Proszę czekać ...
Zabytkobranie
...trwa wczytywanie strony.
uroda, historia, potencjałprzechwałkiprzyjemne i pożytecznedla dociekliwychgaleria zabytkownianasze naj...nieznane szlaki
linki
Dawniej Obecnie

Kościół pw. św. Anny w Mołtajnach

Gotycki kościół we wsi Mołtajny (gm. Barciany) wybudowano w połowie XIV wieku między 1374 a 1379 rokiem. Mołtajny były miejscem pielgrzymek do świętej Anny, której obraz znajdował się w dzwonnicy do 1730 r. Utrzymane w stylu rokoko wnętrze świątyni pochodzi z wieku Oświecenia, organy i ołtarz główny noszą datę 1782. Wieża z ostrołukowymi blendami zwieńczona jest szczytem schodkowym. Na początku wieku XVI Mołtajny należały do dekanatu sępopolskiego. W tymże stuleciu, a także następnym, patronat nad miejscowym kościołem sprawowała rodzina von Schliebenów. Z tego okresu pochodzi renesansowa płyta nagrobna w posadzce z herbem Schliebenów i datą 1561, chorągiewka na wieży kościoła z inicjałami G.v.S. i datą 1650 oraz oryginalny żyrandol. W XVIII wieku Mołtajny stały się własnością pruskiego rodu junkierskiego hrabiów von Eglofsteinów, osiadłego w tych okolicach jeszcze za czasów krzyżackich. Na przykościelnym cmentarzu w Mołtajnach znajduje się na mogiłach zmarłych w końcu XVIII wieku Henrietty i Albrechta Eglofsteinów nagrobek w formie postumentu z płaskorzeźbami o przedstawieniach alegorycznych zwieńczony wazonem.
W styczniu 2008 roku parafia p.w. św. Anny w Mołtajnach otrzymała na prace ratujące zabytek 1 mln złotych z Programu „Dziedzictwo Kulturowe. Rewaloryzacja zabytków nieruchomych i ruchomych”. Prace obejmowały one wzmocnienie konstrukcji kościoła i wieży, remont drewnianych elementów konstrukcji wieży oraz remont elewacji.

Źródła:
http://www.mazury.o-k.com.pl/moltajny.html
http://www.mkidn.gov.pl