Proszę czekać...
Program Rozwoju Bibliotek
...trwa wczytywanie strony.
oprojekcie
finalisci
koalicja
biuletyn
aktualnosci
konkurs
archiwum
Biblioteki w społeczeństwie wiedzy – strategie dla przyszłości

4.03.2011 – Korsze. Zawiązanie Gminnej Koalicji na rzecz Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej

Wraz z artykułem podsumowującym działania Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Korszach w 2010 r. napłynęły do nas fotografie z zawiązania Gminnej Koalicji na rzecz tej biblioteki, które zamieszczamy poniżej. Cieszymy się bardzo z powstania kolejnej koalicji w naszym województwie i życzymy bibliotece w Korszach oraz jej partnerom powodzenia w realizacji wspólnych inicjatyw!


2.03.2011 – Olsztyn. Konferencja „Co za nami, co przed nami”

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie odbyła się konferencja „Co za nami, co przed nami”. Regionalny koordynator PRB Renata Pietrulewicz omówiła podczas konferencji warunki i korzyści wynikające z uczestnictwa w Programie oraz przedstawiła biblioteki z naszego województwa starające się o udział w II rundzie i poszukujące bibliotek do zawiązania partnerstwa.

W ostatnim punkcie konferencji Adrianna Walendziak (WBP w Olsztynie) i Przemysław Czechowski (MBP w Morągu) opowiedzieli o swoich wrażeniach i obserwacjach z wizyty studyjnej w bibliotekach publicznych USA (o projekcie można przeczytać w Biuletynie PRB oraz na blogu BiblioLab.pl)

<
>

25.02.2011 – Działdowo. Spotkanie informacyjne. II runda Programu Rozwoju Bibliotek

25 lutego b.r. w pomieszczeniach starostwa powiatowego w Działdowie odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące drugiej rundy Programu Rozwoju Bibliotek. Zaproszono na nie bibliotekarki i bibliotekarzy z placówek dotąd nieobjętych Programem, takich jak gminne biblioteki z Działdowa, Iłowa-Osady, Ostródy i Rybna, a także przedstawicielki biblioteki miejskiej, urzędu miejskiego i starostwa powiatowego w Działdowie.

Poniżej zamieszczamy zdjęcia i materiał wideo ze spotkania.


12-14.01.2011 – Szkolenie specjalistyczne „Biblioteka bez barier”

Od listopada ubiegłego roku w pomieszczeniach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie odbywają się szkolenia specjalistyczne prowadzone w ramach Programu Rozwoju Bibliotek dla bibliotekarzy z małych i średnich bibliotek uczestniczących w programie. Szkolenia zwane są skrótowo „Menu 8”, ponieważ oferują uczestnikom osiem zakresów tematycznych. Każdy uczestnik mógł przeszkolić się w zakresie dwóch wybranych tematów. Są to:

W dniach 12-14.01.2011 r. odbywało się w Olsztynie szkolenie „Miejsce bez barier – usługi dla seniorów i osób niepełnosprawnych”. Wzięło w nim udział 24 bibliotekarki z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Szkolenie prowadzili Piotr Todys i Dominik Rymer. Bibliotekarki i trenerzy wspólnie omawiali kwestie m.in. dostosowania budynków i oferty bibliotek do potrzeb osób niepełnosprawnych, aktywizowania osób w starszym wieku, ale także poruszali problem stereotypów, lęków wobec inności. Szkolenie zawierało sporo praktycznych wskazówek i ćwiczeń, m.in. jak pomagać osobom poruszającym się na wózkach pokonywać przeszkody typu schody. Panie mogły też same wsiąść na wózek i przekonać się, że poruszanie się na nim np. na kostce brukowej otaczającej Stary Ratusz jest wysiłkiem i wyzwaniem.

Poniżej zamieszczamy zdjęcia z tego szkolenia.

22.12.2010 – Konkurs „Biblioteka z dobrym klimatem społecznym”

Zapraszamy biblioteki wiodące i partnerskie do udziału w konkursie „Biblioteka z dobrym klimatem społecznym”! Szczegóły w zakładce „Konkurs”


29.11.2010 – Konferencja regionalna PRB w Olsztynie

W dniu 29 listopada 2010 r. w Olsztynie odbyła się konferencja regionalna Programu Rozwoju Bibliotek województwa warmińsko-mazurskiego.
Przybyło na nią ponad 160 gości: przedstawiciele bibliotek uczestniczących w I rundzie PRB i ich organizatorzy, przedstawiciele Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, dyrektor Biblioteki Narodowej, przedstawiciele Urzędów Marszałkowskiego i Wojewódzkiego, a także posłowie RP, pisarze, wydawcy, dyrektorzy instytucji kultury i inni wspierający ideę rozwoju bibliotek.
Podczas konferencji podsumowano przebieg PRB w Polsce i naszym województwie oraz działania na rzecz bibliotek publicznych z perspektywy WBP w Olsztynie, FRSI i współpracujących z nią specjalistów, Akademii Orange dla Bibliotek, a także bibliotek publicznych i urzędów w Morągu i Dobrym Mieście, którzy na przykładach swoich placówek przedstawili zawiązanie i funkcjonowanie gminnych koalicji na rzecz rozwoju ich bibliotek. Odbyła się także uroczystość wręczenia Jackowi Wojnarowskiemu nagrody „Partner 2010”, przyznanej FRSI przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Konferencję zakończył panel dyskusyjny z udziałem dyrektora Biblioteki Narodowej Tomasza Makowskiego, prezesa FRSI Jacka Wojnarowskiego, dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie Zdzisława Fadrowskiego oraz posła dr Janusza Cichonia.

Zapraszamy do zapoznania się nagraniami portalu E-Światowid dotyczącymi konferencji – są to wypowiedzi dyrektora Biblioteki Narodowej Tomasza Makowskiego To walka o 3/4 Polaków, którzy nie czytają!, prezesa FRSI Jacka Wojnarowskiego Biblioteki gotowe do rewolucji, dyrektora WBP w Olsztynie Andrzeja Marcinkiewicza Kto chce zmian, ten zdąży oraz reportaż Do biblioteki po książki i... informacje.
Obszerną fotorelację opublikował także olsztyński portal informacyjny Olsztyn24.

My zamieszczamy poniżej kilka zdjęć z tego wydarzenia z materiałów WBP w Olsztynie.


3.08.2010 – Gminna Koalicja na rzecz rozwoju Biblioteki Publicznej w Mikołajkach zawiązana!

Pod hasłem „Biblioteka Wszechświat” w dniu 17 czerwca 2010 r. odbyło się w Mikołajkach uroczyste założenie Gminnej Koalicji na Rzecz Rozwoju Bibliotek. Na tę uroczystość zaproszone zostały przedstawicielki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie: Wiesława Borkowska-Nichthauser, zastępca dyrektora WBP oraz Renata Pietrulewicz, koordynator Programu Rozwoju Bibliotek w województwie warmińsko-mazurskim. Zachęcamy do zapoznania się z informacją o tym wydarzeniu zamieszczoną na stronie www mikołajskiej biblioteki, szerzej będzie można przeczytać o nim również w regionalnej zakładce wrześniowego Biuletynu PRB.
Koordynująca PRB w regionie Renata Pietrulewicz podkreślała w swojej relacji ze spotkania dobrą atmosferę na nim panującą i życzliwe nastawienie zebranych do pomysłu współtworzenia życia biblioteki przez mieszkańców gminy.
Trzymamy kciuki za rozwój Koalicji i życzymy jej wielu udanych przedsięwzięć pod egidą Biblioteki Publicznej w Mikołajkach.

Poniżej zamieszczamy trzy zdjęcia z uroczystości.

4.07.2010 – List gratulacyjny Dyrektora WBP w Olsztynie dla Ambasadora USA w Polsce z okazji Dnia Niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki.

27.05.2010 – Podsumowanie szkoleń z zakresu technologii komunikacyjnych i informacyjnych dla bibliotekarzy, uczestników I rundy Programu Rozwoju Bibliotek.

Ostatnie dwa miesiące były czasem intensywnej pracy, szczególnie dla bibliotekarzy z terenu województwa warmińsko – mazurskiego, uczestników pierwszej rundy Programu Rozwoju Bibliotek, biorących udział w Szkoleniach z zakresu technologii komunikacyjnych i informacyjnych.

Od 29 marca, w przekształconej i przystosowanej do przyjęcia 15-osobowych grup sali (niegdyś) konferencyjnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, trwały zajęcia informatyczne. Każdy uczestnik miał do przejścia drogę składającą się z pięciu modułów, na końcu której czekał certyfikat wystawiony przez trenera. Celem szkoleń było zapoznanie się ze sprzętem otrzymanym przez biblioteki od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, by w przyszłości jak najbardziej efektywnie wykorzystać jego możliwości.

Jeden moduł trwał 8 godzin zajęciowych (45 min) wzbogaconych o krótkie przerwy „kawowe” i jedną 45 minutową na obiad, który zapewniała firma cateringowa. Wszystkie te aktywności składały się na jeden dzień szkoleniowy. Przeszkolonych zostało 101 osób, podczas 36 dni.

Wszyscy uczestnicy mieli możliwość korzystania ze wsparcia trenerów: Krzysztofa Tkacza i Wojciecha Wiśniewskiego oraz pomocy naukowych w postaci podręczników nadesłanych przez FRSI. Każdy uczestnik otrzymał komplet przyborów zakupionych przez WBP w ramach otrzymanych na realizację środków: teczkę, kartki do notowania, identyfikator oraz wydruk z rozkładem jazdy (aby wszyscy mogli bezpiecznie dotrzeć do hotelu i poruszać się bez przeszkód po mieście).

Zapewniony był nocleg w hotelu „Kur”, który - położony nad jeziorem Krzywym, w jednym z najbardziej malowniczych zakątków Olsztyna – stanowił idealne miejsce do odpoczynku po intensywnym dniu szkoleń.

7 maja 5. grupa, pod przewodnictwem Wojciecha Wiśniewskiego, jako pierwsza zakończyła wszystkie moduły. Szczęśliwym uczestnikom, bogatszym o wiedzę i nowe umiejętności, certyfikaty wręczyła z-ca dyrektora WBP w Olsztynie Wiesława Borkowska – Nichthauser.

Ostatnie szkolenie przeprowadzone zostało 27 maja.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia fotorelacji ze szkoleń.

29.03.2010 - Pierwsze koty za płoty, czyli pierwsze Szkolenia z zakresu technologii komunikacyjnych i informacyjnych dla bibliotekarzy, uczestników I rundy Programu Rozwoju Bibliotek.

29 marca 2010 roku rozpoczęły się „Szkolenia z zakresu technologii komunikacyjnych i informacyjnych dla bibliotekarzy, uczestników I rundy Programu Rozwoju Bibliotek”, które odbywają się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie.
Pierwsza, czternastoosobowa, grupa bibliotekarzy spotkała się w nowo wyposażonej sali szkoleniowej WBP, rozpoczynając tym samym naukę. Każdy uczestnik przejdzie pięciodniowy cykl szkoleń, podczas których, pod opiekuńczymi skrzydłami trenerów, nabędzie umiejętności biegłego posługiwania się sprzętem komputerowym i elektronicznym dostarczanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która zapewniła również potrzebne do nauki podręczniki i akcesoria takie jak PenDrive’y, płyty CD i DVD itp.
Zajęcia potrwają do 27 maja. Ogółem przeszkolonych ma zostać 101 uczestników I rundy PRB.
Wszystkim życzymy udanej nauki i powodzenia w wykorzystaniu zdobytej wiedzy!

16.03.2010 - Internet od TP w polskich bibliotekach publicznych

W sierpniu 2009 r., Telekomunikacja Polska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego zawarły „Porozumienie w sprawie utworzenia programu internetyzacji polskich bibliotek publicznych”.

Celem porozumienia jest wzmocnienie roli bibliotek w życiu społecznym i oświatowym lokalnych społeczności, zwłaszcza na wsiach i w małych miastach, poprzez zapewnienie im szerokopasmowego dostępu do Internetu. Dzięki temu projektowi biblioteki mają szansę stać się nowoczesnymi, wielofunkcyjnymi centrami informacyjnymi, kulturalnymi i edukacyjnymi.

Efektem porozumienia jest program Biblioteki z Internetem TP, w ramach którego Grupa TP zapewni bibliotekom dostęp do Internetu - w pierwszym rzędzie usługę w technologii przewodowej, a tam, gdzie nie jest to możliwe, udostępni Internet w technologii radiowej. Biblioteki otrzymają najwyższą możliwą przepływność łącza internetowego w danej lokalizacji. Będą mogły podłączyć do łącza wszystkie użytkowane przez siebie komputery oraz zaoferować dostęp do łącza - także bezprzewodowy - użytkownikom korzystającym z własnego komputera.

Wszystkie zainteresowane biblioteki mogą przystąpić do programu i złożyć zamówienie na usługę dostępu do Internetu dzwoniąc na numer błękitnej linii tp biznes 19330. Po zawarciu umowy z Grupą TP na świadczenie usług telekomunikacyjnych należy wypełnić na stronie internetowej www.fundacja.orange.pl/akademia wniosek o dotację finansową z programu "Akademia Orange dla bibliotek" prowadzonego przez Fundację Orange. Fundacja na podstawie wniosku przekaże Bibliotekom dotację finansową w celu pokrycia kosztów popularyzacji i zwiększenia wykorzystania Internetu przez pracowników i użytkowników Bibliotek, a w szczególności kosztów zapewnienia dostępu do Internetu w placówce głównej i filiach.

Wszelkie szczegóły oraz regulamin korzystania z obu programów znajdują się na stronie TP http://www.tp.pl/prt/pl/klienci_biz/internet/now_prom/biblioteki_z_internetem/ oraz na stronie Fundacji Orange www.fundacja.orange.pl/akademia

15.03.2010 – Dostawa sprzętu do WBP w ramach Programu Rozwoju Bibliotek

W dniu 15 lutego 2010 r. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie otrzymała w darze sprzęt i oprogramowanie komputerowe przekazane przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Zasoby biblioteki wzbogaciły się m.in. o 16 notebooków wraz z kompletem słuchawek, 2 urządzenia wielofunkcyjne wysokowydajne i 1 urządzenie standardowe, projektor i ekran projekcyjny, aparat, dyktafon i kamerę cyfrową oraz program antywirusowy i Windows 7.0.

Nieprzypadkowo sprzęt i oprogramowanie otrzymane przez WBP są tego samego typu, jak te, które niebawem z dostawami z firmy Talex S.A. dotrą do bibliotek terenowych. Już pod koniec marca b.r. WBP rozpocznie szkolić bibliotekarki i bibliotekarzy z zakresu technologii komunikacyjnych i informacyjnych. Uczestnicy szkoleń będą mogli poznać potencjał otrzymanego sprzętu nawet, jeżeli na daną chwilę nie będą go jeszcze mieć w swojej placówce.

Informatycy WBP w Olsztynie, Krzysztof Tkacz i Wojciech Wiśniewski, przeszli w ramach PRB specjalistyczne szkolenie trenerskie, dzięki któremu w kompetentny i przystępny sposób nauczą bibliotekarki i bibliotekarzy optymalnie wykorzystywać możliwości przekazanych im komputerów, aparatów cyfrowych itp.

Jak prezentują się niektóre z wymienionych sprzętów uchwyciliśmy podczas konfigurowania sali szkoleniowej przez trenerów:

10.03.2010 - Rozpoczęły się dostawy sprzętu do bibliotek!

W bibliotekach województwa warmińsko-mazurskiego odbyły się już pierwsze dostawy sprzętu. Jak dotąd otrzymały je u nas biblioteki w Gwiździnach, Rynie i Węgorzewie. Poniżej zamieszczamy fotorelację z dostawy sprzętu w Gminnej Bibliotece Publicznej w Nowym Mieście Lubawskim z/s w Gwiździnach.

18.01.2010 - Kampania społeczna FRSI na rzecz bibliotek

W ramach Programu Rozwoju Bibliotek Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje kampanię społeczną, której celem jest zwrócenie uwagi na lokalne biblioteki jako miejsca dostępu do wiedzy, informacji i kultury. Kampania ta będzie realizowana od początku do jesieni 2010 roku i będzie obejmować szereg różnorodnych działań. Będą to:

Akcja „Biblioteka. Miejsce czytania, miejsce działania”
Było to wspólne przedsięwzięcie Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie i FRSI. Akcję zainaugurowało otwarcie instalacji poświęconej przestrzeni biblioteki, sposobowi jej działania i związanej z nią mitologii. Wydarzenie rozpoczęło także cykl warsztatów, prezentacji i akcji artystycznych, które miały miejsce przez kolejne cztery dni. Galerię zdjęć z tych wydarzeń można znaleźć tutaj Instalację można było oglądać w budynku BUW-u do 20 lutego b.r. W chwili obecnej wystawa jest udostępniona dla bibliotek z całej Polski, na życzenie można gościć ją u siebie.
W otwarciu wystawy uczestniczyli także przedstawiciele Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie: dyrektor WBP Andrzej Marcinkiewicz, regionalny koordynator PRB Renata Pietrulewicz, specjalista od PR Iwona Bolińska-Walendzik, kierownik Oddziału Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej Maryla Jończyk-Zegler, kierownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego Anita Romulewicz, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych Magdalena Strzyż, kierownik Wypożyczalni Głównej Danuta Kazaniecka, kierownik Czytelni Głównej Izabela Frąckowiak.
Oto kilka zdjęć z tej imprezy:

Spoty w telewizji
W okresie od 18 stycznia do 28 lutego b.r. siedem stacji telewizyjnych wyemitowało spot reklamowy przedstawiający małą bibliotekę jako miejsce kreatywnego spędzenia czasu – zarówno z książką, jak i bez niej, dla wszystkich grup wiekowych czytelników. Reklama ma dwie wersje: krótszą i dłuższą. Obydwie można obejrzeć także w serwisie YouTube.

Konkurs internetowy „Spotkajmy się w bibliotece” Do 21.03.2010 r. można zgłaszać swoje uczestnictwo w konkursie „Spotkajmy si w bibliotece”. FRSI zaprasza klientów bibliotek do tego, by pisali, czego poszukują i co chcieliby znajdować, czego doświadczać w swoich lokalnych bibliotekach. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy czytelnicy, bez względu na wiek. Nagrody w konkursie otrzymają zarówno autorzy wybranych wypowiedzi jak i wskazane przez nich biblioteki.
Więcej o konkursie tutaj.

Portal www.biblioteki.org
W swojej nowej odsłonie portal Programu Rozwoju Bibliotek ma jeszcze lepiej służyć wymianie doświadczeń, prezentacji dobrych praktyk, przedstawianiu działalności małych bibliotek.

Reklamy na autobusach PKS
Od kwietnia do czerwca b.r. na terenie całej Polski pojawią się autobusy oklejone reklamą kampanii bibliotecznej. Będą one docierać przede wszystkim do mniejszych miejscowości, w których mieszczą się małe i średnie biblioteki – adresatki Programu Rozwoju Bibliotek.

Ogólnopolski kongres bibliotek
Kongres odbędzie się jesienią 2010 roku. Będzie składał się z interaktywnych warsztatów, spotkań i prezentacji. Do udziału w nim zostaną zaproszeni wszyscy bibliotekarki i bibliotekarze biorący udział w Programie.

„Małe pomysły na wielkie zmiany”. Poradnik i gra.

Na stronie Programu Rozwoju Bibliotek jest już dostępny poradnik pt. „Małe pomysły na wielkie zmiany”, który powstał przy współpracy Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). Proponuje on bibliotekarzom proste i niedrogie pomysły na przeobrażenie bibliotek w miejsca, w których czytelnicy (i nie tylko) spędzą czas z przyjemnością.

Poradnik oraz gra „Planowanie biblioteki” są do pobrania w formacie pdf na stronie:
http://www.biblioteki.org/pl,dla_uczestnikow,6.php

REGIONALNE SPOTKANIA
INFORMACYJNO – SZKOLENIOWE

W ramach promowania Programu Rozwoju Bibliotek na terenie województwa warmińsko – mazurskiego Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie przeprowadziła w kwietniu 2009 r. cykl szkoleń. Odbyły się one w pięciu ośrodkach w całym regionie: w Olsztynie, Piszu, Pieniężnie, Giżycku i Iławie. Poniżej krótkie retrospekcje z poszczególnych spotkań.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie, 3.04.2009 r.

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Piszu, 15.04.2009 r.

Miejska Biblioteka w Pieniężnie, 16.04.2009 r.

Miejska Biblioteka Publiczna w Giżycku, 17.04.2009 r.

Urząd Miasta w Iławie, 20.04.2009 r.

Program Rozwoju Bibliotek Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym
dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń.
Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.