Proszę czekać ...
Zabytkobranie
...trwa wczytywanie strony.
uroda, historia, potencjałprzechwałkiprzyjemne i pożytecznedla dociekliwychgaleria zabytkownianasze naj...nieznane szlaki
linki

Wiadukty kolejowe w Stańczykach Źródło:
http://www.przewodnik.e-mazury.com.pl/stanczyki/

Wiadukty kolejowe

Stańczyki

Wyjątkowe w skali regionu budowle inżynieryjne, także o znacznych walorach architektonicznych. Te najwyższe w Polsce wiadukty są pozostałością dawnej linii kolejowej Gołdap-Żytkiejmy. Ogromne konstrukcje wysokości 36,5 m i długości 250 m, przekraczające maleńką rzeczkę Błędziankę, zbudowano w celach strategicznych. Arkadowe wiadukty z filarami i ażurowymi barierkami przypominają starożytne akwedukty. Przy konstrukcji łuków zastosowano stalowe zbrojenie.
Most północny wykonano w l. 1912-1914, zaś południowy w l. 1923-1926. Uroczyste otwarcie pierwszego i jedynego toru nastąpiło rok później. W 1945 r. wycofujący się czerwonoarmiści rozebrali tory.
Na trasie kolejowej Gołdap-Żytkiejmy znajduje się wiele interesujących konstrukcji mostowych. Do najciekawszych i jednocześnie mało znanych należą wiadukt kolejowy w Kiepojciach oraz odległe o kilkaset metrów na zachód dwa bliźniacze mosty nad rzeką Błudzią.

Źródła:
Mazury, Warmia i Suwalszczyzna, Bielsko-Biała, 2005.
Warmia i Mazury : przewodnik / oprac. Szymon Drej, Jarosław Swajdo, Olszanica, 2008.
http://mazury.info.pl/stanczyki/