Proszę czekać ...
Zabytkobranie
...trwa wczytywanie strony.
uroda, historia, potencjałprzechwałkiprzyjemne i pożytecznedla dociekliwychgaleria zabytkownianasze naj...nieznane szlaki
linki

Pałac Dönhoffów w Kwitajnach Źródło:
http://www.olsztyn.lasy.gov.pl/mlynary/ciekawe-miejsca

Pałac Dönhoffów

Kwitajny

Malownicze założenie pałacowo-parkowe z wsią folwarczną, położone w dolinie, wśród pól i lasów. Wielkim walorem Kwitajn jest dobrze zachowana architektura wsi folwarcznej, położone nad stawami parterowe budynki z czerwonej cegły, przekryte dwuspadowymi dachami, z ciekawym, choć skromnym, detalem architektonicznym oraz otulony zielenią, interesujący architektonicznie barokowy kościół usytuowany w pobliżu pałacu.
Symetryczna, dwukondygnacyjna bryła pałacu z ryzalitem na osi od frontu o ogrodu, dwutraktowe podziały wnętrz z holem i salonem na osi, dwubiegowa klatka schodowa, to wyraźne cechy budowli późnobarokowej. W trakcie przebudowy, która miała miejsce w XIX w., zmieniono wystrój elewacji na klasycyzujący, powiększono nieco wnętrza i wymieniono stolarkę i podłogi.
Pierwotnie majątek należał do rodziny Barfussów, która zbudowała pałac w l. 1728-1740, jednak z powodu wygaśnięcia rodu już w 1744 r. właścicielem Kwitajn został Filip Otto von Dönhoff, który wraz z żoną ustanowił w majątku fundację rodową Dönhoffów, aby nim zarządzała wspierając jednocześnie biednych.

Źródła:
Jackiewicz-Garniec Małgorzata, Garniec Mirosław, Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn, 1999.
http://www.rotmanka.com/zamki/index.php?option=com_content&task=view&id=608&Itemid=32