Proszę czekać ...
Zabytkobranie
...trwa wczytywanie strony.
uroda, historia, potencjałprzechwałkiprzyjemne i pożytecznedla dociekliwychgaleria zabytkownianasze naj...nieznane szlaki
linki

Pałac Hoverbecków w Nakomiadach Źródło:
Jackiewicz-Garniec Małgorzata, Garniec Mirosław, Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn, 1999.

Pałac Hoverbecków

Nakomiady

Zespół pałacowo-parkowy z dużym kompleksem gospodarczym. Założenie o jeszcze średniowiecznej, ciekawej historii. Pałac usytuowano na wzniesieniu, w otoczeniu rozległego parku, rozciągającego się w kierunku południowym. Wzniesiono go w l. 1704-1706 na zlecenie Johanna Hoverbecka juniora, według projektu Józefa Pioli w duchu baroku holenderskiego. Powstała budowla o harmonijnych proporcjach, oszczędnym, ale wysmakowanym detalu architektonicznym. Założona na rzucie prostokąta, dwukondygnacyjna, z płytkim ryzalitem na osi od frontu i ogrodu, zwieńczonym trójkątnym szczytem, przekryta dachem czterospadowym. Od frontu wejście poprzedzał taras i szerokie schody.
Pałac otacza park krajobrazowy ze starym drzewostanem, wśród którego zachowała się neogotycka kaplica.
Na drugim stopniu schodów frontowych pałacu można obejrzeć odciśnięte w granice dwa ślady – jeden w kształcie serca. Legenda głosi, że to pamiątka po córce właściciela zakochanej w parobku. Kiedy ojciec dowiedział się o ich romansie, kazał parobka powiesić, a hrabianka rzuciła się z okna. Znaki na schodach to odciśnięte jej serce i ślad po dziecku, którego się spodziewała.

Źródła:
Jackiewicz-Garniec Małgorzata, Garniec Mirosław, Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn, 1999.