Proszę czekać ...
Zabytkobranie
...trwa wczytywanie strony.
uroda, historia, potencjałprzechwałkiprzyjemne i pożytecznedla dociekliwychgaleria zabytkownianasze naj...nieznane szlaki
linki

Kościół p.w. Nawiedzenia NMP i św. Józefa w Krośnie Źródło:
http://www.lidzbarkwarminski.pl/odkryj/zabytki/okolice-lidzbarka/sanktuarium-maryjne-w-krosnie/

Kościół Nawiedzenia NMP i św. Józefa

Krosno

Barokowe sanktuarium pielgrzymkowe, złożone z kościoła wraz z krużgankami i kaplicami – o wysokich walorach architektonicznych. Świątynia została wybudowana w l. 1715-1720 przez Jana Krzysztofa Reimersa. Kościół p.w. Nawiedzenia NMP był konsekrowany 8 września 1720 r. przez biskupa warmińskiego Teodora Potockiego. Zdobienie fasady świątyni (wykonane przez warsztat Krzysztofa Perwangera) zakończono około 1760r. Na barokowe wyposażenie wnętrza składa się siedem ołtarzy, ambona, empora muzyczna i prospekt organowy.
Według legendy w nurcie Drwęcy Warmińskiej znaleziono cudowną figurkę Matki Boskiej wykonaną z alabastru. W pobliżu tego miejsca ok. 1400 r. postawiono drewnianą kaplicę, a w 1593 r. – murowaną – i tam umieszczono otaczane kultem znalezisko. W l. 1710-1714 zmieniono bieg rzeki, aby na miejscu kaplicy, na gruncie stabilnym, można było wybudować kościół z obejściami krużgankowymi.
Układ wnętrza świątyni nawiązuje do rozwiązań architektonicznych w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie.

Źródła:
Rzempołuch Andrzej, Przewodnik po zabytkach sztuki dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn, 1992. http://pl.wikipedia.org/wiki/Krosno_(powiat_lidzbarski)