Proszę czekać ...
Zabytkobranie
...trwa wczytywanie strony.
uroda, historia, potencjałprzechwałkiprzyjemne i pożytecznedla dociekliwychgaleria zabytkownianasze naj...nieznane szlaki
linki

Kościół p.w. Najświętszego Zbawiciela w Glotowie Źródło:
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:G%C5%82otowo_01.JPG

Kościół p.w. Najświętszego Zbawiciela

Glotowo

Kościół zachował się od początku XV w. w prawie niezmienionej formie. To budowla późnogotycka (zabytek II grupy), wybudowana w latach 1370-1380, odnawiana w 1850 r. – z tego okresu też pochodzą neogotyckie szczyty wieży.
Barokowy kościół wybudowany w latach 1722-1726 na planie starszego, średniowiecznego, prawdopodobnie według planów Krzysztofa Reimersa z Ornety. Budowlę wieńczy wieża z neobarokowym hełmem z 1854 r., wyposażenie wnętrza jest barokowe (m.in. ambona z ok. 1730 r. z rzeźbą Chrystusa Zmartwychwstałego i chrzcielnica późnobarokowa z rzeźbioną grupą Chrztu w Jordanie). Ogrodzenie chrzcielnicy w postaci kutej kraty wykuł kowal z Dobrego Miasta. Okna zdobią secesyjne figuralne witraże, które w 1877 r. wykonał Christoph Rings z Koeln.
W latach 1878-1894 wybudowano w Glotowie Kalwarię Warmińską.
Już w pierwszej połowie XIV w., w związku z legendą o cudownym odnalezieniu hostii zakopanej w ziemi przez świętokradców, sanktuarium stało się głośnym miejscem pielgrzymek ku czci Bożego Ciała. Historia Kalwarii Warmińskiej wiąże się z mieszkańcem Glotowa, Janem Mertenem, który po powrocie z Ziemi Świętej postanowił wybudować kalwarię wzorowaną na jerozolimskiej. Przywiózł nawet małe kamyczki z Jerozolimy – traktując je jako relikwie – umieszczone w późniejszych kaplicach.

Źródła:
Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, T. 1, Święta Warmia, Olsztyn, 1999.
Rzempołuch Andrzej, Przewodnik po zabytkach sztuki dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn, 1992. http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82otowo
http://www.glotowo.freehost.pl