W pierwszej połowie grudnia, w Galerii Stary Ratusz wernisaż miała wystawa ph. „Inne światy Wernera Herzoga”. Na wystawie zaprezentowane zostały powiększone do formatu 70x100 cm fotosy z kultowych i najnowszych filmów Wernera Herzoga, a także zdjęcia z planu i portrety reżysera. To zbiór obrazów, oddających wizyjny i malarski nastrój jego filmów, zarówno fabularnych, jak i dokumentów. To także ślady fascynacji artysty klasycznym malarstwem europejskim, ale i zapierającym dech w piersiach pięknem natury.
Fotogramy zostały wybrane z ogromnego zasobu Deutsche Kinemathek w Berlinie, która w 2009 r. otrzymała od reżysera jego osobiste archiwum. Fotogramy jako zbiór pn. Werner Herzog Archiv stanowią część zbiorów muzealnych. Wystawa „Inne światy Wernera Herzoga” jest więc okazją do prezentacji materiałów unikatowych, rzadko pokazywanych w Polsce i na świecie.
Projekt „Inne światy Wernera Herzoga” w części wystawowej prezentuje także film dokumentalny „Werner Herzog Filmemacher” (1986). Część multimedialną ekspozycji dopełniają projekcie slajdów związanych z filmami i osobą niemieckiego reżysera.
Kurator projektu: Krzysztof Stanisławski
Współorganizator: Goethe-Institut Warschau
Werner Herzog, właściwie Werner Stipetić (ur. 5 września 1942 w Monachium)
Jeden z najwybitniejszych niemieckich scenarzystów i reżyserów. W swojej emocjonalnej, wizyjnej i mistycznej twórczości filmowej skupia się przede wszystkim na istocie człowieczeństwa i zachowaniu człowieka w sytuacjach ekstremalnych. Nawiązując do tradycji literatury romantycznej, Herzog podejmuje temat szaleństwa, odosobnienia i poszukuje pierwiastka ludzkiego nawet u najdziwniejszych, najbardziej zdegradowanych postaci.
(Źródło: wikipedia.org, filmweb.pl).
|
|