Joanna Burska, Krystyna Hałun
KALENDARIUM Z ŻYCIA BIBLIOTEK PUBLICZNYCH
lipiec-grudzień 2011
Biblioteki województwa warmińsko-mazurskiego zmieniają się. Nowa ciekawa oferta, nowe wyzwania i szeroko pojęta współpraca wpływają widocznie na ich pozytywny wizerunek oraz wzrost wartości społecznej. Chcielibyśmy, aby było to odzwierciedlone także w Kalendarium. Dotychczasowa jego forma – porządkująca wydarzenia według dat, nie daje – naszym zdaniem – właściwego obrazu podejmowanych przez biblioteki województwa ciekawych inicjatyw.
W tym numerze „Bibliotekarza Warmińsko-Mazurskiego” podejmujemy próbę przedstawienia wydarzeń w bibliotekach publicznych województwa warmińsko-mazurskiego w inny sposób. Zapraszamy do lektury i prosimy o uwagi dotyczące naszej propozycji: czy łatwiej znaleźć dobre praktyki? pochwalić się? docenić działania innych placówek? Czekamy na uwagi pod adresem: bwm@wbp.olsztyn.pl
Kalendarium zgodnie z wieloletnią tradycją publikuje wyłącznie informacje zgłoszone do redakcji, więc nie stanowi pełnego przeglądu wydarzeń w bibliotekach warmińsko-mazurskich.
Promocje literatury, spotkania autorskie
Spotkania autorskie i promocje literackie stanowią stały, atrakcyjny element działalności bibliotek Warmii i Mazur niezależnie od pory roku. Wiele spotkań tradycyjnie już odbyło się w ramach realizacji projektu DKK – Dyskusyjne Kluby Książki koordynowanego przez WBP w Olsztynie. Klubowicze oraz mieszkańcy Warmii i Mazur spotkali się w minionym półroczu z następującymi autorami:
- Katarzyną Enerlich – w Rynie (19.10), Nowym Mieście Lubawskim (11.10), Pieniężnie (25.10) i Gołdapi (7.11),
- Barbarą Ciwoniuk – w Mikołajkach i Bartoszycach (7.11),
- Marcinem Pałaszem – w filii BPMiG w Mikołajkach w Baranowie – (14.11),
- Stanisławem Srokowskim – w Giżycku (6.09) i Dobrym Mieście (7.09),
- Ewą Białołęcką – w Iławie (7.10),
- Ewą Ostrowską – w Szczytnie (18.10),
- Mariuszem Sieniewiczem – w Elblągu (9.11),
- Wiolettą Piasecką – w Godkowie (26.10).
Promocja literatury obcojęzycznej jest ważnym kierunkiem działań WBP w Olsztynie. Dużym zainteresowaniem użytkowników cieszy się Biblioteka Niemiecka i Medioteka Języka Niemieckiego – przedsięwzięcie realizowane we współpracy partnerskiej z Goethe-Institut w Warszawie od 2009 r. na mocy podpisanej umowy. Biblioteka Niemiecka to systematycznie uzupełniany bogaty zbiór beletrystyki, książek popularnonaukowych, słowników i encyklopedii oraz multimediów, audiobooków i płyt CD, prezentujący współczesną literaturę, kulturę i sztukę niemiecką. Medioteka Języka Niemieckiego to z kolei zbiór materiałów metodycznych oraz multimedialnych, skierowanych szczególnie do osób uczących się języka niemieckiego, nauczycieli i studentów. Udostępnianym kolekcjom towarzyszą wystawy, projekcje filmowe i działania pokrewne. W II połowie 2011 r. podjęto następujące działania:
- zorganizowano cykl wieczorów filmowych: 25 października – film Im Winter ein Jahr, reż. Caroline Link,15 listopada – film Auf der anderen Seite, reż. Fatih Akin, 21 grudnia – film Ein Freund von mir, reż. Sebastian Schipper.
Współorganizatorem, oprócz Goethe Institut, była Grupa Młodzieżowa Ermis przy Olsztyńskim Stowarzyszeniu Mniejszości Niemieckiej. Projekcje wstępem poprzedził i poprowadził dyskusje Damian Wesołek,
- warsztaty dla nauczycieli języka niemieckiego w dniu 18 listopada poświęcone pracy z tzw. łatwymi lekturami, technikom pracy z tekstem literackim, motywowaniem uczniów do własnej lektury, przygotowaniem projektów w gimnazjum w oparciu o teksty literackie. Warsztaty prowadzone przez Gabrielę Szewiolę współorganizował Goethe-Institut w Warszawie,
- na przełomie października-listopada przygotowano wystawę Książki o których się mówi – nowości na niemieckojęzycznym rynku książki i fragmenty ich recenzji. Jest to wystawa cykliczna przygotowywana dwa razy w ciągu roku.
WBP w Olsztynie rok miłoszowski podkreśliła wyjątkowym wydarzeniem – ogólnopolskim konkursem Krótki film o Miłoszu zorganizowanym we współpracy partnerskiej z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku oraz Dolnośląską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu. Współorganizatorem i partnerem finansowym było Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Areszt Sztuki, które pozyskało na realizację środki Samorządu Miasta Olsztyna. Celem projektu byłą edukacja mieszkańców kraju w dziedzinie literatury, a główną grupę docelową stanowili studenci wydziałów artystycznych i szkół filmowych. Konkurs dotyczył przygotowania krótkometrażowego filmu nt. życia i twórczości Czesława Miłosza. Na konkurs napłynęły 33 filmy. Jury w składzie Adam Lizakowski, Mirosław Przylipiak, Antek Grzybek, Kaja Wilengowska przyznało I nagrodę filmowi Degradacja – Dominika Krawczyka i Agnieszki Opyt z Wrocławia, II nagrodę filmowi Przypowieść o Maku – Agnieszki Kosińskiej i Michała Wojtasika z Tulc, a nagrodę III równorzędną filmom: Ja-Yo Leny Mokrzeckiej z Purdy i Proces twórczy – Łukasza Laskowskiego i Tobiasza Cytrowskiego z Gdyni. Nagrody wręczono podczas uroczystych pokazów filmów, które odbyły się 1 grudnia w WBP w Olsztynie, 12 grudnia w WiMBP w Gdańsku oraz 7 grudnia w DBP we Wrocławiu.
Ponadto WBP w Olsztynie w minionym półroczu zaoferowała użytkownikom kilka innych interesujących wydarzeń literackich:
- 7 lipca – odbyła się promocja drugiego rozszerzonego wydania książki: 6. bieg - wspomnienia o mistrzu rajdowym Marianie Bublewiczu. Jest to praca zbiorowa, którą współtworzyli Beata Bublewicz – córka rajdowca Grzegorz Gac – pilot rajdowy, z którym Marian Bublewicz w 1992 roku zdobył mistrzostwo Europy oraz Henryk Gawuć, Zbigniew Próchniak i Janusz Śmiłowski,
- 11 sierpnia – spotkanie z Markiem Orzechowskim oraz promocja jego nowej książki pt. Belgijska melancholia, która opowiada o życiu autora w tym kraju. Spotkanie poprowadziła dziennikarka Polskiego Radia Olsztyn Ewa Zdrojkowska,
- 1 października spotkanie z aktorką Bożeną Dykiel, które poprowadził Janusz Kijowski, Dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Spotkanie poświęcone było roli kultury w naszym kraju oraz życiu i twórczości aktorki,
- 9 grudnia – spotkanie autorskie z Marcinem Świetlickim. Poeta i prozaik, znany także jako wokalista zespołu Świetliki, z którym występował m.in. Olsztynie, promował wydania Wierszy zebranych oraz Powieści zebranych, które ukazały się w listopadzie br.,
- 10 grudnia w Starym Ratuszu WBP spotkali się literaci z regionu, aby rozmawiać O poezji W SAMO POŁUDNIE. W debacie udział wzięli między innymi Mariola Platte, Katarzyna Enerlich, Andrzej Ballo i Zbigniew Urbalewicz oraz członkowie redakcji pisma VariArt. Spotkanie podsumowujące trzy lata ukazywania się pisma poprowadził poeta i dziennikarz Gazety Olsztyńskiej Marek Barański.
Filie MBP w Olsztynie w drugiej połowie roku kontynuowały cykl zajęć związanych z obchodami Roku Miłosza. Atrakcyjny program przygotowało Multicentrum, które – we wrześniu zorganizowało dwie imprezy poświęcone Nobliście: 21 września liczna grupa młodzieży uczestniczyła w warsztatach Wektorowy Miłosz wprowadzających uczestników w tajniki grafiki wektorowej i obsługi plotera, a dzień później ponad 150 osób wzięło udział w imprezie Miłosz w rytmie hip-hop, na którą złożyły się koncert i warsztaty muzyczne inspirowane wierszami Miłosza. Impreza ta uświetniła też odbywające się w tym czasie Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. Ukoronowaniem obchodów Roku Miłosza był zorganizowany 20 grudnia przez MBP oraz Stowarzyszenie Przyjaciół MBP w Olsztynie, we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury oraz Muzeum Warmii i Mazur koncertu poezji Czesława Miłosza z muzyką Jarka Kordaczuka, w wykonaniu Basi Raduszkiewicz i kameralnego chóru ProForma.
W dniu 23 września czytelnicy Planety 11 mieli okazję spotkać się z Jodie Pierce, amerykańską misjonarką i pisarką, autorką książki Sekret niezwykłego życia, pracującą w przez wiele lat w amsterdamskiej Dzielnicy Czerwonych Latarni. Natomiast pasjonaci twórczości J.R.R. Tolkiena 14 października wzięli udział w finale konkursu ph. Wielka Gra z Władcą Pierścieni. W szranki stanęło 14 finalistów wyłonionych we wcześniejszych eliminacjach przeprowadzonych w filiach MBP. Osobą najlepiej znającą fabułę powieści okazała się Anna Szerszeniewicz. W dniu 4 listopada w filii nr 5 MBP w Olsztynie doktor Ryszard Świątkowski przedstawił wykład na temat Dlaczego epika, liryka i dramat, czyli u początku literatury europejskiej.
Biblioteki publiczne Warmii i Mazur przesłały nam informację o następujących spotkaniach i promocjach literatury w drugim półroczu 2011 r.:
MBP w Giżycku 9 grudnia zorganizowała niecodzienne spotkanie autorskie, którego bohaterką była młoda poetka 11-letnia uczennica klasy V szkoły podstawowej Katarzyna Ziółkowska. Na wernisaż i spotkanie zaproszeni zostali: publicysta, poeta i prozaik giżycki Wojciech Marek Darski, rodzina poetki oraz uczniowie klasy VI jednej z giżyckich szkół podstawowych. Wojciech Darski wypowiedział się na temat wierszy Kasi, opowiedział o swoim pisarstwie, zachęcił młodzież do własnej twórczości i dzielenia się nią z innymi.
MBP w Morągu zorganizowała spotkanie autorskie ze Zbigniewem Chojnowskim z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. 27 października morążanie mieli okazję uczestniczyć w promocji jego najnowszej książki pt.: Raje i apokalipsy w literaturze XX wieku. Współorganizatorem spotkania był lokalny Uniwersytet Trzeciego Wieku.
MBP w Ostródzie
13 sierpnia z mieszkańcami Ostródy spotkał się Marek Orzechowski, polski dziennikarz mieszkający w Brukseli, autor książki Belgijska melancholia. Wyjątkowość spotkania podkreślił fakt, że funkcję prowadzącego spotkanie zgodził się przyjąć Burmistrz Ostródy Olgierd Dąbrowski, a wśród gości na sali zasiedli Piotr Żuchowski – Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dariusz Szymczycha – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Katarzyna Kalicińska – producentka serialu „Życie nad rozlewiskiem”.
9 listopada ostródzka MBP we współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana” w ramach lokalnych obchodów Dni Kultury Chrześcijańskiej przygotowała prelekcję Andrzeja Taborskiego z pokazem multimedialnym pt. Domownik Biblii – Roman Brandstaetter.
Biblioteka Publiczna w Pasłęku
Zaproponowała swoim użytkownikom 3 atrakcyjne spotkania dofinansowane ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania 413: Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju. Podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej poprzez organizację imprez kulturalnych i zajęć edukacyjnych w Bibliotece Publicznej w Pasłęku. Jest to wyjątkowa inicjatywa ze względu na wpisanie spotkań – wydarzeń kulturalnych jako istotnych działań strategicznych miasta i gminy Pasłęk, co nie jest jeszcze powszechne w województwie.
Gośćmi pasłęckich spotkań byli:
- 22 września – Magdalena Zawadzka, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, autorka książki o Gustawie Holoubku Wspomnienia z niepamięci, która podzieliła się z uczestnikami spotkania refleksjami na temat życia i pasji zmarłego przed trzema laty męża. Relacje prasowe ze spotkania: http://epaslek.pl/moj-maz-gustaw-spotkanie-z-magdalena-zawadzka-2863, http://www.glospasleka.pl/artykul/28857.html, http://bppaslek.pl/index.php?id=news&idd=82),
- 10 października – Krzysztof Cezary Buszman, gdyński poeta, który zaprezentował własne wiersze, a towarzyszył mu pieśniarz Jarosław Jar Chojnacki jedenastokrotny zdobywca grand prix i 1 miejsca na festiwalach piosenki poetyckiej; relacje prasowe ze spotkania: http://epaslek.pl/niezwykle-spotkanie-autorskie-3101, http://www.glospasleka.pl/artykul/28974.html, http://bppaslek.pl/index.php?id=news&idd=85,
- 28 listopada – Maria Czubaszek – pisarka, dziennikarka, satyryczka, bezbłędnie ujawniająca ludzkie słabostki i przywary z własnymi na czele, z rozbrajającym dystansem do rzeczywistości i do samej siebie. Relacje prasowe ze spotkania: http://epaslek.pl/po-spotkaniu-z-maria-czubaszek-3396, http://bppaslek.pl/index.php?id=news&idd=93, http://www.glospasleka.pl/artykul/29327.html.
Wszystkie spotkania cieszyły się nieprzeciętną popularnością pasłęczan i dostarczyły im niecodziennych wrażeń kulturalnych.
Miejska Biblioteka Publiczna w Szczytnie
Postawiła w tym półroczu na teatralne spotkania z literaturą. Teatr przy Stoliku tworzony przez aktorów olsztyńskiego Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie przedstawił mieszkańcom Szczytna w dniu 3 października sztukę Toma Zieglera pt. Grace i Gloria, a w dniu 29 listopada sztukę Lutza Hübnera Serce boksera. Bibliotekę odwiedziła we wrześniu także Agnieszka Frączek – autorka zabawnych i pełnych humoru książek dla dzieci.
Promocja regionu i historia lokalna
Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej w województwie warmińsko-mazurskim
CATL – Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej to ogólnopolska inicjatywa realizowana przez Fundację Ośrodka KARTA z uczestnikami I rundy PRB. Z województwa warmińsko-mazurskiego 8 bibliotek podjęło się wzięcia udziału w inicjatywie i są to placówki w miastach: Braniewo, Morąg, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Pasłęk i Reszel oraz w Gwiździnach – gminie wiejskiej Nowe Miasto Lubawskie. 15 listopada w WBP w Olsztynie zorganizowano szkolenie pt. Cyfrowe archiwa Dokumentów Życia Społecznego i historii lokalnej, które poprowadził Marcin Wilkowski z Fundacji Ośrodka KARTA, a udział w nim wzięło 40 bibliotekarzy z terenu województwa zainteresowanych tematem. Omawiając projekt CATL warto wspomnieć, w dniu 12 września MBP w Morągu została laureatką konkursu, organizowanego w ramach projektu. W konkursie oceniano nadesłane przez biblioteki zdjęcia obrazujące udział w projekcie osób z środowiska lokalnego, współpracującego z biblioteką, ukazane w trakcie działania, np. podczas nagrywania relacji, skanowania dokumentów, prezentowania własnych zbiorów czy opowiadania historii swojego życia. MBP w Morągu wysłała zdjęcia, na których znajduję się zaprzyjaźniony z biblioteką, miłośnik i pasjonat historii Morąga i okolic, jak również uczestnik projektu CATL, Włodzimierz Lipka, podczas skanowania zdjęć z kolekcji Morążanina oraz przeglądania kronik Miasta i Gminy Morąg. Autorką i pomysłodawcą zdjęć jest pracownik Czytelni dla Dorosłych – Paulina Kalinowska. W nagrodę autorka zdjęcia otrzymała zaproszenie na Kongres Bibliotek w Warszawie. Zdjęcia i komentarze konkursowe można zobaczyć na blogu CATL: blog.archiwa.org/662.
WBP w Olsztynie
Leksykon Kultury Warmii i Mazur – to zadanie stanowiące część projektu Parkowa 2.0 realizowanego przez Centrum Inicjatyw i Edukacji Kulturalnej w Olsztynie, na wykonanie którego WBP w Olsztynie wygrała konkurs ofertowy. Założeniem powstania Leksykonu było utworzenie bazy danych o charakterze promocyjno-informacyjnym poprzez zgromadzenie w jednym miejscu informacji o kulturze regionu, a następnie udostępnienie ich jak największej liczbie użytkowników, w sposób nowoczesny, szybki i bezpłatny. Celem działania było również zaprezentowanie historii życia kulturalnego na Warmii i Mazur oraz w województwie warmińsko-mazurskim po 1945 r. Leksykon Kultury Warmii i Mazur to jedyna w tej skali w Polsce multimedialna encyklopedia wiedzy o kulturze regionu. Do końca 2011 r. zespół pracowników WBP w Olsztynie z działu Informacyjno-Bibliograficznego opracował podstawowy zestaw haseł i ich opisy. Od 2012 r. leksykon będzie uzupełniany i redagowany społecznie na wzór Wikipedii. 14 grudnia w CEiKu odbyła się konferencją podsumowująca projekt.
Ważnym wydarzeniem w kalendarzu WBP jest Przegląd Wydawnictw Regionalnych „MojeTwojeNasze”, realizowany tradycyjnie w ramach corocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Organizatorami bieżącej edycji byli: WBP w Olsztynie i Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Olsztynie. Głównym celem przeglądu jest promowanie za pomocą różnorodnych form przekazu szerokiemu gronu odbiorców bogatej i wartościowej merytorycznie regionalnej twórczości literackiej. Tegoroczny przegląd, który odbył się 23 września to regionalne spotkanie osób związanych z książką – wydawców, bibliotekarzy i czytelników. Impreza miała charakter kiermaszu, któremu towarzyszyły imprezy literacko-promocyjne, spotkania autorskie, prezentacje, wykłady, wystawy, warsztaty, konkursy dla bibliotekarzy i czytelników, w tym konkurs ARS Libris na edytorsko najciekawiej wydaną książkę. W bieżącym roku Nagrodę wydawców: statuetkę I stopnia i nagrodę specjalną ufundowaną przez Prezydenta Miasta Olsztyna – ekslibris autorstwa Zbigniewa Urbalewicza otrzymała książka Gładysze, Kamieniec, Słobity, Sztynort Wydawnictwa Borussia. W głosowaniu czytelników najwięcej głosów uzyskała książka Kamienie w historii, kulturze i religii z wydawnictwa Roberta Klimka.
We wrześniu w Olsztynie Fundacja Borussia i Stowarzyszenie na rzecz Kultury Żydowskiej B'JACHAD zorganizowali V Dni Kultury Żydowskiej, których bogaty program objął liczne wykłady, spotkania, koncerty, wystawy i pokazy filmowe. Piątka – biblioteka dla dzieci i młodzieży WBP w Olsztynie zaproponowała w dniu 17 września warsztaty plastyczne dla dzieci ph. Kalendarz żydowski. Spotkanie poprowadziła Ewa Pohlke, która wyjaśniła zebranym znaczenie kolejnych ważnych dni świątecznych wg kalendarza żydowskiego. Dzieci ilustrowały kartki kalendarza własnymi rysunkami, które symbolizowały wybrane święto żydowskie.
MBP w Olsztynie we wrześniu rozpoczęła kolejny etap realizacji projektu Antologia Warmińska współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013. 30 września odbyła się promocja wydanej przez MBP w ramach projektu książki Antologia Warmińska. Warmia w baśniach, podaniach i legendach oraz animowanego filmu opartego na jednej z baśni warmińskich Marii Zientary-Malewskiej pt. Zaklęty zamek w lesie olsztyńskim. W tym samym dniu odbyła się też inauguracja warsztatów popularyzujących Warmię i Olsztyn, prowadzonych przez instruktora Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA, które wygrało przetarg na realizację tej części projektu. W dalszej kolejności zaprezentowano materiały reklamowe, jak plakat, afisz, zakładki do książek, torbę reklamową, broszurę. Uruchomiono też stronę internetową zawierającą informacje o projekcie, film reklamowy, książkę w PDF, gry i zabawy dla dzieci oraz pomoce metodyczne dla bibliotekarzy. Całą jesień kontynuowane były również warsztaty teatralne prowadzone przez Olsztyński Teatr Lalek, których scenariusz oparto na baśniach ujętych w Antologii Warmińskiej. W dniu 21 listopada Planeta 11 zorganizowała pokaz filmów Grunwald Visuals ze zbliżeniami walk i wizualami. Hitem pokazu był film Wizualizacje z Grunwaldu, powstały w ramach stypendium artystycznego Marszałka województwa Warmińsko-Mazurskiego, a nakręcony podczas obchodów 600-lecia bitwy. Film otrzymał nominację do nagrody na najlepszy film krótkometrażowy w 2011 roku. W filii nr 5 w dniu 25 listopada rozstrzygnięto konkurs plastyczny Psotny Kłobuk w baśniach Warmii i Mazur. Na konkurs wpłynęło 78 prac, które eksponowano na wystawie pokonkursowej.
MGBP w Dobrym Mieście
W ramach obchodów Dni Książki Historycznej promowano książkę pt. Dobre Miasto na starych pocztówkach napisaną przez lokalnego twórcę pana Zygmunta Suchenka. Zorganizowano 2 pokazy multimedialne dla dzieci ze szkoły podstawowej pod hasłem Moje miasto – Dobre Miasto w dniach 26 października i 30 listopada, w których udział wzięło 50 osób.
MBP w Działdowie
W minionym półroczu mieszkańcy Działdowa i okolic mogli podziwiać wystawę rysunków do bajek mazurskich autorstwa Celiny Kameckiej-Antczak (wernisaż 27 września), a 13 października wziąć udział w promocji książki Emilii Sukertowej-Biedrawiny Diabeł na Mazurach w baśniach i podaniach zorganizowanej przez Burmistrza Miasta Działdowo, Towarzystwo Miłośników Ziemi Działdowskiej, Oficynę Wydawniczą „Retman” i MBP w Działdowie. Dodatkowym elementem towarzyszącym promocji wystawę publikacji autorki w działdowskiej bibliotece.
GBP w Jedwabnie – 26 listopada biblioteka gościła księdza Jana Pietrzyka. słuchacze byli pod ogromnym wrażeniem wiedzy gościa na temat dziejów plemion pruskich oraz pasji z jaką na ten temat mówił.
GBP w Kowalach Oleckich
„Historia zapisana w cyfrze” to pierwsze z cyklu spotkań, które odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kowalach Oleckich z grupą młodzieży gimnazjalnej, propagujące pomysł tworzenia archiwów rodzinnych i lokalnych. Zaprezentowano i omówiono wydane dotychczas publikacje odtwarzające powojenną historię gminy Kowale Oleckie, a więc Historię jednego podwórka, opowiadającą dzieje wsi Monety oraz Chcę coś dobrego dla ludzi zrobić, biograficzną opowieść o aktywnej działaczce społecznej ze wsi Stożne. Jedna z uczestniczek spotkania, Justyna Dawidowska biorąca udział w tworzeniu tych publikacji, podzieliła się swoimi wrażeniami z pracy nad nimi, a więc zbieraniem materiałów i ich opracowaniem. Młodzież obejrzała również przygotowaną wcześniej w bibliotece wystawę fotografii pt. Kowale Oleckie 20 lat wstecz. Udało się dotrzeć do zdjęć, które przedstawiają miejsca, budynki, drogi zupełnie w tej chwili zmienione i czasami wręcz trudne do rozpoznania, szczególnie dla młodszych mieszkańców miejscowości. Autorzy fotografii to: S.J. Woś, P. Bułanow, R. Krzywiński. Głównym celem tego, jak i kolejnych spotkań, jest zachęcenie młodych ludzi do współpracy przy tworzeniu cyfrowego archiwum lokalnego planowanego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Kowalach Oleckich.
MGBP w Nidzicy
W dniach 28-30 września po raz czwarty zorganizowano Maraton Kulturalny – nidzickie spotkania z książką i teatrem – przedsięwzięcie promujące literaturę i czytelnictwo wśród mieszkańców gminy Nidzica. W bieżącym roku uczestnikom maratonu zaproponowano dziewięć spotkań z autorami i regionalistami, warsztaty z ilustratorem książek oraz cztery spektakle teatralne dla dzieci. Gośćmy MGBP w Nidzicy byli: Małgorzata Kalicińska, Katarzyna Enerlich, Barbara Sudoł, Janina Krzyżewska i Tomasz Sowiński. Warsztaty ilustratorskie poprowadziła Ola Cieślak, znana projektantka współpracująca m.in. z pisarzami G. Kasdepke, A. Onichimowską. Najmłodsi bawili się z aktorami olsztyńskiego Teatru za Dwa Grosze i artystami grupy „Art-Re” z Krakowa. W trakcie Maratonu odbyły się promocje dwóch nowych książek wydanych 2011 r. w Nidzicy. Zaprezentowano Skarby Przyrody Nadleśnictwa Nidzica. Drugą pozycją była zapowiedź wydawnicza, długo oczekiwanej monografii Historia Nidzicy i okolic. W ramach nidzickiego Maratonu Kulturalnego odbył się kiermasz książek i rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. Pocztówka z Mazur przeznaczony dla uczniów z kl. IV-VI. Projekt skierowany był do wszystkich grup wiekowych, a każdy mógł znaleźć interesującą go pozycję kulturalną. Ogółem w Maratonie uczestniczyło około 1000 osób. Realizacja tego zadania możliwa była dzięki współpracy instytucji oraz ludzi działających na rzecz książki i szeroko pojętej kultury. W organizacji przedsięwzięcia bibliotekę wspomagały: samorząd gminny i powiatowy, Nidzicki Ośrodek Kultury, szkoły, przedszkola, stowarzyszenia, parafie. Relacja telewizji lokalnej z maratonu: http://tvnidzica.pl/index.php?id=322.
MGBP w Nidzicy w dniu 15 listopada zaprosiła mieszkańców miasta na promocję książki Waldemara Mierzwy – Miasteczko. Najnowsza książka właściciela regionalnej Oficyny Wydawniczej „Retman”, przedstawia losy ludności mazurskiej, oddając zawiły splot stosunków polsko-niemieckich związanych z wielkimi przemieszczeniami ludzi. Relacja telewizyjna ze spotkania: http://tvnidzica.pl/index.php?id=360.
MBP w Ostródzie
W ramach cyklicznych Spotkań z ludźmi z pasją organizowanych przez ostródzką bibliotekę w dniu 25 lipca zorganizowano wernisaż Wystawy fotografii Mistrzostw Polski Instruktorów Kajakarstwa połączony ze spotkaniem z Krzysztofem Kowalczykiem – instruktorem kajakarstwa i przewodnikiem turystycznym. Spotkanie było skierowane do mieszkańców miasta oraz turystów i miało na celu promocję walorów turystycznych regionu. 26 października miała miejsce ostródzka premiera książki Waldemara Mierzwy Miasteczko, która ukazała się jako dwudziesty tom serii Moja Biblioteka Mazurska wydawanej przez Oficynę „Retman" z Dąbrówna. Spotkanie zorganizowane we współpracy z Oficyną Wydawniczą „Retman” przebiegło w ożywionej atmosferze, przy czynnym udziale zgromadzonej publiczności. 30 listopada w Czytelni MBP na ostródzkim zamku odbyło się otwarcie wystawy zrealizowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Dom Dziecka im. Sybiraków w Szymonowie. Wystawa powstała w ramach projektu Nasz dom – Wasza historia – budowanie świadomości historycznej. W spotkaniu wziął udział autor opracowania na temat Domu Dziecka w Szymonowie – Krzysztof Winicjusz Jezierski.
MBP w Szczytnie
W dniu 8 sierpnia zaprezentowano wystawę Szczytno w fotografii Krzysztofa Łuszczyka. Odwiedzający bibliotekę mieli okazję podziwiać zdjęcia prezentujące miasto z nietypowej perspektywy. Większość prac przedstawiała znane zakątki, ale pojawiają się również miejsca mniej popularne, które zazwyczaj są omijane przez fotografów.
MGBP w Węgorzewie
Biblioteka węgorzewska w minionym półroczu zaoferowała ciekawą propozycję dla miasta i regionu:
- od 1 lipca do 20 września promowano miniprzewodnik Kraina Wielkich Jezior Mazurskich wydany w dwóch językach polskim i niemieckim, do którego tekst napisał Ryszard Karuzo, natomiast zdjęcia wykonał Andrzej Stachurski,
- od 1 lipca do 31 października eksponowano wystawę historyczną pod tytułem Węgorzewo w ruinie 1945-1960, którą udostępniło bibliotece w ramach współpracy Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie,
- w dniu 29.11.2011 r. zorganizowano spotkanie z historykiem, archeologiem, etnografem, badaczem dziejów Mazur dr. Jerzym Markiem Łapo, który w bardzo ciekawy sposób opowiadał o swoich dokonaniach archeologicznych, o różnych zagadnieniach z pogranicza historii i etnografii oraz o opracowanych przez siebie i opublikowanych pracach o charakterze naukowym i popularno-naukowym.
Dzieci i młodzież
Szczególnie bogatą ofertę biblioteki Warmii i Mazur kierują do najmłodszych mieszkańców regionu.
Ważną część pracy z dziećmi podejmują w ścisłej współpracy z przedszkolami i szkołami:
- WBP w Olsztynie – Piątka – biblioteka dzieci i młodzieży zaproponowała cykl zajęć pt. Wspomaganie Edukacji Szkolnej – warsztaty dla uczniów Szkół Podstawowych, a w jego ramach:
- 28 października – Podróż do krainy bajek zajęcia poświęcone bajce dla uczniów klasy Ib ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Olsztynie,
- 18 listopada – Warsztaty kaligrafii – zajęcia poświęcone kaligrafii dla uczniów klasy Vb Szkoły Podstawowej Nr 3 w Olsztynie. Spotkanie prowadziła Katarzyna Kresymon, pracownik WBP, konserwator zabytków, specjalistka w dziedzinie papieru i skóry. Uczestnicy warsztatów przy użyciu narzędzi takich jak: pióra bambusowe, pióra gęsie, stalówki i pędzelki mogli doświadczyć trudnej, ale bardzo ciekawej sztuki starannego pisania,
- 7 grudnia – Między bajką a baśnią – zajęcia dla uczniów szczególnie uzdolnionych z klasy IIIa i IIIb Szkoły Podstawowej Nr 2 w Olsztynie. Celem spotkania było poznanie różnicy między bajką a baśnią,
- 16 grudnia – O wigilijnej tradycji w literaturze – zajęcia dla uczniów klasy Vb Szkoły Podstawowej Nr 3 w Olsztynie.
- we wrześniu w filiach MBP w Olsztynie rozpoczął się kolejny sezon zajęć dla dzieci i młodzieży ze szkół i przedszkoli. Biblioteki zaproponowały jednostkom oświatowym zestawy tematów, które są możliwe do zrealizowania przy pomocy narzędzi dostępnych w bibliotekach. Najbardziej atrakcyjną i różnorodną ofertę przygotowało MultiCentrum posiadające bogaty warsztat naukowy i dydaktyczny. Ciekawe propozycje zajęć dla szkół i przedszkoli przedstawiły też inne filie, zwłaszcza Abecadło i filia nr 9. Zajęcia te cieszą sie dużym powodzeniem, np. w listopadzie w filii nr 9 odbyło się 18 spotkań z przedszkolakami (uczestniczyło w nich ponad 350 dzieci), a w Abecadle – 16 spotkań z udziałem podobnej liczby dzieci. Biblioteki stwarzają też dzieciom ze szkół i przedszkoli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności szerszemu gronu odbiorców, w formie inscenizacji, minikoncertów, wystaw prac plastycznych,
- MBP w Braniewie po raz dziewiąty zorganizowano uroczystość pasowania na czytelników uczniów klas pierwszych braniewskich szkół podstawowych. 23 listopada w tym roku pod hasłem: Biblioteka to książek kraina przyszli czytelnicy i zaproszeni goście obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniowiów ze Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Jana Pawła II w Braniewie pod kierunkiem bibliotekarki szkolnej Marty Serockiej. Wzorowym czytelnikom wręczono dyplomy. Podczas uroczystości wręczono uczniom klas IV nagrody za udział w konkursie wiedzy pt. Bajkowy świat – bohaterowie w książkach i na ekranach. Konkurs został przeprowadzony po raz pierwszy i na stałe wejdzie do harmonogramu wydarzeń Biblioteki. Uroczystość zgromadziła 232 osoby,
- MBP w Działdowie na rok szkolny 2011/2012 przygotowała cykl zajęć dla dzieci pod hasłem Franklin i jego przyjaciele. Z pomocą materiałów promocyjnych otrzymanych z Wydawnictwa DEBIT w przedszkolach i szkołach powiatu działdowskiego popularyzowano książki. W dniu 8 grudnia w MBP otwarto wystawę prac plastycznych pt. Wiersze Czesława Miłosza w wyobraźni uczniów Gimnazjum nr 2 w Działdowie,
- GBP w Jedwabnie od kilku lat prowadzi stałą akcję czytania dzieciom. Każda z czterech grup lokalnego przedszkola w określony dzień tygodnia przychodzi do Biblioteki. Zajęcia te przynoszą bardzo dobry efekt czytelniczy: wszystkie przedszkolaki mają karty czytelnika, nawiązany zostaje ścisły kontakt z rodzicami dzieci, którzy często przy okazji sami zapisują się do Biblioteki, niektórzy po raz pierwszy, inni po wielu latach przerwy,
- GBP w Kowalach Oleckich od 5 października organizowała co 2 tygodnie spotkania dla przedszkolaków odbywające się w przedszkolu i w bibliotece,
- MBP w Morągu przygotowała kilka imprez we współpracy ze szkołami podstawowymi. W dniu 26 października na 85 urodziny Kubusia Puchatka zaprosiła dzieci Filia MBP w Żabim Roku we współpracy ze Szkołą Podstawową w Żabim Rogu. Za dekorację biblioteki posłużyły prace plastyczne uczniów, zainspirowane lekturą A.A. Milne Kubuś Puchatek w ramach ogólnopolskiej kampanii Cała Polska czyta dzieciom. W uroczystości wzięło udział niemal 100. uczniów klas 0-III oraz zaproszeni goście z Zespołu Samokształceniowego Nauczycieli Bibliotekarzy z Morąga i Miłakowa. W dniu 10 listopada w Filii w Żabim Rogu spotkali się uczniowie klas III-VI miejscowej szkoły na Wieczorze strasznych straszydeł, na którym m.in. czytane były teksty „z dreszczykiem”. Wieczór zorganizowano wspólnie ze Szkołą Podstawową w Żabim Rogu. W dniach 12-15 grudnia MBP w Morągu we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 4 przygotowała spektakl Mali. Spektakl był okazją do zaprezentowania aktorskich talentów dzieci oraz do kultywowania obyczajów bożonarodzeniowych. W imprezie łącznie wzięło udział 310 osób,
- MBP w Szczytnie od września do listopada zaproponowała grupom przedszkolnym dwa cykle spotkań: Bajkowe spotkania grup przedszkolnych w bibliotece (17 spotkań dla 381 uczestników) oraz Ważne sprawy małych ludzi (16 spotkań dla 284 uczestników),
- MGBP w Węgorzewie nawiązała współpracę z 4 przedszkolami i w każdym z nich utworzyła Mini biblioteczkę ważnych spraw dla dzieci. Każda z 12 grup przedszkolnych otrzymała specjalnie przygotowane i oznaczone logo MGBP pudełko z kompletem książek. Co miesiąc, w ramach przyjacielskiej współpracy bibliotekarze odwiedzają przedszkola i wymieniają ich zawartość uwzględniając propozycje pedagogów dotyczące tematyki oraz liczby wypożyczanych pozycji. Węgorzewska placówka skierowała do uczniów szkół ponadpodstawowych wykład połączony z prezentacją multimedialną pt. Polscy Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w związku z jubileuszem 15-lecia otrzymania nagrody przez Wisławę Szymborską oraz ogólnopolskimi obchodami Roku Czesława Miłosza. Uzupełnieniem wykładu był konkurs ph. Polscy nobliści w dziedzinie literatury. Ogółem w czasie trwania akcji od 26 października do 13 grudnia w zajęciach wzięło udział prawie 400 uczniów.
Coraz więcej bibliotek w regionie decyduje się na urządzenie specjalnych stref przeznaczonych wyłącznie dla dzieci oraz organizuje grupy spotkań dla najmłodszych i ich opiekunów lub wprowadza nowe atrakcyjne usługi.
Od kilku już lat bardzo dużym powodzeniem cieszy się oferta filii MBP w Olsztynie Abecadło przygotowana dla rodziców i opiekunów dzieci nie uczęszczających do przedszkoli i żłobków. W minionym półroczu dla dzieci w wieku 1,5-3 lata Abecadło przygotowało projekt Bajkoteka Malucha, który – ze względu na zainteresowanie rodziców – rozrósł się do trzech grup uczestniczących w zajęciach raz w tygodniu. Dla dzieci starszych – 3-5 lat – przygotowano Bajkowe Przedszkole, w którym dzieci mogą się spotykać z rówieśnikami raz w tygodniu, na zajęciach integracyjno-edukacyjnych.
Poza tym w II połowie 2011 kilka bibliotek podjęło działania takie jak:
- 17 października w MBP w Braniewie zainaugurował swoją działalność Biblioteczny Klub Bajaczek. Tworzą go kreatywni, otwarci rodzice z maluchami, uczestniczący w zajęciach pt. Maluch, radość czytania, zabawa. Na kolejnych spotkaniach w ubiegłym roku klubowicze uczestniczyli w zajęciach plastycznych z Panią Katarzyną Cieślak oraz zorganizowali Mikołajki. Działania klubu odbiły się echem w mediach lokalnych, zainteresowanych odsyłamy do materiałów prasowych: http://braniewo.wm.pl/58687,Rodzice-i-dzieci-Wspolna-zabawa-w-bibliotece.html, http://braniewo.wm.pl/73230,Czytanie-to-radosc-Maluchy-wiedza-to-najlepiej.html, http://braniewo.wm.pl/74920,Radosnie-jest-sie-bawic-z-maluchami-w-miejskiej-bibliotece.html, http://braniewo.wm.pl/80262,Maluch-radosc-czytania-zabawa-5-grudnia-w-bibliotece.html,
- młodzi mieszkańcy Pasłęka dzięki uczestnictwie Biblioteki Publicznej w Pasłęku w programie MKiDN Infrastruktura Kultury otrzymali do dyspozycji wyremontowany i profesjonalnie wyposażony Oddział dla Dzieci. Zakupiono nowe meble, komputery, przewijak, bujak, zabawki i inne akcesoria, a pomieszczenia zyskały nową estetykę. Remont przeprowadzono w dniach 1 sierpnia-3 września, a biblioteka już zauważyła zwiększone zainteresowanie ofertą oddziału,
- Bajkowy kuferek malucha to nowa usługa dostępna w filiach w Kraskowie i Garbnie MGBP w Korszach. Tematyczne kuferki z książeczkami, kolorowankami, zabawkami płytami CD i grami to pomysł na dotarcie do szerszej grupy odbiorców – nie tylko dzieci, ale też ich rodzeństwa, opiekunów i dziadków. W MGBP w Korszach oraz jej filii w Łankiejmach rozpoczęły działalność grupy zabawowe – wyjątkowe miejsca edukacyjne dla najmłodszych dzieci i ich opiekunów, w których zajęcia prowadzi przeszkolony animator. „W grupie zabawowej kierujemy się perspektywą dziecka – czyli jego potrzebami i możliwościami” – relacjonuje Anna Konopka, animator grupy w Łankiejmach,
- MBP w Ostródzie opracowała Program aktywizacji czytelniczej dzieci z grupy wiekowej 0-3 lata i ich rodziców i rozpoczęła jego realizację od września 2011 roku. Do Urzędu Stanu Cywilnego, gabinetów pediatrycznych oraz przedszkoli i klubów maluszka działających na terenie miasta trafiły foldery i ulotki informujące o korzyściach czytania dziecku i zapisania go do biblioteki. Zbiory Oddziału dla Dzieci zostały wzbogacone o książki-zabawki, uzupełniana jest na bieżąco kolekcja książek i audiobooków dla najmłodszych. W utworzonym Kąciku maluszka dostępne są kartki i kredki oraz maskotki. Powstał również Kącik rodzica, do którego zakupiono wiele nowych pozycji i w którym wydzielone zostały poradniki dotyczące wychowania małego dziecka – z psychologii, pedagogiki i medycyny,
Nawiązano współpracę z przedszkolem posiadającym oddział żłobkowy, któremu zostały wypożyczone pakiety książek – po 5 zestawów dla każdej grupy. Są one wypożyczane przez dzieci do domu, a następnie przekazywane kolejnym dzieciom w grupie,
- MGBP w Węgorzewie w listopadzie udostępniła kącik Zabawkolandia dla dzieci w wieku 0-5 lat wraz z opiekunami. Uzupełnieniem stałej oferty nowego kącika jest akcja Sobotnie poranki w bibliotece – cotygodniowe zajęcia dla dzieci w wieku 5-11 lat.
Biblioteki na Warmii i Mazurach zaoferowały młodym czytelnikom także ciekawą ofertę poświęconą konkretnym tematom:
- WBP w Olsztynie – Piątka – biblioteka dzieci i młodzieży zaproponowała dwa interesujące działania na koniec listopada. W dniach 28 listopada-2 grudnia młodzi użytkownicy spędzili Tydzień z Basią Pasiastą. Basiowy Bal Pasiastych ma na celu popularyzację książek Zofii Staneckiej z serii Basia, a co za tym idzie promocję czytelnictwa wśród najmłodszych oraz wspaniałą zabawę dla całej rodziny, a jego organizatorem jest Wydawnictwo Egmont. W ramach Tygodnia z Basią Pasiastą zorganizowano spotkania, których motywem przewodnim była książeczka pt.: Basia i kolega z Haiti, a ich celem promocja otwartości względem ludzi o innym kolorze skóry, czy innym wyznaniu. Równorzędnie Tydzień z Basią Pasiastą realizowano wspólnie z Przedszkolem Miejskim Nr 13 w Olsztynie. Na zakończenie tygodnia, odbył się – Bal Pasiastych. Przeprowadzono 11 spotkań, w których uczestniczyło 136 osób. 30 listopada Piątka włączyła się w ogólnopolską kampanię Biblioteka – miejsce bezpiecznego Internetu. Kampania została zainicjowana przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Microsoft i potrwa od 21 listopada 2011 roku do 26 maja 2012 roku. Stworzona dla potrzeb uczestników projektu platforma e-learningowa umożliwia w sposób wygodny, atrakcyjny i skuteczny przeprowadzenie zajęć edukacyjnych za pośrednictwem Internetu. Dla prowadzących zajęcia przygotowano kurs Dziecko w sieci, który stanowi kompendium wiedzy na temat zagrożeń dla dzieci w Internecie. Do dzieci zaadresowano kursy: Poznaj bezpieczny Internet, Bezpieczna przygoda z Internetem, 3..2..1.. Internet!, Znajomi-Nieznajomi.pl. Zajęcia prowadzone w Piątce skierowano do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. W dniach 12-20 grudnia uczestniczyło w nich ponad 200 osób. W akcji udział wzięła też MGBP w Korszach, która zorganizowała zajęcia bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu w grudniu 2011 r. Przez kilka dni odbywały się poświęcone temu tematowi zajęcia dla dzieci z klas I-III oparte o program edukacyjny „3…2…1…INTERNET”,
- trzeci rok z rzędu filie olsztyńskiej MBP włączyły się w ogólnomiejski program obchodów Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Dzieci i młodzież uczestniczyli w spotkaniach, warsztatach, poznawali ekologiczne środki transportu i znaczenie transportu zbiorowego dla ochrony środowiska naturalnego. Największą imprezą plenerową Tygodnia był zorganizowany przez Planetę 11 wspólnie ze Stowarzyszeniem Aktywności Społecznej „Młyn”, Dzień bez samochodu, czyli rajd rowerowy po bibliotekach, w którym wzięło udział ponad 120 osób oraz rajd rowerków trójkołowych Ścieżką Kormorana zorganizowany przez filię nr 9. Kolejna ciekawa propozycja tematyczna to projekt EKOAkademia realizowany w Planecie 11 we współpracy ze Stowarzyszeniem Aktywności Społecznej „Młyn”, który ma na celu budowanie świadomości i wrażliwości ekologicznej wśród młodzieży i dorosłych oraz wzbogacenie księgozbioru biblioteki. W ramach projektu zaplanowano cykl bezpłatnych wykładów (m.in. w dniu 27 września z Krzysztofem Worobcem działającym na rzecz ochrony krajobrazu kulturowego Mazur, w dniu 18 października z Piotrem Romanowskim, działaczem Greenpeace, który mówił o GMO – żywności modyfikowanej genetycznie) i warsztatów pod hasłem Wolontariat dla ochrony środowiska. Projekt EkoAkademia dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. MultiCentrum – filia MBP zaproponowała dzieciom w wieku 8-12 lat udział w warsztatach technicznych wykorzystujących klocki K’nex połączonych z warsztatami muzycznymi ph. Jak prędko upływa czas? Uczestnicy zdobywali wiedzę o czasie dowiadując się, jak w przeszłości mierzono czas i poznając różne przyrządy pomiarowe czasu. 4 listopada MultiCentrum zorganizowało także warsztaty graficzne dla 8-12-latków, na których uczestnicy zajęć poznali historię kolorów, dowiedzieli się czym są barwy podstawowe i jak tworzyć barwy pochodne,
- Natomiast w części muzycznej warsztatów badały dźwięk jako zjawisko fizyczne i poznały m.in. działanie metronomu. W olsztyńskich filiach nie zabrakło oferty teatralnej: 26 sierpnia czytelnicy obejrzeli spektakl Wilk i zając krakowskiego Teatru „Art-Re”. W olsztyńskich bibliotekach odbywały się w minionym półroczu warsztaty teatralne prowadzone przez aktorów z Olsztyńskiego Teatru Lalek, których celem było pokazanie dzieciom i opiekunom, w jaki sposób przy wykorzystaniu prostych środków można bawić się w teatr w domu. Warsztaty uzupełniał spektakl teatralny o Wiewióruszku, postaci z baśni Marii Zientary-Malewskiej. Zajęcia realizowano w ramach projektu Antologia Warmińska. Pracownicy Abecadła w dniu 3 października przygotowali dla dzieci uczestniczących w popołudniowych zajęciach inscenizację pt. Zaginione jabłuszko, która miała zainspirować maluchy do stworzenia własnego teatrzyku owocowego,
- od maja do grudnia 2011 r. mieszkańcy Braniewa, w tym głównie dzieci i młodzież, mogli uczestniczyć w realizowanym przez MBP w Braniewie projekcie pt.: Literackie podróże dookoła świata dofinansowanym w ramach Programu Operacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wydarzenia artystyczne. Priorytet 4 Literatura. Celem projektu było promowanie literatury i czytelnictwa, propagowanie wśród mieszkańców świadomości własnej tożsamości kulturowej oraz szacunku i tolerancji dla innych nacji oraz poznanie odmiennych poglądów religijnych, politycznych i obyczajowych. Beneficjenci projektu spotkali się z pisarzami: Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, Katarzyną Enerlich, Krzysztofem Petkiem i Agnieszką Podolecką oraz misjonarzami werbistami o. Radosławem Gawrysiem i Michałem Radomskim. Uczestniczyli w warsztatach z edukacji regionalnej prowadzonych przez kustoszów Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku Jagodę Semków i Weronikę Wojnowską oraz pracowników Informacji Turystycznej Anettę Wileńską i Katarzynę Plejnis, a także w warsztatach literacko-plastycznych prowadzonych przez ilustratorki książek Agnieszkę Żelewską i Agatę Półtorak. W bogatej ofercie działań projektowych znalazły się także wykłady o historii regionu Elżbiety Topolnickiej-Niemcewicz – kustosza Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Braunsberg, Brunsberga, Braniewo – dzieje miasta i ludzi oraz konkurs Kronika podróży dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych. Działania projektowe, które zgromadziły 907 uczestników, przyczyniły się do propagowania stylu życia opartego na aktywnym uczestnictwie w kulturze, pobudziły zainteresowanie książką i literaturą, przeszłością i teraźniejszością naszego miasta, zachęciły do poszukiwań twórczych oraz odkrywania własnych korzeni,
- 26 października w MBP w Giżycku odbył się powiatowy konkurs recytatorski ph. Barwy jesieni dla uczniów klas V-VI szkół podstawowych. Celem konkursu było rozwijanie zdolności recytatorskich oraz upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci. Konkurs organizowany był na terenie gmin powiatu giżyckiego: Miłki, Ryn i Wydminy oraz miasto Giżycko. Laureatkami konkursu zostały Aleksandra Niewiadomska i Agata Zielińska,
- Dzieci w sieci pod takim hasłem MGBP w Korszach zorganizowała zajęcia bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu w grudniu 2011 r. Użytkowanie Internetu może wiązać się z zagrożeniami takimi jak: pornografia, sceny przemocy, propozycje spotkań od osób poznanych w sieci, cyberprzemoc, piractwo w sieci, upubliczniania danych osobowych i in., dlatego edukacja dotycząca bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci staje się zadaniem priorytetowym. Przez kilka grudniowych dni w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Korszach odbywały się poświęcone temu tematowi zajęcia dla dzieci z klas I-III oparte o program edukacyjny „3…2…1…INTERNET” w ramach Programu „Akademia Orange dla bibliotek” prowadzonego przez Fundację Orange,
- MBP w Morągu w dniu 6 września zorganizowała konkurs plastyczny ph. – Barwy jesieni – skierowany do wszystkich dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Głównym celem przedsięwzięcia było umożliwienie zaprezentowania własnej twórczości, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości wśród dzieci. W ramach konkursu zorganizowano dużą wystawę prezentującą prace wszystkich uczestników, którą obejrzało ponad 200 osób. W konkursie wzięło udział 317 osób. W dniu 21 września dla dzieci i młodzieży w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Lasów przeprowadzono warsztaty ph. Wędrówki ptaków. Warsztaty poprowadziła Alina Rodziewicz – kierownik zespołu ds. dydaktycznych z Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich. Uczestnicy zajęć nie tylko pogłębili wiedzę, ale wzięli udział w licznych zabawach integracyjnych wczuwając się w rolę różnych gatunków ptaków,
- 7 grudnia MBP w Ostródzie zaoferowała młodym czytelnikom atrakcyjną niespodziankę w postaci Wystawy klocków lego Lego Space 1987-1995. Wystawa odbyła się dzięki uprzejmości Pana Mariusza Korzaka, który udostępnił bibliotece swoją wyjątkową, gromadzoną od wielu lat kolekcję. Niezwykła wystawa wzbudziła ogromne zainteresowanie. Podczas spotkania Pan Mariusz opowiedział o swojej kolekcji, zaprezentował elementy z poszczególnych lat i odpowiadał na pytania publiczności. W spotkaniu wzięło udział 130 młodych pasjonatów lego,
- w dniach 3-15 października młodzi użytkownicy MGBP w Wegorzewie spotykali się na zajęciach edukacyjnych Maja i Gucio o ekologii. Pracownicy biblioteki podczas zajęć zajmowali się kształtowaniem postaw proekologicznych wśród najmłodszych czytelników, próbując zainteresować ich zagadnieniami dotyczącymi ekologii i ochrony środowiska. Podczas zajęć dzieci uczyły się szacunku i dbałości o środowisko naturalne, segregowały śmieci, rozwiązywały zagadki tematycznie związane z ekologią oraz obejrzały bajkę pt. Pszczółka Maja – wyprawa do lasu. Łącznie w zajęciach udział wzięło 566 dzieci.
Jednym z ważniejszych okresów roku, w którym biblioteki przygotowują atrakcyjną ofertę dla najmłodszych są wakacje. W roku 2011 dzieci w naszym województwie mogły skorzystać m.in. z następujących zajęć:
- WBP w Olsztynie – Piątka – biblioteka dzieci i młodzieży przygotowała propozycję zajęć z myślą o najmłodszych, którzy na swój wakacyjny wyjazd jeszcze czekają, już z niego wróciły lub zupełnie nie mogą na takowy liczyć. Lipcowe hasło Projekt plaża kryjące za sobą tworzenie makiety olsztyńskiego kąpieliska uczestnicy zajęć zamienili w trójwymiarowy model nadmorskiej plaży. W sierpniu bywalcy Piątki zamienili się w kreatorów, tworząc pod wspólnym hasłem Wakacyjna rewia mody i dowodząc, że nieobca im jest również praca projektanta, stylisty czy architekta. W zajęciach uczestniczyli półkoloniści z olsztyńskiego Domu Kultury „Agora”.
Do wakacyjnej oferty WBP w Olsztynie swój udział wniósł Dział Zbiorów Specjalnych. Na uwagę zasługuje projekt Wakacyjne lustro czasu: serwis młodzieżowy, którego uczestnicy mieli okazję ponownie odbyć niezwykłe podróże po miejscach, które odwiedzili podczas czasu wolnego od nauki. Na dużej konturowej mapie Polski dzieci umieszczały znaczniki miejsc, które odwiedziły w wakacje, informacje i kolorowe zdjęcia, charakterystyczne dla tych miejsc,
- jak co roku, już w końcu czerwca, olsztyńskie biblioteki miejskie rozpoczęły cykl zajęć wakacyjnych dla dzieci. Wzięło w nich udział ponad tysiąc uczestników z półkolonii i świetlic, a także dzieci, które nie korzystały ze zorganizowanego wypoczynku. Zróżnicowana oferta bibliotek dawała możliwość zaspokojenia potrzeb tych, którzy w czasie wakacji chcą się tylko bawić, i tych, dla których wakacje są dobrym okresem na zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności. Każda z filii przygotowała swój własny program uwzględniający zajęcia literackie, plastyczne, teatralne, muzyczne, komputerowe, filmowe i inne. I tak: filia nr 9 realizowała program Wakacje bez nudy z Martynką jako tematem przewodnim, Abecadło w lipcu zorganizowało Wakacje w kolorach tęczy, a w sierpniu Indiańską wioskę. Ponadto przez całe wakacje w Abecadle odbywały się warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym, pt. Klub Miłośników Zabawy, prowadzone przez Iwonę Kocińską – autorkę psychoedukacyjnych bajek dla przedszkolaków, pt. Przygody krowy Balbiny. Każde ze spotkań odbywało się pod hasłem jednej z podstawowych emocji charakterystycznych dla tego etapu rozwoju. Dzieci uczyły się kontaktów z rówieśnikami, współpracy w zespole, poznawały sposoby wyrażania własnych emocji poprzez rysunek, gest, słowo, zabawę. Zajęcia w Klubie Miłośników Zabawy zakończył Bal klapkowiczów. Filia nr 13 uruchomiła wakacyjną Akademię Rękodzieła, a MultiCentrum w lipcu zapraszało dzieci na spotkania z Juliuszem Verne’em, a w sierpniu na spotkania z mitami. Ponadto Filia nr 9 zorganizowała na zakończenie wakacji coroczną Familiadę czytelniczą, podsumowującą wakacyjne spotkania. Na rodzinnej imprezie bawiły się dzieci i ich opiekunowie, uczestnicząc w konkursach i zabawach inspirowanych popularnymi bajkami i wierszami dla dzieci. Wszyscy uczestnicy zabaw otrzymali upominki ufundowane przez Radę Osiedla „Kormoran”,
- w MBP w Braniewie bogaty program rozpoczęły wakacyjne zajęcia dla dzieci w wieku 5-13 lat pod hasłem: Lato w słodkim soku, w czerwonej róży i obłoku, które odbywały się przez cały lipiec. Młodzi czytelnicy wzięli udział w warsztatach literacko-plastycznych, literacko-teatralnych, w spotkaniach głośnego czytania i miłośników pluszaków. Atrakcją stały się wizyty zaproszonych gości: Marty Spychały – teatrologa, Izabeli Wiśniewskiej – celniczki oraz dziennikarzy z TV Elbląg. Wakacyjnym zajęciom towarzyszyły gry i zabawy na komputerze. W ich ramach zaproponowano dzieciom udział w Wirtualnej siecio-misji – poznaj bezpieczny Internet – surfowanie po stronach: sieciaki.pl oraz innych przyjaznych dziecku. W lipcowych spotkaniach w bibliotece wzięły udział 282 osoby. Zainteresowanych szerszą informacją zapraszamy na portal braniewiak.pl oraz na blog Oddziału dla Dzieci MBP w Braniewie. Relację pt. Biblioteka z pomysłem z zajęć wakacyjnych w braniewskiej bibliotece zamieściła także TV Elbląg,
- Wakacyjna biblioteka to oferta MBP w Korszach oraz jej filii przygotowana dla dzieci i młodzieży, które nie wyjeżdżały na wakacje. Dzieci uczestniczące w wakacyjnych zajęciach miały możliwość skorzystania z różnorodnych atrakcji, m.in. gier i zabaw zarówno w pomieszczeniu biblioteki jak też w plenerze, różnorodnych konkursów i zajęć warsztatowych, projekcji filmów i zabaw z wykorzystaniem komputerów. Największą popularnością cieszyły się warsztaty fotograficzne prowadzone przez miejscowego fotografa Pawła Bohuna, podczas których uczestnicy poznali sztukę fotografowania oraz kulisy zakładu fotograficznego i jego wyposażenie. W filii w Garbnie każdy dzień tygodnia przeznaczony był na inny rodzaj aktywności: zajęcia plastyczne, głośne czytanie, zagadki, pokazy filmowe, zajęcia komputerowe. Filia w Kraskowie oprócz standardowej oferty zajęć zaoferowała uczestnikom konkurs na najładniejszy rysunek oraz wspólne wykonanie obrazu pt. Ocalić od zapomnienia – wykonany z różnych materiałów przypominających wakacje. Mieszkańcy Łankiejm w lokalnej filii mogli uczestniczyć we współzawodnictwie na Najaktywniejszego czytelnika wakacji. Sątoczno natomiast postawiło na zajęcia rozwijające dziecięcą wyobraźnię i zdolności plastyczne,
- MBP w Morągu w lipcu zaproponowała wakacje w bibliotece pod hasłem: Z nauką na wesoło. W dniach 4-29 lipca przygotowano cykl zajęć dla dzieci w wieku do 13 lat przeprowadzonych w czterech blokach tematycznych: Bawimy się Słońcem, Wielkie odkrywanie świata, Wędrujemy bezpiecznie, Tajniki fotografii. Codziennie w zajęciach brała udział grupa licząca około 30 osób, a ich efektem zajęć było zdobycie wiedzy i umiejętności w różnych dziedzinach nauki poprzez zabawę, popularyzacja zasobów biblioteki, integracja dzieci i młodzieży oraz promocja biblioteki. Największym zainteresowaniem cieszyło się miasteczko solarne oraz warsztaty fotograficzne. W tym roku przy organizacji zajęć wakacyjnych morąskiej bibliotece pomagały 2 wolontariuszki,
- MBP w Ostródzie przygotowała wtorkowe Eko-zajęcia z nagrodami, które odbywały się przez całe wakacje. Miały one na celu twórcze zorganizowanie czasu wolnego, promocję zdrowego stylu życia, uczyły odpowiedzialnego podejścia do środowiska. Łącząc naukę z zabawą i przyjemnością tworzenia bibliotekarze starali się pokazać dzieciom, jak ważne jest wykorzystanie materiałów wtórnych w codziennym życiu. Spotkania rozpoczynały się głośnym czytaniem książek z serii Dbamy o naszą planetę. Nie sami z – rodzicami Núrii i Empara Jiménez. Kolejna oferta wakacyjna to spotkania dla starszych dzieci i młodzieży ph. Zajęcia Twórcze dla Każdego poświęcone były biżuterii i modzie. Podsumowaniem wakacji była wystawa Wakacje w bibliotece, która prezentowana była w dniach 1 września-6 października. Pokazano na niej prace, które powstały podczas wakacji na Zajęciach Twórczych dla Każdego i Eko-zajęciach oraz fotografie z zajęć. Podczas wernisażu w dniu 7 września wręczono nagrody zwycięzcom wakacyjnego konkursu na najaktywniejszego czytelnika lata 2011 oraz dzieciom, które zdobyły największą ilość punktów podczas Eko-zajęć,
- Biblioteka Publiczna w Pasłęku zaprosiła najmłodszych na Wakacyjny Miszmasz – spotkania poświęcone bezpieczeństwu, ulubionym książkom, wulkanom, ubarwione pokazami bajek dla najmłodszych i konkursem Wymarzone wakacje. Uczestnicy zajęć otrzymali dyplomy, a laureaci konkursu nagrody,
- w dniach 1-6 lipca Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie prowadziła zintensyfikowaną akcję Niech mieszkańcy wiedzą, gdzie turystów kierować! promującą bezpłatny dostęp do Internetu. Co roku w okresie przedwakacyjnym, a w szczególności przed odbywającym się na początku lipca rockowym festiwalem muzycznym w Węgorzewie Seven Festival, w różnych punktach miasta rozwieszane są plakaty oraz roznoszone ulotki do sklepów, kiosków, restauracji, barów, pensjonatów itp. informujące o powszechnym, bezpłatnym, bezprzewodowym dostępie do Internetu w MGBP oraz jej filiach w Perłach, Radziejach i Węgielsztynie. Podczas tegorocznej akcji rozdano ponad 1500 ulotek. Przez cały okres wakacji MGBP w Węgorzewie prowadziła zajęcia ph. Z książką mile spędzam chwile. Zaplanowano wiele spotkań i atrakcji dla tych młodych czytelników, którzy cenią magię słowa pisanego. Odbyły się konkursy ze znajomości postaci bajkowych i przysłów oraz konkurs recytatorski. Wakacyjnym gościem biblioteki była policjantka, specjalistka ds. Nieletnich i Patologii nadkomisarz Dorota Kondrusik, która przekazała dzieciom cenne informacje na temat bezpiecznego spędzania wolnego czasu. W wakacyjnych zajęciach uczestniczyło 514 dzieci, w wieku od 5 do 11 lat.
Planując swoje działania warmińsko-mazurskie biblioteki publiczne pamiętają także o nadchodzących porach roku i związanych z nimi świętach:
- z okazji Święta Niepodległości filia MBP w Olsztynie Planeta 11 w dniu 9 listopada zaprosiła mieszkańców Olsztyna na debatę odbywającą się pod hasłem Patriotyzm – czy to obciach?. W debacie uczestniczyli m.in.: dr Krzysztof Szulborski z Instytutu Nauk Politycznych UWM, dr Bara Ndiaye z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM, Andrzej Bobrowicz – historyk i olsztyński przewodnik, Adrian Zacharewicz – redaktor naczelny miesięcznika Kulturka, Jeff Taylor – Amerykanin, szef szkoły językowej, Czarek Biedulski – z zespołem Kangaroz nagrał własną wersję Mazurka Dąbrowskiego, Jędrzej Kołakowski z Warmińskiej Biblioteki Wolnościowej i Koalicji 11 listopada oraz Adam Kowalczyk – publicysta Debaty. W ramach kampanii społecznej Uśmiechnij się Polsko! w dniu 17 grudnia w Abecadle odbyło się spotkanie świąteczne Podwórkowa Gwiazdka. Czytelnicy obejrzeli występ dziecięcego chóru i zespołu smyczkowego z Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie, wysłuchali świątecznej bajki, wspólnie ozdabiali choinki, a na zakończenie każdy obecny wziął udział w Loterii, do której fanty sponsorował Bank Polskiej Spółdzielczości,
- 6 grudnia w celu podtrzymania tradycji mikołajkowych, kształtowania umiejętności słuchania ze zrozumieniem, wyrabiania umiejętności współzawodniczenia i integracji podczas wspólnych zabaw oraz kształtowania wrażliwości plastycznej GBP w Łukcie zaprosiła dzieci na wspólne świętowanie Mikołajek. Dzieci uczestniczyły chętnie w zajęciach, będą dobrze kojarzyć książkę i bibliotekę i często do niej wracać,
- MGBP w Nidzicy w okresie andrzejkowo-mikołajkowym zorganizowała cztery imprezy, pod wspólnym tytułem Spotkajmy się w bibliotece, dla różnych grup wiekowych. Cykl zapoczątkowało w dniu 29 listopada spotkanie autorskie z Kamilem Miłoszem Manasterskim nt. twórczości noblisty Czesława Miłosza. W dwóch spotkaniach uczestniczyło około 150 uczniów szkół średnich. 30 listopada odbyło się spotkanie autorskie z Marią Czubaszek z pisarką, felietonistką, dziennikarką. 2 grudnia już po raz ósmy w Sali Rycerskiej nidzickiego zamku zorganizowany został Światowy Dzień Pluszowego Misia. Podczas spotkania burmistrz Nidzicy wręczył wszystkim wyróżnionym uczestnikom konkursu Misiowa zakładka do książki dyplomy i nagrody. Przeczytał również książeczkę o misiach. Zaproszony aktor, lalkarz Tadeusz Sobczak, przeprowadził zajęcia edukacyjne pt. W świecie lalek. W święcie misiowym uczestniczyło ponad 200 dzieci z przedszkoli i klas I-III. cykl zakończył się 6 grudnia dwoma spotkaniami autorskimi z Pawłem Beręsewiczem, autorem książek dla dzieci i młodzieży. Wzięło w nich udział ponad 100 uczniów z kl. V, VI i gimnazjów. Relacje telewizyjne z imprez: spotkanie autorskie z Kamilem Miłoszem Manasterskim, spotkanie autorskie z Marią Czubaszek (http://tvnidzica.pl/index.php?id=373), Światowy Dzień Pluszowego Misia (http://tvnidzica.pl/index.php?id=380), spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem (http://tvnidzica.pl/index.php?id=383),
- Kiermasz świąteczny w dniu 10 grudnia przygotowała MBP w Ostródzie. Zaprezentowano ozdoby i kartki bożonarodzeniowe oraz biżuterię artystyczną wykonaną przez uczestników cotygodniowych Zajęć Twórczych dla Każdego oraz przez bibliotekarki – była to doskonała okazja zaprezentowania efektów pracy z dziećmi i młodzieżą,
- Biblioteka Publiczna w Pasłęku zaprosiła najmłodszych na Jesienne zajęcia w Oddziale dla Dzieci. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród małych mieszkańców,
- MBP w Szczytnie – przygotowała dość szeroką ofertę działań okolicznościowych. Rozpoczęto 29 października od zabawy z okazji Halloween, która odbyła się w atmosferze grozy i tajemniczości zbudowanej za pomocą odpowiedniej scenerii. Dzieci poznały historię i zwyczaje związane z obchodami tego święta w innych krajach i wykazały się swoimi zdolnościami plastycznymi wykonując dynię – symbol Halloween. Dni 8-10 listopada poświęcono uczczeniu 93. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Przygotowany w bibliotece cykl lekcji bibliotecznych wraz z prezentacja multimedialną pt. 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości dedykowany był młodzieży gimnazjalnej. 26 listopada w bibliotece uroczyście świętowano Andrzejki, a 3 grudnia Mikołajki podczas, których dzieci obejrzały prezentację pt. Historia Świętego Mikołaja. W dniach 5-7 listopada pokaz obejrzało 212 dzieci ze szczycieńskich przedszkoli. Motyw Świąt Bożonarodzeniowych kontynuowany był 10 grudnia, kiedy to bibliotekę odwiedziła grupa podopiecznych Stowarzyszenia Humanitarnego „Dar Serca” w Szczytnie z Jasełkami,
- MGBP w Węgorzewie na zaproponowała czytelnikom w grudniu Mikołajkowi bookcrossing, podczas którego uwolniono 300 książek.
W ostatnich latach w bibliotekach rozgościł się Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony 25 listopada. Biblioteki Warmii i Mazur coraz chętniej oferują dzieciom działania zainspirowane tym świętem:
- olsztyńska filia nr 6 zorganizowała dla swoich dzieci konkurs literacki Misialia, czyli co wiesz o Misiu Uszatku, Puchatku i innych misiach. Święto Pluszowego Misia obchodzono także w innych filiach MBP,
- MGBP w Dobrym Mieście zorganizowała z tej okazji konkursy: literacki Krótka rymowanka o misiu oraz plastyczny Mój ulubiony miś, w których udział wzięło 130 dzieci. Nagrodzone prace plastyczne i literackie powielone oraz oprawione utworzyły książeczkę – prezent, który otrzymali zwycięzcy. Imprezę podsumowującą ufundowali lokalni sponsorzy,
- w filii MBP w Ostródzie w dniu 24 listopada podczas Czwartkowych spotkań z książką imieniny oraz pierwsze urodziny obchodził biblioteczny Miś Czytuś. Dyrektor Centrum Kultury, Julian Pawłowski, przeczytał książkę Nele Moost Urodziny Miłka, a po odśpiewaniu Czytusiowi Sto lat wszystkich gości czekał słodki poczęstunek m.in. ciasteczka w kształcie misiów. Obchody kontynuowano 25 listopada na ostródzkim zamku, gdzie na dzieci oprócz zabaw i innych atrakcji czekało rozstrzygnięcie konkursu literackiego Rymowanka o misiu, w którym wzięło udział 71 osób. Dzięki dobrej współpracy z bibliotekami szkolnymi, które szeroko rozpropagowały imprezę, wzięło w niej udział 139 osób,
- ofertę związaną z pluszowym misiem w dniu jego święta przygotowały także filie MGBP w Korszach w Sątocznie i Garbnie oraz Biblioteka Publiczna w Pasłęku,
- po raz siedemnasty MGBP w Korszach wraz z zespołem zaprzyjaźnionych Świętych Mikołajów zorganizowała w dniu 6 grudnia Mikołajkowe show w bibliotece. Korsze wypełniły postacie Świętych Mikołajów, którzy pomimo wietrznej pogody od rana przechadzali się po mieście. W sali widowiskowej MOK-u najmłodsi mogli obejrzeć teatrzyk pt. Śpiąca Królewna, a pracownicy biblioteki wraz z Mikołajem odwiedzili najstarszych i samotnych mieszkańców, którzy bardzo czekają na ten wyjątkowy dzień i wyjątkową wizytę. Mikołaj zawitał w tym dniu także do filii w Sątocznie,
- MBP Morąg we współpracy ze Związkiem Pszczelarzy w Morągu zorganizowała w dniach 24 listopada-7 grudnia zorganizowała zajęcia edukacyjno-integracyjne dla dzieci pt. Kubuś Puchatek na ratunek pszczołom z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. W ramach obchodów dzieci miały możliwość udziału w spotkaniach m. in. z pszczelarzem, który zaprezentował rekwizyty związane z jego zawodem oraz przybliżył zebranym życie pszczół i ich rolę w życiu człowieka. W trakcie spotkań dzieci degustowały różne gatunki miodu. Zajęciom towarzyszyły również gry, zabawy, konkursy oraz tradycyjnie słodkie co nieco. Łącznie w zajęciach uczestniczyło 266 osób.
Kluby i pasje mieszkańców
Pasja czytania i dyskutowania o lekturach zgromadziła wokół działających w województwie od 2007 r. Dyskusyjnych Klubów Książki do końca br. roku 3702 osoby na 388 spotkaniach w 50 klubach. W ciągu roku zakupiono dla nich 944 nowe książki, a aby nagrodzić ich zainteresowanie i dzielenie się nim zorganizowano dla nich 31 spotkań z ulubionymi autorami. Dla osób opiekujących się klubami 15 września zorganizowano III Wojewódzki Zlot Moderatorów DKK. Program obejmował m.in. spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim, wystąpienie koordynatorów regionalnych pt. 5 lat Dyskusyjnych Klubów Książki na Warmii i Mazurach, prezentacje działalności klubów – wystąpienia moderatorów DKK z Bartoszyc, Braniewa, Rynu, Szczytna, Kiwit, Lidzbarka Warmińskiego i Mikołajek oraz dyskusja na temat najciekawszych spotkań autorskich i książek przeczytanych w ramach projektu DKK przy współudziale wszystkich moderatorów, warsztaty Jak zachęcać, prowadzone przez Wojciecha Szalkiewicza wykładowcę w Olsztyńskiej Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie. W Zlocie wzięło udział 50 osób, w tym Elżbieta Kalinowska z Instytutu Książki.
W listopadzie klubowiczka DKK działającego w Szkole Podstawowej nr 3 w Działdowie Anna Chaberska otrzymała nagrodę ogólnopolską za najlepszą recenzję miesiąca w konkursie na recenzję ogłoszonym przez Instytut Książki.
IX Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki, które zorganizowano w dniach 21-23 września, stały się okazją do przygotowania ciekawej oferty w dwóch nowoczesnych filiach MBP Olsztyn: Multicentrum i Planecie 11. MultiCentrum po raz kolejny wzięło aktywny udział w Europejskiej Nocy Naukowców, zorganizowanej 23 września w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej. MultiCentrum zaproponowało prezentacje i warsztaty pod wspólnym tytułem Zabawy z ekologią. Odwiedzający mieli okazję poznać maszyny napędzane energią słońca i wiatru, zobaczyć konstrukcje solarne wykonane z klocków K’nex, dowiedzieć się co to jest energia i jakie są sposoby jej pozyskiwania, w jaki sposób następuje przemiana promieniowania słonecznego w energię cieplną cieczy, mogli też poznać zasady działania elektrowni wiatrowej i problematykę energii wiatru. Prezentacje MultiCentrum obejrzało około czterech tysięcy osób. Planeta 11 we współpracy z Wydziałem Filologii Polskiej UWM 21 września zorganizowała konkurs wiedzy o języku ojczystym ph. Bliskie Spotkania z Językiem Polskim.
Ciekawą ofertę związaną z rozwijaniem zainteresowań przygotowała w minionym półroczu Planeta 11 – filia MBP w Olsztynie:
- przez całe wakacje i jesień organizowano Turnieje gier na PlayStation FIFA2011, NBA2K i PES2011 oraz klubowe rozgrywki brydżowe i szachowe,
- w dniach 12-15 lipca realizowano projekt Awangardowe Miasto Fundacji Borussia. Temat projektu dotyczył awangardowej sztuki miast partnerskich – Olsztyna i Kaliningradu i miał na celu zintegrowanie rosyjskich i polskich młodzieżowych środowisk twórczych poprzez sztukę kaliningradzkiej awangardy. W projekcie wzięła udział polska młodzież zainteresowana kulturą i sztuką oraz kreatywni młodzi ludzie z Obwodu Kaliningradzkiego – aktorzy, reżyserzy, muzycy, fotograficy, plastycy. Goście prezentowali swoje prace, stosowane techniki i doświadczenia twórcze, natomiast razem tworzono pracę Awangardowe miasto,
- w każdy wtorek sierpnia spotykali się zaawansowani i początkujący miłośnicy frisbee – zabawy polegającej na rzucaniu okrągłym dyskiem, niezwykle popularnej w USA. Celem Elitarnego Klubu Sportowego Planeta-Frisbee Olsztyn jest rozpropagowanie tej gry w Olsztynie. Sprzęt do gry zapewnił Totalizator Sportowy,
- 24 i 25 września zorganizowano dla kobiet warsztaty samoobrony z elementami Kung-Fu, prowadzone przez wykwalifikowanego instruktora samoobrony i sztuk walki,
- w dniu 29 września z okazji Europejskiego Dnia Języków zorganizowano imprezę dla wielbicieli języków obcych. Uczestnicy brali udział w pokazowych lekcjach języka francuskiego i hiszpańskiego, w spotkaniu z tłumaczem, Sławomirem Studniarzem, a odważni mogli się sprawdzić w konkursie językowym,
- 19 października rozpoczęły się warsztaty dla osób chcących nauczyć się tworzenia stron www, blogów, foto-blogów, podstaw HTML i PHP. 8 listopada miłośnicy egzotycznych zakątków świata spotkali się z biolożką Zuzanną Garniec, która podzieliła się ze słuchaczami swoimi wrażeniami z wyprawy badawczej do Namibii. Relację ubarwiły zdjęcia z sawanny, a dodatkową atrakcją wieczoru był poczęstunek tradycyjnej potrawy namibijskiej,
- 25 listopada odbyła się druga edycja PLANETAFEST UNPLUGGED 2011, czyli koncertu bez prądu. Podczas koncertu wystąpił wyjątkowy zespół składający się z muzykujących osób z różnych krajów, które na co dzień mieszkają i pracują w Olsztynie. Zespół zagrał utwory własne oraz covery,
- 1 grudnia zorganizowano spotkanie z piłkarzami OKS 1945 Olsztyn, które zgromadziło miłośników piłki nożnej. Podczas spotkania podsumowano jesienną rundę piłkarskich spotkań, można też było wziąć udział w konkursach oraz zrobić zdjęcia ze swoimi idolami,
- przez cały czas powakacyjny II półrocza w Planecie 11 można było kultywować pasję dziergania na drutach w ramach spotkań Klubu Molly Weasley.
Miłośników haftu zaprosiła do siebie filia nr 9 MBP w Olsztynie, na wznowione po wakacjach spotkania Haftowanie może być pasją. Na pierwszych zajęciach ustalono harmonogram spotkań na cały sezon, uczestniczki zaprezentowały swoje najnowsze prace oraz wymieniły się doświadczeniami i czasopismami poświęconymi m.in. hafciarstwu. Egzotyka zawitała do filii nr 5 MBP w Olsztynie dzięki spotkaniu w dniu 7 października z Katarzyną Kobusińską, która opowiedziała o swoich wrażeniach z Zambii, uzupełniając słowa fotografiami prezentowanymi na wystawie zatytułowanej Zambia – kraina ludu Bemba. Żeglarstwo moje hobby to temat spotkania w filii nr 5 z Małgorzatą Lorkowską, miłośniczką żeglarstwa, które odbyło się 2 listopada.
Klub Podróżnika w Bartoszycach
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bartoszycach działa prężnie Klub Podróżnika wspierany aktywnie przez pasjonatów podróży – czytelników biblioteki – Halinę i Andrzeja Białeckich. 17 października 2011 r. odbyło się już po raz ósmy spotkanie podróżników i ludzi ciekawych świata. W podróży Od Lwowa po Czerniowce i od Żółkwi po Chocim zwiedziliśmy historyczne krainy: Besarabię, Pokucie, Podole, Bukowinę i Huculszczyznę. Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie, ponieważ dotyczyło miejsc bliskich uczestnikom spotkania, nie tylko w sensie geograficznym, ale kulturowym czy historycznym. Uczestnicy Klubu Podróżnika mają różne doświadczenia podróżnicze. Część z nich wielokrotnie była za granicą, pozostali jeżdżą głównie po Polsce. Dotychczas w daleką podróż do Chin zabrali klubowiczów – Krystyna Anaszko i Czesław Aleksiej, autorem opowieści spod latarni morskich w Danii był Andrzej Białecki, a po Ziemi Ojczystej Jezusa oprowadziła klubowiczów Elżbieta Pilipiuk. W podróż kajakiem po Czarnej Hańczy i Kanale Augustowskim uczestnicy popłynęli z Małgorzatą Mycio, urok Jeziora Kinkajmskiego przybliżyła Tamara Kamińska, a w długi rejs po Morzu Śródziemnym zabrał klubowiczów dwukrotnie Walerian Kiezik.
MBP w Działdowie zorganizowała kilka wystaw pasjonatów: zdjęć przyrodniczych Pawła Sotomskiego z Torunia i rysunków w ołówku Sebastiana Walewacza z Wysokiej (5 sierpnia), prac sporządzonych z dyni, szyszek, itp. materiałów Stanisława Bronowickiego z Nidzicy (19 października), wystawę haftów Ewy Walewacz z Wysokiej (8 listopada) oraz wystawę starych aparatów fotograficznych z kolekcji Bernarda Żóralskiego pt. Od sztambucha do fotografii cyfrowej. Sposoby i formy dokumentowania (20 grudnia).
W dniach 24 listopada i 15 grudnia biblioteka na spotkaniach współorganizowanych przez MDK w Działdowie, gościła grupę poetów z miasta i terenu powiatu działających pod szyldem: Działdowska Kuźnia Słowa.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach 21 czerwca 2011 zainicjowała działalność Dyskusyjnego Klubu Filmowego Ambitny Tor. Głównymi inicjatorami DKF byli Kamil Kozłowski i Mateusz Bartoszewicz, którzy napisali projekt i pozyskali w ten sposób fundusze na realizację swojego pomysłu z programu Młodzi menedżerowie kultury w bibliotekach w ramach PRB. Pierwszy film został wyświetlony 22 czerwca w sali Miejskiego Ośrodka Kultury. Była to zarazem promocja i prezentacja działalności korszeńskiej młodzieży zakończona niemym filmem w wykonaniu młodych i sędziwych aktorów naszej miejscowości. Film zdobył wielką aprobatę wśród młodzieży jak i nauczycieli. Lipcowe wieczory piątkowe stały się atrakcją dla mieszkańców Korsz i okolic. Dla szerokiej publiczności wyświetlono film Boy. Panel dyskusyjny przeprowadził i całość podsumował Maciek, fanatyk kina, który na co dzień aktywuje młodzież do działania w Kozłowie. Kolejny film Berlin Calling adresowany był przede wszystkim do młodzieży, bowiem ukazywał dramatyczną walkę muzyka z narkomanią. Przed projekcją zaproszony gość Jacek przedstawił swoje działania z młodzieżą w Ełku. Z kolei 21 lipca był dniem poświęconym wyłącznie seniorom i seniorkom z klubu Bratek, którzy obejrzeli film dokumentalny promujący Korsze. Ostatnia projekcja – komedia polska Zróbmy sobie wnuka, przyciągnęła wielu widzów mimo padającego deszczu – od najmłodszych do najstarszych. Słowo wstępne do filmu i krótką prelekcję o działalności i integracji wielopokoleniowej przedstawił Tomek, student piątego roku UWM, a na co dzień prezes korszańskiego stowarzyszenia Otwarte Drzwi.
MGBP Korsze zaprezentowała także pasję „nietypowych” mieszkańców gminy. Wystawa pt. Za kratami otwarta listopada ukazywała prace rękodzielnicze podopiecznych Zakładu Karnego w Dublinach. Wielu więźniów podczas odbywania kary odkrywa w sobie duszę artysty, znajduje wrażliwość i zaczyna pisać wiersze, rzeźbić, malować, przez co zapomina o swojej izolacji od świata zewnętrznego oraz uczy się spostrzegać i doznawać piękno rzeczywistości. Sztuka więzienna stanowi element prowadzonej terapii zajęciowej. Prezentacja twórczości artystycznej więźniów daje również możliwość zwrócenia uwagi społeczeństwa na problemy więziennictwa i samych osadzonych. Zmniejsza dystans społeczny i ukazuje inne oblicze osób pozbawionych wolności. Wystawa Za kratami powstała w wyniku współpracy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Korszach z wychowawcą Zakładu Karnego w Dublinach mł. chor. mgr Łukaszem Obuchowskim. Na wystawie prezentowane były prace wykonane w różnorodnych technikach. Podczas tworzenia wykorzystano między innymi drewno, różnego rodzaju materiały ekologiczne, a prace plastyczne wykonano techniką grafiki i pastelami.
MBP w Morągu w dniach 6-30 września gościła wystawę fotograficzną Podwodne fascynacje autorstwa Agnieszki Dzwonkowskiej, która była efektem podwodnych podróży autorki zarówno w polskich akwenach jak i w bardziej egzotycznych. Autorka zdjęć chciała nie tylko podzielić się własną pasją, ale przede wszystkim zachęcić innych do aktywnego spędzania czasu wolnego, w tym również nurkowania, jako pasjonatka tego sportu i miłośniczka wypraw do podwodnego świata. Wystawę zwiedziło ponad 350 osób. Pasję fotograficzną morążanie mieli okazję rozwijać podczas listopadowych Warsztatów z fotografii cyfrowej prowadzonych przy współpracy z fotografem Hubertem Kalinowskim. Zajęcia miały na celu nie tylko nabycie umiejętności technicznych, ale przede wszystkim rozwinięcie inwencji, wyobraźni i wrażliwości artystycznej poprzez własną aktywność twórczą. Warsztaty były też m. in. okazją do rekrutacji chętnych do Klubu Fotograficznego, który ma w przyszłości powstać przy morąskiej bibliotece. W warsztatach wzięło łącznie udział prawie 200 uczniów.
W dniach 10 listopada-2 grudnia mieszkańcy Morąga mogli podziwiać wystawę malarską ph. Kobieta po drugiej stronie autorstwa Barbary Tumiel. Autorka jest rodowitą morążanką. Od ponad 30 lat pracuje z małymi dziećmi w Przedszkolu nr 2 w Morągu. W roku 2010 została uhonorowana nagrodą Skrzydła anioła przez Fundacje Vade-Mecum im. Sandry Brędowskiej, za pasję do sztuki oraz za wyjątkową opiekę nad małymi dziećmi. Wystawę zwiedziło 380 osób.
W dniach 6 grudnia-15 stycznia MBP w Morągu gościła akcja Bombka na świąteczną choinkę współorganizowana przez lokalną Pasmanterię Koralik. Na wystawie zgromadzono ponad 70 bombek wykonanych różnorodną techniką, m.in. decoupage, ręcznie malowane, wyszywane, wykonane szydełkiem i metodą richelieu. Celem wystawy było zaprezentowanie lokalnej twórczości związanej z obchodami Świąt Bożonarodzeniowych. W wernisażu wzięło udział 66 osób, a wystawę obejrzało prawie 400 osób.
MGBP w Nidzicy 16 lipca zaprezentowała prace z plenerowych warsztatów fotograficznych zorganizowanych w Łynie. Warsztaty odbyły się w czerwcu, a prowadziła je Marta Szymańska – zawodowy fotograf z Nidzicy. Wzięło w nich udział 15 uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Kolejne warsztaty zorganizowano w dniach 9-10 sierpnia w ramach projektu ph. Fotografia czy czary współfinansowanego w ramach programu Działaj Lokalnie VII Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Akademii Rozwoju Filantropii i Nidzickiego Funduszu Lokalnego. Poprowadził je Rafał Nowosielski, urodzony w Nidzicy – pasjonat fotografii, głównie krajobrazowej. Podczas warsztatów odbyły się wycieczki do Źródeł rzeki Łyny, rezerwatu Koniuszanka I i II, rezerwatu jezioro Orłowo Małe, jezioro Zdręczno, do miejscowości Kanigowo oraz Kamionki do Garncarskiej Wioski. Pod okiem profesjonalisty uczestnicy mogli fotografować pejzaże pięknych ścieżek dydaktycznych, a następnie w czasie wykładów teoretycznych odbyło się omówienie efektów pracy związanej z wykonaniem i obróbką zdjęć. Wykłady prowadzone były z użyciem praktycznych pomocy w postaci laptopa, rzutnika i sprzętu fotograficznego otrzymanego z PRB. Ostatnim przystankiem warsztatów była Szkoła Podstawowa w Łynie, gdzie dzięki gościnności dyrekcji uczestnicy mogli w tamtejszej pracowni komputerowej zająć się obróbką wcześniej wykonanych zdjęć i przygotować je do wystawy prezentowanej w bibliotece oraz w ratuszu miejskim, którą otwarto 1 września.
http://pl-pl.facebook.com/pages/Miejsko-Gminna-Biblioteka-Publiczna-w-Nidzicy/125497224180559?sk=photos
W MBP w Ostródzie w ramach organizowanych cyklicznie Spotkań z ludźmi z pasją w dniach 5 października-8 listopada zaprezentowano Wystawę fotografii z wyprawy na Nordkapp. Otwarcie wystawy fotografii oraz spotkanie z Marcinem Punpurem odbyło się 5 października. Autor opowiedział o swojej samotnej wyprawie rowerowej na Nordkapp. Spotkaniu towarzyszył pokaz multimedialny fotografii i prezentacja krótkich filmów. Pasje fotograficzne mieszkańców Ostródy promowano także poprzez ogłoszony w lipcu konkurs fotograficzny Z aparatem po Polsce, który miał na celu zachęcenie do poznawania i odkrywania ciekawych miejsc w naszym kraju, rozwijanie umiejętności dostrzegania walorów najbliższego otoczenia oraz rozwijanie aktywności twórczej. 7 października odbyło się podsumowanie konkursu i otwarcie wystawy prac konkursowych i wręczenie nagród laureatom.
MGBP w Węgorzewie w prowadzonej Galerii – Pasje Naszych Czytelników zaprezentowała w minionym półroczu:
- wystawę obrazów pt. Nowe ścieżki, na której zaprezentowano prace uczestniczek warsztatów malarskich dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Węgorzewie: Ewy Balewicz, Jolanty Bejnar, Anny Dębskiej, Alicji Gadomskiej oraz Jadwigi Pirogowicz. Wystawa odbyła się w dniach 1 lipca-31 sierpnia,
- wystawę prac rękodzielniczych z dominującymi motywami ukraińskimi pt. Igłą i nitką wykonanych przez Mirosławę Maszluch i Olgę Sachryń. Stworzone techniką haftu krzyżykowego obrusy, bieżniki, ręczniki, kartki okolicznościowe, odzież oraz obrazy prezentowano od 1 września do 31 października,
- wystawę grafiki komputerowej węgorzewianina Piotra Gajdy. Zaprezentowano 18 prac, wśród których znalazły się grafiki nagrodzone lub wyróżnione w konkursach organizowanych przez portale internetowe tj. www.max3d.pl, www.deviantart.com, www.variart.pl, www.digart.pl. Wystawa prezentowana w dniach 9 listopada-31 grudnia cieszyła się ogromną popularnością, szczególnie wśród młodzieży, a obejrzało ją około 400 osób.
Seniorzy i grupy specjalne w bibliotekach
Oferta bibliotek warmińsko-mazurskich skierowana do najstarszych mieszkańców oraz osób o specjalnych potrzebach czy ze środowisk defaworyzowanych jest coraz szersza, a przedstawiciele tej grupy wiekowej bardzo chętnie spotykają się w bibliotekach uczestnicząc w oferowanych przez nie zajęciach.
WBP w Olsztynie zaprosiła seniorów do realizacji projektu: Informacja dla obywateli – cybernawigatorzy w bibliotekach („Information for the people”). W dniu 14 listopada zawarciem umowy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego rozpoczęto realizację projektu, który dofinansowany jest z konkursu grantowego Departamentu Stanu USA ECA Alumni Project Competition. Jego celem jest przetestowanie i wdrożenie usługi „cybernawigatorzy”, polegającej na organizacji w bibliotekach działań edukacyjnych dla osób wykluczonych cyfrowo (szkoleń, konsultacji, doradztwa, spotkań). Działania edukacyjne przeprowadzone będą przez przeszkolonych bibliotekarzy i wolontariuszy głównie dla grupy seniorów. Cybernawigatorzy z WBP uczestniczyli w szkoleniu przygotowawczym ph. Wolontariat w bibliotece w dniu 2 grudnia w Warszawie. Projekt oprócz WBP w Olsztynie realizowany jest także w MBP w Morągu.
W dniach 20 września-20 grudnia MBP w Olsztynie wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół MBP w Olsztynie oraz Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym realizowała projekt skierowany do osób, które chcą aktywniej uczestniczyć w życiu społecznym, a w przyszłości w życiu zawodowym. Głównymi odbiorcami były osoby niepełnosprawne, w tym osoby z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu oraz pracujący społecznie wolontariusze. Hawaje – raj na ziemi, to temat spotkania zorganizowanego 5 października przez olsztyńską filię nr 7 dla pensjonariuszy Dziennego Domu Pomocy „Nasz dom”. Planeta 11 wraz ze Stowarzyszeniem Aktywności Społecznej „Młyn” zorganizowała w dniach 14 i 17 października czwarty cykl Warsztatów rozwoju umiejętności interdyscyplinarnych Nawigator, których celem jest pomoc młodym ludziom w poszukiwaniu pracy, przygotowaniu kreatywnego CV, nauczeniu prawidłowego zachowania podczas rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą oraz metod walki ze stresem w różnych sytuacjach. Projekt dofinansowano ze środków Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień.
MBP Morąg – filia w Żabinie we współpracy ze Szkołą Podstawową w Żabim Rogu, Sołtysem i Radą Sołecką z Żabiego Rogu oraz miejscowym Klubem emerytów Kum- Kum w dniu 7 października zaprosiła seniorów na imprezę integracyjną Dzień Pieczonego Ziemniaka.
W MBP Szczytno w minionym półroczu aktywnie działał Klub @ktywnego seniora. W dniach 14 września-9 listopada członkowie klubu uczestniczyli w drugiej turze zajęć warsztatowych pt. Komputer dla młodych duchem dla osób, które wcześniej nie miały styczności z komputerem. Uczestnicy uczyli się podstaw obsługi komputera oraz korzystali z najprostszych opcji internetowych. W dniu 6 października w ramach Klubu @ktywnego seniora odbyło się Spotkanie z poezją Czesława Miłosza. Miało ono charakter poznawczo-refleksyjny, uczestnicy poznali życiorys autora oraz wysłuchali recytacji najbardziej popularnych wierszy polskiego noblisty. Spotkanie wzbogaciła prezentacja multimedialna. W dniu 1 grudnia klubowicze wzięli udział w warsztatach rękodzieła artystycznego pod okiem artystki ludowej Elżbiety Kaszni. Udział w warsztatach pozwolił seniorom na twórcze spędzenie wolnego czasu.
W dniu 30 września w Węgorzewie odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2011/2012 Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Węgorzewie działającego przy Węgorzewskim Stowarzyszeniu Edukacyjnym „RAZEM”. MGBP w Węgorzewie podpisała porozumienie z UTW na prowadzenie m.in. zajęć komputerowych. 3 października odbyły się pierwsze z dziesięciu zaplanowanych na I semestr spotkań w ramach Kursu komputerowego Internet dla senior@ z piętnastoosobową grupą kursantów (20 godzin zajęć). Na II semestr zaplanowano piętnaście spotkań (30 godzin zajęć). Kurs obejmuje 5 bloków tematycznych: podstawy obsługi komputera, podstawy obsługi edytora tekstu Microsoft Word, pierwsze kroki w Internecie, poczta elektroniczna oraz zabawa i rozrywka na komputerze i w Internecie. Zajęcia odbywają się w formie wykładu, z wykorzystaniem pokazu multimedialnego oraz ćwiczeń teoretycznych i praktycznych. Kursanci wyposażeni zostali w specjalnie dla nich przygotowane materiały szkoleniowe. Po ukończeniu kursu wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty oraz pamiątkowe zdjęcia. W dniu 21 listopada w ramach współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, przygotowano wykład z literatury połączony z prezentacją multimedialną pt. Polscy Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Po wykładzie zorganizowano konkurs wiedzy o polskich Laureatach Literackiej Nagrody Nobla. Na koniec spotkania, zwyczajem noblistki Wisławy Szymborskiej przeprowadzono loteryjkę, a wszyscy uczestnicy spotkania obdarowani zostali drobnymi nagrodami.
Wystawy
WBP w Olsztynie prowadzi już od wielu lat szeroką działalność wystawienniczą w Galerii Stary Ratusz, a także w Czytelni Książek Starego Ratusza. W minionym półroczu zaprezentowano w niej:
- ekslibrisy z okazji zwycięstwa grunwaldzkiego pt. Zalgiris-600 – (wernisaż 6 lipca), organizatorem był Związek Dziennikarzy Litwy,
- ekspozycję 20 lat na straży granic (wernisaż 22 lipca), organizatorem był Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej,
- ZPAP 100+ – Grafika użytkowa (wernisaż 5 sierpnia), organizator: ZPAP Okręg Olsztyński,
- Szkłem po pastelach, prace Wojciecha Lisińskiego i Zbigniewa Nurzyńskiego – (wernisaż 19 sierpnia),
- Józef Burniewicza Wpadnij na śmiech i grozę. Prasowe komiksy satyryczne i karykatury z lat 1971-2011 (wernisaż 2 września),
- Małgorzaty Bojarskiej-Waszczuk – „Kamienie. Drogowskazy na dawnych traktach” (wernisaż 16 września),
- KSIĄŻKA ARTYSTYCZNA – prace studentów i wykładowców z Pracowni Grafiki Warsztatowej Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie (wernisaż 23 września),
- Książka-obiekt wystawa zbiorowa prac Iwony Bolińskiej-Walendzik, Julity Wiench, Tadeusza Brzeskiego, Roberta Listwana, Zbigniewa Urbalewicza, Aleksandra Wodniaka, (wernisaż 23 września),
- AKT Olsztyn – 50 lat na szlaku (wernisaż 7 października), organizatorem był Akademicki Klub Turystyczny UWM w Olsztynie,
- Kartki: preludia i studia Zbigniewa Urbalewicza (wernisaż 14 października),
- Niecodzienni Kulturalni Tomasza Grabowskiego (wernisaż 28 października),
- Mazury to nie... (wernisaż 10 listopada), organizatorem był Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego,
- Prawa Człowieka w obiektywie (wernisaż 18 listopada), organizatorem była Amnesty International,
- Wileńsko-Mazurskimi śladami Jana Bułhaka (wernisaż 25 listopada), organizatorem była Akademia Trzeciego Wieku przy MOK w Olsztynie oraz Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Olsztynie,
- Dzisiaj w Betlejem Beaty Michalskiej (wernisaż 15 grudnia).
Kilka ciekawych wystaw zaproponowała Planeta 11 – filia MBP w Olsztynie:
- wystawę ilustracji artysty plastyka Edwarda Ratuszyńskiego do książki Miasto bajek, z wierszami o magicznym Olsztynie Agaty Grzegorczyk-Wosiek, wydanej przez Wydawnictwo Elset otwarto w dniu 12 sierpnia,
- Rok z życia żurawi – wystawa przygotowana z myślą o miłośnikach przyrody. Zaprezentowano barwne fotogramy, plansze tekstowe oraz plansze przedstawiające mapy dwóch głównych szlaków migracji żurawi w Europie, ich liczebność w poszczególnych krajach Europy oraz noclegowiska żurawi na Warmii i Mazurach. Fotogramy przedstawiały gody, wiosenne gniazdowanie oraz zgromadzenia na wspólnych noclegowiskach Warmii i Mazur. Autorzy zdjęć to znakomici polscy fotografowie przyrody: Ryszard Czerwiński, Tomasz i Grzegorz Kłosowscy, Ireneusz Dziugieł, Waldemar Bzura, Hubert Jasionowski. Wystawę prezentowano w dniach 15 września-31 października,
- 4 listopada ph. Rzuć palenie otwarto wystawę plakatów znanych polskich artystów, jak m.in. Tomasz Sarnecki, czy Andrzej Pągowski, które łączy idea walki z nałogiem palenia papierosów. Wystawę zorganizowano z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu.
MBP w Morągu w dniach 3 października-9 listopada eksponowała zorganizowaną we współpracy z Morąskim Stowarzyszeniem Miłośników Przyrody „Eko-Głos” wystawę makrofotografii ważek pt. Fascynujący świat owadów. W trakcie wernisażu odbyła się prelekcja na temat różnorodności biologicznej ze szczególnym uwzględnieniem owadów występujących na terenie gminy Morąg przygotowana przez autora zdjęć R. Gawrońskiego. W wernisażu wzięły udział 64 osoby. Wystawę zwiedziło łącznie 711 osób.
Masz głos, masz wybór – we wrześniu i październiku pod takim hasłem MBP w Morągu prezentowała wystawę omawiającą podstawowe zasady związane z wyborami parlamentarnymi oraz informacje o nowych rozwiązaniach zapisanych w kodeksie wyborczym, które ułatwiają udział w głosowaniu osobom niepełnosprawnym i starszym. Celem przedsięwzięcia było uświadomienie i jednocześnie zachęcenie mieszkańców gminy Morąg do skorzystania ze swojego prawa głosu w wyborach parlamentarnych.
MGBP w Nidzicy w dniach od 15 grudnia 2011 do 15 stycznia 2012 r. prezentowała wystawę związaną z obchodami Roku Miłosza. Wystawę podzielona na dwie części. Pierwsza z nich zatytułowana Wokół Poematu dla zdrajcy, dotyczy relacji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego z Czesławem Miłoszem. Druga – podróży Czesława Miłosza w 1940 roku przez Prusy Wschodnie z Litwy do Generalnej Guberni. Wystawę skierowano przede wszystkim do młodzieży szkolnej ze względu na jej edukacyjny charakter. Projekt wystawy wykonało Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie, autorem koncepcji i tekstu jest Wojciech Kass, a komputerowe przygotowanie do druku wykonał Kazimierz Sobecki. W wystawie wykorzystano pocztówki ze zbiorów Witolda Olbrysia.
MBP w Ostródzie eksponowała w dniach 10-30 listopada wystawę Świat, poema naiwne Czesława Miłosza.
Od 1 listopada do 31 grudnia w MGBP w Węgorzewie można było obejrzeć wystawę historyczną pod tytułem Wolni Polscy Żeglarze. Piotr i Mieczysław Ejsmont. Była to kolejna wystawa udostępniona bibliotece przez współpracujące z nią Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.
Wydarzenia w bibliotekach ważne dla środowiska bibliotekarskiego w województwie warmińsko-mazurskim
Wiele działań bibliotek publicznych województwa realizowanych jest w oparciu o Programu Rozwoju Bibliotek realizowany w latach 2009-2013, stworzony z myślą o małych bibliotekach z miejscowości o liczbie mieszkańców nieprzekraczającej 20 000. Grantodawcą jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, która na ten cel otrzymała 28 mln dolarów od Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Projekt realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Poprzez wyposażenie w sprzęt komputerowy oraz szeroko zakrojony program szkoleniowy projekt ma pomóc małym bibliotekom przekształcać się w nowoczesne centra wiedzy i informacji oraz aktywne ośrodki lokalnego życia kulturalnego. W II połowie 2011 r. w ramach regionalnej koordynacji projektu przez WBP w Olsztynie podjęto m.in. następujące działania:
- 28 września zorganizowano Spotkanie Informacyjne dla uczestników II rundy PRB, podczas którego zaprezentowano partnerstwa zakwalifikowane do kolejnej rundy PRB z województwa warmińsko-mazurskiego,
- uczestniczono w II Kongresie Bibliotek w Warszawie, który odbył się w dniach 13-14 listopada ph. Biblioteka: więcej niż myślisz! i zgromadził prawie pół tysiąca pracowników różnych typów bibliotek oraz wielu znamienitych gości z Polski i zagranicy – sojuszników bibliotek. Na Kongresie podczas warsztatów prezentowane były działania Planety 11 podczas warsztatu prowadzonego przez Joannę Podolak pt. A(tmos)FERA w bibliotece – dlaczego warto postępować na przekór wszystkim? oraz Biblioteki Gminnej w Ząbrowie, którą reprezentowała Agnieszka Śmigielska podczas warsztatu: A co dla czterdziestolatków?,
- 7 grudnia – w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego województwa warmińsko-mazurskiego odbyła się II Regionalna Konferencja Programu Rozwoju Bibliotek. Podczas konferencji nastąpiło rozstrzygnięcie I edycji konkursu Biblioteka z dobrym klimatem społecznym, którego celem było wypromowanie modelowych rozwiązań zastosowanych w bibliotekach publicznych w ramach funkcjonowania Gminnych Koalicji. Laureatami konkursu zostały: Miejska Biblioteka Publiczna w Barczewie, Miejska Biblioteka Publiczna im. K.I. Gałczyńskiego w Morągu, Miejska Biblioteka Publiczna w Reszlu oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Mieście Lubawskim z siedzibą w Gwiździnach. Podczas zorganizowanych w ramach konferencji Targów Wiedzy ph. Oddam pomysł w dobre ręce swoje działania prezentowało 11 bibliotek z uczestniczących w I rundzie PRB. Interesującym elementem konferencji był panel dyskusyjny pod hasłem: PUBLICZNA to znaczy jaka?, w którym wzięły udział dyrektorki czterech bibliotek: Iwona Drażba (MBP w Ełku), Elżbieta Dziubińska (MBP w Morągu), Jadwiga Hajduk (MGBP w Korszach) oraz Ewa Zawrotna (GBP w Lipowcu). W konferencji uczestniczyli znamienici goście w tym m.in. Bogumił Osiński – pełnomocnik Wojewody Warmińsko-Mazurskiego ds. kontaktów międzynarodowych, protokołu dyplomatycznego i kultury, Anna Wasilewska – członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Magdalena Kubecka z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Jacek Wojnarowski z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. W konferencji wzięło udział 150 osób z terenu całego województwa.
W ramach realizacji PRB biblioteki wiodące zmobilizowane zostały do przeprowadzenia spotkań ze swoimi bibliotekami partnerskimi w ramach minigrantu Podaj dalej. Relację z jednego z takich spotkań nadesłała nam MBP w Morągu. 15 grudnia odbyła się finałowa telekonferencja partnerstwa biblioteki morąskiej. Na Wirtualne spotkanie w bibliotece realizowane za pośrednictwem skype’a stawiło się 10 bibliotekarzy m.in. z Łukty, Miłomłyna i Dąbrówna. Spotkanie miało na celu zaprezentowanie nowoczesnych technik komunikacyjnych i ich umiejętne wykorzystanie w trakcie szkoleń i konferencji. Tematem przewodnim było podsumowanie udziału bibliotek w I rundzie Programu Rozwoju Bibliotek oraz omówienie głównych kryteriów Certyfikatu Biblioteka+.
Kolejnym ważnym w skali województwa przedsięwzięciem ogólnopolskim mającym zmodernizować biblioteki publiczne i ich usługi jest Biblioteka+ – program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowany od 2009 r. Przygotowanie i wdrożenie programu zostało powierzone Instytutowi Książki, a głównymi beneficjentami programu są gminne biblioteki publiczne, ze szczególnym uwzględnieniem bibliotek z gmin wiejskich, wiejsko-miejskich oraz małych gmin miejskich (do 15 tysięcy mieszkańców). Strategicznym celem programu jest przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodki życia społecznego, a także wprowadzenie systemu certyfikującego dla bibliotek. W ramach regionalnej koordynacji programu w 2011 r. WBP w Olsztynie zorganizowała 10-dniowy cykl „Szkoleń dla bibliotekarzy” udział wzięło 24 bibliotekarzy (w 2 grupach) z bibliotek województwa warmińsko-mazurskiego, które zostały przeprowadzone w większości przez trenerów zewnętrznych – specjalistów w zakresie realizowanych tematów. W II połowie 2011 r. w ramach projektu zrealizowano:
- 6 lipca przy współpracy z Instytutem Książki oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego szkolenie dla bibliotek oraz władz samorządowych dotyczące aplikowania do programu Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek,
- w dniach 6-8 września i 4-6 października zorganizowano kolejne moduły tegorocznej edycji szkoleń dla bibliotekarzy realizowanych w ramach Biblioteki+. W trakcie modułu wrześniowego uczestnicy wzięli udział w jednodniowym wyjeździe do bibliotek w Ełku i Elblągu. Poza tym uczyli się prowadzenia badań czytelniczych i public relations oraz metod pracy z klientem biblioteki,
- uczestniczono w dwóch posiedzeniach zespołu ekspertów w ramach naboru wniosków do Programu Wieloletniego Kultura+, priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek: dyrektor A. Marcinkiewicz w dniu 5 lipca wziął udział w posiedzeniu dotyczącym II naboru, a w posiedzeniu w dniu 9 grudnia w ramach III naboru udział wzięła R. Pietrulewicz.
Od wielu lat ogromnym wsparciem dla budżetów bibliotek publicznych województwa są środki MKiDN na nowości w ramach ogólnopolskiego Programu Biblioteki Narodowej Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek. W roku 2011 przekazano na ten cel bibliotekom publicznym naszego województwa ze szczególnym uwzględnieniem środowisk wiejskich 605 643 zł.
LAB Laboratorium Aktywnego Bibliotekarza
W drugim półroczu Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie kontynuowała projekt LAB współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mający na celu promocję literatury i czytelnictwa wśród dzieci w wieku 0-3 lata, skierowany do rodziców i opiekunów oraz bibliotekarzy. W tym etapie realizacji projektu skoncentrowano się na wypracowaniu przez bibliotekarzy form i metod pracy z najmłodszymi użytkownikami bibliotek i ich opiekunami, których wstępne założenia powstały podczas ogólnopolskiej konferencji inaugurującej projekt w maju 2011 r. Olsztyńskie biblioteki prowadziły akcję promującą czytelnictwo wśród najmłodszych pod hasłem Nigdy nie jest za wcześnie. W tym czasie zorganizowano dla rodziców i dzieci liczne spotkania ze specjalistami: psychologiem, logopedą, pedagogiem, rehabilitantem. W ramach prowadzonej akcji każde dziecko zapisane do biblioteki otrzymywało książeczkę Słodki wierszyk Beaty Rybak, stworzoną specjalnie na potrzeby projektu, a rodzice broszurę Dlaczego warto czytać dzieciom? oraz zakładki do książek. Łącznie w okresie od maja do końca grudnia 2011 r. zapisano do biblioteki 750 nowych czytelników (dzieci w wieku 0-3). Podobne działania podjęły inne biblioteki w kraju, a dziesięć z nich przysłało swoje pomysły na konkurs na najlepszą strategię promocji czytelnictwa dla dzieci w wieku 0-3, będący częścią projektu LAB. Podsumowanie konkursu odbyło się na konferencji zamykającej projekt w dniu listopada 2011. Finalistami zostały: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida w Goleniowie, Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, Miejska Biblioteka Publiczna im. Zenona Przesmyckiego, filia nr 2, Radzyń Podlaski, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku, filia nr 18 oraz Biblioteka Publiczna w Dz. Wola m.st. Warszawy, filia: Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 21 i XII Czytelnia Młodzieżowa.
Miło nam poinformować, że pod koniec roku samorządy trzech gmin podjęły uchwały o wyłączeniu z dniem 1 stycznia 2012 r. ze struktur ośrodków kultury i powołaniu bibliotek – samodzielnych instytucji kultury. Dyrektorem MGBP w Olsztynku została Alina Wołodkiewicz, GBP w Komorowie Żuławskim (gmina Elbląg) – Beata Krajewska-Wąsik, a GBP w Gietrzwałdzie – Tomasz Czerwiński. W minionym półroczu dyrektorem MBP w Kętrzynie został Witold Gagacki (1 lipca), a po kilkuletniej nieobecności w pracy na swoje stanowisko powróciła Jolanta Szyłejko – dyrektor GBP w Łukcie.
W dniu 17 października pracownicy WBP w Olsztynie uczestniczyli w wyjeździe interwencyjnym do Kruklanek w sprawie niekorzystnej dla mieszkańców gminy nowej lokalizacji biblioteki.
W minionym półroczu w bibliotekach publicznych województwa miały także miejsce następujące wydarzenia:
- Komunikacja wewnętrzna, zewnętrzna, komunikowanie zmian i kształtowanie wizerunku organizacji poprzez elementy wizualne na taki temat szkolili się bibliotekarze – uczestnicy zorganizowanego we współpracy z SBP szkolenia, które odbyło się 20 lipca w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Olsztynie,
- w dniach 27-28 września biblioteki naszego województwa odwiedziła 15 osobowa grupa przedstawicieli bibliotek z Gruzji, realizujących projekt z FRSI. W pierwszym dniu wizyty Gruzini zapoznali się z działalnością MBP w Morągu, a w drugim dniu goście uczestniczyli w odbywającym się w WBP w Olsztynie spotkaniu informacyjnym dla uczestników II rundy PRB. Wizyta studyjna gruzińskich bibliotekarek miała na celu wspieranie środowiska bibliotekarskiego w wybranych regionach Gruzji (Imeretia i Guria) w działaniach na rzecz jego rozwoju i lepszego zaspokajania potrzeb mieszkańców,
- z działalnością MBP w Olsztynie w minionym półroczu zapoznali się: dr Manfred Beck, szef działu zajmującego się kulturą, sztuką, młodzieżą i sportem w Radzie Miejskiej Gelsenkirchen, bibliotekarze z Białogardu, bibliotekarze z Gruzji, bezrobotni z MOPS w Olsztynku, uczniowie z Barcian, Mrągowa, Borek, Ostródy, Młynar, Barczewa, studenci studiów podyplomowych z UWM,
- w dniu 5 września Piotr Żuchowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podczas inauguracji Roku Kulturalnego 2011/2012 w województwie wręczył Iwonie Bolińskiej-Walendzik z WBP w Olsztynie odznakę honorową Zasłużony dla kultury polskiej. W dniu 5 października z rąk Piotra Żuchowskiego odznakę otrzymała także Ewa Sotomska, dyrektor MBP w Działdowie,
- 15 listopada MBP w Nowym Mieście Lubawskim uroczyście obchodziła 65. rocznicę działalności.