Proszę czekać ...
Zabytkobranie
...trwa wczytywanie strony.
uroda, historia, potencjałprzechwałkiprzyjemne i pożytecznedla dociekliwychgaleria zabytkownianasze naj...nieznane szlaki
linki

Podziel się swoją opinią!

Swoje opinie na temat zabytków, o których powinno się mówić prześlij na adres: ib@wbp.olsztyn.pl. Czekamy na wrażenia zarówno te niezwykle pozytywne, wywołane pięknymi obiektami, jak i te smutne lub poruszające, gdy coś cennego ginie na naszych oczach.


Kierując się nad Zalew Wiślany w okolice Nowej Pasłęki spotkamy raczej „płaski”, rolniczy krajobraz, niemniej urokliwy. To, co przykuło moją uwagę to piękna, gęsta aleja, głównie lipowa na drodze bocznej prowadzącej do siedliska położonego między Braniewem a Podgórzem. Rozciąga się ona na długości około 1 km. Dojazd: 0,5 km na północny-zachód od Braniewa kierując się ulicą Świętokrzyską w stronę Ułowa. Drzewa nie są wyjątkowo wiekowe, ale robi wrażenie bujność zieleni i jej naturalność.



Kapliczki na Warmii współcześnie są jej specyficznym znakiem, są jednym z jej symboli. Wpisały sie w nasz krajobraz kulturowy swoją historią i tradycją. Tym bardziej ważne jest by dbać o tę małą architekturę, która jeśli nie ma szczęścia stać przy zabudowie mieszkalnej - z każdym rokiem pomału znika. Do kapliczek prezentowanych na tej stronie w nieznanych szlakach dołączam jeszcze kilka z powiatu braniewskiego: w Nowej Pasłęce, Piotrowcu i Jarzębcu. Ta ostatnia usytuowana jest na uboczu wsi. I choć wydaje się odwiedzana, jest ledwo dostrzegalna spoza wysokich zarośli, w których stoją też murowane, dawne słupki ogrodzeniowe.


Żeby poznać styl i piękno kościoła w Szestnie należy zobaczyć jego wnętrze. Poniższe zdjęcia zostały wykonane 20 czerwca 2009 r. Niedawno zostały oddane do renowacji dwa sztandary wiszące przy ołtarzu - podobno przedstawiają właścicieli ziemskich. Kościołem opiekuje się bardzo miły i serdeczny ksiądz Sylwester.
W Szestnie znajduje się również dworek z zabudowaniami gospodarczymi, który jest własnością Kombinatu Rolnego Szestno i znajduje się obecnie w trakcie remontu. Zachowały się również fundamenty zamku.
Zapraszamy w nasze strony, przy okazji weekendowej wizyty można zwiedzić Mrągowo, zamek Ryn, zamek Reszel, Świętą Lipkę, kościół Szestno. Wszystko jest w niedużej odległości od Szestna, np. miejscowość Boże, w której obejrzeć można zabytkową kaplicę oraz dworek z zabudowaniami. Aktualnie znajduje się w nim szkoła podstawowa a w rządcówce - mieszkanie służbowe. Rządcówka oraz stare zabudowania: chyba młyn, obory itp. są własnością Kombinatu Rolnego „Szestno” W okolicach jest jeszcze jeden dworek (również remontowany) oraz kaplica na wzniesieniu z wieżą i kilka drobnych elektrowni wodnych.
Piotr Chmielewski, 2009.