Proszę czekać ...
Zabytkobranie
...trwa wczytywanie strony.
uroda, historia, potencjałprzechwałkiprzyjemne i pożytecznedla dociekliwychgaleria zabytkownianasze naj...nieznane szlaki
linki

Kościół p.w. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim Źródło:
http://www.polskaniezwykla.pl/gallery/eventImages/32611.jpeg

Kościół p.w. św. Tomasza Apostoła

Nowe Miasto Lubawskie

Gotycka, trójnawowa bazylika św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim z wbudowaną osiowo od zachodu wieżą i wielobocznie zamkniętym prezbiterium podobna jest do licznych kościołów wznoszonych na dawnych ziemiach krzyżackich po 1330 r. Kościół wznoszono etapami (od XIV do XV w., niektóre elementy nawet w XVI w. Zleceniodawcą był Zakon Krzyżacki, który posiadał prawo patronatu i finansował budowę. Zachowana obecnie średniowieczna budowla jest trójnawową bazyliką z podniesioną nawą środkową i z wysoką wieżą w elewacji zachodniej. Przypuszczalnie najstarsza część prezbiterium powstała ok. 1330 r. (dobudowana do kościoła drewnianego) tzn. dwuprzęsłowa sala z przyporami, posiadająca dwa okna od południa i jedno od północy. Jest to część dzisiejszego budynku przylegająca bezpośrednio do południowej ściany zakrystii. Mury miejskie są zbudowane z analogicznej cegły jak najstarsza część prezbiterium, natomiast bramy miejskie posiadają cegłę identyczną z murami naw kościoła. Pierwotnie prezbiterium nakryte było dwuprzęsłowym, prostym sklepieniem krzyżowym, z którego zachowały się cztery wsporniki kamienne (wapień) oraz ślady łuków przyściennych widoczne najbardziej na ścianie południowej. Prezbiterium rozbudowano trójbocznie od strony wschodniej w XV w. Obecnie prezbiterium nakryte jest pozornym, drewnianym sklepieniem kolebkowym pochodzącym z końca XVI w. Budowa naw trwała dłużej niż rozbudowa prezbiterium, rozpoczęto ją od strony zachodniej, wznosząc najpierw ściany zewnętrzne – przy budowie ściany północnej i południowej użyto do wysokości 3 m cegły oraz polnych kamieni. Rozpoczęcie budowy naw nastąpiło około 1350 r. Podstawową formą sklepienia nawy środkowej jest czteroramienna gwiazda na prostokącie zbliżonym do kwadratu z żebrami poprzecznymi w poszczególnych przęsłach, podzielona jeszcze przez trzy promieniście rozchodzące się żebra. Budowa sklepienia nawy środkowej miała miejsce w XVI w. Obie nawy boczne nakryte są sklepieniami krzyżowymi opartymi na skąpo profilowanych wspornikach kamiennych.
Kościół farny od 09.02.1971 r., mocą dekretu „Sacra Congregatio pro Cultu Divino”, nosi godność Bazyliki Mniejszej. Pełni funkcję Sanktuarium Matki Boskiej Łąkowskiej. Jest bogato wyposażony w dzieła sztuki gotyckiej i nowożytnej.

Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_%C5%9Bw._Tomasza_Aposto%C5%82a_w_Nowym_Mie%C5%9Bcie_Lubawskim
http://www.sanktuariummbl.diecezja.torun.pl/kosciol.php