Proszę czekać ...
Zabytkobranie
...trwa wczytywanie strony.
uroda, historia, potencjałprzechwałkiprzyjemne i pożytecznedla dociekliwychgaleria zabytkownianasze naj...nieznane szlaki
linki

Ełcka Kolej Wąskotorowa Źródło:
http://www.powiat.elk.pl/miejsca

Ełcka Kolej Wąskotorowa

Ełcka kolej wąskotorowa powstała w l. 1910-1918, wybudowana metodą kroczącą przez towarzystwo akcyjne Lycker Kleinbahn Aktiengesellschaft. Powstała linia jednotorowa, o szerokości torów 1000 mm (dzięki specjalnej technice możliwy jest przewóz wagonów normalnotorowych). Całkowita jej długość wynosi 47,66 km. Główna linia liczy sobie 37,98 km z Ełku do Turowa (wówczas położonego nad granicą z Rosją). W miejscowości Laski Małe znajduje się odgałęzienie do Zawad-Tworków o długości 9,68 km.
Pierwszy fragment EKW, o długości 24,76 km odcinek do Borzym wraz z 9,7 km odgałęzieniem do Zawad, otwarto już 23 października 1913 r. – drugi, po wyparciu Rosjan (trwała I wojna światowa), 1 grudnia 1915 r. – 13,22 km odcinek Borzymy-Turowo. Przewozy pasażerskie i towarowe wznowiono na EKW po ostatecznym usunięciu zniszczeń wojennych na tym terenie, co nastąpiło 5 października 1918 r.
Kolejnych zniszczeń dokonała ofensywa rosyjska podczas II wojny światowej – szczęśliwie ocalały jednak wszystkie parowozy. W 1951 r. przekuto tory na 750 mm. Aż do lat 60. na trasie kursowały lokomotywy parowe, a od 1968 r. już tylko spalinowe. Mimo wielkiej popularności wśród mieszkańców oraz turystów dochody EKW nie pokrywały wydatków – nowa sytuacja polityczno-gospodarcza sprawiła, że przed ełcką wąskotorówką stanęło widmo upadku. W 2001 r. PKP podjęła decyzję o likwidacji linii – rok później przejął ją ełcki Urząd Miasta i przekazał Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji jako Ełcką Kolej Wąskotorową (do tej pory funkcjonowała pod nazwą Ełckiej Kolei Dojazdowej).
W 1992 r. została uznana za zabytek techniki inżynieryjnej.
Ełcką Koleją Wąskotorową można odbyć podróż pociągami w stylu retro, z zabytkowymi wagonami. Do wyboru są dwie trasy: do Turowa i do miejscowości Zawady. Dodatkową atrakcją wycieczki jest zwiedzanie zabytkowej parowozowni i dawnego taboru kolejowego.

Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/E%C5%82cka_Kolej_W%C4%85skotorowa http://www.mosir.elk.com.pl/ekw/
Koziak, Mariusz, Mazury i Warmia, Warszawa, 2002.