Mrożek Sławomir, Tarn Adam „Listy 1963-1975”

Czytelnik otrzymał do ręki wyjątkowo ciekawą pozycję. Śledzimy losy długoletniej korespondencji między uznanym już dramaturgiem a twórcą i mentorem Tarnem. Nie zawsze znani twórcy pozwalają sobie na udostępnienie prywatnej korespondencji szerokiej, często krytycznej publiczności. Pomiędzy obu panami toczy się pełna osobistych wątków wymiana zdań, sądów i spojrzeń na najbardziej prozaiczne problemy, które niesie życie. Korespondencja jest tym bardziej wiarygodna, ponieważ autorzy piszą do siebie na Zachodzie – na linii Ameryka – Europa.

Dominującym tematem w korespondencji jest literatura, teatr i Dialog. Tarn, doświadczony w życiowych porażkach na obu półkulach jawi się w listach jako człowiek, którego urzekł talent Mrożka. Natomiast Mrożek to twórca, który w listach staje się na oczach czytelnika doświadczonym, pewnym swoich decyzji literackich dramaturgiem.

Listy są zawsze ciekawą lekturą, szczególnie wówczas, gdy dotyczą znanych i uznanych postaci. W przypadku lat 1963-1975 wyłania się Mrożek, który literacko dojrzewa i staje się jednym z najwybitniejszych dramatopisarzy Europy. Rok 1968 stał się dla obu panów pewną granicą. Ani Mrożek, ani Tarn nie pogodzili się z sytuacją polityczną w kraju. Emigracja na Zachód Mrożka i Tarna stała się przyczyną powstania wspaniałych listów. Dylematy związane z wpływem władzy na różne aspekty życia obywateli pokazały listy i dzisiejszy czytelnik nie zawsze wie, po której stanąć stronie bo nie zna tamtych realiów. Mrożek i Tarn wiedzieli, dlatego do dziś ich pozycji w literaturze i życiu nikt nie neguje.

Czytanie cudzych listów to zawsze zajmująca lektura, tym bardziej, że jeden z autorów żyje wśród nas. Polecam tę pozycję wszystkim ciekawym poznania współczesnych twórców.

Elżbieta Duch, DKK Morąg