W Czytelni Książek odbyła się promocja „Kele wsi chałupa” Edwarda Cyfusa. Tym razem autor zaprezentował nam pierwszą w swoim dorobku pisarskim powieść. Licznie zgromadzonej publiczności opowiedział o swoich korzeniach i o dzieciństwie, które spędził w Barczewie. Jednak nie tylko, prowadzący spotkanie Waldemar Mierzwa rozmawiał z pisarzem zarówno o wcześniejszych publikacjach, jak i o jego planach wydawniczych. Podczas spotkania można było usłyszeć fragmenty powieści, które wybrał i przeczytał sam autor. Spotkanie zakończyło się niekończącą się kolejką po autografy i rozmowami z autorem o własnych doświadczeniach i tradycjach warmińskich. Liczymy na szybką okazję do kolejnego literackiego spotkania z Cyfusem.
Edward Cyfus urodził się w 1949 roku Dorotowie, w rodzinie Mazura i Warmianki. Dzieciństwo spędził w Barczewie. W latach 1981-1992 przebywał w Niemczech. Po powrocie osiadł w Olsztynie, obecnie mieszka na kolonii wsi Giławy. Wykonywał wiele zawodów, był m.in. kelnerem, kierowcą, kierownikiem stołówki, konferansjerem, perkusistą w zespole muzycznym. Od 1998 roku wygłaszał na antenie Radia Olsztyn gawędy w gwarze warmińskiej, które publikował na łamach „Gazety Olsztyńskiej”. Z jego inicjatywy odtworzono historyczny trakt biskupi we wsi Bałdy. Był pomysłodawcą i organizatorem Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu i Zabawy. Jest autorem m.in. zbioru gawęd Po naszamu, warmińskiej sagi A życie toczy się dalej oraz książki Moja Warmia.
Waldemar Mierzwa, wydawca, autor i redaktor wielu książek poświęconych historii, kulturze i ludziom Mazur i Warmii. Właściciel Oficyny Wydawniczej „Retman”, w której ukazała się najnowsza książka Edwarda Cyfusa Kele wsi chałupa.
Organizator: Oficyna Wydawnicza „Retman”
Książkę dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego przy współpracy z Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
|
|