W Galerii Stary Ratusz WBP odbył się wernisaż wystawy artystycznych i użytkowych wyrobów ze skóry uznanego artysty z Ukrainy Wołodymyra Sydorenko. Jego dzieła i wyroby ze skóry znajdują się w wielu kolekcjach w różnych częściach świata. Wystawa w Galerii Stary Ratusz jest jedyną okazją do spotkania się w Polsce z autorem tak unikalnych wyrobów. Artysta tworzy ze skóry obrazy, przygotowuje oprawy ksiąg, zajmuje się rzemiosłem artystycznym. Na wernisaż przybył Łew Zacharczyszyn – kierownik Konsulatu Ukrainy w Gdańsku oraz Mykola Drachanczuk – Przewodniczący Rówieńskiej Rady Obwodowej. Głos zabierała prof. Teresa Astramowicz-Leyk - koordynator współpracy UWM z Politechniką Lwowską oraz wieloletni przyjaciel artysty Jurij Romaniszyn – Kierownik Czytelni Czasopism Lwowskiej Narodowej Biblioteki Naukowej.
Wołodymyr Iwanowicz Sydorenko urodził się we wsi Głuszyn w rejonie brodzkim obwodu lwowskiego. Od 1991 do 1997 roku studiował na Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych w katedrze modelowania artystycznego kostiumu, na Wydziale Wyrobów Artystycznych ze Skóry. Od 1994 r. pracuje w katedrze, od 2010 r. na stanowisku starszego wykładowcy Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2012 r. jest członkiem Związku Artystów Ukrainy. Pracuje w dziedzinie konceptualnej plastyki ze skóry oraz sztuki dekoracyjno-użytkowej. Na Ukrainie prace Wołodymyra Sydorenki znajdują się w prywatnych kolekcjach we Lwowie, Iwano-Frankowsku, Tarnopolu, Kijowie, Odessie, Dniepropietrowsku, Połtawie, Czerkasach, a za granicą – w Paryżu (Francja), Frankfurcie nad Menem (Niemcy), Rio de Janeiro (Brazylia), Oslo (Norwegia), Guangzhou (Chiny), Pradze (Czechy), Krakowie, Poznaniu i Lesznie (Polska), Moskwie i Krasnodarze (Rosja). Znaczna ilość jego dzieł znajduje się w prywatnych kolekcjach ludzi znanych na świecie, w szczególności u Prezydentów Ukrainy Leonida Kuczmy i Wiktora Juszczenki, brazylijskiego pisarza Paolo Coelho, historyka mody, honorowego obywatela Paryża Oleksandra Wasyliewa, norweskiego pisarza i filozofa Justeina Gordera, polskiego artysty, akademika Jerzego Nowosielskiego, chińskiego artysty He Shui Fa, polskiego pisarza Janusza Leona Wiśniewskiego, japońskiego projektanta i designera Kenzo Takada, czeskiego artysty Jiri Suhájka, wybitnego rosyjskiego projektanta Wiaczesława Zajcewa, włoskiej reżyserki Donatelli Baglivo, norweskiego pisarza Erlanda Lu, polskiego działacza politycznego Zbigniewa Wojciechowskiego.
Nagrody: Dyplom Honorowy Ministerstwa Oświaty Ukrainy Nr 71149, Srebrna Odznaka Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych (2011 r.), Dyplom Honorowy Ministra Kultury Ukrainy (2016 r.).
Natalia Kostiw, historyk sztuki
Współpraca:
Lwowska Narodowa Akademia Sztuki, Narodowa Unia Artystów Ukrainy
|
|