Witam Państwa serdecznie i zachęcam w czas kanikuły do uważnej lektury kolejnego numeru Bibliotekarza Warmińsko-Mazurskiego. Jak zwykle sporo w nim różnorodności. Znajdzie tu uważny czytelnik zarówno analizę stanu czytelnictwa i ocenę działalności bibliotek publicznych naszego województwa w 2009 roku, jak również relację z przeprowadzonych szkoleń dla bibliotekarzy.
Pewnie mieliście Państwo okazję spotkać któryś z numerów VariArtu – czasopisma kulturalno-literackiego wydawanego przez młodą kadrę bibliotekarską. Moim zdaniem twórcy znakomicie wypełniają lukę w wydawniczym rynku profesjonalnych regionalnych czasopism dla twórców i odbiorców literatury i sztuki. Prezentują oni artykuły dla wymagających czytelników. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o piśmie i jego twórcach zachęcam do lektury artykułu Sylwii Białeckiej – jednej z pomysłodawców i redaktorów pisma.
Olsztyniacy pamiętają z pewnością antykwariat „Antokol”. Przez wiele lat był nieodłącznym miejscem, do którego wielu z nas zaglądało w poszukiwaniu rarytasów bibliofilskich albo, po prostu czegoś ciekawego do poczytania. Nieodłącznym „elementem” tego miejsca był Antykwariusz. Pan Wojciech Suświłło. Nie ma chyba w Olsztynie humanisty, który Go nie znał i nie podziwiał Jego kompetencji. Wraz z Jego odejściem skończyła się pewna epoka. Zachęcam do przeczytania wspomnień autorstwa Krzysztofa Panasika – wieloletniego przyjaciela zmarłego niedawno Antykwariusza.
W dziale Warto wiedzeć prezentujemy tym razem informacje o bibliotekach zagranicznych. Dr Alieksiej Czerniakow – dyrektor uniwersyteckiej biblioteki w Kaliningradzie opowiada o swojej placówce. Biblioteki niemieckie opisują i pokazują (sic..) Sylwia Białecka i Ada Walendziak.
Zestawienia bibliograficzne, pomoce metodyczne i nowości wydawnicze, to stałe elementy naszego pisma, które również przydadzą się w pracy.
Nieustannie zachęcam do współpracy z nami, czekamy na teksty nie tylko te związane z bibliotekarską profesją.