Proszę czekać ...
Zabytkobranie
...trwa wczytywanie strony.
uroda, historia, potencjałprzechwałkiprzyjemne i pożytecznedla dociekliwychgaleria zabytkownianasze naj...nieznane szlaki
linki

Pałac Fischerów w Łężanach Źródło:
http://www.mazury.o-k.com.pl/lezany.html

Pałac Fischerów

Łężany

Pałac w majątku należącym do rodziny von Fischer zbudowano na początku XX w. Około 1910 r. powstała bardzo malownicza, neobarokowa budowla, założona na rzucie zbliżonym do prostokąta, z narożnym ryzalitem, werandą, wieloboczną wieżyczką i wyniosłą wieżą od zachodu. Posiadała też elewacje o zróżnicowanym wystroju, dach mansardowy oraz wieżę przykrytą czworobocznym daszkiem kopułowym z wysoką latarnią.
Pałac przetrwał wojnę w stanie prawie nienaruszonym, został jedynie pozbawiony ruchomego wyposażenia. We wnętrzu w większości zachował się pierwotny układ i elementy stałe: sufity pomieszczeń reprezentacyjnych zdobione sztukateriami, kilka kominków marmurowych, ceramicznych i jeden drewniany, ścienne szafy oraz boazerie dębowe. Przetrwała również oryginalna glazura w kuchni, a nawet łazienka z wyposażeniem na piętrze. Obecny właściciel niedawno odkrył w dawnej piwniczce do win niezwykłe malowidła ścienne przedstawiające herby floty morskiej.

Źródła:
Jackiewicz-Garniec Małgorzata, Garniec Mirosław, Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn, 1999.