O projekcie Aktualności Dyskusyjne Kluby Książki Recenzje książek Spotkania autorskie Archiwum |
Spotkania autorskie i wykłady dla moderatorówW ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki, w Klubach działających przy bibliotekach publicznych na terenie województwa warmińsko‑mazurskiego gościli:
Beręsewicz Paweł
|
Dariusz Rekosz – urodził się 11 kwietnia 1970 roku w Sosnowcu. Jest autorem książki dla dzieci i młodzieży Mors, Pinky i tajemnica dyrektora Fiszera, będącej początkiem serii Mors, Pinky i..., wydawanej przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia, z ilustracjami Bohdana Butenki. Jest Honorowym Ambasadorem Literatury Dla Dzieci i Młodzieży, Kampanii Mama, Tata &... Myself? oraz laureatem dorocznej nagrody (2010) za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, przyznanej przez Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza.
Spotkanie z autorem odbyło się w Kiwitach w dniu 3 czerwca 2011 r.
Roksana Jędrzejewska-Wróbel – autorka ponad 20 książek dla dzieci, doktor literaturoznawstwa. Współpracowała z poradnikiem dla rodziców „Dziecko”, pismami dla dzieci „Świerszczyk” i „MIŚ” a także z redakcją dziecięcą Polskiego Radia. Współscenarzystka dobranocki Babcia Róża i Gryzelka (1 TVP). Autorka tekstów do podręczników oraz bajek terapeutycznych. Otrzymała brązowy medal „Gloria Artis”. Jest członkiem Polskiej Sekcji IBBY i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Spotkania z autorką odbyły się w:
Jacek Pałkiewicz – reporter i eksplorator, członek elitarnego Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie, powszechnie uznawany autorytet w dziedzinie przetrwania. W 1975 r. przepłynął samotnie Atlantyk szalupą ratunkową. Uczył kosmonautów i elitarne jednostki specjalne strategii przetrwania w nieprzyjaznych środowiskach i w skrajnych warunkach klimatycznych. Poznał największe dżungle naszej planety i należy do ostatniej już generacji eksploratorów pustyń. W 1996 r. zlokalizował źródło Amazonki, u którego w 2011 r. władze peruwiańskie wzniosły pomnik z tablicą upamiętniającą odkrycie. Posiada odznaczenie Kawalera Orderu Zasługi Republiki Włoskiej. W 2010 r. Benedykt XVI nadał mu złoty krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice”. Honorowy ambasador Mazur w ramach światowego konkursu na 7 Nowych Cudów Natury. Autor dwudziestu kilku książek, publikuje swoje reportaże na łamach poczytnych czasopism europejskich. W Polsce pisze w Plusie i Minusie, dodatku publicystyczno-reporterskim Rzeczpospolitej.
Spotkania z autorem odbyły się w:
Beata Ostrowicka – polska pisarka, autorka powieści dla dzieci i młodzieży. Debiutowała w 1995 powieścią „Niezwykłe wakacje”, która została wyróżniona nagrodą sezonu wydawniczego IKAR 95 oraz przez Polską Sekcję IBBY. Laureatka kilku innych nagród, wpisana na Listę Honorową im. H. Ch. Andersena. Była członkiem Zarządu Oddziału Krakowskiego SPP. Od 2002 roku należy do Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia IBBY.
Spotkania z autorką odbyły się w:
Małgorzata Karolina Pierkarska – ur. 24 lipca 1967 w Warszawie, polska pisarka, dziennikarka prasowa i telewizyjna. Zadebiutowała w 1986 roku czterema opowiadaniami na łamach miesięcznika społeczno-literackiego "Okolice". Od 1996 roku emituje swoje reportaże TVP. Jest związana z Warszawskim Ośrodkiem Telewizyjnym, a szczególnie z programami informacyjnymi: jako reporterka z Telewizyjnym Kurierem Warszawskim, a w latach 2006-2009 jako wydawca z Telewizyjnym Kurierem Mazowieckim. Autorka książęk: „Wzrockowisko” (2002), „Klasa pani Czajki” (2004), „Dziewiętnastoletni marynarz” (2005), „Tropiciele” 2006, „Dzika” (2007), „LO-teria” (2010).
Spotkanie z autorką odbyło się w Bibliotece Elbląskiej w dniu 13 czerwca 2012 r.
Maria Czubaszek – ur. 9 sierpnia 1939 w Warszawie, polska pisarka i satyryk, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka i dziennikarka. Studiowała na Wydziale Dziennikarstwa, a także na Wydziale Filologii Angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W 2009 roku otrzymała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Spotkanie z autorką odbyło się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie w dniu 9 stycznia 2012 r.
Katarzyna Enerlich – Studiowała dziennikarstwo na UWM w Olsztynie. Współautorka trzech zbiorów poezji, laureatka kilku ogólnopolskich konkursów dziennikarskich. Autorka m.in. powieści „Prowincja pełna marzeń” (2009), „Kiedyś przy Błękitnym Księżycu” (2011), „Prowincja pełna słońca” (2011). Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Spotkania z autorką odbyły się w:
Ewa Ostrowska – ur. 24 grudnia 1938 w Wilejce (obecnie Białoruś). Pisarka i dziennikarka. Autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży, powieści obyczajowych oraz kryminałów i thrillerów. Studiowała socjologię na Uniwersytecie Łódzkim, tam też rozpoczęła karierę dziennikarską. Sławę przyniosły jej m.in. powieści: „Pamiętaj o róży”, „Sidła ze strachu”, „Gra ze śmiercią w tle”. Laureatka licznych nagród i wyróżnień.
Spotkanie z autorką odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczytnie 18 października 2011 r.
Wojciech Jagielski – ur. 12 września 1960 roku. Polski dziennikarz, korespondent, pisarz. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (1984). W latach 1986–1991 pracował w Polskiej Agencji Prasowej. Do 2012 roku, przez 21 lat, redagował dla Gazety Wyborczej. Współpracuje także z BBC i Le Monde. Opublikował książki dotyczące Afganistanu, Czeczenii i Kaukazu, Ugandy i RPA.
Spotkanie z autorem odbyło się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie w dniu 15 września 2012 r.
Marcin Pałasz – ur. 29 maja 1971 roku w Dusznikach-Zdroju. Polski pisarz dla dzieci i młodzieży, autor słuchowisk. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Debiutował w 2004 roku książką „Opowieści z krainy potworów". Dwa razy otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego.
Spotkania z autorem odbyły się w:
Ewa Białołęcka – polska pisarka fantasy. Pierwszy zbiór opowiadań - „Tkacz Iluzji”, wydała w 1997 roku, na którego podstawie powstała dwutomowa powieść „Naznaczeni błękitem”, otwierająca cykl „Kroniki Drugiego Kręgu”. Ośmiokrotnie nominowana do Nagrody Zajdla - trzy razy za powieści, pięć razy za opowiadania. Dwa razy zdobyła statuetkę za opowiadania „Tkacz Iluzji” i „Błękit maga”. Inne dzieła to m.in. „Piołun i miód” (2003), „Kamień na szczycie” (2002), „Róża Selerbergu” (2006). Pisarka pracuje jako redaktor i tłumacz języka rosyjskiego.
Spotkanie z autorką odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Iławie w dniu 7 października 2011 r.
Wioletta Piasecka – ur. 4 czerwca 1970 roku w Elblągu. Polska baśniopisarka, tworząca literaturę dla dzieci. Ukończyła Uniwersytet Gdański Wydział Historyczno-Filologiczny – Filologia Polska. Zadebiutowała w 1999 roku zbiorem pt. „Zaczarowana kraina bajek”.
Spotkanie z autorką odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Godkowie w dniu 26 października 2011 r.
Stanisław Srokowski – ur. 29 czerwca 1936 w miejscowości Hnilcze koło Podhajec na Kresach Wschodnich. Pisarz-poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, tłumacz, nauczyciel akademicki i publicysta. Zadebiutował jako poeta i prozaik w 1958 w Opolu. W 1960 ukończył filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu.
Spotkania z autorem odbyły się w:
Izabella Klebańska – autorka scenariuszy programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, tekstów piosenek dla dzieci. Popularyzuje muzykę wśród najmłodszych w niezwykle dowcipny i przystępny sposób.
Spotkania z autorką odbyły się w:
Kazimierz Orłoś – ur. w Warszawie w 1935 roku znakomity pisarz, scenarzysta i publicysta, autor słuchowisk radiowych. Opublikował m.in. „Cudowną melinę” (1973), „Trzecie kłamstwo” (1980), „Niebieskiego Szklarza” (1996), „Drewniane mosty” (2001), „Dziewczynę z ganku” (2006) i „Letnika z Mierzei”.
Spotkania z autorem odbyły się w:
Bożena Jaskowska – absolwentka informacji naukowej i studiów bibliologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 2007 r. obroniła pracę doktorską na temat kultury organizacyjnej w służbach informacyjnych na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje w Oddziale Informacji Naukowej Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie pełni również funkcję z-cy dyrektora. Jest też wykładowcą akademickim.
Bożena Jaskowska wygłosiła wykład dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki pt. „Jak łapać użytkownika w sieć – Elementy marketingu 2.0 w bibliotekach”. Spotkanie odbyło się 22 października 2009 r. w WBP w Olsztynie.
Ks. Adam Boniecki – święcenia kapłańskie otrzymał w 1960 roku. Studiował filozofię na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po ukończeniu studiów podjął pracę w "Tygodniku Powszechnym" oraz w krakowskim duszpasterstwie akademickim przy kościele św. Anny. Obowiązki duszpasterza akademickiego pełnił do roku 1971. W latach 1972-1974 przebywał we Francji i uczęszczał na zajęcia w paryskim Instytucie Katolickim. W 1979 roku na zlecenie Jana Pawła II zorganizował polską edycję "L'Osservatore Romano", w 1991r. został jego redaktorem naczelnym. W latach 90-tych był przełożonym (generałem) Zgromadzenia Księży Marianów. Po śmierci Jerzego Turowicza (1999 r.), spełniając jego wolę, objął funkcję redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego". Opublikował m.in. książki: "Rozmowy niedokończone", "Notes", "Notes rzymski" (t. I/III), "Budowa kościołów w diecezji przemyskiej", "Kalendarium życia Karola Wojtyły", "Vademecum generała".
Spotkania z Księdzem odbyły się w:
Wojciech Widłak – urodził się w 1957 roku. Przez ostatnie dziesięć lat współredagował miesięcznik dla rodziców "Dziecko" – pisał artykuły dla rodziców (o małżeństwie, rodzinie, wychowaniu) i opowiadania dla dzieci. Wcześniej (od 1991 roku) pracował w pismach wydawanych przez Prószyńskiego i Spółkę, m.in. w "Czterech Kątach" i pismach dla dzieci - "Fantazji", "Kwaku", "Bęc!" i "Już czytam". Autor książeczek dla dzieci o Panu Kuleczce.
Spotkanie z Autorem odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostródzie 9 września 2009 r.
Mariusz Czubaj – antropolog kultury, wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Autor książek m.in. „Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów”, „W stronę miejskiej utopii”, „21:37”.
Spotkania z autorem odbyły się:
Anna Onichimowska – poetka, prozaik, autorka książek dla dzieci i młodzieży, przewodnicząca polskiej sekcji IBBY, a także członek Kapituły Konkursu. Za książkę Dobry potwór nie jest zły otrzymała w 1996 roku Nagrodę Literacką im. K. Makuszyńskiego dla najlepszej książki dla dzieci roku 1995.
Spotkania z autorką odbyły się w:
Ewa Nowak – pisarka i publicystka, autorka felietonów, opowiadań oraz powieści dla dzieci i młodzieży. Autorka takich książek jak „Piotruś Kita”, „Pajączek na rowerze”, „Rezerwat niebieskich ptaków”, „Yellow Bahama w prążki”, „Lawenda w chodakach”.
Spotkania z autorką odbyły się w:
Barbara Ciwoniuk – pisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Napisała takie książki, jak: „Ania”, „Rokko”, „Wakacje z gangsterem”, „Igor”, „Wszystko inne poczeka”.
Małgorzata Kalicińska – powieściopisarka, absolwentka XXXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie oraz SGGW-AR w Warszawie. Autorka książek: „Dom nad rozlewiskiem” (2006), „Powroty nad rozlewiskiem” (2007), „Miłość nad rozlewiskiem” (2008).
Spotkanie z autorką odbyło się w Bibliotece Publicznej w Rynie – 25 kwietnia 2009 r.
Izabela Sowa – pisarka urodzona w Stalowej Woli. Rozgłos przyniosła jej tzw. seria owocowa. W powieściach „Smak świeżych malin”, „Cierpkość wiśni”, „Herbatniki z jagodami” (2002-2003) opisuje świat 20- i 30-latków, którzy borykają się ze zwyczajnymi i powszechnymi problemami. W 2006 roku opublikowała zbiór opowiadań „10 minut od centrum”. Rok później pojawiła się książka „Świat szeroko zamknięty”. W 2008 roku ukazała się jej powieść – „Ścianka działowa”.
Spotkania z autorką odbyły się w:
Hubert Klimko-Dobrzaniecki – autor m.in. zbioru opowiadań „Stacja Bielawa Zachodnia” (wznowionego w 2007 roku pod tytułem „Wariat”), książek „Dom Róży. Krýsuvík”, „Kołysanka dla wisielca”, „Raz. Dwa. Trzy.”, tomików wierszy po islandzku. Publikował opowiadania w „Studium”, „Czasie Kultury”, „Twórczości”, „Lampie” i „Portrecie”. Jego quasi-powieść składająca się z dwóch odrębnych nowel „Dom Róży. Krýsuvík” otrzymała nominację do Nagrody literackiej Nike. W 2007 roku otrzymał nominację do Paszportu Polityki.
Spotkanie z autorem odbyło się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie 13.02.2009 r.
Wojciech Tochman – reporter i pisarz. Debiutował jako licealista (1987 rok) na łamach młodzieżowego tygodnika Na przełaj reportażem o szkolnej szatni. W 1990 roku do pracy w dziale reportażu Gazety Wyborczej przyjęła go Hanna Krall. Pierwszym tekstem Tochmana była "Bajka o dobrym księgowym". W Gazecie pracował do 2004 roku. W 1999 roku założył Fundację ITAKA poszukującą zaginionych i pomagającą ich rodzinom. Do dzisiaj pracuje w niej jako wolontariusz. Od 1996 do 2002 roku prowadził w TVP1 program poświęcony osobom zaginionym "Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie". Autor książek „Schodów się nie pali”, „Jakbyś kamień jadła”, „Córeńka”, „Wściekły pies”.
Spotkania z autorem odbyły się w:
Barbara Kosmowska – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Pracuje na stanowisku adiunkta w Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku. Autorka książek dla dorosłych i młodszych czytelników. Laureatka pierwszej nagrody w konkursie na „Dziennik polskiej Bridget Jones” za „Teren prywatny”. Jej powieść dla nastolatek „Buba” wygrała konkurs „Uwierz w siłę wyobraźni” i została nominowana do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2003”.
Spotkania z autorką odbyły się 14 listopada 2008 r. w:
oraz
Michał Jagiełło – absolwent polonistyki UJ, pisarz, autor opracowań historycznoliterackich, esejów z historii idei, prozy artystycznej i literatury faktu. Taternik, alpinista, ratownik górski związany z GOPR i TOPR. Były wiceminister kultury i sztuki, od 1998 do 2007 dyrektor Biblioteki Narodowej, przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej. Publikacje historycznoliterackie i z zakresu historii idei: Tatry w poezji i sztuce polskiej (wspólnie z Jackiem Woźniakowsklm, 1975); „Tygodnik Powszechny” i komunizm 1988); Partnerstwo dla przyszłości. Szkice o polityce wschodniej i mniejszościach narodowych (1995, 2000); Ogrody kultury i żywioły rynku (1998); Gałązka kosodrzewiny. Najdawniejsze wypadki tatrzańskie w piśmiennictwie polskim (2000, 2001); Zbójnicka sonata. Zbójnictwo tatrzańskie w piśmiennictwie polskim XIX i początku XX wieku (2003). Proza: Obsesja, Kraków 1978; Świetlista obręcz, Warszawa 1979; Bez oddechu, Warszawa 1981; Studnia, Warszawa 1985; Obsesja i inne góry, Warszawa 1994; Trójkątna turnia, Warszawa 1996; Za granią grań. Warszawa 1998; Jawnie i skrycie, Warszawa 2000.
Spotkania z autorem odbyły się w:
Kazimierz Szymeczko – urodził się i mieszka w Rudzie Śląskiej. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Prywatnie nauczyciel, po pracy biega po lesie, gra na gitarze i w szachy (ale nigdy równocześnie). Organizuje sesje gier fabularnych i pisze książki dla dzieci. A pisze fachowo i dowcipnie od roku 1996. Współpracuje z pismem dla dzieci "Świerszczyk", "Płomyczek", publikuje w "Twoim Dziecku", "Guliwerze", "Nowych Książkach", "Bibliotece w Szkole". Jest laureatem międzynarodowego konkursu literackiego "Uwierz w siłę wyobraźni".
Spotkania z autorem odbyły się w:
Włodzimierz Kowalewski – prozaik polski, krytyk literacki, felietonista radiowy, nauczyciel. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, pracował jako nauczyciel języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie. Współpracuje ze stowarzyszeniem kulturalnym i pismem "Borussia" oraz "Przeglądem Artystyczno-Literackim" w Toruniu. Opublikował m.in. zbiory wierszy Idę do Ciebie spod sklepionego łuku bramy (1981) i Epoka przyćmiona (1981), zbiory opowiadań Cztery opowiadania o śmierci (1993), Powrót do Breitenheide (1997), Światło i lęk. Opowiadania starej daty (2003), powieści Bóg zapłacz! (2000) i Excentrycy (2007). Za powieść Bóg zapłacz! i zbiór Powrót do Breitenheide był nominowany do nagrody NIKE (1998, 2001). W 2003 otrzymał Nagrodę Literacką Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego. Jego utwory doczekały się przekładów na języki niemiecki, litewski i węgierski. Nominowany do Nagrody literackiej Nike oraz do Paszportów Polityki. Jego opowiadania ukazywały się między innymi w Austrii i na Węgrzech. 15 stycznia 2004 został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Olsztyn - otrzymał Statuetkę św. Jakuba w dziedzinie kultury.
Spotkania z autorem odbyły się w:
Edward Cyfus – dzieciństwo i lata młodzieńcze spędził w Barczewie, gdzie mieszkał do 1981 roku. Wykształcenie średnie. Na dziesięć dni przed stanem wojennym wyjechał do Niemiec. Mieszkał w Gernsheim nad Renem niedaleko Darmstadt (południowa Hesja). Przez jedenaście lat przebywał i pracował w okolicach Frankfurtu nad Menem. Do Polski powrócił w 1992 roku i założył firmę fonograficzną. Od 1998 przez cztery lata wygłaszał co tydzień na antenie Radia Olsztyn swoje gawędy w gwarze warmińskiej. W formie opowiadań publikował je na łamach Gazety Olsztyńskiej od 2003 r. Teksty swoje tworzy w zapisie fonetycznym, mając nadzieję, że czytający przyswoi sobie brzmienie melodyjnej gwary, prawie doszczętnie zanikłej po II wojnie światowej. W 2000 r. wydał własnym nakładem książkę ("Po naszamu") – zbiór gawęd z kasetą oraz słownikiem zwrotów i wyrażeń gwarowych. W roku 2003 i 2006 ukazały się kolejne dwie książki, oparte na biografii jego matki. Został uznany za piewcę gwary i zwyczajów Warmii.
Spotkania z autorem odbyły się w:
Marta Fox – ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Felietonistka miesięcznika „Śląsk”. Debiut literacki - rok 1989 - opowiadanie Gra, drukowane w „Tak i Nie”. Laureatka wielu głównych nagród w ogólnopolskich konkursach literackich. Otrzymała także dwukrotnie Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Literatury Miłosnej – w 1989 (proza) i w 1994 (poezja). Powieść dla młodzieży Agaton-Gagaton... została wyróżniona w 1995 roku przez Polską Sekcję IBBY w konkursie „Książka Roku”. Należy do wrocławskiego oddziału SPP. Mieszka w Katowicach.
Spotkania z Martą Fox odbyły się 11 czerwca 2008 r. w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki w Nowym Mieście Lubawskim oraz Działdowie.
Jakub Frołow – redaktor naczelny pisma Biblioteka Analiz, współpracownik Wiadomości Księgarskich, członek zespołu redakcyjnego Magazynu Literackiego Książki.
Spotkanie z Jakubem Frołowem dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki odbyło się 9 kwietnia 2008 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie, a poświęcone było tematyce „Public relations na rynku książki”.
Mariusz Sieniewicz - urodzony w 1972 r., prozaik i felietonista; opublikował cztery książki: powieści „Prababka” (1999), „Czwarte niebo” (2003, nominacja do Paszportów „Polityki” i Nagrody Literackiej NIKE), zbiór opowiadań „Żydówek nie obsługujemy” (2005, tytuł „Książki Wiosny 2005” Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych, nominacja do Paszportów „Polityki”) oraz powieść „Rebelia” (2007), mieszka w Olsztynie.
Spotkania z autorem odbyły się w:
Antoni Libera - urodził się w 1949 roku w Warszawie. Tłumacz, pisarz, reżyser teatralny. Od lat zajmuje się twórczością Samuela Becketta, tłumacząc ją na język polski i wystawiając w teatrze. Przełożył i wydał m.in. wszystkie dzieła dramatyczne tego pisarza, część jego utworów prozą oraz eseje i wiersze. Od 1976 roku pozostawał w stałym kontakcie z dramatopisarzem, który udzielał mu licznych rad i wskazówek inscenizacyjnych i nazywał go swoim „ambasadorem w Europie Wschodniej”. W Polsce sztuki Becketta realizował głównie w teatrach w Warszawie i telewizji. Dramaty Becketta wystawiał też w oryginale, m.in. w Londynie (Riverside Studios, 1990), Dublinie (The Gate Theatre, 1991 i 1999), Nowym Jorku (Lincoln Center, 1996), Melbourne (1997) i ostatnio w 1999 na festiwalu Becketta w Londynie. Tłumaczył również Oskara Wilde'a, tragedie greckie i libretta operowe. Autor powieści „Madame” (1998) uhonorowanej Główną Nagrodą w konkursie Wydawnictwa Znak i nominowanej do Nagrody Literackiej Nike w 1999. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Spotkania z autorem odbyły się w:
Jacek Dehnel - urodzony 1 maja 1980 w Gdańsku poeta, tłumacz, prozaik, malarz. Absolwent V L.O. im Stefana Żeromskiego w Gdańsku-Oliwie oraz Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Laureat licznych konkursów poetyckich. Autor książek poetyckich, powieści i opowiadań. Publikował m.in. w „Studium”, „Toposie”, „Tytule”, „Kwartalniku Artystycznym”. Tłumaczył m.in. wiersze Osipa Mandelsztama i Philipa Larkina. W 2005 laureat Nagrody Kościelskich. Od września 2006 wraz z muzykiem Tymonem Tymańskim i dziennikarzem Maciejem Chmielem prowadzi w Telewizji Publicznej program kulturalny „ŁOSssKOT”. W 2007 został laureatem Paszportu Polityki za rok 2006 w kategorii literatura. Zasiada w Radzie Programowej Galerii Zachęta. Jest felietonistą portalu Wirtualna Polska (dział Książki). Pochodzi z Gdańska. Mieszka w Warszawie.
Spotkania z autorem odbyły się w:
Agnieszka Tyszka - ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jako dziennikarka współpracowała z pismami dla rodziców, publikowała także w czasopismach dziecięcych. Jej bajki ukazywały się w telewizyjnej „Jedyneczce”. Wydała kilka książek dla dzieci m. in.: Świat się roi od Marianów, Róże w garażu, Elf i Raptulla, M jak dżeM. W 2005 roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.
Spotkania z autorką odbyły się w:
Wojciech Kuczok - prozaik, poeta, krytyk filmowy i scenarzysta, speleolog. Laureat Paszportu „Polityki” w dziedzinie literatury za rok 2003, Laureat literackiej Nagrody Nike 2004. Współpracownik Tygodnika Powszechnego, Res Publiki Nowej i miesięcznika Kino. Autor książek „Opowieści Samowite” (1996), „Opowieści Słychane” (1999), „Szkieleciarki” (2002), „Gnój” (2003), „Widmokrąg” (2004), „Opowieści przebrane” (2005).
Spotkania z autorem odbyły się w: