Adrianna Walendziak,
Renata Pietrulewicz

Laudacja na temat recenzji książki „Momo”

„Na dyplomie napisaliśmy – „za stawianie książkom pytań w poszukiwaniu odpowiedzi”. I to nas właśnie w tej recenzji urzekło. To, że autorka dostrzegła, iż książki można czytać na kilku płaszczyznach.

Można zachwycić się wartką akcją, pięknym językiem, zafascynować postaciami bohaterów – co najwyraźniej Ani Chaberskiej się przydarzyło, widać bowiem, że Momo, to bohaterka, którą lubi, a może nawet podziwia.

Ale książki można także czytać na płaszczyźnie uniwersalnej, można wyczytać z nich pytania uniwersalne, a także odpowiedzi na te pytania. Takie pytania Ania właśnie stawia: Co to znaczy mieć czas, co to znaczy nie marnować czasu? I co z właściwego gospodarowania czasem wynika.

Ta recenzja udowadnia, że niektóre przynajmniej książki mogą mieć wpływ na nasze życie, a nawet je zmieniać. Udowadnia zatem, jakie są ważne i jest – być może nawet w sposób niezamierzony jedną wielką pochwałą czytania. Mówi nam: ludzie, czytajcie, to może wam przynieść same korzyści. To znaczy, że Ania Chaberska wykonała jakąś pracę za nas – za Instytut Książki, który do czytania właśnie ma zachęcać. Za co bardzo jej jesteśmy wszyscy wdzięczni.

Życzę Ci, droga laureatko – byś w bibliotece spotykała dużo takich książek jak „Momo”, a nam życzę, żebyś o nich pisała, tak pięknie, jak napisałaś o tej właśnie książce.”

Elżbieta Kalinowska,

Zastępca Dyrektora Instytutu Książki


Recenzję książki „Momo” napisaną przez Anię Chaberską z Dyskusyjnego Klubu Książki w Działdowie można przeczytać tutaj.

Laudacja została wygłoszona przez Elżbietę Kalinowską, Zastępcę Dyrektora Instytutu Książki w dniu 26 marca 2012 r. podczas uroczystości wręczenia nagrody laureatce konkursu na najlepszą recenzję roku 2011 napisaną przez klubowicza Dyskusyjnego Klubu Książki. Konkurs jest organizowany od 2008 roku, w 2012 roku został ogłoszony po raz piąty, przebiega dwuetapowo: jury wybiera najlepszą recenzję nadesłaną w danym miesiącu kalendarzowym a na koniec roku wybierze recenzję roku 2012.

Nagrody otrzymuje autor recenzji. Za recenzję miesiąca – zestaw nowości ufundowany przez jedno z wydawnictw, które wspierają konkurs. Nagroda za recenzję roku jest niespodzianką – w 2011 roku był to iPod.

Zachęcamy klubowiczów z Dyskusyjnych Klubów Książki do pisania recenzji oraz udziału w konkursie. Szczegółowy regulamin konkursu

Powrót