Proszę czekać ...
Zabytkobranie
...trwa wczytywanie strony.
uroda, historia, potencjałprzechwałkiprzyjemne i pożytecznedla dociekliwychgaleria zabytkownianasze naj...nieznane szlaki
linki

Pałac Mirbachów w Sorkwitach Źródło:
http://mazury.info.pl/atrakcje/sorkwity/index.html

Pałac Mirbachów

Sorkwity

Jeden z ciekawszych przykładów budowli neogotyckich w Prusach Wschodnich, wzniesiony w l. 1850-1856. Założony na rzucie zbliżonym do litery U, ukształtowany na zasadzie przenikających się, zróżnicowanych wysokością i wielkością brył, z dominującą, oktogonalną wieżą w narożu północno-wschodnim. Przekryty płasko, o elewacjach zwieńczonych pseudokrenelażem, ozdobionych sterczynami, wieżyczkami i rytmem okien o różnych wielkościach i kształtach.
Od strony północno-zachodniej pałacu wzniesiono budynek wozowni, który formą przypomina wieżę zamkową z basztami na narożach. Okna i wrota w ostrołukowych, uskokowych niszach, dopełniają ów styl neogotyku angielskiego. Pałac okolony był ogrodem w stylu parku krajobrazowego.
Podczas I wojny światowej budynek doszczętnie spłonął. Kolejny właściciel majątku, Bernard von Paleske, w l. 1922-1923 odbudował pałac dokładnie według pierwowzoru, pod kierunkiem berlińskiego architekta Ottona Rügera.
W Sorkwitach, u stóp pałacu, ma swój początek najsłynniejszy na Mazurach szlak kajakowy o długości ponad 100 km długości, prowadzący Krutynią aż do Wielkich Jezior Mazurskich.

Źródła:
Jackiewicz-Garniec Małgorzata, Garniec Mirosław, Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn, 1999.