W Muzotece odbyło się ostatnie z cyklu spotkań w ramach „Muzycznych (ko)repetycji”. Prowadzący wykład prof. UWM Krzysztof D. Szatrawski podjął próbę podsumowania kończącego się roku Feliksa Nowowiejskiego. Zaprezentował też fragmenty pierwszych nagrań utworów kompozytora z Warmii.
Pozycja Feliksa Nowowiejskiego w kulturze polskiej znacznie odbiega od ocen dokonywanych poza granicami naszego kraju. Zastanawiający jest z jednej strony całkowity niemal brak promocji muzyki, która sto lat wcześniej zdobyła międzynarodowe uznanie, z drugiej strony brak przekonania o wartości utworów, które inni cenią częściej bardziej, niż my sami. Czy znów jest tak, że nie potrafimy docenić tego, co z punktu widzenia innych kultur jest zupełnie naturalne? Czy może tak bardzo brakuje nam poczucia własnej wartości, że dopóki nie usłyszymy od innych, że nas cenią, sami nie potrafimy się upomnieć o uwagę? Spotkanie było poświęcone temu, co mógł zmienić Rok Feliksa Nowowiejskiego i co rzeczywiście zmienił, a także perspektywom, jakie otwiera na przyszłość. Już w przyszłym roku, 7 lutego 2017 przypada 140 rocznica urodzin wielkiego warmińskiego kompozytora.
Krzysztof D. Szatrawski
Cykl „Muzyczne (ko)repetycje” to wykłady poświęcone różnym zagadnieniom muzyki klasycznej i współczesnej, próba ponownego odkrycia pozornie znanych tematów i utworów, ale i spotkania z zupełnie nowymi motywami. Wykładom towarzyszy prezentacja utworów muzycznych.
|
|