Proszę czekać ...
Zabytkobranie
...trwa wczytywanie strony.
uroda, historia, potencjałprzechwałkiprzyjemne i pożytecznedla dociekliwychgaleria zabytkownianasze naj...nieznane szlaki
linki
Dawniej Obecnie

Barokowy ogród w Stoczku Klasztornym

Przy stoczkowskim sanktuarium znajduje się uroczy ogród, miejsce refleksji i modlitwy. Ogród klasztorny o powierzchni 1,6 ha połozony jest po stronie północnej zespołu klasztornego i ogrodzony z trzech stron murem z cegły i kamienia polnego. Ogrodzenie to pochodzi najprawdopodobniej z czasów budowy klasztoru (XVII-XVIII wiek). Wzdłuż muru po stronie wschodniej i północnej rośnie szpaler złożony z lip, klonów i grabów. W odległości ok. 5 m od muru prowadzi aleja grabowa. Mur od strony zachodniej nie jest obsadzony drzewami, zaś w partii środkowej obniżony, dzięki czemu uzyskano ciekawe otwarcie widokowe na otaczający krajobraz. Główną oś ogrodu stanowi aleja prowadząca przez środek ogrodu, od bramy wjazdowej w kierunku groty Matki Bożej. Sam ogród nazwany został Ogrodem Matki Pokoju. Jest przykładem zachowania charakterystycznych dla dawnych Prus Wschodnich założeń architektonicznych z XVIII wieku. Przy alejkach ustawione są kapliczki różańcowe. Wgłębi zaś stoi kamienna grota z figurą Matki Bożej Niepokalanej wzniesiona w 1963 roku. We wspomnieniach kard. Stefana Wyszyńskiego (więzionego od IX 1953 do X 1954 roku) można przeczytać, iż drzewostan lipowy i grabowy był w większości odrutowany i podpiłowany.
W roku 1997 przystąpiono do rewaloryzacji ogrodu w oparciu o wskazania konserwatorskie mgr inż. Marzeny Zwierowicz, pani architekt krajobrazu z Wrzesiny, na co dzień opiekującej się też parkami i ogrodami w regionie Warmii i Mazur. Pracami kierował ks. Grzegorz Deryngowski MIC. Prace kontynuowano przez kilka lat. W efekcie wytężonej pracy Księży Marianów ogród zmienił swoje oblicze wzbudzając podziw turystów i pielgrzymów. Zwieńczeniem tego było przyznanie srebrnego medalu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii: „za najlepsze urządzenie nowej zieleni towarzyszącej obiektom zabytkowym”. Pamiątkowy medal i dyplom wręczono Księżom Marianom 23 maja 2001 roku w Pałacu Myślewickim w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Obecnie ogród jest zadbany, nasadzono ozdobne krzewy i kwiaty, ustawiono ławki.

Źródła:
Kumala Janusz, Sanktuarium Niepokalanej Matki Pokoju w Stoczku Warmińskim, Licheń 2004 r.
http://www.stoczek.pl