Proszę czekać ...
Zabytkobranie
...trwa wczytywanie strony.
uroda, historia, potencjałprzechwałkiprzyjemne i pożytecznedla dociekliwychgaleria zabytkownianasze naj...nieznane szlaki
linki

Kościół p.w. Matki Boskiej Zwycięskiej w Łabędniku Źródło:
http://www.bartoszyce.ug.gov.pl/zabytki/img/z-lab1.jpg

Kościół p.w. Matki Boskiej Zwycięskiej

Łabędnik

Wiejski kościół gotycki, zbudowany najprawdopodobniej w XIV w., z nagromadzonym wewnątrz wyposażeniem patronackim. Za budulec cokołu posłużyły polne kamienie, a ściany świątyni wykonano z cegły. Jest to kościół orientowany, jednoprzestrzenny, bez wydzielonego prezbiterium, z wieżą po stronie zachodniej. Korpus budowli od południa zakończono kruchtą ze szczytem schodkowym, a od północy pochodzącą z XIX w. kaplicą grobową rodziny von Groebenów. Kaplica jest przykryta blaszanym dachem w kształcie kopuły.
We wnętrzu można zobaczyć ołtarz główny, odnowiony w 1871 r., ambonę z 1649 r., barokowe stalle z przełomu XVII i XVIII w. oraz naturalnej wielkości pomnik Fryderyka von Groeben, stojący na cokole ozdobionym herbem. Kościół od reformacji do II wojny światowej służył ewangelikom, po 1958 r. przywrócony katolicyzmowi. Członkowie rodu von der Groeben nadal opiekują się świątynią.

Źródła:
Rzempołuch Andrzej, Przewodnik po zabytkach sztuki dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn, 1992.
http://dziedzictwo.ekai.pl/@@labednik_kosciol
http://www.polskaniezwykla.pl/attraction/98.id