nowe KOMPETENCJE – nowe PERSPEKTYWY to najnowsza propozycja szkoleniowa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie realizowana w ramach programu „Szkolenia dla bibliotekarzy 2013” ze środków Instytutu Książki, współfinansowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Program Rozwoju Bibliotek.
Celem projektu nowe KOMPETENCJE – nowe PERSPEKTYWY jest podniesienie kompetencji osobistych i zawodowych 265 uczestników szkoleń – bibliotekarzy z województwa warmińsko-mazurskiego. Rezultatem długofalowym będzie wzrost jakości pracy bibliotek i podniesienie ich prestiżu wśród społeczności lokalnej i władz. Szkolenia skierowane są do kadry zarządzającej i pracowników merytorycznych z bibliotek publicznych województwa warmińsko-mazurskiego.
W ciągu dwóch miesięcy bibliotekarze wezmą udział w 16 szkoleniach (141 godz. szkoleniowych). Atrakcyjne zajęcia prowadzone przez specjalistów, angażujące bibliotekarzy i pokazujące im nowe możliwości, przełożą się na jakość pracy bibliotek i będą sprzyjały umacnianiu wśród społeczności lokalnej i władz, roli biblioteki jako „trzeciego miejsca”. Tematyka szkoleń i poziom ich zaawansowania uwzględnia potrzeby bibliotek. Na zakończenie zajęć prowadzona będzie ankieta ewaluacyjna, a uczestnicy otrzymają zaświadczenie udziału w szkoleniu. Podczas wszystkich szkoleń organizator zapewni uczestnikom i trenerom noclegi, wyżywienie oraz materiały do realizacji zajęć.
Z uwagi na rozległość województwa oraz trudności komunikacyjne szkolenia planowane są w 3 lokalizacjach: WBP w Olsztynie, Biblioteka Elbląska, MBP w Kętrzynie.
Podczas szkoleń zrealizowanych zostanie 8 tematów:
Kompetencje osobiste:
- Komunikacja z osobami zaburzonymi psychicznie. Jak rozumieć, rozmawiać i postępować, gdy przyjdą do naszej biblioteki?
- Negocjacje dla pracowników instytucji kultury.
Kompetencje zawodowe:
- Jak stworzyć ciekawą ofertę dla najstarszych użytkowników naszych bibliotek? Od czego zacząć? Co proponować?
- Pisanie i prowadzenie programów edukacyjnych i literackich z elementami biblio- i bajkoterapii.
- Jak pracować z książką, by nie stłumić naturalnej dziecięcej pasji tworzenia.
- Wolontariusz w bibliotece. Wzmocnienie kadrowe biblioteki i przestrzeń rozwoju osobistego i zawodowego mieszkańców.
Nowe technologie:
- E-booki bez tajemnic.
- Projektowanie i tworzenie stron www.
- Blog jako forma promocji działań biblioteki.