Proszę czekać ...
Zabytkobranie
...trwa wczytywanie strony.
uroda, historia, potencjałprzechwałkiprzyjemne i pożytecznedla dociekliwychgaleria zabytkownianasze naj...nieznane szlaki
linki

Kościół p.w. św. Michała Archanioła w Sępopolu Źródło:
http://www.polskaniezwykla.pl/gallery/eventImages/37370.jpeg

Kościół p.w. św. Michała Archanioła

Sępopol

Gotycki kościół parafialny p.w. św. Michała Archanioła powstał w l. 1360-1370 (prezbiterium), korpus nawowy pod koniec XIV w., gwiaździste sklepienia dodano w XV w., a wieżę – na przełomie w XV i XVI w. Drewnianą część wieży z wysokim hełmem wzniesiono w 1872 r. Od ok. 1470 r. był siedzibą archidiakonatu, a w l. 1523-1945 – świątynią ewangelicką, w której początkowo odprawiano również nabożeństwa polskie. Po 1945 r. duszpasterstwo w kościele przejęli salezjanie.
Kościół jest gotycką trójnawową halą z prostokątnym prezbiterium i z wieżą od zachodu. Z gotyckiego wystroju przetrwał jedynie fragment malowidła ściennego, zapewne sceny walki św. Jerzego ze smokiem. Wnętrze zdobią ambona (1649r.), chrzcielnica (1670 r.) oraz bogato zdobiony ołtarz główny (wyk. Joachim Pfaff w 1668 r.). Na ścianach zawieszono malowane balustrady empor z XVII w. rozebranych po II wojnie światowej. Niestety, we wnętrzu zachowało się niewiele epitafiów i płyt nagrobnych z XVI-XVII w.

Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C4%99popol#Zabytki