W Galerii Stary Ratusz WBP odbył się wernisaż wystawy Wojciecha Jasionowicza „Obiektony & okna”. Ten artysta rzeźbiarz związany z Mazurami prezentuje swoje prace w naszej Galerii już po raz trzeci. Każdorazowo zaskakuje formą, którą z jednej strony odwołuje się do naszego pejzażu, z drugiej zwłaszcza przy obecnej wystawie odnosi się do symboliki związanej z przekraczaniem granic.
Wojciech Jasionowicz uprawia rzeźbę, malarstwo, rysunek. Studia na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (ASP) w Gdańsku. Dyplom z rzeźby i małej formy rzeźbiarskiej w 1993 r. Związany z Mazurami od urodzenia. Prace prezentował na wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.
„Obiektony & okna”
Prace rzeźbiarskie „Obiektony” to zaskakująca forma połączenia kamieni granicznych i wynikających z ich kontekstu historycznie rzeczywistego z ponadczasową strukturą materiałową - kamień, stal - użytą do ich powstania. Tradycja określonego miejsca wyznaczonego, wyznaczanego na nowo, zapomnianego historycznie, określenie miejsca tylko ze względu na porozumienie lokalne czy w szerszym kontekście.
Kamień, stal, kolor farby użyte w odpowiednim miejscu, kolejności, kontekście wyznaczają miejsce, które jest ważne człowiekowi, społeczności, narodowi.
„Obiektony” to moja zmaterializowana wypowiedź artystyczna na temat wydzielonych obszarów ziemi, miejsc, granic - Schengen i człowieka.
Do malarstwa inspiracją było okno. Jest to widok z okna przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Stosując kompozycje geometryczne, abstrakcyjne, z różnymi kontrastami walorowymi, z różnymi natężeniami linii, wieloma kontrastami kolorystycznymi chciałem nadać temu tematowi wielkie znaczenie. Jak wyglądałoby nasze życie bez okien w mieszkaniach, w pomieszczeniach biurowych, sklepowych, w miejscach pracy bez dostępu słońca, zieleni? Byłaby to gehenna! My, jako osoby biologiczne jesteśmy związani z przyrodą i izolacja od niej wpłynęłaby na nas druzgocąco.
Wojciech Jasionowicz
|
|