Proszę czekać ...
Zabytkobranie
...trwa wczytywanie strony.
uroda, historia, potencjałprzechwałkiprzyjemne i pożytecznedla dociekliwychgaleria zabytkownianasze naj...nieznane szlaki
linki

Źródło:
http://www.ro.com.pl/public/grafika/_Nidzica_Zamek_krzyzacki_z_XIV_wieku.jpg

Zamek krzyżacki

Nidzica

OPierwszy zamek zbudowano prawdopodobnie około 1266-1268 r., w czasie powstań pruskich. Pierwsza wzmianka o obecnej budowli pochodzi z 1376 r., jego pierwszą rozbudowę zakończono ok. 1400 r., następnie zmieniano go jeszcze w XV i XVIII w. Z inicjatywy radcy sądowego Ferdynanda Tymoteusza Gregoroviusa odbudowany w latach 1828-1830 na siedzibę urzędów, mieszkania i więzienie. W 1945 r. zniszczony częściowo w pożarze.
Zamek zbudowano w stylu gotyckim, z cegły i kamienia polnego. Założony został na planie prostokąta z wielkim domem mieszkalnym zajmującym wewnętrzny dziedziniec z cembrowaną kamieniami i cegłami studnią. Cztery zróżnicowane skrzydła zamku łączy drewniany krużganek. Na wschodnich narożnikach znajdują się dwie pięciokondygnacyjne wieże założone na rzucie kwadratu, o wysokości 23 m do gzymsu koronującego. Skrzydło zachodnie, podpiwniczone było najważniejszym, mieszkalno-reprezentacyjnym budynkiem. Na jego głównym piętrze znajdowała się kaplica, refektarz oraz kancelaria. Kaplicę i refektarz zdobią duże fragmenty gotyckich malowideł ściennych, przedstawiające m.in. Całun Turyński.
Pożary stanowiły wielkie zagrożenie. Gdy w 1784 r. spłonęło podpalone celowo podzamcze i wschodnie przemieście, podpalacza publicznie łamano kołem.
Przy zamku działa Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej.

Źródła:
Nidzica dawniej i dziś – 625 lat miasta Nidzica, Nidzica, 2007.
Bałdowski Jan, Warmia Mazury Suwalszczyzna, Warszawa, 1996.
Rzempołuch Andrzej, Przewodnik po zabytkach sztuki dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn, 1992.
Skurzyński Piotr, Warmia Mazury Suwalszczyzna, Warszawa, 2004.
http://www.zamkipolskie.com/nidzica/nidzica.html
http://www.zamki.pl/?idzamku=nidzica