II. Sieć biblioteczna. Infrastruktura

W ostatnich latach funkcjonowania bibliotek publicznych województwa warmińsko-mazurskiego zarysowuje się kilka nowych tendencji.

Ustawowy zakaz łączenia bibliotek publicznych z innymi instytucjami, a także prawny wymóg powoływania bibliotek jako instytucji kultury odniósł pozytywny skutek w odzyskiwaniu samodzielności bibliotek. W 2004 r. ponad 95% placówek posiadało status instytucji kultury. W większości przypadków uporządkowano sytuację bibliotek w gminach, w których nie powołano biblioteki głównej, a istniejące placówki traktowane były równorzędnie i podlegały bezpośrednio urzędowi gminy lub ośrodkowi kultury. W 2004 r. takich bibliotek zostało 3 (w gminach Elbląg, Gietrzwałd, Iława), podczas gdy w latach wcześniejszych było ich 7.

Sporadycznie zdarzają się jeszcze sytuacje niezgodne z obowiązującym prawem, jak np. połączenie w 2004 r. Gminnej Biblioteki Publicznej w Stawigudzie z miejscowym ośrodkiem kultury bez konsultacji z Wojewódzką Biblioteką Publiczna w Olsztynie.

Nowe tendencje zauważalne są w zakresie aktywności kadry bibliotecznej. Z jednej strony obserwuje się wzrost zainteresowania różnymi formami samokształcenia, zaangażowanie w procesy wdrażania nowych technologii do bibliotek oraz we współpracę (głównie z WBP w Olsztynie) w zakresie pozyskiwania środków pozabudżetowych, wzbogacanie oferty bibliotek dla różnych grup społeczności lokalnej, dostosowywanie działalności do priorytetów rozwoju społeczeństwa informacyjnego.

Z drugiej strony, niekorzystna sytuacja kadrowa odbija się negatywnie na tradycyjnej działalności bibliotek. Przeznaczenie większych nakładów (czasu pracy i finansowych) na automatyzację, zapewnienie odpowiedniej infrastruktury, odbywa się w wielu przypadkach kosztem prac merytorycznych (aktualizacja zbiorów, badania potrzeb czytelniczych itp.), a także ograniczania funduszy na zakup zbiorów. Coraz częściej powoduje to pogłębianie się przepaści pomiędzy aktywnością bibliotek, poziomem wykształcenia personelu, dostępem do nowych technologii, a stanem zbiorów tradycyjnych.

Podstawą edukacji bibliotekarzy jest samokształcenie lub krótkie kursy tematyczne, rzadziej - uzupełnianie wykształcenia kierunkowego. Istotnym problemem jest brak środków na kompleksowe szkolenia poszerzające i systematyzujące wiedzę z dziedzin, których znajomość jest konieczna do prowadzenia nowoczesnej biblioteki (np. mechanizmy działania władzy, instytucji, samorządu, Unii Europejskiej, komunikacja interpersonalna, umiejętność pozyskiwania funduszy pozabudżetowych itd.).

Wydarzeniem, które w minionym roku należy podkreślić szczególnie, było na pewno otwarcie filii Planeta 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, która może służyć za przykład organizacji nowoczesnej biblioteki, zgodnie z najnowszymi standardami międzynarodowymi.

Szczegółowe dane na temat aktualnego stanu bibliotek publicznych województwa warmińsko-mazurskiego w 2004 r. zawiera poniższa analiza.

Zmiany w sieci bibliotek publicznych województwa w roku 2004
w porównaniu z rokiem ubiegłym

    2004 2003 różnica
Biblioteki i filie miasto 98 100 -2
wieś 251 256 -5
razem 349 356 -7
W tym filie miasto 48 50 -2
wieś 177 169 +8
razem 225 219 +6
Powiaty, które realizują zadanie
prowadzenia biblioteki publicznej
grodzkie 2 2 0
ziemskie 11 10 +1
razem 13 12 +1
Oddziały i filie dziecięce miasto 52 52 0
wieś 4 4 0
razem 56 56 0
W tym publiczno-szkolne miasto 3 4 -1
wieś 36 40 -4
razem 39 44 -5
W tym połączone z domami kultury miasto 19 21 -2
wieś 72 81 -9
razem 91 102 -11
W tym publiczno-szpitalne miasto 5 5 0
wieś 0 0 0
razem 5 5 0
Punkty biblioteczne miasto 36 35 +1
wieś 105 103 +2
razem 141 138 +3

W 2004 r. sieć bibliotek publicznych województwa warmińsko-mazurskiego liczyła 349 bibliotek i filii. Zmiany w ostatnich pięciu latach prezentuje poniższy wykres.

Liczba bibliotek i filii w latach 2000 - 2004

W porównaniu z rokiem ubiegłym liczba bibliotek statystycznie zmniejszyła się o 7 jednostek. Nie jest to efekt wyłącznie likwidacji placówek, ale również innych zmian w sieci.

W minionym roku powstały dwie nowe filie biblioteczne:

Zlikwidowano cztery filie:

To samo uczyniono ze zbiorami filii Biblioteki Elbląskiej mieszczącej się przy ul. Św. Ducha, którą włączono do biblioteki głównej i funkcjonuje od 2004 r. jako oddział dla dzieci i młodzieży.

Kolejne zmiany w sieci związane są z uporządkowaniem statusu bibliotek publicznych w gminach Górowo Iławeckie, Bartoszyce, Szczytno, Kętrzyn. Biblioteki w tych gminach do tej pory działały jako placówki równorzędne (tzw. "inne"), podlegające bezpośrednio odpowiednim urzędom gminy. W 2004 r. powołano biblioteki główne, a pozostałe placówki otrzymały status filii. W przypadku gminy Kętrzyn 4 placówki straciły status bibliotek publicznych (działają jako biblioteki szkolne). Sytuacja ta znalazła swoje odzwierciedlenie w danych statystycznych dotyczących sieci bibliotek. Różnice w przedstawionej powyżej tabeli wynikają więc głównie z powodu korekty sieci, a nie z faktycznej likwidacji lub tworzenia placówek.

Opisywane zmiany, wraz z wyodrębnieniem lokalizacji bibliotek w środowiskach miejskich i wiejskich przedstawiają poniższe wykresy:

Liczba bibliotek i filii w latach 2000 - 2004

Podobnie jak w latach ubiegłych, kilka bibliotek nie prowadziło w ostatnim roku bieżącej działalności. W dalszym ciągu nieczynna była filia nr 1 w Iławie, placówki w Bęsi, Kabinach i Kolnie (gmina Kolno), zawieszono działalność dwóch wypożyczalni Biblioteki Elbląskiej: przy ul. Płk. Dąbka i Jagiellończyka (placówki ulegną likwidacji) oraz filii w Jeleniu (MGBP Lidzbark Welski) z powodu wymówienia umowy najmu dotychczasowego lokalu. Jako nieczynna wykazywana jest także MBP w Olsztynie, która nie udostępnia zbiorów, a działa jedynie jako centrala dla filii.

Nieznacznym zmianom uległa również sieć bibliotek powiatowych. Ogółem z 19 powiatów ziemskich i 2 powiatów grodzkich, 13 realizowało zadania bibliotek powiatowych w 2004 r. Były to:

W 2004 r. powiat giżycki powierzył zadanie realizacji biblioteki powiatowej MBP w Giżycku.

Biblioteka Elbląska oraz Biblioteka Publiczna w Pasłęku podpisały nowe porozumienia dotyczące realizacji zadań biblioteki powiatowej.

Na realizację zadań biblioteki otrzymały kwoty od 2 400 zł do 40 000 zł.

Dotacje wydatkowane były głównie na zakup nowości, prenumeratę czasopism, organizację szkoleń, kursów oraz działalność popularyzatorską.

Z powodu ograniczonych środków finansowych przekazywanych bibliotekom w ramach porozumień, zakresy podejmowanych przez nie zadań są niewielkie i zróżnicowane. Dotyczą głównie gromadzenia, opracowywania i udostępniania zbiorów, działalności informacyjnej i popularyzatorskiej, pomocy instruktorskiej, wypożyczeń międzybibliotecznych, sporadycznie - organizacji szkoleń i kursów oraz wizytowania podległych placówek. Najrzadziej podejmowane jest zadanie opracowywania bibliografii regionalnej. Wykonują je jedynie Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie oraz Biblioteka Elbląska. Pozostałe biblioteki prowadzą tradycyjne kartoteki regionalne.

W 2004 r. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie opracowała i przedstawiła bibliotekom powiatowym modelowy Program współpracy bibliotek publicznych w zakresie tworzenia systemu bibliografii regionu warmińsko-mazurskiego. Na następne lata zaplanowano cykl warsztatów tworzenia bibliografii regionalnych powiatów, na których omówione zostaną m.in. organizacja warsztatu pracy, format wprowadzania danych, opis bibliograficzny, dobór materiałów i ich klasyfikacja wg ustalonego schematu dla bibliografii regionalnych.

W 8 powiatach w 2004 r. nie działały biblioteki powiatowe (działdowski, ełcki, kętrzyński, mrągowski, nidzicki, nowomiejski, piski, szczycieński).

Sieć bibliotek i oddziałów dziecięcych w województwie od 2002 roku liczy 56 jednostek. Zmiany w sieci są nieznaczne: Wypożyczalnia Biblioteki Elbląskiej przy ul. Św. Ducha 4 działa obecnie jako oddział biblioteki głównej, natomiast oddział dla dzieci MBP w Lidzbarku Warmińskim funkcjonuje jako samodzielna biblioteka dla dzieci i młodzieży. Wyniki czytelnictwa i szczegółowy wykaz tych placówek prezentuje Tabela 12 Czytelnicy i wypożyczenia w filiach i oddziałach dla dzieci.

Sieć bibliotek publiczno-szkolnych (zob. Tabela 10) liczyła w ubiegłym roku 39 bibliotek i filii, (w tym 36 na wsi). W stosunku do roku 2003 zmniejszyła się o 5 - zlikwidowaną Filię nr 17 MBP w Olsztynie oraz 4 placówki gminy Kętrzyn (Biedaszki, Wilkowo, Nakomiady, Kruszewiec), które pełnią od 2004 r. funkcję bibliotek szkolnych.

Zmiany w sieci bibliotek publiczno-szkolnych na przestrzeni ostatnich pięciu lat prezentuje poniższy wykres. W okresie tym, sieć zmniejszyła się o 15 placówek (prawie 30% stanu z roku 2000).

Liczba bibliotek publiczno-szkolnych w latach 2000 - 2004

W roku sprawozdawczym w strukturach domów kultury działało 39 jednostek or-ganizacyjnych (16 w miastach, 23 na wsi).

Systematycznie zmniejszała się liczba bibliotek działających w strukturach domów kultury, co ilustruje poniższy wykres.

Liczba bibliotek jednostek działających w strukturze domów kultury w latach 2000 - 2004

Niewątpliwie na ten stan rzeczy wpływają nowe zapisy w ustawie o bibliotekach, zabraniające łączenia bibliotek publicznych z innymi instytucjami. W związku z tym, część bibliotek odzyskała samodzielność organizacyjną.

W roku 2004 odzyskało ją ogółem 5 jednostek, tj.13 bibliotek i filii: Miejska Biblioteka w Pieniężnie, Biblioteka Publiczna Gminy Kolno z siedzibą w Lutrach, Gminna Biblioteka Publiczna w Świętajnie (pow. olecki), Gminna Biblioteka Publiczna w Świętajnie (pow. szczycieński) oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Zalewie. Połączono natomiast z domem kultury Gminną Bibliotekę Publiczną w Stawigudzie. Zmiany dokonano także w gminie Świątki, gdzie działalność ośrodka kultury przejęła Gminna Biblioteka Publiczno-Szkolna.

Obecnie w strukturze ośrodków kultury działa 91 bibliotek i filii, co stanowi 26% ogółu placówek w województwie.

Sieć bibliotek publiczno-szpitalnych od kilku lat utrzymuje się na tym samym poziomie. Tworzy ją 5 placówek (Tab. 11 Biblioteki publiczno-szpitalne), w tym jedna z nich - Filia nr 1 w Iławie nie prowadzi czynnej działalności. Wyniki ich pracy z roku na rok są coraz słabsze. Sytuacja tego typu bibliotek jest trudna, często zmieniają pomieszczenia w budynku, zmuszone są prowadzić działalność np. w świetlicach, przy znacznie okrojonej obsadzie kadrowej, jedynie przez kilka godzin w tygodniu. Pomimo trudności, biblioteki te spełniają bardzo ważne zadanie - pełnią rolę terapeutyczną.

Po zredukowaniu liczby punktów bibliotecznych w drugiej połowie lat 80. i w pierwszej połowie lat 90. ich sieć jest obecnie w miarę stabilna. W 2004 r. na terenie województwa działało 141 punktów (36 w miastach, 105 na wsi). Utworzono 14 nowych, zlikwidowano 10, ogółem sieć zwiększyła się o 3 punkty.

Liczba punktów bibliotecznych w latach 2000 - 2004

INFRASTRUKTURA

Podobnie jak w kilku poprzednich latach większość zmian w zakresie infrastruktury bibliotek związana jest z zastosowaniem nowych technologii, w związku z tym dokonano adaptacji wielu pomieszczeń, wprowadzono odpowiednie zabezpieczenia (drzwi antywłamaniowe, instalacje alarmowe, kraty itp.), zakupiono meble.

Najważniejszym wydarzeniem w zakresie poprawy bazy lokalowej bibliotek publicznych województwa 2004 r. było przeniesienie do nowego lokalu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ełku oraz adaptacja lokalu nowej filii MBP Olsztyn w Olsztynie - Planety 11.

Miejską Bibliotekę Publiczną w Ełku przeniesiono do nowego 3-kondygnacyjnego budynku o powierzchni 1431 m2 (poprzednio - 245 m2). Nowy lokal znajduje się w centrum miasta i dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do nowych warunków lokalowych dostosowano strukturę organizacyjną biblioteki.

Zaadaptowanie lokalu na potrzeby filii MBP w Olsztynie Planeta 11 jest doskonałym przykładem nowatorskiego zagospodarowania przestrzeni biblioteki, odbiegającego znacznie od dotychczasowych rozwiązań, a także dostosowania charakteru placówki do najbliższego otoczenia (biblioteka dzieli budynek z Planetarium).

W 10 bibliotekach lub filiach wygospodarowano nowe pomieszczenia, w większości przypadków na potrzeby pracowni komputerowych; 9 bibliotek i filii zmieniło lokalizację. W 25 placówkach przeprowadzono remonty. Największy zakres prac wykonano w Bibliotece Elbląskiej, gdzie wyremontowano pomieszczenia biblioteki głównej oraz nowy lokal filii bibliotecznej przy ul. Grunwaldzkiej.

Ogółem w województwie 16% lokali bibliotecznych przystosowanych jest dla osób z niesprawnościami ruchowymi.

cofnij