Proszę czekać ...
Zabytkobranie
...trwa wczytywanie strony.
uroda, historia, potencjałprzechwałkiprzyjemne i pożytecznedla dociekliwychgaleria zabytkownianasze naj...nieznane szlaki
linki

Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża w Chwalęcinie Źródło:
http://dziedzictwo.ekai.pl/@@chwalecin_kosciol_sw_krzyza

Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego

Chwalęcin

Późnobarokowy kościół z klasycystyczną fasadą. Powstał na miejscu wcześniej wybudowanych kaplic (1570 i 1675 r.), w których przechowywano słynący łaskami „czarny krucyfiks”, znaleziony w lesie nad Wałszą. Budowa kościoła rozpoczęła się około r. 1718, a zakończyła się w 1728 r. jako wypełnienie ślubowania kapituły warmińskiej podjętego podczas epidemii dżumy w 1709 r. Narożne kaplice wybudowano w l. 1820-1836. Projekt kościoła nawiązuje do sanktuarium w Świętej Lipce. Neoklasycystyczna fasada pochodzi z 1830 r.
We wnętrzu świątyni pozorne sklepienie krzyżowe z lunetami pokryte jest iluzjonistyczną późnorenesansową polichromią z 14 scenami Legendy Krzyża Świętego. „Czarny krucyfiks” z ok. 1400 r. znajduje się w ołtarzu głównym.

Źródła:
Rzempołuch Andrzej, Przewodnik po zabytkach sztuki dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn, 1992. http://pl.wikipedia.org/wiki/Chwal%C4%99cin_(wojew%C3%B3dztwo_warmi%C5%84sko-mazurskie)