lipiec | sierpień | wrzesień | październik | listopad | grudzień
W cyklu „Twórczość węgorzewskich artystów” Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie zorganizowała wystawę fotografii Marka Kota, którą można było obejrzeć do końca sierpnia.
Lipiec-sierpień
W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Węgorzewie odbyły się Wakacje w Bibliotece. Przeprowadzono 9 konkursów, zajęcia z biblioterapii, czytano książki. Odbyły się zabawy (m.in. w piratów), zajęcia sportowe, wycieczki do Muzeum Kultury Ludowej, Komendy Powiatowej Policji, Straży Pożarnej i Straży Granicznej. Lipiec i sierpień w bibliotece spędziło 428 dzieci, w wieku od 5 do 11 lat.
Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie zorganizowała zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym oraz maluchów z rodzicami, które przebiegały pod hasłem: Lato w słomkowym kapeluszu. Podczas warsztatów edukacyjnych pt. Kaszuby bliżej (współudział w projekcie Katolickiego Ośrodka Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży pt. W malowanej skrzyni dofinansowanego przez Fundację Przyjaciółka) bibliotekarka opowiedziała uczestnikom o regionalnych tradycjach w ubiorze, dzieci zaś wykonały mapę wiadomości o regionie oraz projekt kaszubskiego fartuszka. Rodzice z maluchami uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych pt. Maluch, radość czytania, zabawa (projekt MBP w Braniewie Bawię się, tworzę, rozwijam. Wiele radości i twórczych możliwości wniosły warsztaty literacko-plastyczne pt. Trochę słońca, koloru i humoru, gdzie dzieci zainspirowane literaturą wykonały m.in. zwierzątka z papieru, rysunki przedstawiające zamek z piasku, wyczarowały farbami lato na papierowych talerzykach. Możliwości aktorskie uczestnicy sprawdzili podczas warsztatów teatralno-literackich, zatytułowanych Magiczny świat – elfy, gnomy i inne stwory. Wybór magicznych postaci i zabawy w przebraniu stały się dla nich nie lada wyzwaniem, jak się okazało bardzo pozytywnym i potrzebnym. W trakcie warsztatów literacko-kulinarnych pt. Literacko, smacznie i zabawnie – od pomysłu, czytania do łatwego wykonania, dzieci zainspirowane wierszykami czytanymi przez bibliotekarkę przygotowały różnorodne kanapki i słodkie Biszkopciaki.
W świat starych przedmiotów wprowadziły uczestników warsztaty pt. Tajemnice szuflady i starej szafy. Dzieci po wysłuchaniu opowieści bibliotekarki o tajemnicach kryjących się w starej szafie miały możliwość zaprezentowania własnych pomysłów.
Podczas spotkań Wierszykomania, czyli wielkie czytanie i układanie, dzieci świetnie się bawiły układając proste rymowanki.
Spotkanie pt. Moja kolekcja było okazją do podzielenia się swoimi zainteresowaniami z innymi uczestnikami i możliwością wymiany „czegoś cennego”.
Zajęcia wakacyjne zamykało spotkanie pt. Razem, podczas którego odbywały się konkursy i zabawy literackie. Każde dziecko otrzymało zakładkę do książki z własnym zdjęciem oraz słodycze. Wakacyjnym zajęciom towarzyszyły zabawy i gry na komputerze.
Przez cały lipiec w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu prowadzono Wakacje w bibliotece w formie zorganizowanych zajęć dla dzieci w wieku do 13 lat. Przeprowadzone w czterech blokach tematycznych:
Codziennie w zajęciach brała udział grupa licząca 35 osób.
Wakacyjne zajęcia w Multicentrum – filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie – dostarczyły atrakcji miłośnikom techniki i sztuki. Zainteresowani automatyką i robotyką mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach, podczas których projektowano i wykonywano różne zautomatyzowane konstrukcje oraz programowano ich pracę. Miłośnicy sztuki natomiast poznawali tajniki wykonywania animacji poklatkowej, posługiwania się aparatem fotograficznym do tworzenia efektów specjalnych w filmie, przygotowali też własny scenariusz, scenografię i plastelinowych aktorów do filmu animowanego i nakręcili swój pierwszy film.
Abecadło zaprosiło w lipcu dzieci na Rycerskie wakacje inspirowane rocznicą bitwy pod Grunwaldem. Chętnym zaproponowano: zajęcia plastyczne i literackie, gry planszowe i zabawy ruchowe, projekcje filmowe, a na zakończenie bal na zamku. Dzieci wykonały m.in. strój rycerski, makietę zamku, biżuterię dla dam, próbowały swoich sił pokonując rycerski tor przeszkód i uczyły się średniowiecznych tańców.
W każdy czwartek w filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostródzie odbywają się (organizowane od 2006 roku) Czwartkowe spotkania z książką realizowane w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Podczas zajęć dzieci słuchają głośno czytanego tekstu, a następnie wykonują związane z nim tematycznie prace plastyczne prezentowane na wystawkach w oknach filii.
Podczas wakacji w Oddziale dla Dzieci najmłodsi czytelnicy spotykali się w każdy wtorek podczas „Interaktywnych zajęć z książką”, na których poznawali książki dla dzieci i wędrowali po świecie wraz z Koziołkiem Matołkiem. Podczas zajęć dzieci brały udział w głośnym czytaniu, w zabawach i grach dydaktycznych oraz zajęciach plastycznych. Prace wykonane przez uczestników spotkań były prezentowane na wystawkach w Oddziale dla Dzieci.
Starszym dzieciom i młodzieży na okres wakacji Oddział dla Dzieci zaproponował uczestnictwo w Zajęciach twórczych dla każdego, podczas których uczestnicy poznawali tajniki haftu matematycznego i tworzyli biżuterię artystyczną. W każdy piątek natomiast odbywają się spotkania Klubu Zwariowanych Robótek, podczas których wykonywane były m.in. kartki okolicznościowe i kolczyki techniką quillingu, broszki z materiału, bukiety z kwiatów wykonanych z jesiennych liści. Wszystkie prace prezentowane są na wystawach w holu Biblioteki.
1 lipca
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Działdowie otwarto wystawę prac słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z sekcji robótek ręcznych Ażurek.
1 lipca
W filii nr 13 MBP w Olsztynie zakończył się pierwszy semestr darmowego kursu języka angielskiego dla dorosłych. Podczas ostatniego spotkania uczestnicy kursu odebrali dyplomy, a najlepsza słuchaczka została nagrodzona upominkiem książkowym. Grupa wznowi zajęcia we wrześniu.
1-3 lipca
W Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej otwarto instalację GALERIA POETYCKA. To wydarzenie po raz drugi towarzyszyło Ogólnopolskim Spotkaniom Zamkowym „Śpiewajmy Poezję”.
2 lipca
W Starym Ratuszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, w Czytelni Książek w otwarta została wystawa fotografii Rafała Trębińskiego Kulisy Grunwaldu. Zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą z trzech wyjazdów autora na Pola Grunwaldzie, w latach 2002-2007. Fotografie powstały z zamysłem ukazania bitwy i stworzenia wystawy z okazji 600-lecia naszego zwycięstwa.
6-31 lipca
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mrągowie można było obejrzeć wystawę PIKNIK COUNTRY MRĄGOWO 1982-2009. Eksponaty zamieszczone na wystawie (gadżety związane z Piknikiem od początku jego istnienia tj. koszulki, kapelusze, emblematy, okolicznościowe banknoty, foldery, plakietki, naklejki piknikowe, medale, płyta winylowa z muzyką z Pikniku z 1989 r., samorodek złota i in.) wypożyczone zostały z prywatnych zbiorów mrągowskiego numizmatyka Sławomira Stefaniaka. Przez kilka piknikowych dni w miejscu wystawy odtwarzana była muzyka country.
9 lipca
W Galerii Stary Ratusz WBP odbył się wernisaż wystawy Carmina Patria. Polskie Hymny Narodowe od Bogurodzicy do Hymnu Solidarności. Temat wystawy przybliżył przybyłym Sławomir Błażewicz – kustosz z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. W trakcie wernisażu wystąpił Chór ProForma pod dyrekcją Marcina Wawruka.
16 lipca
Abecadło, filia MBP w Olsztynie gościło grupę młodzieży z całego świata, uczestniczącą w Polsce w programie CISV. W Abecadle młodzi ludzie spotkali się z dziećmi z Białorusi, zaproszonymi przez władze Olsztyna. Były wspólne zabawy, tańce, warsztaty origami i najważniejsze, budowanie globalnej przyjaźni.
17-18 lipca
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie aktywnie uczestniczyła w obchodach Dni Węgorzewa zorganizowanych przez Urząd Miejski oraz Węgorzewskie Centrum Kultury. Podczas imprezy na specjalnie przygotowanym stoisku pracownicy biblioteki rozdawali mapy, foldery i informatory promujące naszą Małą Ojczyznę, a także sprzedawali pocztówki i przewodniki turystyczne. Przy stoisku Biblioteki można było także nabyć albumy ze znakomitymi fotografiami Andrzeja Stachurskiego. Podczas imprezy prowadzono aktywną promocję Biblioteki.
21 lipca
Wznowiła pracę filia 15 MBP w Olsztynie po przeprowadzce do nowego lokalu przy ul. Obrońców Tobruku 15/2. Na 80m2 powierzchni dla czytelników zorganizowano oddział dla dzieci i wypożyczalnię dla dorosłych. Biblioteka mieści się na parterze, osoby starsze i niepełnosprawne mają więc do niej łatwiejszy dostęp, biblioteka otrzymała też nowy wystrój. Nie jest zbyt przestronnie, ale na pewno przyjemnie.
21 lipca
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostródzie otwarto wystawę fotografii z Alaski. Odbyło się także spotkanie z Wiolettą Gutfrańską, uczestniczką wyprawy na najwyższy szczyt Ameryki Północnej (McKinley), który zdobyła wraz z Pawłem Juszczyszynem z Klubu Wysokogórskiego w Olsztynie 17 maja 2010 r. Relacji z wyprawy towarzyszył multimedialny pokaz fotografii. Podczas spotkania odbyła się licytacja zdjęć na rzecz osób niepełnosprawnych z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Koło” w Ostródzie. Wystawę fotografii z wyprawy na McKinley można było oglądać do końca wakacji.
23 lipca
W Galerii Stary Ratusz WBP zostały zaprezentowane zdjęcia z czwartej edycji międzynarodowego konkursu fotograficznego Międzynarodowy Salon Martwa Natura w Fotografii – Częstochowa 2009 organizowanego przez Miejską Galerię Sztuki w Częstochowie.
24 lipca
W Planecie11, filii MBP w Olsztynie, odbyły się emocjonujące rozgrywki w grach planszowych, przygotowane przez grupę pasjonatów proponujących nowoczesne, atrakcyjne wizualnie i poznawczo gry planszowe jako ciekawą rozrywkę na wakacje i czas wolny od nauki i pracy. Po rozgrywce, zestaw gier ufundowany przez Fundację Kronenberga, pozostał w Planecie11 i cieszy się dużym zainteresowaniem jej młodych klientów.
W tym samym dniu w Planecie odbył się wernisaż wystawy Wakacje w satyrze. Pomysłodawcą projektu jest Zbigniew Piszczako, któremu do udziału w wystawach udało się zaprosić 42 rysowników. Wystawę można było obejrzeć do 15 września.
25 lipca
Odbyła się Wycieczka literacka zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Działdowie przy współpracy z Dyskusyjnym Klubem Książki działającym przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku, sfinansowana przez Burmistrza Miasta Działdowo Bronisława Mazurkiewicza. W programie przewidziano: zwiedzanie Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu, spotkanie z Wojciechem Kassem, udział w koncercie Chopin u Gałczyńskiego, w drodze powrotnej natomiast zwiedzanie Mazurskiego Domu Pracy Twórczej Igora Newerlego w Zgonie i Krutyni. W Krutyni przez kilka lat mieszkał Karol Małłek, związany z historią Działdowa. Wycieczka była finałem projektu Mazurskie Miejsca Literackie, realizowanego w 2009 r. wspólnie z Gimnazjum nr 2 w Działdowie. Udział w wycieczce wzięło 65 osób.
30 lipca
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bartoszycach odbył się wieczór poetycki Krystyny Szostak, rodowitej bartoszyczanki mieszkającej obecnie w Wiedniu. Poetka zaprezentowała również nowo wydany tomik poezji „Pokonać strach”.
Sierpniowe zajęcia w Multicentrum realizowano pod hasłem Wakacje z nauką i przyrodą. Młodsze i starsze dzieci odbywały „podróże” po morskich głębinach poznając żyjące w nich zwierzęta oraz postaci baśniowe i tworząc własne ich wyobrażenia przy pomocy programu graficznego i klocków. Poznawały też zjawisko pływalności ciał i budowały modele statków: żaglowca Santa Maria, na którym Krzysztof Kolumb odbył swoją pierwszą wyprawę w poszukiwaniu Indii, okrętu podwodnego, żaglówki a nawet tratwy. Przy okazji zdobyły wiedzę o tym skąd się bierze woda, dlaczego wodę uważa się za źródło życia, jak w prosty sposób oczyścić wodę. Na zakończenie zajęć dzieci mogły popisać się zdobytą wiedzą biorąc udział w kwizie z nagrodami.
Sierpień w Abecadle upływał pod znakiem bajki i filmu. Przewodnikami po plastyczno-literacko-filmowych zajęciach byli: Piotruś Pan, Koziołek Matołek oraz Bolek i Lolek. W ostatnim miesiącu wakacji w bibliotece otwarto też Abecadłową Szkołę Filmową, w której uczestnicy zajęć przygotowali film według własnego scenariusza, z wykorzystaniem wykonanej przez siebie scenografii i kostiumów. Zajęcia zakończyła projekcja filmu i bal kostiumowy.
2-20 sierpnia
W Wypożyczalni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu otwarto wystawę fotograficzną Podróż mojego życia autorstwa Anieli Pilarczyk będąca relacją z podróży po Portugalii.
2 sierpnia
W Galerii Stary Ratusz WBP została zaprezentowana artystyczna ceramika użytkowa i ozdobna z pracowni LUART, prowadzonej przez Alicję i Jacka Śleszyńskich, artystów plastyków z Olsztyna.
6 sierpnia
W Galerii Stary Ratusz WBP odbył się wernisaż wystawy Piotra Płaczkowskiego Kanał Ostródzko-Elbląski. Wystawa ta jest efektem kilkuletniej pracy, fotografowania poszczególnych fragmentów tej fascynującej, śródlądowej drogi wodnej. Jej ekspozycja zbiegła się z obchodami 150-lecia funkcjonowania Kanału.
15 sierpnia-15 września
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Braniewie prezentowano wystawę plakatów wydanych z okazji kolejnych rocznic NSZZ Solidarność. Plakaty pochodziły ze zbiorów Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Braniewie.
20 sierpnia
W Galerii Stary Ratusz WBP odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Architektura i pejzaż Wincentego Sułkiewicza.
21 sierpnia – 13 września
Wypożyczalnia dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu zorganizowała wystawę fotograficzną Adama Januszkiewicza Dzień dobry Indie będąca relacją z kilkumiesięcznej wyprawy po Indiach. Wernisaż połączony był z degustacją potraw hinduskich przygotowanych przez autora.
26 sierpnia
Na boisku SP2 w Olsztynie rozegrano II Planetarny Turniej Piłki Ulicznej. Turniej zorganizowała Planeta11 na zakończenie wakacji, korzystając ze wsparcia Rady Osiedla Kościuszki i dyrekcji Szkoły. W rozgrywkach wzięło udział 11 pięcioosobowych zespołów z różny dzielnic miasta oraz z podolsztyńskiej Wrzesiny. Sportowym zmaganiom towarzyszył konkurs na najbardziej oryginalną nazwę drużyny. W obu rozgrywkach walczyli m.in.: Wojownicy Ulicy, Drużyna Aktimela, Siedmiu Krasnoludków, Dryblasy z Zaplecza Klasy, The Sznycel Boys. Zwycięzcą rozgrywek została drużyna Stojące Węże, zaś za najbardziej oryginalną nazwę drużyny jury uznało Podróbę OKS-u.
Filia 9 MBP w Olsztynie zakończyła Wakacje bez nudy, trwający dwa miesiące cykl zajęć dla młodszych dzieci spędzających wakacje w domu. W piętnastu spotkaniach wzięło udział 196 osób, które z zaangażowaniem i radością uczestniczyły we wszystkich zaproponowanych zajęciach, od plastycznych po ruchowe. Dzieciom najbardziej podobały się: Dzień z Zuźką Zołzik, Puchatkowa szkoła gotowania i Jeden dzień z Franklinem a także Skrzacia baśń i Nocne czary.
Wrzesień – październik
W cyklu Twórczość węgorzewskich artystów Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie zorganizowała wystawę obrazów olejnych Jadwigi Kolenkiewicz.
Wrzesień, październik, listopad
Książka – ilustracja, słowo-zabawa. Spotkania dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego organizowane przez Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Braniewie. Są to zajęcia ułatwiające kontakt z otoczeniem- rozładowywanie napięcia nerwowego, nagromadzonych emocji poprzez czytanie (terapeutyczna rola ilustracji), słuchanie, rysowanie.
3 września
Zainteresowani kulturą Korei Południowej zostali zaproszeni do filii 13 MBP w Olsztynie na spotkanie, podczas którego roli przewodniczki po tym egzotycznym kraju podjęła się Emilia Grabiec, studentka koreanistyki na Uniwersytecie Poznańskim. Oprócz wielu ciekawostek o życiu i wierzeniach Koreańczyków, uczestnicy poznali smak tradycyjnej kuchni kosztując potrawy o nazwie kimbap. Mogli też spróbować trudnej sztuki koreańskiej kaligrafii zapisując swoje imię pismem Hangul. Spotkanie uatrakcyjniła dodatkowo jedna z przybyłych osób, która uzupełniła wiadomości o Korei swoimi wrażeniami z rocznego pobytu w tym kraju. Opowiedziała między innymi o ogromnej życzliwości i takcie Koreańczyków oraz specjalnych pokazach łączących muzykę i… gotowanie.
3 września
W Galerii Stary Ratusz WBP otwarto wystawę fotograficzną Niezwykły Tajwan. Na wystawie zaprezentowane zostały zdjęcia czterech fotografów: Chen Chih-hsiung, Huang Ting-sheng, Chi Po-lin, Liu Chen-hsiang. W trakcie wernisażu odbył się pokaz parzenia herbaty, który poprowadziła Wei-Shao Chou.
4 września
W filii 9 MBP w Olsztynie odbyła się już VII Familiada Czytelnicza, rodzinna impreza dla wszystkich, którzy potrafią „czerpać radość z czytania”. Na spotkanie przybyły dzieci z opiekunami: rodzicami, babciami, dziadkami, był nawet wujek i pradziadek. W cieple bibliotecznego ogniska uczestnicy brali udział w zabawnych konkursach, było też wspólne czytanie i układanie wierszyków. Wszystkie dzieci zostały obdarowane upominkami ufundowanymi przez Samorządową Radę Osiedla „Kormoran” oraz Salon Zabaw dla Dzieci „Fiki Miki”, zaś dorośli otrzymali dyplomy z zaszczytnym tytułem Bajkoczytacza oraz piękne, ręcznie wykonane zakładki do książek.
6 września
Ukazujący się w Berlinie i Gdańsku dwujęzyczny „Magazyn Polsko-Niemiecki DIALOG" obchodził w roku 2007 swoje dwudziestolecie. Z tej okazji redakcja DIALOG-u zorganizowała wystawę pod tytułem 20 lat DIALOG-u jako zwierciadło sąsiedztwa między Niemcami a Polską. Wystawa w Starym Ratuszu WBP w Olsztynie prezentowała początki i rozwój pisma oraz sytuuje je na tle historii stosunków polsko-niemieckich.
7-8 września
W olsztyńskim Hotelu Omega odbyło się Szkolenie z zakresu zarządzania biblioteką i elementów prawa bibliotecznego, prowadzone przez Bożenę Jaskowską i Joannę Kamińską zorganizowane przez WBP w Olsztynie w ramach programu Biblioteka+.
8 września
Wakacje już się skończyły, ale w Abecadle nadal można podróżować w czasie popołudniowych zajęć z cyklu Podróże po Europie. W pierwszą powakacyjną podróż dzieci wybrały się do Szwecji. W następne środy poznają słoneczną Italię, Wielką Brytanię i Grecję.
9 września
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mrągowie, w Loży Literackiej odbyło się Owocowe spotkanie. Czytano poezję i prowadzono rozmowy dotyczące lata, jesieni, pięknych kolorów, jakie niesie każda pora roku.
10 września
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mrągowie otwarto WITRYNĘ KARYKATURY – wystawę prac satyryka, karykaturzysty z Mrągowa Józefa Jabłońskiego. Od dwóch lat, co dwa tygodnie, autor, w tzw. WITRYNIE KARYKATURY, prezentuje jeden nowy rysunek, który odnosi się do ważnego wydarzenia kulturalnego czy politycznego, lub wydarzeń środowiska lokalnego. Wystawa była poszerzona o karykatury celebrytów lub rozpoznawalnych osób z Mrągowa.
11 września
Pokaz draftowania dodatku Magic2011 odbył się w Planecie11. Zaproszenie skierowano przede wszystkim do początkujących graczy, aby przekazać im podstawowe informacje o sztuce draftowania oraz zaprezentować przebieg draftu na najbardziej popularnym programie związanym z grą Magic, tj. Magic: The Gathering Online. Jest to kolekcjonerska gra karciana oparta na idei świata rządzonego przez miecz i magię. Do gry w Magic potrzebne są co najmniej dwie osoby z własnymi taliami. Każda gra to bitwa pomiędzy dwoma czarodziejami, którzy używając magicznych czarów, przedmiotów i fantastycznych stworów starają się pokonać przeciwnika.
13-18 września
W ramach projektu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Biblioteki w społeczeństwie wiedzy – strategie dla przyszłości przedstawiciele WBP w Olsztynie wzięli udział w wyjeździe studyjnym do bibliotek publicznych w okręgach: Akershus, Buskerud i Vestfold w Norwegii. Efektem pracy zespołu oraz pracowników biblioteki zaangażowanych do zadania będzie strategia WBP w Olsztynie na lata 2011-2015.
15 września -15 października
Miejska Biblioteka Publiczna w Mrągowie zorganizowała w Oddziale dla Dzieci konkurs rysunkowy Z przygód Krasnala Hałabały. Na konkurs wpłynęły 133 prace. Nagrody przyznano w trzech kategoriach wiekowych. Komisja wyłoniła 24 laureatów, którzy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Impreza zakończyła się wspólną zabawą i poczęstunkiem dla dzieci i rodziców. Wszystkie prace można było oglądać na wystawie.
15 września
Uczniowie trzech olsztyńskich gimnazjów spotkali się w Planecie11 z Krzysztofem Petkiem, autorem powieści sensacyjno-przygodowych, reportażystą, organizatorem wypraw i szkół przetrwania, propagatorem zdrowego stylu życia i aktywności społecznej. Dyskusja, jaka rozwinęła się w trakcie spotkania dowiodła, że zaproponowana przez autora tematyka wzbudziła zainteresowanie młodzieży, niektórzy z uczestników wyrazili nawet chęć udziału w organizowanych przez autora wyprawach.
W połowie września filia 9 MBP w Olsztynie rozpoczęła kolejny rok współpracy z przedszkolami. W ciągu miesiąca dzieci ośmiokrotnie gościły w bibliotece na zajęciach poświęconych jesieni. Doskonałym materiałem warsztatowym okazały się książki E. Szelburg-Zarembiny, Cz. Janczarskiego, B. Lewandowskiej, M. Kownackiej i innych polskich autorów.
16 września
Jerzy Safijański jest autorem wystawy fotografii Duchowe Indie. Magiczny Nepal otwartej w Planecie11. Jerzy Safijański podróżuje od 5 lat. Ze swoim aparatem zwiedził już wszystkie kontynenty oprócz Antarktydy. Indie eksplorował w 2009 roku. Jego fotografie to magiczne pejzaże i zwyczajni ludzie uchwyceni w swojej codzienności.
Abecadło rozpoczęło nowy sezon spotkań dla maluchów w wieku 1,5 – 3 lata. Dzieci wraz z opiekunami spotykają się w każdy wtorek i czwartek na zajęciach stymulujących rozwój dzieci, sprzyjających ich integracji z rówieśnikami i jednocześnie inspirujących rodziców do wspólnej zabawy.
Na pierwsze po wakacjach spotkanie przyszło aż 38 dzieci, w związku z czym zamiast jednej grupy utworzono trzy: Biedronki, Motylki i Żabki. Dzieci starsze, powyżej 3 lat, spotykają się w Abecadle w poniedziałki w Bajkowym Przedszkolu.
16 września -16 października
Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie zaprezentowała wystawę WYBORY SAMORZĄDOWE 2010 przygotowaną jako propozycję do wykorzystania w bibliotekach przez zespół Programu Rozwoju Bibliotek. Na jednej z plansz czytelnicy wpisywali swoje uwagi dotyczące cech, jakie powinni posiadać przyszli radni.
16 i 23 września
W Oddziale Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie, odbyły się spotkania grupy sześciolatków z książką, podczas których przypomniane zostały zasady zachowania się w bibliotece i obchodzenia się z książką. Czytano opowiadania, odbył się Konkurs muzyczny oraz przegląd książeczek z literatury dziecięcej. Przeprowadzono także rozmowę o instrumentach muzycznych. Podczas kolejnego spotkania kontynuowane były zajęcia o instrumentach oraz zabawy z nimi związane. Czytano opowiadanie pt. Wielki koncert muzycznej zgrai. I.Klebańskiej. Prezentowano instrumenty muzyczne i zorganizowano wspólny koncert z ich wykorzystaniem.
17 września
W ramach Przeglądu Wydawnictw Regionalnych MojeTwojeNasze Olsztyn 2010 Wojewódzka Biblioteka Publiczna zorganizowała dwie wystawy. Tym razem Przeglądowi towarzyszyły prezentacje ilustracji do utworów Ignacego Krasickiego. W Czytelni Książek zobaczyć można było oryginalne ilustracje wykonane przez olsztyńskiego artystę Roberta Listwana do Setnika Bajek Ignacego Krasickiego. Natomiast w Galerii Stary Ratusz zaprezentowano plansze przygotowane przez Wydawnictwo Elset. Na planszach ukazane były ilustracje do utworów Krasickiego wykonane przez: wymienianego już Roberta Listwana, Jana Marcina Szancera, Antoniego Uniechowskiego, Bronisława Zaleskiego i Ksawerego Pillatiego.
20 września-21 października
W Wypożyczalni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu otwarto wystawę okolicznościową, prezentującą wydarzenia historyczne z czasów II Wojny Światowej Zbrodnia Katyńska we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Delegatura w Olsztynie.
20 września
W Multicentrum zapoczątkowano obchody Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki, podczas których uczestnicy warsztatów mogli się przekonać o związkach nauki i sztuki, o tym, w jaki sposób wiedzę naukową wykorzystują artyści i w jakim stopniu sztuka może być inspiracją dla naukowców.
Pierwsze zajęcia poświęcono związkom fizyki i sztuki, kolejne – wykazały związki nauki i muzyki, a ostatnie, parateatralne warsztaty dla dzieci, poświęcono dźwiękowi. Obchody Dni zakończył całodniowy pokaz możliwości edukacyjnych Multicentrum, prezentowany licznym mieszkańcom Olsztyna odwiedzającym staromiejski rynek.
22 września
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostródzie odbyło się otwarcie wystawy fotografii Islandia – rowerem przez wyspę skutą lodem i lawą oraz spotkanie z uczestnikami wyprawy dookoła Islandii – Łukaszem Kowalkowskim i Marcinem Punpurem. Uczestnicy spotkania obejrzeli m.in. fotografie zaprezentowane w formie pokazu multimedialnego i okraszone bardzo ciekawym i dowcipnym komentarzem obu Panów oraz krótki film zmontowany przez Marcina Punpura. Zainteresowani wyprawą mogli nie tylko porozmawiać z ostródzkimi podróżnikami, ale też przyjrzeć się z bliska rowerom, na których uczestnicy pokonali 1881 km, często w bardzo trudnych warunkach.
22 września
Uczniowie z drugich i trzecich klas SP 22 w Olsztynie rozpoczęli powakacyjny cykl zajęć z tekstem w filii 9 MBP. Tym razem podstawą do wspólnej zabawy był wiersz Juliana Tuwima „Murzynek Bambo” a przerywnikiem – wspólna lektura fragmentów „Dynastii Miziołków”.
23 września
W polsko-ukraińskiej konferencji pod nazwą „Inspiruje nas książka – wydarzenia literackie w działalności bibliotek Polski i Ukrainy”, zorganizowanej przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną wzięła udział Danuta Pol-Czajkowska, dyrektor MBP w Olsztynie, która wystąpiła z referatem prezentującym nowoczesną ofertę filii dziecięcych olsztyńskiej biblioteki.
24 września
Przegląd Wydawnictw Regionalnych MojeTwojeNasze na dobre zagościł w murach Starego Ratusza Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Tym razem z szeroką publicznością, i co najważniejsze z czytelnikami spotkali się ludzie książki: wydawcy, autorzy, ilustratorzy, bibliotekarze, księgarze.
Dzięki finansowemu wsparciu projektu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego możliwe było rozszerzenie formuły Przeglądu 2010. Do rąk czytelników trafił Katalog Przeglądu, w którym prezentowane były zapowiedziane na targach wydawnictwa regionalne, z ich krótką charakterystyką, prezentacją autorów i najnowszych tytułów, w tym książek zgłoszonych do konkursu ARS Libris.
Przegląd 2010 odbywał się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Od pomysłu do przemysłu".
24 września-31 października
W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Kisielicach zorganizowano TAK TO WIDZĘ wystawę malarstwa z cyklu Lokalni Twórcy. Prace w bibliotece wystawił Arkadiusz Skrajda – mieszkaniec Jędrychowa (gmina Kisielice). Prace wykonane zostały węglem, ołówkiem, akrylem.
25 września
Klub Trzynastkowych Moli Książkowych wznowił działalność po wakacyjnej przerwie. Co dwa tygodnie, filia 13 MBP w Olsztynie zaprasza rodziców z dziećmi w wieku 3-6 lat na wspólne zabawy literackie, plastyczne, ruchowe, teatralne, głośne czytanie i inne atrakcje.
27-28 września
Z okazji Roku Chopinowskiego Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie, we współpracy z bibliotekami gminnymi powiatu dziadowskiego, zorganizowała cykl spotkań z Izabellą Klebańską. Spotkania zatytułowane Nuty Chopina to połączenie zabawy z muzyką, przekazaniem wiedzy muzycznej i popularyzacją książek o muzyce. Spotkania odbyły się w Szkole Podstawowej w Księżym Dworze (Gmina Działdowo), Gminnej Bibliotece Publicznej w Płośnicy, Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku, Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłowie, Gminnej Bibliotece Publicznej w Rybnie i Oddziale dla dzieci MBP.
28.09 - 21.10.2010r.
Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu oraz Stowarzyszenie morąskich Miłośników Przyrody EKO-głos zorganizowała imprezę Szlakiem bociana, na którą składały się wystawa fotograficzna, quiz przyrodniczy, prezentacja multimedialna, wernisaż, prezentacja mapy bocianich gniazd gminy Morąg przez Stowarzyszenie EKOgłos w ramach projektu „Ochrona Środowiska i Przyrody.
28.09
W filii 18 MBP w Olsztynie rozpoczął się cykl Spotkania z ciekawymi ludźmi. We wrześniu gościem biblioteki był Tomasz Raczyński, absolwent Rybactwa Śródlądowego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, podróżnik i fotografik.
Październik - Listopad
Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu zorganizował teatrzyk kukiełkowy O Komarze i orkiestrze połączony z zajęciami edukacyjnymi. Odbyło się 13 inscenizacji kukiełkowych, w których łącznie wzięło udział 363 dzieci w wieku od 3 do 10 lat.
Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu zorganizował imprezę Miś 2010, na którą składały się: konkurs plastyczny i wystawa.
1 października
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kisielicach zorganizowała spektakl pt. Warkocz Królewny Wisełki, w którym wystąpili artyści ze Studia Teatralnego ART-RE w Krakowie. Spektakl obejrzeli uczniowie klas I Szkoły Podstawowej w Kisielicach, dzieci z Przedszkola oraz maluszki z rodzicami.
1 października
Odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2010/2011 na Uniwersytecie Trzeciego wieku w Węgorzewie działającym przy Węgorzewskim Stowarzyszeniu Edukacyjnym „RAZEM”, z którym Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie podpisała porozumienie, dotyczące m.in. na prowadzenie zajęć komputerowych. 06.10.2010 r. odbyły się pierwsze z dwudziestu siedmiu zaplanowanych spotkań Internet dla seniora z dwiema ośmioosobowymi grupami. Kurs obejmował 5 bloków tematycznych: podstawy obsługi komputera, podstawy obsługi edytora tekstu Microsoft Word, pierwsze kroki w Internecie, poczta elektroniczna oraz zabawa i rozrywka na komputerze i w Internecie. Zajęcia odbywały się w formie wykładu, z wykorzystaniem pokazu multimedialnego oraz ćwiczeń teoretycznych i praktycznych. Kursanci otrzymali specjalnie dla nich przygotowane materiały szkoleniowe. Po ukończeniu kursu 16 słuchaczy uzyskało certyfikaty oraz pamiątkowe zdjęcia.
1 października
„Le‘Chaim: Za życie” - tak brzmiało hasło przewodnie IV Dni Kultury Żydowskiej. Podczas trzydniowego festiwalu odbyło się kilka wydarzeń w Czytelni Książek w Starym Ratuszu WBP. Można było obejrzeć wystawę przygotowaną przez Ambasadę Izraela pt.: Izrael wczoraj i dziś. Prezentacja obejmowała fotografie sprzed 60 lat oraz współczesne, które mówiły o różnych aspektach państwa Izrael. Odbył się także pokaz filmu Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev i spotkanie z Alexem Dancygiem (Instytut Yad Vashem). Ostatnim punktem Dni Kultury Żydowskiej w Starym Ratuszu WBP był wykład Piotra Piluka (ZG TSKŻ) Życie żydowskie w latach 1945-2010. W 60. rocznicę powstania Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.
4 października
Jacek Pałkiewicz, światowej sławy podróżnik, odkrywca i reporter, twórca pierwszej w Europie „szkoły przetrwania”, autor licznych książek i filmów dokumentalnych spotkał się ze swoimi miłośnikami w Planecie11. Niemal 150-osobowa widownia z ogromnym zainteresowaniem słuchała ciekawych opowieści podróżnika i oglądała zdjęcia z jego wypraw do najdalszych zakątków Ziemi.
4-6 października
W Falenicy odbyło się szkolenie dla Działów Instrukcyjno-Metodycznych w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, w którym udział brali przedstawiciele WBP w Olsztynie.
5 października
Miejska Biblioteka Publiczna w Mrągowie zaprezentowała I klasie Technikum Ekonomicznego z Zespołu Szkół nr 2 projekcję multimedialną Biblioteka on-line o tym, jak posługiwać się katalogiem on-line i wyszukiwać zbiory biblioteki.
5 października
W Galerii Stary Ratusz WBP odbył się wernisaż wystawy Metafora Ewy Pohlke. Projekt „Metafora” Ewy Pohlke jest próbą artystycznej polemiki i konfrontacji słowa z obrazem. Artystka dokonała wyboru kilkunastu wierszy dwóch poetów z naszego regionu. Strofy Kazimierza Brakonieckiego i Krzysztofa Szatrawskiego, stały się inspiracją do barwnych kolaży. Wystawa prac połączona była z prezentacją pamiątkowego kalendarza zawierającego 12 wybranych wierszy i 12 ilustracji.
5 października
Uczniowie szkół podstawowych zostali zaproszeni do Multicentrum na Tydzień Przestrzeni Kosmicznej. Uczestnikom zaproponowano ciekawe prelekcje i warsztaty: muzyczne, plastyczne i techniczne. W ich trakcie uczniowie dowiedzieli się m.in. jak powstaje dzień i noc, odbyli podróż wokół Układu Słonecznego, budowali kosmiczne statki i wsłuchiwali się w kosmiczne dźwięki.
7 października
Filie nr 5 i 6 MBP w Olsztynie i Samorządowa Rada Osiedla „Nagórki" zaprosiły uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie recytatorskim z okazji 105 rocznicy urodzin Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Zadaniem uczestników konkursu jest przygotowanie dowolnego wiersza z dorobku poety i zaprezentowanie go przed jury podczas imprezy zorganizowanej w filii nr 5 MBP.
7 października
Odbył się wernisaż wystawy Haliny i Andrzeja Białeckich Łotewskie wędrówki w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bartoszycach. Towarzysząca wystawie multimedialna prezentacja pozwoliła zapoznać się z historią i teraźniejszością tego bliskiego, a jakże mało znanego kraju.
7 października
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Działdowie otwarto wystawę rysunków uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 inspirowanych „Dziennikami” Hieronima Skurpskiego. Wystawa zaś zorganizowana z okazji rocznicy urodzin Pana Hieronima – Honorowego Obywatela Działdowa.
7 października
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Braniewie odbyło się spotkanie uczniów Gimnazjum nr 2 i SP nr 6 (członków DKK) z Kazimierzem Szymeczko, zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.
7 października
Dziecięcy Dyskusyjny Klub Książki w Ostródzie spotkał się z autorem książek dla dzieci i młodzieży Kazimierzem Szymeczko. W spotkaniu uczestniczyli też uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 im. Kornela Makuszyńskiego, przy której działa Klub.
8 października
Odbyły się obchody 60-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Burkacie. Gratulujemy pięknej rocznicy.
8 października
W Oddziale Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie, podczas zajęć z cyklu spotkań z książką, przypomniano zasady wypożyczania książeczek oraz samodzielnego wypożyczania zbiorów. Odbyły się rozmowy o jesieni, czytanie wybranych wierszy i zagadki literackie.
11 października
W czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bartoszycach odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Teatr przy stoliku. W sztuce T. Dorn pt. „Marleni" wystąpiły Wiesława Szymańska i Irena Telesz z Teatru im. St. Jaracza w Olsztynie.
11 października
W Starym Ratuszu WBP odbyła się impreza Olsztyn-Babel-VariArt, która była podsumowaniem drugiego roku istnienia pisma „Variart”. Impreza była metaforą pomieszania kultur i języków sztuki, a także wpływu tego na tworzenie Kultury Regionu. Od soboty 9 października Adam Cieślak oraz Bartosz Świątecki, olsztyńscy artyści wznosili w Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie wieżę Babel. Kulminacja jej istnienia i zarazem zasadnicze obchody jubileuszu czasopisma miały miejsce 11 października. Również tego dnia odbyło się spotkanie z poetą i dziennikarzem Romanem Maciejewskim-Vargą. W specjalnym recitalu wystąpiła artystka Sceny nomen omen Babel – Marta Andrzejczyk. Następnie cała biblioteka ukazała swe prawdziwe oblicze – oblicze BABEL. W poszczególnych miejscach zwiedzający mogli podziwiać wystawy tematyczne, związane z teatrem, literaturą regionalną (ale również z jubileuszem „VariArtu”), posłuchać muzyki oraz „literatury” – na specjalnych stanowiskach do odsłuchu. Bibliotekę zapełniły różne sztuki: teatr, literatura, muzyka i architektura.
12 października
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Braniewie miała miejsce promocja tomiku wierszy pt. 41 oraz spotkanie z autorskie Wojciechem Kassem – poetą, dziennikarzem, dyrektorem Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu. W spotkaniu uczestniczyło 25 osób – uczniowie biorący udział w warsztatach literackich z Wojciechem Kassem oraz zainteresowani jego poezją.
12 października
Jestem autorem i wydawcą książki – książka drukowana - warsztaty powstawania i tworzenia książki drukowanej. Wynikiem cyklu spotkania była umiejętność tworzenia książki za pomocą programów komputerowych. Organizatorem warsztatów była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku.
12-14 października
W Hotelu Omega odbyło się szkolenie Prowadzenie badań czytelniczych i public relations, zorganizowane przez WBP w Olsztynie w ramach programu Biblioteka+ dla grupy 40 bibliotekarzy z terenu województwa. W ramach tematu dotyczącego PR odbył się wyjazd do Biblioteki Elbląskiej i do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ełku oraz wykłady prowadzone przez Iwonę Bolińską-Walendzik, Elżbietę Subocz, Iwonę Drażbę (w MBP w Ełku) oraz Małgorzatę Adamską (w Bibliotece Elbląskiej).
13 października
W ramach obchodów X Dni Papieskich w Olsztynie, w Galerii Stary Ratusz WBP otwarto przygotowaną przez Akcję Katolicką Archidiecezji Warmińskiej wystawę fotografii zatytułowaną Warmia dziękuje Papieżowi. Na wystawie w Starym Ratuszu wyeksponowano kilkadziesiąt pochodzących z bogatych zbiorów Akcji Katolickiej fotografii dokumentujących pielgrzymki Jana Pawła II do Olsztyna, Elbląga i Ełku, wykonanych przez znakomitych fotografików: Mieczysława Wieliczko, Ryszarda Czerwińskiego, Andrzeja Stachurskiego, Wacława Kapusto, Piotra Kajmera i Alberto Mori. Obok fotografii zawisły też fragmenty homilii, jakie wygłosił Jan Paweł II odwiedzając nasz region. Wystawę otworzył ks. abp Wojciech Ziemba, metropolita warmiński.
13 października
W Oddziale Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie, podczas zajęć z młodymi czytelnikami omówiono zasady bezpieczeństwa (przejścia dla pieszych, rowerzyści, znaczenie elementów odblaskowych). W nawiązaniu do pory roku przeprowadzono głośne czytanie opowiadania W. Chotomskiej Pies z ulicy Bałamutów.
14 października
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mrągowie gościł spotkanie wydawca, antykwariusz Waldemar Mierzwa, z tematem: Moja Biblioteka Mazurska czyli radości i troski regionalnego wydawcy. Gość opowiedział o historii własnego wydawnictwa, tytułach wydawanych w Oficynie Retman oraz ciekawych osobach, z którymi współpracował.
16 października
W Starym Ratuszu WBP odbyła się promocja nowego tomiku poezji Echo i dym Marka Barańskiego, spotkanie prowadził Włodzimierz Kowalewski.
15 października
W Oddziale Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie odbyło się spotkanie poświecone jesieni, głośne czytanie opowiadania R. Piątkowskiej Latawiec oraz wspólne oglądanie książek dla młodszych czytelników.
18 października
W Multicentrum powiało egzotyką za sprawą zapoczątkowanego w tym dniu Tygodnia Latynoamerykańskiego poświęconego salsie i innym latynoskim rytmom. W programie przewidziano prelekcje, filmy, warsztaty plastyczne i techniczne, naukę tańca, grę na instrumentach, a nawet umożliwiono uczestnikom stworzenie i zagranie własnej kompozycji inspirowanej salsą. W zajęciach uczestniczyły dzieci w wieku 8-13 lat.
W tym samym dniu w Multicentrum rozpoczął się projekt Komiksowe jutro, przeznaczony dla gimnazjalistów. Uczestnicy poznali tajniki tworzenia obrazkowych opowieści, poczynając od scenariusza, a na przygotowaniu komiksu do druku kończąc. Wzbogacili też swoją wiedzę o tej formie sztuki, jej najwybitniejszych twórcach i dziełach.
18 października
Pracownicy Oddziału Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie przeprowadzili zajęcia w Przedszkolu Miejskim Nr 39, które obejmowały głośne czytanie książeczek z serii Basia, omawianie zainteresowań i zachowań bohaterki książek i wykonywanie ilustracji do tekstu
19 października
Mistrz pięknego czytania – konkurs o tytuł Mistrza pięknego czytania dla uczniów klas III szkół podstawowych z miasta i gminy Lidzbark. Organizatorem była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku.
19 października
Jacek Bożek, lider Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturowego Klub Gaja wystąpił w Planecie11 z odczytem zatytułowanym Ekologia pomiędzy - czy jeszcze możemy wybierać? Oficjalną część spotkania zamknęła dyskusja, po czym uczestnicy zostali zaproszeni na degustację potraw wegetariańskich i wegańskich.
20 października
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostródzie odbył się wieczór autorski Eligiusza Pieczyńskiego. Uczestnicy spotkania wysłuchali wierszy z najnowszego tomiku „Bogatszy uboższy” zaprezentowanych przez Grupę Inicjatyw Kulturalnych „In-Q”, eseju Iwony Gesek (która bardzo ciepło przedstawiła twórczość autora) oraz wierszy o Ostródzie przeczytanych przez Eligiusza Pieczyńskiego. Każdy, kto przyszedł na spotkanie, otrzymał w prezencie tomik poezji.
20 października
Filia 9 MBP w Olsztynie, wspólnie z Samorządową Radą Osiedla „Kormoran”, ogłosiła konkurs plastyczny pod hasłem Czym zdepczemy przyrodę? Do udziału w konkursie zaproszono uczniów olsztyńskich szkół podstawowych i gimnazjów. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przygotowanie dowolnej formy plastycznej obrazującej różnorodność zagrożeń świata przyrody.
20-22 października
Przedstawiciele WBP w Olsztynie brali udział w warsztatach, w ramach projektu Fundacji Społeczeństwa Informacyjnego Biblioteki w społeczeństwie wiedzy – strategie dla przyszłości, które odbyły się w Poznaniu. Efektem pracy zespołu oraz pracowników biblioteki zaangażowanych do zadania będzie strategia WBP w Olsztynie na lata 2011-2015.
20, 28 października 9, 23 listopada
Dzieci z terenu po raz pierwszy odwiedziły Bibliotekę w Braniewie - dzieci ze szkół podstawowych z okolic Braniewa: z Szylen, Piotrowca, Lipowiny. Oprowadzane przez bibliotekarkę poznawały działy, księgozbiór biblioteczny, chętnie uczestniczyły w zabawach ruchowych i literackich.
21 października
Odbyła się uroczystość związana z otwarciem pomieszczenia Gminnej Biblioteki Publicznej w Rozogach. Nad nowopowstałą częścią Gminnego Ośrodka Kultury znalazło się pomieszczenie biblioteczne. Oprócz tego w ramach zadania wykonana została nowa elewacja, wymieniono poszycie dachowe, w starej części biblioteki wymieniono okna oraz dobudowano windę dla niepełnosprawnych. Inwestycja została zrealizowana w ramach odnowy wsi (program LIDER).
21-22 października
Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie przygotowała wystawę dzieł sztuki polskich artystów Z KRAŃCA ŚWIATA – II edycja Konferencji Popularno-Naukowej KRAŃCE EUROPY w ramach projektu: Dom Warmiński – Integracja różnych Narodowości na terenie Warmii.
Organizatorzy: Powiat Braniewski, Stowarzyszenie Dom Warmiński oraz Fundacja im. Mikołaja Kopernika we Fromborku przy współudziale Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Braniewie.
21-23 października
Andrzej Marcinkiewicz, dyrektor WBP w Olsztynie, uczestniczył w konferencji związanej z obchodami 60-lecia Biblioteki Powiatowej w Kłajpedzie.
22 października
Dyskusyjny Klub Książki w Ostródzie gościł Antoninę Kozłowską, autorkę powieści Czerwony rower, Trzy połówki jabłka oraz Kukułka. Spotkanie miało charakter otwarty, więc porozmawiać z pisarką mogli nie tylko członkowie DKK. Rozmowa toczyła się głównie wokół najnowszej książki Antoniny Kozłowskiej Kukułka, która porusza bardzo trudny temat macierzyństwa biologicznego i zastępczego. Pełna emocji powieść nie tylko zainspirowała do zadania wielu pytań autorce, ale wywołała też dyskusję pomiędzy uczestniczkami wieczoru autorskiego.
22 października
Odbył się finał VI edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Pamięci Jana Pawła II w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bartoszycach, ph. JAN PAWEŁ II ODWAGA ŚWIĘTOŚCI. Konkurs zorganizowany został z Klubem Inteligencji Katolickiej w ramach obchodów Dni Kultury Chrześcijańskiej. Eliminacje wstępne odbyły się w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na terenie powiatu bartoszyckiego.
22 października
W Galerii Stary Ratusz WBP odbył się wernisaż wystawy fotograficznej z wyprawy motocyklowej „Indie 2010” Royaliści.pl. Grupa studentów, nazywających siebie Royalistami, w okresie od marca do czerwca 2010 r. objechała Nepal i północne Indie na klasycznych motocyklach Royal Enfield. Przejechali sześć tysięcy kilometrów, pokonali wiele serpentyn, by znaleźć się na najwyższych drogach świata. Uczestnicy wyprawy - Royaliści - Aleksandra Teres, Karol Modrzyński, Grzegorz Ogonowski, Kuba Grzesiak, Grzegorz Kusiorski, Filip Pietrzak, Michał Rytel, Bartek Świderski.
22 października – 29 listopada
W Wypożyczalni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu, zaprezentowano wystawę planszową Droga do Grunwaldu mająca na celu utrwalenie wiedzy na temat Bitwy pod Grunwaldem.
25 października-19 listopada
W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Węgorzewie w ramach zajęć Bajki uczą, bawią, wychowują… odbywały się spotkania Żwirek i Muchomorek o higienie i zdrowym odżywianiu. W ich trakcie dzieci w wieku 4-10 lat mogły dowiedzieć się jak zdrowo się odżywiać, dbać o higienę oraz prawidłowo myć zęby. Panie bibliotekarki przedstawiły scenkę zatytułowaną Jak Żwirka rozbolał ząb. Odbyły się zabawy, rozwiązywano zagadki, quizy dotyczące higieny, ogłoszono ponadto konkurs na hasło promujące zdrowie. Przewidziano także degustację „witaminek”.
27 października
W Czytelnii dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Braniewie odbył się konkurs historyczny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Braniewa i pow. braniewskiego pn. Drogi do Niepodległości. Odzyskanie Niepodległości i pierwsze lata II Rzeczpospolitej zorganizowany z okazji 92. rocznicy odzyskania niepodległości. W konkursie uczestniczyło 33 uczniów. Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów miało miejsce podczas miejskich uroczystości niepodległościowych.
27 października
Ciekawą lekcję historii zaproponował Radosław Szleszyński, znawca dziejów husarii polskiej, który spotkał się z młodymi czytelnikami w filii 18 MBP w Olsztynie w ramach cyklu Spotkania z ciekawymi ludźmi.
28 października
Skąd się wzięły dziury? – gminny konkurs recytatorski wierszy Jana Brzechwy. Organizatorem konkursu była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku przy współpracy nauczycieli Szkół Podstawowych w Bryńsku, Dłutowie, Lidzbarku i Wąpiersku. W konkursie wzięło udział 37 uczniów klas II szkół podstawowych
29 października
W Planecie11 świętowano 657 urodziny Olsztyna. Wszyscy odwiedzający w tym dniu bibliotekę mieli okazję wpisać się do Księgi Urodzinowych Życzeń, wygrać abonament do Planety w „konkursie kanapowym” oraz obejrzeć specjalną sondę nagraną na ulicach naszego miasta.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Braniewie można było obejrzeć wystawę NIEZWYKŁA KONOPNICKA prezentowaną z okazji 100. rocznicy śmierci poetki. Na planszach przedstawiono portrety Marii Konopnickiej, najstarsze wydania jej wierszy i baśni, a także tekst Roty.
W listopadzie i grudniu w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Węgorzewie można było oglądać zorganizowaną w cyklu Twórczość węgorzewskich artystów wystawę malarstwa Kazimierza Rosy.
Działy WBP w Olsztynie mieszczące się w siedzibie na ul. 1 Maja 5 z powodu rozpoczęcia remontu zostały przeniesione do pomieszczeń tymczasowych w Starym Ratuszu (Dyrekcja), przy ul. Żołnierskiej 11c (Zastępca Dyrektora, Dział Organizacyjno-Administracyjny, Dział Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej, Dział Finansowo-Księgowy, Dział Instrukcyjno-Metodyczny) i ul. Gałczyńskiego 1 (Dział Zbiorów Specjalnych) z powodu rozpoczęcia remontu budynku przeprowadzonego w ramach projektu Przebudowa i modernizacja istniejącej struktury zabytkowego budynku przy WBP w Olsztynie dla celów kultury.
3 listopada
Listopadowe spotkanie Loży Literackiej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mrągowie miało charakter zaduszkowy. Mrągowscy poeci czytali wiersze Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Kazimierza Tetmajera, poetów rosyjskich oraz własne.
3 listopada
Filia nr 7 MBP w Olsztynie zorganizowała spotkanie literackie w Dziennym Domu Pomocy „Nasz Dom” poświęcone wyprawie do Angkoru. Podstawę do dyskusji stanowiły książki Jacka Pałkiewicza i Johna Audrica.
3 listopada
Tematem Biblioteka - miejsce promocji kultury rozpoczął się kolejny cykl szkoleń specjalistycznych dla bibliotekarzy, przeprowadzany w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Organizacją (we współpracy z bibliotekami wojewódzkimi) i prowadzeniem szkoleń zajęli się specjaliści z Centrum Aktywności Lokalnej. Tym razem szkolenia dla bibliotekarzy z regionu północnej i wschodniej Polski odbyły się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie. Cykl zakończył się w połowie lutego 2011 r. szkoleniem pt. Przestrzeń dla mieszkańców z inicjatywą.
4 listopada
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Braniewie utworzono Kącik Malucha w Wypożyczalni dla Dorosłych oraz wzbogacono Kącik w Oddziale dla Dzieci o stoliki i zabawki edukacyjne.
4 listopada
W Czytelni Książek w Starym Ratuszu WBP otwarta została wystawa fotograficzna W życiu piękne są tylko chwile Łukasza Matyjewicza. Zamieszczone zdjęcia przedstawiają chwile z życia autora. Wiele z nich ukazuje odległe zakątki Polski, Europy oraz grono najbliższych przyjaciół.
5 listopada
W Galerii Stary Ratusz WBP otwarta została wystawa wspominająca zmarłego przed 15. laty Mirosława Smerka. W wernisażu udział wzięli: żona artysty Teresa Brzeska-Smerek, syn Jakub oraz przyjaciele artysty. Na ekspozycji w Starym Ratuszu WBP zostało zaprezentowanych około 20 prac z różnych okresów jego działalności. Obrazy pochodzą ze zbiorów BWA, Muzeum Warmii i Mazur oraz prywatnych.
6 listopada
W sobotnie przedpołudnie Abecadło zapełniło się dziećmi, które przyszły na Halloween Party zorganizowane przez Centrum Helen Doron. Wesołą zabawę uatrakcyjniły konkursy i słowne potyczki z językiem angielskim oraz rewia halloweenowych, „strasznych” strojów, których właściciele mogli wziąć udział w losowaniu nagród.
9 listopada
Wystawa prac plastycznych mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Uzdowie (filia GBP Działdowo).
10 listopada
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Rozogach odbył się XXVII Konkurs Recytatorski „Kurpie Zielone w literaturze” - dla gimnazjum. W eliminacjach finałowych biorą udział 4 osoby z każdej gminy. Każdy uczestnik zobowiązany jest do prezentacji 1 wiersza lub gadki kurpiowskiej. Tematyka utworów musi dotyczyć Ziemi Kurpiowskiej. Celem konkursu jest upowszechnianie wśród młodzieży literatury poświęconej Ziemi Kurpiowskiej, ukazującej przebogate tradycje historyczne, ludzi i pejzaż, uwrażliwienie młodzieży na piękno poezji, doskonalenie umiejętności recytatorskich i umiejętności wypowiedzi artystycznych.
Przeprowadzono także Konkurs Poetycki „Kurpie Zielone w literaturze” - warunkiem przystąpienia do Konkursu jest nadesłanie w maszynopisie lub czytelnym rękopisie od 1- 3 wierszy. Tematyka utworów jest dowolna. Premiowane są utwory związane tematycznie z Ziemią Kurpiowską.
12 listopada
W ramach projektu Przebudowa i modernizacja istniejącej struktury zabytkowego budynku przy WBP w Olsztynie dla celów kultury, rozpoczął się remont budynku WBP w Olsztynie mieszczącego się na ul. 1 Maja 5.
15 listopada
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie otrzymała Dotację w wysokości 4.000 zł. Dzięki części środków finansowych Czytelnia dla Dzieci wzbogaciła się o 42-calowy telewizor i grę Wii Nintendo. Subwencja pochodziła z funduszy Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
16 listopada
Maluchy z Abecadła gościły dzieci z Punktu Przedszkolnego „Mały Artysta”. Goście przedstawili wiersz „Kto ty jesteś? Polak mały” („Wyznanie wiary dziecięcia polskiego”) oraz wystawę swoich prac plastycznych o tematyce jesienno – patriotycznej. Był też czas na wspólną zabawę.
16-18 listopada
W Hotelu Omega odbyło się – ostatnie w cyklu – szkolenie Metody pracy z klientem biblioteki, zorganizowane przez WBP w Olsztynie. Wykłady poprowadzili Monika Romanowska, Kamila Radzimińska, Dominik Kmita, Halina Wankowska-Marczak
Mirosława Gorczyńska i Aleksandra Reszka.
17 listopada
Miłośnicy bardzo popularnej w naszych bibliotekach powieści Ostatnie lato spotkali się w Planecie11 z jej autorką, Karen Watkins. Karen Watkins stała się najbardziej znaną walijską pisarką dzięki swoim popularnym powieściom historycznym dla kobiet (napisała ich dotychczas dziewiętnaście). Jest także autorką powieści kryminalnych. W Polsce ukazały się jak dotąd dwie jej książki, obie związane z naszym regionem: Ostatnie lato (wydane pod pseudonimem Catrin Collier) i Bursztynowy rycerz (pod pseudonimem Katherine John). Licznie zgromadzeni uczestnicy spotkania pytali gościa głównie o to, w jakim stopniu losy bohaterów książki odzwierciedlają dzieje rzeczywistych postaci oraz o związki autorki książki i jej rodziny z naszym regionem. Na zakończenie spotkania można było otrzymać autograf pisarki. Spotkanie poprzedził konkurs internetowy poświęcony autorce, w którym nagrodą były egzemplarze Ostatniego lata, ufundowane przez polskiego wydawcę.
17 listopada
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mrągowie odbyło się spotkanie autorskie z mrągowianką Marzenną Marią Płocharską autorką książki: JESTEM. ZROZUMIEĆ SIEBIE. Autorka promowała swoją książkę w sierpniu. To drugie kameralne spotkanie było okazją do rozmowy z czytelnikami po przeczytaniu książki. Wieczór prowadziła Katarzyna Enerlich również mrągowianka, autorka czterech powieści. Spotkania w kameralnym gronie miały przyjazny klimat. Sprzyjały większej otwartości, rozmowom i zawieraniu znajomości.
17 listopada
W Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Braniewie odbył się coroczny konkurs ortograficzny O tytuł Gimnazjalnego Mistrza Ortografii Powiatu Braniewskiego. Konkurs skierowany do uczniów gimnazjów klas I-III z Braniewa i powiatu braniewskiego. W konkursie uczestniczyło 17 uczniów z Braniewa, Płoskini oraz Lipowiny.
17 listopada
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostródzie odbyło się otwarcie wystawy fotografii „Uroki Trzeciego Świata” oraz spotkanie z Anną Gunkowską – studentką Wydziału Iberystyki w Aberdeen University (Wielka Brytania), podczas którego licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać połączonej z pokazem multimedialnym prelekcji „Boliwia: Trzeci Świat odrzuca kapitalizm”. Fotografie zamieszczone na wystawie „Uroki Trzeciego Świata” to ogólna informacja z różnych miejsc Ameryki Południowej oraz dokumentacja życia Boliwii. Wystawę można oglądać w holu i Czytelni MBP na ostródzkim zamku do końca stycznia 2011.
18 listopada
W filii2 MBP w Olsztynie z czytelnikami spotkała się Helena Piotrowska, olsztyńska autorka książek o ludziach związanych z naszym miastem, laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury.
18 listopada
Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu przygotował spotkanie autorskie z Małgorzatą Piekarską, pisarką i dziennikarką, skierowane do młodzieży gimnazjalnej.
18-19 listopada
Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Braniewie zorganizował warsztaty literacko-edukacyjne dla sześciolatków Podróże po bajkowym świecie książek. Warsztaty w oparciu o literaturę zachęcające młodego odbiorcę do czytania. Tym razem dzieci wysłuchały opowieści o dziwnym stworze z książki B. Brandle pt. Flusi skarpetkowy potwór. Kosmaty potworek zainspirował uczestników do rysowania i twórczych zabaw.
19 listopada
Uczestnicy popołudniowych zajęć w Abecadle wybrali się na wyjątkową wycieczkę po Bretanii, w którą zabrali ich goście z Centrum Polsko-Francuskiego. Ten malowniczy zakątek Francji mogli poznać dzięki prezentacji multimedialnej oraz licznym grom i zabawom.
19 listopada
Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie zaprezentowała Światowy dzień Pluszowego Misia – wystawę pluszowych ulubieńców naszych czytelników.
19 listopada
Odbyło się, zorganizowane przez MBP w Braniewie w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, spotkanie dla przedszkolaków i dzieci klasy pierwszej z Szylen (zorganizowane po raz pierwszy dla dzieci z terenu powiatu braniewskiego). Głośne czytanie literatury dziecięcej przez bibliotekarkę, nauczycielki, dzieci: zagadki literackie, zabawy ruchowe z wykorzystaniem znanych wierszy.
19 listopada
Pracownicy Oddziału Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie przeprowadzili zajęcia dla grupy 4-latków, w Przedszkolu Miejskim Nr 13. Inspiracją do działań był ogłoszony przez Wydawnictwo Lektor-Klett konkurs na Basiowy Bal Pasiastych. Przybliżono dzieciom postaci Basi – bohaterki serii oraz zaprezentowano wydawnictwo.
22-23 listopada
W Warszawie odbył się kongres bibliotek publicznych ph. Biblioteka: lubię to, organizowany przez FRSI, w którym udział wzięli przedstawiciele bibliotek publicznych województwa warmińsko mazurskiego oraz delegacja WBP w Olsztynie.
22-24 listopada
W Falenicy zakończyły się szkolenia z zakresu organizowania i prowadzenia szkoleń oraz planowania pracy Działu Instrukcyjno-Metodycznego dla Działów Instrukcyjno-Metodycznych w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Pracownicy Działu Instrukcyjno-Metodycznego z WBP w Olsztynie uczestniczyli w pełnym cyklu (frekwencja 100%) i wykonali jako jedyny zespół z grupy szkoleniowej wszystkie zadania przewidziane w programie; efektem będzie przyznanie całej biorącej udział grupie z WBP certyfikatu zespołowego
24 listopada
Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Braniewie przeprowadził pasowanie na czytelnika pn. Biblioteka to książek kraina. Organizowane co roku pasowanie na czytelnika Oddziału dla Dzieci pierwszoklasistów braniewskich szkół podstawowych stało się ważnym punktem w kalendarzu imprez. W organizacji uroczystości uczestniczą placówki szkolne (co roku inna szkoła prezentuje bogaty program artystyczny). W ramach imprezy uczniowie klas IV-V zespołu teatralnego Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Senatu RP w Braniewie, pod kierunkiem Beaty Świąder i Justyny Marzjan, zaprezentowali przedstawienie pt. Spotkanie z bajką. Wspólnie z zaproszonymi pierwszoklasistami uczestniczyli w zabawach, tańcach i konkursie zagadek literackich. Każde dziecko otrzymało od artystów zakładki do książek oraz słodycze, zaś nauczyciele piernikowe serca i dyplomy. Podczas uroczystości uczniowie złożyli ślubowanie oraz zostali pasowani na czytelnika.
24 listopada
Biblioteka mrągowska, w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, organizuje głośne czytanie, na które zaprasza znane osoby z lokalnego środowiska. W Oddziale dla Dzieci odbyło się głośne czytanie dla uczniów klasy V z Zespołu Szkół nr 1. Na spotkanie zaproszono dwie Panie: mrągowską pisarkę Katarzynę Enerlich, która przeczytała fragmenty swoich opowiadań i redaktor naczelną Kuriera Mrągowskiego Ewę Dolińską-Baczewską, która wprowadziła młodych uczestników w świat przygód "Koszmarnego Karolka". Impreza zakończyła się inscenizacją w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Bożem pt. "Sąd nad książką".
24 listopada
W Galerii Stary Ratusz WBP odbył się wernisaż wystawy fotografii prof. Krzysztofa Hejke pt.: Huculszczyzna. Spotkaniu z autorem towarzyszyła promocja jego najnowszego albumu, zawierającego również materiały zdjęciowe z obszaru Huculszczyzny.
25 listopada
W Światowy Dzień Pluszowego Misia, w Oddziale dla Dzieci i w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostródzie na czytelników czekało wiele atrakcji. Każdy odwiedzający bibliotekę otrzymał zakładkę do książki wykonaną na Czwartkowych Spotkaniach z Książką w Filii i przez Klub Zwariowanych Robótek z Oddziału dla Dzieci. W bibliotece na zamku dzieci obejrzały wystawę misiów, poznały historię pluszowej zabawki oraz historię powstania bohaterów książkowych, takich jak: Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Uszatek. Po rozmowie na temat pluszowych niedźwiadków dzieci zostały zaproszone na urodziny Kubusia Puchatka, który samotnie oczekiwał na swoich przyjaciół – przed wejściem każde dziecko otrzymało bilecik wstępu w postaci nalepki z głową Misia Uszatka. Podczas spotkania urodzinowego dzieci brały udział w zajęciach plastycznych, zostały poczęstowane słodyczami, a na pożegnanie otrzymały kolorowe baloniki. W Filii w tygodniu poprzedzającym Światowy Dzień Pluszowego Misia przyjmowane były propozycje imienia dla dużego misia, który zamieszkał w bibliotece. Na uroczystość nadania imienia bibliotecznemu misiowi dzieci zostały zaproszone z własnym ulubionymi maskotkami. Każde dziecko przedstawiło swojego pluszaka lub opowiedziało o tym pozostawionym w domu. Zaprezentowane zostały książki o misiach znajdujące się w bibliotece, głośno został przeczytany pierwszy rozdział „Kubusia Puchatka” A.A. Milne. Po odczytaniu wszystkich propozycji czytelników biblioteczny miś otrzymał imię "Czytuś". Po wspólnym zdjęciu i odśpiewaniu "100 lat" został wniesiony tort, którym poczęstowano przybyłych gości.
25 listopada
obchodziliśmy w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bartoszycach Dzień Pluszowego Misia. Do biblioteki zaproszone zostały dzieci z Przedszkola Integracyjnego nr 4 w Bartoszycach. Konkursy z misiowymi bohaterami książkowymi zachęcały do ponownego odwiedzenia biblioteki.
25 listopada
Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 22 w Olsztynie zostały zaproszone do filii 9 MBP w Olsztynie, która w tym dniu, z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, zamieniła się w Krainę Pluszowych Przyjaciół. Wspólna zabawa była dobrą okazją do zawarcia bliższej znajomości z Kubusiem Puchatkiem i z trochę zapomnianym Misiem Uszatkiem.
Wieczorem, w tej samej filii, spotkali się miłośnicy poezji. Czytelnicy prezentowali swoje wiersze pisane dla siebie i najbliższych: o ojczyźnie, rodzinie, miłości, sprawach codziennych. Większość uczestników spotkania tworzy „do szuflady”, ale byli też posiadacze własnych tomików i nagród w dziedzinie poezji. Niezależnie jednak od osiągnięć, wszystkich uszczęśliwiła możliwość przedstawienia swojej twórczości szerszemu gronu, w miłej, niemal domowej atmosferze.
25 listopada
W Oddziale Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie odbyła się lekcja biblioteczna ph. Książka z autografem dla uczniów kl. IV b ze SP Nr 3 w Olsztynie.
25-26 listopada
Światowy Dzień Pluszowego Misia. Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Lidzbarku odwiedzili uczniowie klas I Szkoły Podstawowej w Lidzbarku. Uczestnicy wysłuchali wierszyków, opowiadań i krótkiej historii powstania pluszowego misia. Chętnie też opowiadali o swoich pluszowych misiach, które przynieśli na spotkanie. W spotkaniach uczestniczyło 46 osób.
26 listopada
W Multicentrum oficjalnie zakończono polsko-litewski projekt Album architektoniczny współrealizowany z bliźniaczym Multicentras w Marijampole. W projekcie uczestniczyły dzieci ze szkół podstawowych, a jego efektem są albumy architektury Olsztyna i Marijampole przygotowane przez oba zespoły. Przy okazji dzieci poznały historię najciekawszych obiektów oraz zdobyły nowe umiejętności podczas warsztatów graficzno-technicznych.
W Planecie11 rozpoczął sie cykl bezpłatnych warsztatów rozwoju umiejętności interdyscyplinarnych pt. „Nawigator 2”. Współorganizatorem projektu jest Stowarzyszenie Aktywności Społecznej „Młyn”, a dofinansowuje go Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień. Udział w zajęciach pozwoli uczestnikom na uporządkowanie informacji: o posiadanych kwalifikacjach, doświadczeniach życiowych, realnych umiejętnościach, zdolnościach i zainteresowaniach, co jest pomocne podczas przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej oraz sporządzania życiorysu i listu motywacyjnego. Program obejmuje również podstawową wiedzę o sztuce prezentacji i wystąpień publicznych oraz symulację rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą.
26 października
Pracownicy Oddziału Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie przeprowadzili zajęcia dla grupy 4-latków, w Przedszkolu Miejskim Nr 13. Czytano książkę „Basia i taniec” i urządzono zabawy ruchowe. Dzieci otrzymały Medal Pasiastych, słodką nagrodę oraz dyplom uczestnika Balu Pasiastych.
Inspiracją do działań był ogłoszony przez Wydawnictwo Lektor-Klett konkurs na Basiowy Bal Pasiastych.
27 listopada
W Planecie11 odbył się andrzejkowy koncert Planetafest unplugged. Koncerty unplugged, czyli „bez prądu” cieszą się olbrzymią popularnością na całym świecie już od wielu lat. W Polsce również, o czym świadczą sukcesy zespołów Hey lub Kult. Utwory w wersji akustycznej często nabierają zupełnie innego brzmienia. Można w nich sobie pozwolić na więcej eksperymentów oraz użyć nowych instrumentów. W czasie tego typu koncertów panuje też niesamowita, kameralna atmosfera. Wykonawcami planetarnego koncertu byli młodzi ludzie, którzy – mimo że dopiero zaczynają muzyczną karierę – już zdobyli pewną popularność i nagrody na różnych festiwalach.
29 listopada
W MBP w Morągu odbyło się spotkanie Teatru przy stoliku: ZA ROK O TEJ SAMEJ PORZE. Sztukę interpretowali: Wiesława Szymańska i Marian Czarkowski. Słowo wstępne wygłosiła: Elżbieta Lenkiewicz. Po spektaklu widzowie mieli możliwość porozmawiania z aktorami.
29 listopada
w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie zorganizowano Regionalną Konferencję Programu Rozwoju Bibliotek, podczas której zaprezentowano przebieg Programu Rozwoju Bibliotek w województwie warmińsko-mazurskim, w tym dwie przykładowe Gminne Koalicje: w Dobrym Mieście oraz w Morągu. Podczas konferencji ogłoszono także listę osób, które zgłosiły akces do koalicji regionalnej. Docelowo zebrano 33 osoby, które poparły swoim autorytetem biblioteki publiczne. Odbyło się wręczenie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego nagrody Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego PARTNER 2010 wyróżnienie dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych szczególnie hojnie wspierających działalność kulturalną w regionie. Justyna Bieńkowska z Fundacji Orange przedstawiła programy „Biblioteki z Internetem TP” oraz „Akademia Orange dla bibliotek”. Odbyły się wystąpienia: prezesa FRSI Jacka Wojnarowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej dr Tomasza Makowskiego oraz animatora Macieja Juchniewicza.
29 listopada
W Oddziale Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie zorganizowano i przeprowadzono Basiowy Bal Pasiastych dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 39.
Taniec z balonami, „medale” z wizerunkiem Basi, zabawy zręcznościowe, zabawy plastyczne i pasiaste lizaki to atrakcje przygotowane specjalnie na te okazję. Inspiracją do działań był ogłoszony przez Wydawnictwo Lektor-Klett konkurs na Basiowy Bal Pasiastych.
30 listopada
Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Braniewie zorganizował warsztaty plastyczne Kartka świąteczna. Warsztaty promowały rodzinne tradycje świąteczne: wspólne pisanie życzeń, sposoby wykonania kartki, docenienie wartości własnoręcznie wykonanych kartek, ekspozycja prac.
30 listopada
MBP w Morągu zaprezentowała Morąg - moje miasto – wystawę prac nawiązujących tematyczne do architektury miasta, wykonanych podczas Warsztaów Terapii Zajęciowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci różnorodną techniką (płaskorzeźba, ceramika, szkło, biżuteria, metaloplastyka). Wystawa połączona była z wernisażem.
30 listopada
W ramach „Spotkań z ciekawymi ludźmi” w filii MBP w Olsztynie na Dajtkach z uczniami klas szóstych spotkała się adwokat Joanna Kucharzewska. Pani adwokat opowiedziała o swojej edukacji szkolnej, ścieżce zawodowej oraz pasji podróżowania po świecie. Słuchaczy szczególnie zainteresowała jej ostatnia wyprawa do Meksyku z Wojciechem Cejrowskim.
W MBP w Braniewie prezentowano wystawę HISTORIA KARTKI BOŻONARODZENIOWEJ – przegląd kartek bożonarodzeniowych z całego świata od najstarszej z 1843 r. do współczesnej z lat 80. XX w. wydanej przez Solidarność.
Również w MBP w Braniewie od kwietnia do grudnia 2010 r. realizowano projekt Bawię się, tworzę i rozwijam dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego „Wydarzenia artystyczne. Priorytet 4 Literatura”, ogłoszony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt skierowany był do dzieci w wieku 3-5 lat, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz dorosłych z Braniewa i powiatu braniewskiego.
W ramach projektu odbyły się:
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku zaprezentowała dwie wystawy: prac konkursowych Portret Chopina (w konkursie wzięli udział gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich. Zadaniem uczestników było wykonanie portretu Chopina, dowolną techniką) oraz wystawę kart świątecznych laureatów konkursu Świąteczna kartka (w którym wzięli udział gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich).
1 grudnia
W Abecadle otwarto Pracownię Świętego Mikołaja, w której dzieci mogą przygotować świąteczne drobiazgi. W grudniowe popołudnia, podczas warsztatów plastycznych, dzieci wykonają ozdoby choinkowe, świąteczne kartki, portrety Świętego Mikołaja i inne bożonarodzeniowe gadżety, a dla urozmaicenia, nasi wolontariusze nauczą je niemieckich i hiszpańskich kolęd.
1 grudnia
W Oddziale Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie zorganizowano i przeprowadzono Basiowy Bal Pasiastych dla dzieci w wieku 4-8 lat wraz z rodzicami i opiekunami. Wszyscy uczestnicy w nawiązaniu do ulubionego stroju Basi przybyli w ubraniach w kolorowe paski. Odbyły się zabawy z chustą animacyjną, czytanie przygód sympatycznej Basi, rysowanie postaci bohaterki książek oraz wspólne biesiadowanie przy słodkościach rozgrzały wszystkich uczestników spotkania w ten bardzo mroźny wieczór.Inspiracją do działań był ogłoszony przez Wydawnictwo Lektor-Klett konkurs na Basiowy Bal Pasiastych.
2 grudnia
W MBP w Działdowie obyło się spotkanie członków Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy kawie i łakociach.
2 grudnia
W Czytelni Książek w Starym Ratusz WBP odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Polski pejzaż Ryszarda Czerwińskiego.
3 grudnia
W Planecie11 udostępniono wystawę Czy nasza kamienica może być ładna? przygotowaną przez miejskiego konserwatora zabytków. Na planszach przedstawiono zdjęcia olsztyńskich kamienic przed i po renowacji. Wystawa została przygotowana po to, aby zachęcić wspólnoty mieszkaniowe, właścicieli indywidualnych, zarządców i administratorów zabytkowych obiektów do podejmowania starań o ich odnowienie.
W Planecie11 powstał Klub Molly Weasley, mistrzyni robótek ręcznych, mamy Rona, jednego z bohaterów książek o Harrym Potterze. Klub zaprasza seniorów (nie tylko panie!) do wspólnego dziergania z młodzieżą i dzielenia się z młodymi ludźmi swoją wiedzą i umiejętnościami. Celem spotkań będzie wykonanie na drutach (szydełku) kolorowych koców, które zostaną przekazane olsztyńskiemu schronisku dla bezdomnych oraz - jeśli pozwolą nam na to umiejętności klubowiczów - miękkich, eleganckich, ażurowych szali dla Amazonek. Olsztyński Klub Molly Weasley jest wzorowany na gdyńskim projekcie Manual Factory.
3 grudnia
W Czytelni Czasopism w Starym Ratuszu WBP odbyła się Dyskusja nt.: koncepcji wystawy o żydowskiej historii Olsztyna. Spotkanie przy okrągłym stole prowadzili Bernd Vogenbeck i Jakob Ackermann. Organizator: Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia".
4 grudnia
Dzieci z Bajkowego Przedszkola i Bajkoteki Malucha bawiły się w Abecadle na Balu Mikołajkowym. Największą atrakcją imprezy były oczywiście odwiedziny Świętego Mikołaja z dużym workiem łakoci.
4-15 grudnia
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrym Mieście realizowała projekt ARTYSTYCZNA BIBLIOTEKA REGIONALNA. Rozwijanie Aktywności Społeczności Lokalnej poprzez działania promujące walory kulturowe regionalizmu Warmii i Mazur, sfinansowany przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie. Projekt realizowany był w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Dobrym Mieście oraz w filii bibliotecznej w Cerkiewniku i Orzechowie. W projekcie uczestniczyło 230 osób (dzieci, młodzież i dorośli). Efektem działań było zakupienie książek regionalnych dla czytelników w trzech bibliotekach. Uczestnicy mieli możliwość spotkać się z pisarzami (B. Rybak, F. Onichimowskim, M. Samselskim) i zapoznać się z ich twórczością, a także mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach artystycznych: ceramicznych, malarskich i rzeźbiarskich, prowadzonych przez artystów regionalnych. Prace przez nich wykonane zostały wystawione w galerii bibliotecznej podczas uroczystego wernisażu, który odbył się w bibliotece.
4 grudnia
W Oddziale dla Dzieci Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Węgorzewie zorganizowano Imprezę mikołajkową dla dzieci w wieku 5-11 lat. Czytelnia dla Dzieci pękała w szwach – trzydzieścioro pięcioro młodych czytelników przyszło na spotkanie ze Świętym Mikołajem. Zanim jednak ten wkroczył do Czytelni, były konkursy, zabawy i została wyświetlona prezentacja multimedialna pt. „Jak to było ze Świętym Mikołajem”. Po konkursach przybył Święty Mikołaj z najlepszymi w tej szerokości geograficznej pomocnikami i wręczył wszystkim dzieciom prezenty. Mikołajki zwieńczyło karaoke, w którym udział wzięli wszyscy uczestnicy spotkania.
5-15 grudnia
W ramach International Visitor Leadership Program – programu wymiany prowadzonego przez Departament Stanu USA przy pomocy Akademii Rozwoju Oświaty – Adrianna Walendziak z WBP w Olsztynie wzięła udział w wyjeździe dziesięcioosobowej grupy bibliotekarzy – innowatorów z Polski do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w celu zapoznania się z systemem działania amerykańskich bibliotek.
6 grudnia
MBP w Działdowie przygotowała Konkurs Mikołajkowy loterię z pytaniami dotyczącymi Działdowa i powiatu działdowskiego.
6 grudnia
Czytelnia dla Dorosłych MBP w Mrągowie odbyło się Mikołajkowe spotkanie Loży Literackiej. Oprócz czytania poezji, uczestnicy wręczyli sobie mikołajkowe upominki, złożyli świąteczne życzenia i podzielili się opłatkiem. Odbyły się także rozmowy o tradycji i zwyczajach świątecznych panujących w domach uczestników.
7 grudnia
MGBP w Lidzbarku przy współpracy nauczycieli Gimnazjum w Lidzbarku i Starym Dłutowie oraz Liceum Ogólnokształcącego w Lidzbarku zorganizowała gminny konkurs recytatorski poezji Adama Mickiewicza Pod gwiazdą wieszcza Adama. W konkursie wzięło udział 21 osób, gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich.
8 grudnia
Podsumowanie IV edycji „Mikołajkowego czytania” zorganizowanego w Przedszkolu Publicznym nr 9 w Bartoszycach przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży MBP w Bartoszycach. Celem akcji czytelniczej było zachęcenie rodziców i wychowawców do codziennego 20 minutowego czytania dzieciom.
8 grudnia
W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej na ostródzkim zamku zagościła poezja i muzyka. Młodzi wykonawcy z Salezjańskiego Liceum i Gimnazjum wystąpili w montażu słowno-muzycznym przygotowanym pod kierunkiem Jolanty Demczuk, Iwony Gesek i Marii Piotrowskiej „Wieczornica, czyli spotkanie z poezją: W górach jest wszystko, co kocham…”.
9 grudnia
Wypożyczalnia dla dorosłych MBP w Mrągowie zorganizowała spotkanie z Alicją Polak – doradcą zawodowym z Powiatowego Urzędu Pracy w ramach PUNKTU OBSŁUGI OBYWATELI – nowej usługi dla mieszkańców. Jest to rezultat udziału Biblioteki Miejskiej w programie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie „Z Danii do Polski – transfer wiedzy i doświadczeń zawodowych”. Gościem spotkania była Pani Alicja Polak, doradca zawodowy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mrągowie. Tematem spotkania były „Usługi i instrumenty oferowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Mrągowie”. Pani Polak, podczas prezentacji przestawiła informacje na temat bezrobocia w Mrągowie, o sytuacji Mrągowa w skali województwa oraz o działalności Urzędu w celu zapobiegania bezrobociu. Zapoznała z ofertą rynku pracy i możliwościami zatrudnienia i doszkalania osób ubiegających się o pracę. Uczestnicy spotkania brali w nim czynny udział, zadawali pytania, dzielili się własnymi przemyśleniami i doświadczeniami w poszukiwaniu pracy.
9 grudnia
W Wypożyczalni Muzycznej i Audiobookowej WBP odbyły się warsztaty tworzenia kart bożonarodzeniowych Urok kartki świątecznej. Zajęcia prowadziła Anna Romanowska.
9 grudnia
Przedstawicielki Oddziału Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie uczestniczyły w spotkaniu z Joanną Papuzińską ph. Nowi czytelnicy – nowa literatura – nowe wyzwania dla pośredników, w ramach Forum Nauczycieli Bibliotekarzy w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej.
10 grudnia
Pod hasłem Tuwim contra Brzechwa odbyły się w filii 9 MBP w Olsztynie rozgrywki literackie, w których uczestniczyły dzieci z klasy I SP22. Była to doskonała okazja do przypomnienia dzieciom dorobku obu autorów i do emocjonującej zabawy. Na pamiątkę dzieci otrzymały ręcznie wykonane kartki z pozdrowieniami od Duszka Książkouszka z zachętą do czytania książek.
10 grudnia
W Galerii Stary Ratusz WBP odbył się wernisaż wystawy Wojciecha Cieśniewskiego Wystawa obrazów olejnych na płótnie inspirowanych sztuką dawną i kulturą współczesną. Obrazy przedstawione w Starym Ratuszu ukazują duchową sferę życia ludzkiego Ich temat osadzony jest w mitologiii i przypowieściach biblijnych, inspirowane są malarstwem Caravaggia.
11 grudnia
Fani „Gwiezdnych wojen” z Olsztyna i okolic spotkali się w Planecie11 aby podyskutować o filmach George’a Lucasa oraz o książkach, komiksach, zabawkach i innych produktach zainspirowanych filmem.
13-17 grudnia
W Oddziale Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie zorganizowano i przeprowadzono popołudniowe Świąteczne warsztaty plastyczne. Uczestnicy wykonywali ozdoby choinkowe, kartki świąteczne i ozdobne stroiki.
14-16 grudnia
Świąteczne czytanie bajek w Przedszkolu Miejskim w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Organizatorem spotkań była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku.
14-22 grudnia
W Oddziale Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie przeprowadzono akcję świąteczną Książka pod choinkę. Czytelnicy mogli skorzystać z oferty książek Wydawnictwa Literatura.
16 grudnia
W modernizowanym budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie przy ul. 1 Maja 5 odbyła się konferencja prasowa pt.: Przebudowa i modernizacja istniejącej struktury zabytkowego budynku WBP w Olsztynie dla celów kultury. Konferencja miała na celu zapoznanie opinii publicznej z aktualnym stanem przebiegu prac inwestycyjnych oraz ze zmianami, jakie zastaną przeprowadzone w bibliotece w ramach przebudowy. W konferencji prasowej wzięli udział przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, WBP, wykonawców projektu i mediów.
16 grudnia
W Wypożyczalnia Literatury Pięknej i Obcojęzycznej w Starym Ratuszu WBP odbyło się spotkanie z Edwardem Cyfusem Warnijskie Gody. W trakcie wieczoru Alicja Drzewiecka – studentka Policealnego Studium Aktorskiego w Olsztynie – prezentowała teksty dotyczące Świąt Bożego Narodzenia.
17 grudnia
Komisja powołana przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce rozpatrzyła wnioski do Konkursu Grantowego „Aktywna Biblioteka” nadesłane do 31 października. Przyznano 72 dotacje. Projekt pt. MELPOMENA W WĘGORZEWSKIEJ BIBLIOTECE został rozpatrzony pozytywnie, dzięki czemu Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie znalazła się w gronie laureatów konkursu.
17 grudnia
W Oddziale Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie przeprowadzono dla uczniów kl. IV b ze SP Nr 3 w Olsztynie lekcję biblioteczną ph. Kartka świąteczna. Podczas zajęć uczniowie wykonali kartki i życzenia świąteczne wykorzystując przygotowane wcześniej materiały i własną pomysłowość, omówiono tradycję przesyłania kartek świątecznych, a na koniec uczestnicy spotkania otrzymali drobny upominek świąteczny wykonany przez bibliotekarki – pomysł na prezent dla rodziny lub kolegów.
18 grudnia
Podsumowanie IV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego o Miecze Króla Władysława Jagiełły. Organizatorzy: Starostwo Powiatowe, Towarzystwo Miłośników Ziemi Działdowskiej, Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie.
21 grudnia
W Starym Ratuszu WBP odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej patronkę biblioteki Emilię Sukertową-Biedrawinę. W ramach konferencji wygłoszone zostały dwa referaty: „Aby Emilia Sukertowa-Biedrawina blaskiem świeciła” autorstwa dr. Jana Chłosty oraz „Działalność kulturotwórcza Emilii Sukertowej-Biedrawiny na przykładzie Muzeum Mazurskiego w Działdowie”, który wygłosił Grzegorz Mrowiński z Towarzystwa Ziemi Działdowskiej. W uroczystości odsłonięcia tablicy udział wzięli Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas, wnuczka patronki Marzena Wilamowska-Korsak i biskup diecezji mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Rudolf Bażanowski. Projekt tablicy pamiątkowej wyłoniono w konkursie zorganizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w ramach obchodów jubileuszu. Zwycięską pracą okazał się projekt autorstwa olsztyńskiej artystki Urszuli Szmyt.
22 grudnia
Odbyła się uroczystość wręczenia nagród dla 20 najlepszych czytelników bibliotek publicznych gminy Rozogi.
22 grudnia
W Starym Ratuszu WBP zaprezentowano efekt konkursu organizowanego przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bombka na świąteczną choinkę.
29 grudnia
Prezydent Olsztyna podpisał z Instytucją Zarządzającą Regionalnym Programem Operacyjnym Warmia i Mazury na lata 2007-2013 umowę o dofinansowaniu projektu „Antologia Warmińska” – kreacja i promocja nowej marki regionu. Projekt, którego celem jest zwiększenie zainteresowania kulturą, tradycjami i historią Warmii, zrealizuje Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie w latach 2011-2012. Głównymi odbiorcami projektu będą dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Całkowity koszt projektu wynosi 429 620 zł.