IV Wojewódzki Zlot Moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki

W dniu 16 listopada 2012 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie odbył się IV Wojewódzki Zlot Moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki.

Swoją obecnością zaszczyciła uczestników Zlotu Elżbieta Kalinowska, Zastępca Dyrektora Instytutu Książki w Warszawie. W programie obejmował także wykład dr Doroty Bożeny Kozickiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. „Literaturka czyli o tym, jak nie czytać najnowszej literatury...”.
Moderatorzy mogli również podzielić się swoimi doświadczeniami z dzielności klubów i prowadzenia dyskusji. W związku z tym w programie znalazły się wystąpienia bibliotekarzy z Działdowa, Giżycka, Korsz, Olecka i Ostródy oraz dyskusja przy współudziale wszystkich moderatorów DKK dotycząca najciekawszych spotkań autorskich oraz najciekawszych książek przeczytanych w ramach projektu DKK.

O godz. 17.00 moderatorzy Dyskusyjnych Klubów Książki i klubowicze z całego województwa warmińsko-mazurskiego uczestniczyli w spotkaniu autorskim z cyklu „Dobre Książki i Kawa z...”. Gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie była Manuela Gretkowska - powieściopisarka, eseistka, scenarzystka i felietonistka. Spotkanie prowadziła Kazimiera Szczuka.

A co sądzą o Zlocie sami moderatorzy? Poniżej zamieszczamy relację Pani Elżbiety Duch z DKK w Morągu – uczestniczki Zlotu:

”(...) Zlot moderatorów dotyczy przede wszystkim wymiany doświadczeń związanych z prowadzeniem klubów. Okazuje się, że chęć czytania towarzyszy tym spotkaniom od początku. Książka jest obecnie dobrem dość drogim, dlatego DKK wyszły do swoich czytelników z fantastyczną inicjatywą. Czytelnictwo w nich przeczy wszelkim prognozom upadku czytelnictwa tradycyjnego. Kluby zrzeszają ludzi różnych zawodów, poziomu wykształcenia i wieku. (...) Wspaniale jest słuchać o wrażeniach, wyciągniętych wnioskach, czy własnych przemyśleniach ludzi o najróżniejszych poglądach na życie. Jednoczy ich chęć poszerzania wiedzy, sięganie po nowości, odświeżanie dawno zapomnianych książek. Kluby są jedynym miejscem w środowisku, w którym otoczeni książkami mówimy o nich.
Koleżanki moderatorki zgodnie stwierdziły, że kluby rozrastają się, cenną inicjatywą jest powoływanie do życia młodzieżowych i dziecięcych klubów. (...) Zdawałoby się, że elektronika zabija czytelnictwo tradycyjne. Nieprawda. Jesteśmy przykładem na to, że ilość przeczytanych książek w DKK wciąż rośnie. (...) Na spotkaniu w Bibliotece Wojewódzkiej dyskusją o problemach moderatorów, o ich osiągnięciach, o pasji prowadzących i o sukcesach udowodniliśmy, że praca z książką i czytelnikami prowadzi do satysfakcji.
Dzięki patronatowi Instytutu Książki, Marszałkowi Województwa Warmińsko-Mazurskiego, WBP w Olsztynie jesteśmy spokojni o istnienie DKK. Pomoc i współdziałanie dla DKK jest bardzo ważne i można powiedzieć niezbędne. Nigdy nie jesteśmy sami – mamy zawsze profesjonalną pomoc.
Na koniec można powiedzieć, że pasje moderatorów i klubowiczów wymagają coraz większego profesjonalizmu. Każdy klub ma swoje osiągnięcia i wymierne sukcesy, a ilość przeczytany, omówionych i przedyskutowanych pozycji świadczy o konieczności ich istnienia.
Dyskusje i spotkania moderatorów DKK są wspaniałym pomysłem na wymianę doświadczeń z koleżankami z całego województwa.
Całe życie uczymy się i poznajemy świat oczami tych którzy dla nas tworzą wspaniałe pozycje literackie.”