Proszę czekać ...
Zabytkobranie
...trwa wczytywanie strony.
uroda, historia, potencjałprzechwałkiprzyjemne i pożytecznedla dociekliwychgaleria zabytkownianasze naj...nieznane szlaki
linki

Kościół p.w. św. Andrzeja w Barczewie Źródło:
(materiały własne WBP)

Kościół p.w. św. Andrzeja

Barczewo

Gotycki kościół wzniesiony pod koniec XIV w. przy klasztorze franciszkanów konwentualnych. W 1584 r. biskupem i władcą księstwa warmińskiego został bratanek Stefana Batorego, Andrzej Batory. Władca osadził w zrujnowanym klasztorze bernardynów. Do jednonawowej świątyni w l. 1589-1596 dobudowano późnogotyckie sklepienie. Zbudowano też boczną kaplicę św. Antoniego, w której Andrzej Batory ufundował w 1598 r. nagrobek dla siebie i swojego brata, Baltazara. W 1632 r. został tu pogrzebany sekretarz królewski, Paweł Górnicki. W 1810 r. zaborcy pruscy skasowali konwent bernardynów. W 1982r kościół przejęli franciszkanie Prowincji Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Pomnik Andrzeja Batorego jest jednym z najlepiej zachowanych i największych w Polsce zabytków manierystycznych. Jest dziełem Willema va den Blocke, który odkuł go w różnobarwnym marmurze gdańskim. W dolnej części pomnika przedstawiona jest leżąca postać Baltazara, ubrana w zbroję, a w górnej pod arkadą klęczący kardynał Batory. Nagrobek ten zapoczątkował cykl pomników z klęczącymi figurami. Biskup Batory liczył, że sprowadzeni przez niego bernardyni będą wiecznie o nim pamiętać. Jednakże kardynał Batory nie spoczął w Warmii – zginął i został pochowany w Siedmiogrodzie w 1599 r.

Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw._Andrzeja_Aposto%C5%82a_w_Barczewie