Andrzej Marcinkiewicz

OD REDAKTORA

Szanowni Czytelnicy

Oto lato w pełni, upały doskwierają, burze i gradobicia nie omijają naszych stron, aż się prosi usiąść na tarasie przy popołudniowej kawce i poczytać naszego Bibliotekarza. Zebrał nam się tym razem całkiem pokaźny materiał. Zachęcam do lektury.

Kolejny raz na naszych łamach pani Katarzyna Bikowska z Biblioteki Uniwersyteckiej w Olsztynie tym razem prezentuje ewolucję funkcji bibliotekarza i bibliotek w dzisiejszych dynamicznych czasach. Może być ten artykuł punktem odniesienia do przymiarek pana ministra zmierzających do zatrudniania w bibliotekach pracowników bez kwalifikacji bibliotecznych.

Dział W naszych bibliotekach prezentuje też kilka innych, nie mniej ciekawych artykułów. Sylwia Białecka zdaje relacje z wizyty w innowacyjnych bibliotekach niemieckich, Anita Romulewicz podsumowuje spotkanie bibliografów regionalnych, a dział IM przedstawia ocenę działalności bibliotek publicznych województwa warmińsko-mazurskiego za rok 2011. Podejmijcie proszę trud krytycznej analizy prezentowanych tam danych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na miejsce własnej biblioteki w szeregu. Być może jesteśmy znacznie lepsi, niż nam się wydaje? A może wręcz przeciwnie?

Renata Pietrulewicz przedstawia w numerze laureatów nagrodzonych tytułem Bibliotheca Bona a Sławomir Fafiński udostępnił nam życzliwie laudację wygłoszoną podczas wręczania WAWRZYNU – Literackiej Nagrody Warmii i Mazur.

Prezentujemy też tegorocznych nominowanych do nagrody Bibliotekarz Roku i przedstawione przez panią Małgorzatę Szymańską-Jasińską uzasadnienie werdyktu naszych wojewódzkich jurorów.

W dziale Warto wiedzieć proponuję zwrócić uwagę na polemiczny artykuł Waldemara Tychka, który pomimo przewrotnej formy porusza temat niezwykle poważny. Można się z autorem zgodzić lub nie, przeczytać jednak należy i warto.

W dziale Pomoce metodyczne – bogaty zestaw materiałów z dziedziny bibliografii.

Życząc Państwu miłego urlopu (tym, którzy jeszcze przed), zachęcam do lektury Bibliotekarza Warmińsko-Mazurskiego oraz do publikacji na naszych łamach.

Powrót