Proszę czekać ...
Zabytkobranie
...trwa wczytywanie strony.
uroda, historia, potencjałprzechwałkiprzyjemne i pożytecznedla dociekliwychgaleria zabytkownianasze naj...nieznane szlaki
linki

Linia kolejowa Kętrzyn-Węgorzewo Źródło:
http://www.gminaketrzyn.nazwa.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=250&Itemid=43

Linia kolejowa Kętrzyn-Węgorzewo

Jednotorowa linia kolejowa uruchomiona w 1907 r. Początkowo kursowały po niej 4 pary pociągów pasażerskich. W 1917 r. rozpoczęto przebudowę linii na dwutorową, z zamiarem włączenia jej do planowanej magistrali Chojnice (Prusy Zachodnie) – Lida (Litwa). Prace przerwano i linia została jednotorową, lokalną trasą.
Linia kolejowa wielokrotnie odgrywała znaczenie jako droga dostaw materiałów do budowy dużych inwestycji infrastrukturalnych. Od 1911 r. linia była wykorzystywana na potrzeby budowy Kanału Mazurskiego, Wilczego Szańca oraz bunkrów OKH „Anna” w Mamerkach. W czasie II wojny światowej linia używana była do celów wojskowych.
W 1945 r. szyny z odcinka linii kolejowej Kętrzyn-Węgorzewo zostały wywiezione do ZSRR. W 1948 r. na trasie tej ułożono nowe szyny, a 18 stycznia 1949 r. uruchomiono kolejowe połączenie Kętrzyna z Węgorzewem. Po 1945 r. na odcinku tym od strony Kętrzyna były następujące przystanki kolejowe: Czerniki, Parcz, Radzieje, Kamionek Wielki, Przystań. Budynki przystanków w większości oparte były na tym samym założeniu architektonicznym. Około r. 2000 budynki przystanku w Czernikach zostały całkowicie rozebrane.
Pociągi osobowe na tej linii kursowały do 30 maja 1992 r., a towarowe do r. 2000. Do 2001 r. do „Wilczego Szańca” przyjeżdżały jeszcze pociągi turystyczne z Niemiec. W dniu 16 lipca 2003 r. trasą tą przejechał szynobus z prędkością przeciętną 60 km/h. Część linii na odcinku Kętrzyn-Karolewo była używana do 2005 r. na potrzeby Stacji Przesypowej Cementu w Karolewie.
1 lipca 2007 r., z okazji przypadającej w tym dniu setnej rocznicy oddania linii do użytku, uruchomiony został pociąg specjalny relacji Kętrzyn – Węgorzewo – Kętrzyn. Od dnia 19 lipca 2008 r. kursuje na tym odcinku kolej turystyczna (lokomotywa spalinowa z jednym wagonem). Na historycznym dworcu w Węgorzewie można obejrzeć wystawę poświęconą kolejnictwu regionu.

Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Linia_kolejowa_nr_259