Proszę czekać ...
Zabytkobranie
...trwa wczytywanie strony.
uroda, historia, potencjałprzechwałkiprzyjemne i pożytecznedla dociekliwychgaleria zabytkownianasze naj...nieznane szlaki
linki

Bet Tahara w Olsztynie Źródło:
http://www.borussia.pl/strony/krajobraz_kulturowy/tekst15b.html

Bet Tahara

Olsztyn

Dom przedpogrzebowy (dom oczyszczeń) na cmentarzu żydowskim, wybudowany w 1913 r.
Projekt domu przedpogrzebowego Bet Tahara jest pracą dyplomową Ericha Mendelsohna, który urodził się w 1887 r. Olsztynie. To jedyny ślad twórczości tego światowej sławy architekta w rodzinnym mieście. Bardzo niepozorny z zewnątrz, przykryty współczesnym tynkiem, przez lata zaniedbywany, obecnie w trakcie prac konserwatorskich. Odrestaurowana sala pożegnań ma kształt ostrosłupa o podstawie 7 x 7 m i wysokości 6 m, wspartego na 4 kolumnach. Wieńczy ją Gwiazda Dawida. Drewniana konstrukcja dachu, niepowiązana z drewnianą konstrukcją piramidy, jest jedyną tego typu w Polsce.
W zbudowanym w 1913 r. domu przedpogrzebowym znajdziemy charakterystyczne elementy stylu Mendelsohna. Architekt zdecydował się na intensywną kolorystykę wnętrza – użył pigmentów stanowiących wówczas rynkową nowość (czerń, ultramaryna, kobalt i zieleń malachitowa) – i położył nacisk na funkcjonalność budynku. Mendelsohn przy doborze barw polichromii kierował się nie tylko ekspresjonizmem niemieckim, ale też starożytną symboliką kolorów Dalekiego Wschodu ściśle związaną z wiarą mojżeszową, w której wyrastał. Oto ich znaczenie: kobalt, czyli kolor ciemnoniebieski, symbolizuje Mojżesza; fiolet jest symbolem zmartwychwstania; kolor hiacyntowo-różowy oznacza stan „przejścia” po śmierci; czarny, to śmierć; zielony, widoczny na 4 kolumnach, symbolizuje „drzewo życia”.

Źródła:
http://dommendelsohna.wordpress.com/2007/12/