pt. "Mazury", ilustracji książkowych Janusza Stannego, "Sztuka łączy" - wystawa prac poplenerowych z warsztatów integracyjnych, Marka Świąteckiego "Moja Łyna, moja... Krysia"; inne: Jan Dąbrowskiego i Witolda Olszewskiego "Tęsknoty dalekie i bliskie" oraz "Uciekinierzy z PRL-u".
Biblioteka Elbląska:
- wspólnie z tygodnikiem "Polityka" zorganizowano coroczny "Salon Polityki" oraz "Ogrody Polityki", w ramach których odbyły się spotkania z intelektualistami i ludźmi kultury, koncerty artystyczne, wystawy, konferencje oraz wykłady. W ramach "Salonu Polityki" odbyło się m.in. spotkanie z Wojciechem Mannem "Jak muzyka zmienia świat", Waldemarem Dąbrowskim "Kultura na dziś - pomnik czy festyn?"; Arkadiuszem Rybickim, Mirosławem Chojeckim i Jackim Kleyff "Polski Sierpień. Polityka i kultura", projekcja filmu "Redaktorzy podziemia" w reżyserii Jolanty Kesser. Zorganizowano spotkanie pt. "Wybory 2005: słowo i obraz", którego gośćmi byli Jerzy Bralczyk i Wiesław Godzic. W ramach "Letnich Ogrodów Polityki" odbyły się dyskusje nt.: "Niemcy i Polacy - jak współpracować, jak pięknie się różnić?" - z udziałem redaktora naczelnego "Polityki" Jerzego Baczyńskiego, redaktora Adama Krzemińskiego, Gerarda Spörla, szefa działu zagranicznego "Der Spiegel"; "Kiedy muzyka staje się poezją? w której udział wzięli Wojciech Waglewski, Martyna Jakubowicz; "Literatura nowych generacji" - Aleksander Kaczorowski, Paweł Dunin-Wąsowicz, Sławomir Sierakowski; "Kartki z PRL-u" - Wiesław Władyka, autor książki "Kartki z PRL-u". Spotkaniom towarzyszyły koncerty Martyny Jakubowicz, zespołu VOO VOO, Myslovitz, Hey. Teatr Biura Podróży "Carmen Funebre" Pawła Szkotaka, reżysera nagrodzonego Paszportem Polityki w 2005 r. przedstawił spektakl plenerowy,
- Sesja Naukowa "Życie kulturalne Elbląga na przełomie XIX i XX wieku", w której prelegentami byli m.in. ks. prof. dr hab. Anastazy Bławat, prof. dr hab. Jan Marian Małecki oraz dr Janusz Hochleitner.
Miejska Biblioteka Publiczna w Bartoszycach
wspólnie z partnerami z placówek kultury i opieki społecznej z Bagrationowska, MOPS w Bartoszycach, Bartoszyckiego Stowarzyszenia Integracji Osób Niepełnosprawnych zorganizowała "Integracyjne warsztaty arteterapeutyczne - przez sztukę do partnerstwa transgranicznego".
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku
we współpracy z Biblioteką Publiczną w Vilkaviskis, Centrum Dzieci i Młodzieży w Vilkaviskis, Miejską Biblioteką Publiczną w Ełku kontynuowała realizację projektu "Książka dla dzieci świat bez granic" związanego z realizacją przedstawień teatralnych na podstawie literatury litewskiej przez Polaków i literatury polskiej przez Litwinów. Ogłoszono konkurs plastyczny na ilustrację książkową, który odbywal się w Olecku, Ełku i Vilkaviskis; zorganizowano wystawę nagrodzonych prac w Vilkaviskis i Olecku oraz wystawę promującą książkę dziecięcą polską i litewską w Polsce i na Litwie.
Gminna Biblioteka Publiczna w Dubeninkach
zorganizowała "II Przegląd Twórczości Ludowej", w którym udział wzięły zespoły ludowe i kapele z powiatu gołdapskiego, oleckiego, suwalskiego i augustowskiego oraz Międzynarodowy Zespół Pieśni i Tańca "Lechici" z Białorusi.
Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie
wspólnie ze Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich (SPP) Oddział w Olsztynie zorganizowała "VI Braniewską Wiosnę Literacką", w ramach której odbyły się spotkania autorskie: z Mikołajem Wójcikiem, autorem książek "Dziewczyna z pociągu", "Tylko Matylda"; z Andrzejem Rzempołuchem, historykim sztuki, autorem książki "Architektura i urbanistyka Olsztyna 1353-1953"; z Alicją Bykowską-Salczyńską, poetką, eseistką, autorką słuchowisk radiowych, prezesem SPP, Markiem Barańskim, poetą, dziennikarzem Gazety Olsztyńskiej, Zbigniewem Chojnowskim, wykładowcą UWM, poetą, historykiem literatury pod hasłem "Nowe książki pisarzy Warmii i Mazur". Sławomir Fafiński z wydawnictwa LITTERA w Olsztynie wygłosił cykl wykładów pt. "Historia i kultura regionu Braniewa".
Miejska Biblioteka Publiczna w Kętrzynie
we współpracy z Oddziałem Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ "Solidarność" w Kętrzynie zorganizowała wystawę z okazji obchodów 25. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność". Wystawa dokumentowała pierwsze lata istnienia "Solidarności". Zaprezentowano autentyczne dokumenty, m. in. ulotki, znaczki, biuletyny, prasę podziemną i książki wydawane w drugim obiegu; swoje pamiątki udostępnili mieszkańcy Kętrzyna, m. in. teczki z dokumentami pochodzącymi z archiwum IPN, którzy tworzyli "Solidarność" w Kętrzynie.
Gminna Biblioteka Publiczna w Łukcie
zrealizowała projekt "Sztuka czytania cenniejsza niż złoto", którego celem było polepszenie komunikacji interpersonalnej młodzieży, nauka elementów pięknej dykcji, zwiększenie zainteresowania książką i ogólnie pojętą kulturą, zachęcenie młodzieży do czynnego uczestnictwa w życiu kulturalnym środowiska lokalnego. Odbyły się warsztaty komunikacji interpersonalnej, pięknej dykcji (prowadzone przez Irenę Telesz, aktorkę Teatru im S. Jaracza w Olsztynie). Dla uczestników projektu zorganizowano wycieczkę do Biblioteki Narodowej w Warszawie i Planety 11 - filii bibliotecznej MBP w Olsztynie.
Gminna Biblioteka Publiczna w Godkowie
- projekt "Na wsi nie musi być nudno", którego celem była aktywizacja lokalnej społeczności, dostarczenie mieszkańcom rozrywki i wiedzy oraz umożliwienie uczestnictwa w kulturze. Program obejmował: piknik z okazji dnia dziecka, konkurs piosenki dla dzieci - lato z piosenką, imprezę "Pożegnanie lata", warsztaty plastyczne dla dzieci, plener malarski dla gimnazjalistów "Nasze okolice", dwa spektakle "Teatru przy stoliku" w wykonaniu aktorów Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie, konkurs recytatorski "Jesienne Pejzaże", konkurs fotograficzny oraz wieczór z poezją ks. Jana Twardowskiego.
Gminna Biblioteka Publiczna w Kalinowie:
- projekt "Moja miejscowość dawniej i dziś" - celem było poznanie historii miejscowości Pisanica, zgromadzenie dokumentacji dotyczącej czasów przeszłych i obecnych - fotografii, map, kronik. Współpracowano ze Stowarzyszeniem Nidzicki Fundusz Lokalny, Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce, Starostwem Powiatowym w Ełku, Urzędem Gminy w Kalinowie, Archiwum Państwowym w Ełku, MBP w Ełku, szkołami. Zebrano 496 starych fotografii, z których 50 przesłano do Warszawy w celu wykonania reprodukcji, w zbiorach znalazły się mapy z 1733 r., 1804 r., 1909 r., 1926 r., 7 kronik prowadzonych w Pisanicy, zapiski z okresu międzywojennego w języku niemieckim, rękopis ukazujący historię Pisanicy, utrwalono na taśmie wspomnienia najstarszych mieszkańców Pisanicy oraz przyśpiewki regionalne. Założono Księgę Pisanicy, w której opisano historię miejscowości, obrzędy, zwyczaje i stroje ludowe regionu, zamieszczono reprodukcje starych zdjęć, współczesne fotografie ukazujące Pisanicę i okolice, fotograficzną dokumentację ważnych wydarzeń. Kronika będzie kontynuowana. Zebrane materiały były prezentowane m. in. na Festiwalu Lokalnych Działań Młodzieży w Warszawie.
- projekt "Cudze chwalicie swego nie znacie" - realizowany w ramach umowy między biblioteką a Starostwem Powiatowym w Ełku. Celem było zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży w środowisku wiejskim popegeerowskim, rozwijanie literackich i plastycznych umiejętności, kształtowanie wrażliwości na piękno słowa, na kulturę języka, zapoznanie z twórczością wybranych pisarzy naszego regionu. Zorganizowano: spotkania z poezją i muzyką, wyjazdy do Muzeum M. Kajki w Ogródku, Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu, Muzeum M. Konopnickiej w Suwałkach; spotkania z pisarzami regionu Warmii i Mazur - ks. Jerzym Sikorą, Wacławem Kasprzykiem; konkurs literacki "Tworzyć każdy może", efektem którego było wydanie tomiku poezji dzieci i młodzieży z terenu gminy Kalinowo.
Miejska Biblioteka Publiczna w Szczytnie
w ramach realizacji projektu "Za każdy uśmiech" zorganizowała "Przegląd Teatralny" we współpracy ze Stowarzyszeniem Kulturalno-Społecznym "Tlosi". Przedstawienia przygotowane zostały przez uczniów szkół podstawowych na motywach baśni H. Ch. Andersena dla dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
Miejska Biblioteka Publiczna w Pasłęku
kontynuowała realizację projektu "A wszystko gra... I słowa, i gesty i dźwięki", którego celem było zwiększenie oferty kulturalnej i dostępu do różnych form kultury poprzez cykl spotkań z "teatrem" (przedstawienia "Teatr przy stoliku" w wykonaniu aktorów Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie), muzyką ("Wieczory z muzyką"), literaturą ("Salon literacki"). Powstała nieformalna grupa literacka "Salon literacki-debiuty" założona przez młodzież po spotkaniu, dzięki czemu młodzi twórcy amatorzy uzyskali możliwość rozwijania swoich talentów literackich.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrym Mieście
zrealizowała projekt "Nikt nie rodzi się czytelnikiem", którego celem było kształtowanie potrzeb i pozytywnych nawyków czytelniczych u dzieci i dorosłych.
Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu
kontynuowała cykl pt. "Pasje Morążan" prezentujący twórczość lokalnych artystów (fotografie, malarstwo, rękodzieło, koncerty).