Proszę czekać ...
Zabytkobranie
...trwa wczytywanie strony.
uroda, historia, potencjałprzechwałkiprzyjemne i pożytecznedla dociekliwychgaleria zabytkownianasze naj...nieznane szlaki
linki

Ratusz w Morągu Źródło:
http://warmiaimazury.naszemiasto.pl/turystyka/specjalna_pozycja/5884_6735.html?pp=19

Ratusz

Morąg

Jeden z nielicznych przykładów dobrze zachowanej świeckiej architektury gotyckiej. Ratusz w Morągu wzniesiono ok. 1360-1380 r. Pomimo licznych pożarów i następujących po nich przebudów zachował swoją pierwotną bryłę i w znacznej mierze ukształtowanie elewacji. Prostokątną bryłę budynku murowanego z cegły, z dwoma silnie rozczłonkowanymi szczytami, wieńczy dach z wysmukłą wieżyczką zegarową. W trakcie działań wojennych w 1945 r. został zniszczony. Po wojnie – odbudowany. W l. 2003-2006 został odrestaurowany.
W morąskim Ratuszu rozgrywa się ważny wątek powieści Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik i Niewidzialni”.
Przed ratuszem stoją dwie potężne armaty – symbol miasta i ulubiony obiekt pamiątkowych zdjęć. Działa odlano w 1864 r. w belgijskim Liege. Były jednymi z wielu armat używanych przez armię francuską podczas wojny z Prusami, która wybuchła w 1870 r. Dobre uzbrojenie niewiele jednak Francuzom pomogło – niebawem działa zostały zdobyte przez wroga. Dowódcy zwycięskiej armii pruskiej postanowili wykorzystać nadmiar uzbrojenia w charakterze pomników. Jednym z miast, do których trafiły francuskie działa, był Morąg.
Od ponad stu lat armaty uczestniczą w życiu miasta. Po II wojnie światowej wycelowano je na wschód. Podobno były to jedyne w Polsce lufy skierowane w tym kierunku.
Ostatnia bitwa z udziałem szacownych zabytków rozegrała się w 1998 r. Na dwóch ciężarówkach przewieziono je do stolicy, aby wspomogły morążan domagających się reaktywowania powiatu. Podobno na wieść o artylerii nadciągającej pod Urząd Rady Ministrów postawiono w stan gotowości służby specjalne. Niestety i tym razem działa nie wspomogły zwycięstwa.

Źródła:
Rzempołuch Andrzej, Przewodnik po zabytkach sztuki dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn, 1992.
Warmińsko-mazurskie. Przewodnik, Warszawa, 2008.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_w_Mor%C4%85gu
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mor%C4%85g
http://www.polskaniezwykla.pl/attraction/56.id