Katalog nowych usług do wdrażania w publicznych bibliotekach gminnych

Nazwa usługi: Seniorzy w sieci
Inspiracja: Usługa zaobserwowana podczas pobytu na Bornholmie w bibliotece w Nexø
Grupa docelowa: Osoby powyżej 55 roku życia z terenu powiatu oleckiego

Szczegółowy opis usługi

Usługa została opracowana specjalnie z myślą o osobach starszych.
W pierwszym etapie odbędzie się trwający 10 godzin kurs, który umożliwi zainteresowanym poznanie komputera i Internetu, zwłaszcza pod kątem wyszukiwania informacji na stronach www, wysyłania maili oraz porozumiewania się za pomocą komunikatorów internetowych.
W dalszym etapie planuje się zorganizowanie cyklu spotkań/konsultacji z osobami starszymi zainteresowanymi rozwijaniem swoich umiejętności, kompetencji i pasji z pomocą komputera i Internetu. Spotkania te będą odbywać się dwa razy w tygodniu w czytelni biblioteki. w ich trakcie seniorom zostaną udostępnione komputery i Internet, a bibliotekarze będą wszystkim chętnym służyć informacją i pomocą.
Głównym celem (długoterminowym) usługi jest:

Mamy nadzieję, że w organizowanym przez bibliotekę kursie komputerowym wezmą udział osoby spoza kręgu naszych czytelników i dzięki temu zyskamy nowych użytkowników. Przypuszczamy, że w naszym mieście znajduje się duża grupa seniorów przyzwyczajonych do aktywnego życia zawodowego, którzy po przejściu na emeryturę chcą się dalej rozwijać, tyle, że już według własnych planów i marzeń, nienarzucanych przez karierę zawodową. Duża ilość wolnego czasu dodatkowo sprzyja podejmowaniu nowych wyzwań. Mamy więc nadzieję, że nowa usługa spotka się z dużym odzewem.

Harmonogram wprowadzenia usługi

Etap przygotowawczy: 2 miesiące
  • przeprowadzenie rozmów z seniorami będącymi czytelnikami naszej biblioteki, w czasie których będziemy mogli dowiedzieć się jakie mają oczekiwania związane z organizowanym kursem komputerowym,
  • przygotowanie programu szkolenia,
  • nawiązanie współpracy z przedstawicielami Polskiego Związku Emerytów i Rencistów,
  • rozpropagowanie informacji o usłudze w prasie i na plakatach.
Etap wdrożeniowy: 3 miesiące
  • przeprowadzenie kursu komputerowego; spotkania będą odbywały się dwa razy tygodniu i trwały po godzinie,
  • przeprowadzenie ankiety wśród seniorów uczestniczących w kursie.
6 miesięcy
  • konsultacje/spotkania dwa razy w tygodniu po dwie godziny.
Etap ewaluacji: wrzesień-październik 2010
  • opracowanie ankiet przeprowadzonych wśród użytkowników nowej usługi,
  • podsumowanie efektów.

Na czym polega innowacyjność wprowadzanej usługi?

Dotychczas propozycje edukacyjne w naszej bibliotece dotyczyły jedynie dzieci i młodzieży. Pierwszy raz podejmujemy próbę zorganizowania kursu dla dorosłych. Chcemy wyjść naprzeciw potrzebom seniorów. Postęp technologiczny w wielu dziedzinach jest tak szybki, że nawet ludzie młodzi obawiają się, że niedługo nie będą umieli załatwić najprostszej sprawy w urzędzie, nie obsłużą nowego modelu telefonu komórkowego i pozostaną bez gotówki (bankomat).
Pragniemy pomóc właśnie osobom starszym, bo zauważyliśmy, że pomimo ogólnej rosnącej znajomości komputerów i Internetu, nadal duża część seniorów z nich nie korzysta. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są chyba sami zainteresowani. Wielu z nich żyje w przeświadczeniu, że nowe technologie nie są im do niczego potrzebne, nauka jest ponad ich siły, a Internet jest drogi i skomplikowany. Boją się także, że nieumiejętne korzystanie z komputera spowoduje jego natychmiastową awarię. Boją się komputerów, bo ich nie znają, a nie znają, bo się boją… i koło się zamyka. Problemem seniorów jest zbyt mała dostępność kursów komputerowych, zwłaszcza tych bezpłatnych, przeznaczonych specjalnie dla nich. Zwykle rolę nauczycieli pełnią dzieci lub wnuki. Na terenie naszego miasta nie było dotąd kursu komputerowego skierowanego wyłącznie do seniorów. Dlatego chcielibyśmy umożliwić mieszkającym w Olecku seniorom uczestnictwo w bezpłatnym kursie komputerowym, o programie dostosowanym specjalnie do ich potrzeb.

Dodatkowe uwagi

Materiały i narzędzia niezbędne do wprowadzenia usługi

papier do drukarki, toner do drukarki, umowa o dzieło na przeprowadzenie kursu komputerowego. Koszt ok. 900,00 zł

Pomysłodawca usługi

Imię i nazwisko: Katarzyna Jeżewska
Funkcja/Stanowisko w bibliotece: Kierownik biblioteki
Nazwa biblioteki: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku
Adres biblioteki: Plac Wolności 22
19-400 Olecko
Numer telefonu do kontaktu: 87 520 23 22

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków
Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego