Proszę czekać ...
Zabytkobranie
...trwa wczytywanie strony.
uroda, historia, potencjałprzechwałkiprzyjemne i pożytecznedla dociekliwychgaleria zabytkownianasze naj...nieznane szlaki
linki
Dawniej Obecnie

Wieża wodociągowa w Giżycku

Wodociągowa wieża ciśnień w Giżycku zwana Wodną Wieżą lub Wieżą Górnego wybudowana została w 1900 r. z czerwonej, nieotynkowanej cegły. Ten obiekt w stylu neogotyckim, ze sklepieniami zewnętrznymi wokół korony posiada nad wejściem dwa herby: Mazurski i Miasta. Zbiornik wodny z cynkowej blachy, umiejscowiony w kopule na wysokości ok. 25 m, zaprojektował inż. Otto Intze. Wysoki na 3,80 m o szerokości 8 m mieścił w sobie ok. 200 m3 wody, która rozprowadzana była za pomocą wodociągów po terenie całego miasta. Wieża służyła aż do 1996 roku.
Po jej wyłączeniu z użytkowania została wykupiona w przez prywatnego właściciela, lokalnego przedsiębiorcę Henryka Górnego. Została odremontowana i częściowo przebudowana (dobudowano szklaną kopułę i dodatkowe trzy piętra, powiększono platformę widokową z lunetami). 2 maja 2007 r. odbyło się uroczyste otwarcie odrestaurowanej wieży. Na jej szczycie (162 metrów n.p.m) mieści się punkt widokowy i kawiarnia. Wejście na wieżę zapewniają wewnętrzne kręte schody (129 stopni) lub winda. Wewnątrz wieży otwarto również galerię oraz mini muzeum mazurskie.

Źródła:
http://www.wieze.republika.pl/Gizycko.htm
http://spanie.pl/14-atrakcje-turystyczne-Gizycko-Wieza_Cisnien-1671.html