Joanna Burska, Krystyna Hałun

KALENDARIUM Z ŻYCIA BIBLIOTEK PUBLICZNYCH
styczeń-czerwiec 2010

styczeń | luty | marzec | kwiecień | maj | czerwiec

STYCZEŃ

01-20.01.2010 r.Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu zorganizowała wystawę pt. „Nasze Anioły”, na której zgromadzono kilkadziesiąt prac wykonanych w różnorodnych technikach począwszy od wikliny, poprzez intarsję, modelinę i inne techniki. „Nasze Anioły” to wystawa wielopokoleniowa: matek, córek i wnuczek, które wspólnie od wielu lat rozwijają swoją pasję i dzielą się nią z innymi. Na uroczystym otwarciu autorka wystawy Teresa Chojnacka wygłosiła wykład na temat motywu anioła w literaturze i sztuce oraz opowiedziała o jego znaczeniu w życiu człowieka. Wystawa odbyła się w ramach cyklu „Prezentacja pasji Morążan”.

04-05.01.2010 r. – przedstawiciele MBP w Olsztynie przebywali z wizytą w bliźniaczym multicentrum w Marijampole na Litwie. Było to drugie spotkanie (pierwsze odbyło się w Olsztynie 23 grudnia 2009 r.) poświęcone omówieniu zakresu współpracy w 2010 roku. W wyniku tych spotkań uzgodniono wspólną realizację pięciu projektów: „Obserwacje meteorologiczne” (luty – grudzień), „Słownik zwierząt regionu olsztyńskiego i marijampolskiego” (wrzesień – listopad), „Album architektury Olsztyna i Marijampole” (październik – listopad), „Szopenowski zawrót głowy” (kwiecień – czerwiec), „Zrobotyzowana rzeczywistość” (wrzesień).

08.01.2010 r. – Galeria Stary Ratusz gościła pierwszą w Nowym Roku wystawę. Bożena Kraczkowska zaprezentowała fotografie pod nazwą „Śnieg biały, śnieg granatowy” wykonane w podolsztyńskich okolicach w scenerii zimowej.

14.01.2010 r. – w Bibliotece Elbląskiej zorganizowano wernisaż wystawy fotografii „Ikonostas Podlaski”. Autorami zdjęć byli członkowie Gdańskiego Towarzystwa Twórczości Fotograficznej, będący równocześnie pomysłodawcami i inicjatorami całości przedsięwzięcia, a także goście zaproszeni, czyli fotograficy gdańscy i wybitni fotograficy polscy. Wystawie towarzyszyła ekspozycja albumów i książek o tematyce prawosławnej.

16.01.2010 r. Biblioteka Elbląska po raz pierwszy zagrała z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Na XVIII Finał przygotowano dla elblążan ciekawy program wydarzeń: Turniej gier komputerowych, Wystawę inkunabułów, starodruków i rękopisów Biblioteki Elbląskiej, Wystawę grafiki, malarstwa i rysunku Bogdana Kilińskiego „Wariacje na temat…”, dwie projekcje filmu „Chopin. Pragnienie miłości”, Koncert orkiestry Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu i laureatów stypendiów artystycznych miasta Elbląg połączony z licytacją przedmiotów przekazanych przez elblążan oraz Koncert kwartetu smyczkowego Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

18.01.2010 r. – w Czytelni Książek Starego Ratusza otwarto wystawę rzeźb Juozasa Šikšnelisa – dyrektora Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kłajpedzie. Tematem prac powstałych w kamieniu i drewnie jest przede wszystkim człowiek.

18.01.2010 r.Planeta11 (filia MBP w Olsztynie) zaprosiła Babcie i Dziadków na wielkie świętowanie. W ten zimny wieczór gości rozgrzewała nie tylko gorąca herbata i łakocie, ale także niezwykły koncert gitary klasycznej w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej oraz energetyczny występ chóru gospel „Wniebogłosy”.

18.01.2010 r.przedstawiciele WBP w Olsztynie (dyrektor Andrzej Marcinkiewicz, kierownicy działów i oddziałów, specjalista ds. PR) uczestniczyli w otwarciu instalacji, która zapoczątkowała akcję „Biblioteka. Miejsce czytania, miejsce działania” – wspólne przedsięwzięcie Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie i Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizującej Program Rozwoju Bibliotek. Główne działania akcji odbywały się w dniach 21-24.01.2010 r. w BUW i zapoczątkowały kampanię społeczną, której celem jest zwrócenie uwagi na lokalne biblioteki jako miejsca dostępu do wiedzy, informacji i kultury.

19.01.2010 r.Miejska Biblioteka Publiczna w Barczewie we współpracy z Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie zorganizowały zajęcia regionalne dla przedszkolaków z cyklu „Mała Warmiaczka i Mały Warmiaczek”. Efektem spotkania ph. „Zapusty na Warmii. Kusy wtorek” były liczne prace plastyczne uczestników związane z tematyką zajęć.

19, 21.02.2010 r.filię nr 9 MBP w Olsztynie odwiedzili uczniowie ze szkół podstawowych (nr 6 i nr 22), którzy zabawili się w „literackich tropicieli” szukających śladów babć i dziadków w popularnych bajkach. Uczestnicy zajęć odkryli co najmniej kilka tropów, spędzając czas przy wspólnej lekturze i towarzyszącej jej miłej zabawie.

20.02.2010 r. filia nr 13 MBP w Olsztynie rozpoczęła darmowy kurs języka angielskiego dla dorosłych czytelników MBP. Szczególnie serdeczne zaproszenie skierowano do osób w wieku 40+. W zajęciach bierze udział dwanaście osób. Mimo że jest to kurs bezpłatny, nie ma taryfy ulgowej. Słuchacze pilnie odrabiają prace domowe, a ich nowo nabyta wiedza jest sprawdzana podczas testów. Podczas cotygodniowych spotkań kursanci nie tylko poznają tajniki języka, ale także spędzają popołudnia w miłym towarzystwie.

20.01.2010 r.Biblioteka Elbląska zainaugurowała cykl wykładów o odbudowie starych miast i retrowersji Starego Miasta w Elblągu. Wykłady poprowadzi prof. Maria Lubocka-Hoffmann – autorka programu retrowersji elbląskiej starówki.

21.01-25.02.2010 r. „Wspomnienia z podróży” – pod takim tytułem Rafał Oczkoś zaprezentował w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu swoje prace fotograficzne wykonane m.in. w urokliwych miejscach Malty, Warszawy, Torunia i Olsztyna. Wystawa odbyła się w ramach cyklu „Prezentacja pasji Morążan”.

21.01-26.02.2010 r. MGBP w Kisielicach gościła wystawę malarstwa pt. „Patrząc” autorstwa Patrycji Janta-Lipińskiej, studentki Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie. Wystawa była częścią cyklu „Lokalni twórcy” kontynuowanego w bibliotece od lat.

21-22.01.2010 r. – zorganizowano dwa przedstawienia (21.01 dla uczniów Szkoły Podstawowej, 22.01 dla mieszkańców Bryńska) I i II aktu „Balladyny” Juliusza Słowackiego w wykonaniu uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Bryńsku. Przedstawienia obejrzały 143 osoby. Organizatorami były lokalna filia biblioteczna MGBP w Lidzbarku Welskim i Szkoła Podstawowa w Bryńsku.

22.01.2010 r.„Bliskość” to temat przewodni zbiorowej wystawy dzieł olsztyńskich twórców, której wernisaż odbył się w Galerii Stary Ratusz. Swoje prace prezentowali na niej: Jolanta Badyna-Budny, Iwona Bolińska-Walendzik, Agnieszka Ciszewska, Joanna Kitkowska, Barbara Kokoryn, Danuta Krajewska, Ewa Pohlke, Jarosław Puczel, Jurek Ruszczyński, Krzysztof Tanajewski.

25.01-5.02.2010 r.ferie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Działdowie – dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych, rozwiązywały quizy i zagadki, a na zakończenie otrzymały słodki poczęstunek oraz nagrody z rąk Burmistrza Bronisława Mazurkiewicza. Wydarzenie upamiętniła telewizja lokalna.

25.01.2010 r. – w Bibliotece Elbląskiej rozpoczęto ferie ph. „Niezwykłe historie wynalazków, czyli skąd my to mamy?”. Zajęcia trwały do 6 lutego 2010 r.

25.01-05.02.2010 r.Biblioteka Publiczna w Rynie zaprosiła dzieci na ferie ph. „Biblioteka kluczem do wiedzy i zabawy”. Spotkania w bibliotece miały charakter warsztatów o różnorodnej tematyce. Każdy dzień poświęcony był innemu zagadnieniu np.: wizerunek biblioteki i bibliotekarza, podróże, sporty zimowe, kosmos itp. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjaliści (dziennie średnio 13 osób). Na zakończenie zajęć najaktywniejsi uczestnicy warsztatów byli na kręgielni w Hotelu „Zamek Ryn”. Dzieci, przychodząc do biblioteki w czasie ferii, mogły spędzić pożytecznie wolny czas i zintegrować się z rówieśnikami, a biblioteka poprawiła statystykę czytelników i wypożyczeń.

26.01-11.05.2010 r. – „Mały ambasador kultury polskiej” – pod takim hasłem Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku Welskim zorganizowała cykl spotkań, podczas których uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum poznawali: polskich laureatów Nagrody Nobla (26.01), polskie tańce ludowe (2.02), polską Wielkanoc (29 i 30.03), muzykę Fryderyka Chopina (20.04) oraz historię Lidzbarka (11.05), którą w sposób niezwykle interesujący zaprezentowała pani Ewa Rzeszutko. Ogółem w spotkaniach uczestniczyło 175 osób.

27.01.2010 r.Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu uchwalony rezolucją ONZ w 2005 r. był okazją do zorganizowania okolicznościowej imprezy w Planecie11 (filia MBP w Olsztynie). W programie znalazły się: warsztaty plastyczne i konkurs na plakat, wykład dra Sławomira Buryły „Holokaust – jak to się stało? Pytania o mechanizm i sprawców” oraz projekcja filmu „Dzieci Ireny Sendlerowej”.

27.01.2010 r.ksiądz misjonarz Saletyn spotkał się z młodymi czytelnikami Biblioteki Miejskiej w Mrągowie w ramach realizowanego w czasie ferii zimowych cyklu „Poznajemy zawody”. Spotkanie przebiegało pt. „Czy ksiądz to człowiek?”.

27.01.2010 r. – na konferencji zorganizowanej przez Komisję Europejską w Brukseli, Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprezentowała projekt MultiCentrum, który został uznany przez Komisję jako jeden z trzech najlepszych projektów w kategorii technologie informatyczne i komunikacyjne i zgłoszony do nagrody RegioStars 2010. Nagrodami tymi wyróżniane są najlepsze unijne praktyki rozwoju regionalnego oraz najbardziej oryginalne i innowacyjne przedsięwzięcia, które mogą stanowić przykład i inspirację dla innych regionów.

28.01.2010 r.„Wgląd w relacje pomiędzy ludźmi a zwierzętami”, to temat spotkania w Planecie11 (filia MBP w Olsztynie) z działaczem na rzecz praw zwierząt, aktywistą i publicystą ekologicznym, autorem książki „Farba znaczy krew”, Zenonem Kruczyńskim. Po spotkaniu wszyscy uczestnicy mogli posmakować przepysznych potraw wegetariańskich i wegańskich.

29.01.2010 r. – działająca przy Bibliotece Miejskiej w Mrągowie Loża Literacka – grupa osób piszących i lubiących poezję – zorganizowała spotkanie literackie pod hasłem „My się ze sobą spotykamy”.

30.01.2010 r.filia nr 9 MBP w Olsztynie, wspólnie z Radą Osiedla „Kormoran” zorganizowała familijną imprezę z okazji Dnia Babci i Dziadka. W zabawie uczestniczyło dziewięć zespołów z babcią lub dziadkiem w roli szefa, które walczyły o punkty w różnych konkurencjach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Zawodnikom kibicowali licznie zgromadzeni członkowie rodzin i przyjaciele.

LUTY

W lutym filię nr 9 MBP w Olsztynie odwiedziło siedem grup przedszkolnych. Dzieci (149) uczestniczyły w zajęciach tematycznych, np.: „W krainie wiecznego lodu”, „Dokarmianie zwierząt”, „Jestem Polakiem, jestem Europejczykiem”, „Dbamy o zdrowie”.

W lutym Klub Filmowy Planety11 (filia MBP w Olsztynie) zaprosił amatorów dobrego kina na cztery spotkania z twórczością Alfreda Hitchcocka, zaś Towarzystwo Podróżnicze Planety11 zorganizowało trzy pokazy filmów podróżniczych Wojciecha Cejrowskiego z cyklu „Boso przez świat”.

luty/marzec – w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie zaprezentowano wystawę przygotowaną przez Stowarzyszenie Edukacji Ekologicznej „SEEiK” z Mrągowa. Eksponowane były prace wykonane przez uczestników konkursu im. prof. Abrahama J. Herschela pt. „Tolerancja a społeczeństwo obywatelskie. Miejsce Żydów w kulturze Mrągowa”. Wystawa była szeroko nagłośniona w mediach lokalnych.

01.02.2010 r.Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrym Mieście zorganizowała warsztaty garncarskie dla grupy 40 dzieci. Zajęcia, które wymagały dużego skupienia i umiejętności manualnych, dostarczyły małym uczestnikom wiele radości.

03.02.2010 r. – kolejne spotkanie w ramach cyklu „Poznajemy zawody” w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie. Tym razem przebiegło pod hasłem: „Jak zostać zawodowym żołnierzem?”.

03.02.2010 r.Abecadło (filia MBP w Olsztynie) zaprosiło dzieci i ich rodziców do udziału w warsztatach plastycznych, podczas których wykonywano oryginalne i zachwycające ozdoby z wełny czesankowej poddanej filcowaniu na mokro.

04.02.2010 r.fani drużyny piłki ręcznej Traveland Społem spotkali się w Planecie11 (filia MBP w Olsztynie) z jej trenerem Krzysztofem Kisielem oraz zawodnikami.

05.02.2010 r. – w Galerii Stary Ratusz odbył się wernisaż zdjęć Jarosława Poliwki pt. „Bardzo bliski Wschód”.

05.02.2010 r.dwie drużyny – dziewcząt i chłopców – z młodszych klas SP 22 rozegrały w filii nr 9 MBP w Olsztynie turniej „Literaccy milionerzy”, podczas którego należało się wykazać znajomością dziecięcej literatury. Z turniejowych zmagań zwycięsko wyszły dziewczynki.

10-12.02.2010 r. – z okazji Walentynek czytelnicy korzystający z filii nr 9 MBP w Olsztynie mogli wziąć udział w konkursie literackim polegającym na udzieleniu poprawnej odpowiedzi na pytanie, z jakiego dzieła pochodzą cytaty umieszczone na konkursowych kuponach. Nagrodą w konkursie było zaproszenie dla dwóch osób na walentynkową kawę do kawiarni „Korona”, która nagrodę ufundowała.

15.02.2010 r. – spotkania w MBP w Działdowie z Markiem Samselskim, podróżnikiem, publicystą, współautorem książki „Baju Baj Patataj”. W spotkaniach uczestniczyły dzieci z Miejskich Przedszkoli nr 4 i nr 1. Autor prezentował książkę i płytę z piosenkami do jego tekstów w wykonaniu Piotra Fronczewskiego. Współorganizatorami spotkań były ww. placówki przedszkolne.

16.02.2010 r.Miejska Biblioteka Publiczna w Barczewie oraz Centrum Kultury i Promocji w Barczewie zorganizowały kolejne zajęcia z cyklu „Mała Warmiaczka i Mały Warmiaczek”, tym razem ph. „Bajka o tym, jak Zima szukała krawca w Barczewie”. Dzieci wykonały prace plastyczne zainspirowane treścią zajęć.

09.02.2010 r. – w Bibliotece Elbląskiej odbyło się spotkanie autorskie z Agnieszką Podolecką, autorką książki „Za głosem sangomy”. Podczas spotkania autorka opowiadała o kodach w sposobie ubierania się, które Afrykanie stosują, aby przekazać sobie informacje.

14.02.2010 r.„Książka do zakochania” – akcją bookcrossingową pod takim tytułem Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaakcentowała Walentynki. Użytkownicy biblioteki mogli zabrać ze sobą lub pozostawić na półce bookcrossingowej książki związane z tematyką nawiązującą do święta. „Uwolniono” około 200 pozycji książkowych.

15.02.2010 r. – w Bibliotece Elbląskiej zorganizowano promocję XXII tomu „Rocznika Elbląskiego”. Podczas spotkania laudację wygłosił prof. Józef Arno Włodarski.

15.02.2010 r. – z okazji Światowego Dnia Kota (17.02) w Planecie11 (filia MBP w Olsztynie) zebrali się olsztyńscy kociarze. Najpierw wysłuchali, co o naturze kotów i ich hodowli ma do powiedzenia dr n. wet. Monika Leśniak-Strzeżek, a następnie zaprezentowali swoich pupilów na wystawie. W imprezie uczestniczyło 87 osób i niemal tyle samo kotów.

18.02.2010 r.„Meine Heimat-Deine Heimat” / „Moja ojczyzna-Twoja ojczyzna” – to tytuł wystawy plakatów wykonanych przez młodzież uczestniczącą w akcji wymiany uczniów pomiędzy Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. Adama Mickiewicza w Olsztynie, a szkołą Berufskolleg w Herne (Niemcy). Wystawę zaprezentowano w Czytelni Książek w Starym Ratuszu.

18.02.2010 r. – w Planecie11 (filia MBP w Olsztynie) odbyła się trzecia już edycja dyktanda. Miłośnicy języka polskiego mogli zmierzyć się z naszą trudną ortografią oraz wziąć udział w rozmowie z pisarzem Włodzimierzem Kowalewskim.

18.02.2010 r.Biblioteka Elbląska zorganizowała spotkanie autorskie z Katarzyną Enerlich, autorką książek „Prowincja pełna marzeń” i „Prowincja pełna gwiazd”.

19.02.2010 r.„Fryderyk Chopin. 1810-1849. Życie i dzieło” – wernisaż wystawy w Galerii Stary Ratusz pod tym tytułem uświetniła prelekcja tematyczna dr Ilony Dulisz z Instytutu Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz „Wariacje E-dur” w wykonaniu pracowników WBP w Olsztynie Anny Piotrowicz (flet) i Roberta Kuriaty (akompaniament).

19.02.2010 r.najmłodsze dzieci z przedszkola „Puchatkowo” odwiedziły filię nr 6 MBP w Olsztynie. Tematem zajęć był oczywiście Kubuś Puchatek. Dzieci odgrywały scenki na podstawie wysłuchanego wcześniej fragmentu książki o Kubusiu, wspólnie śpiewały z interaktywnym Kubusiem – zabawką i malowały portrety swojego ulubieńca.

19.02.2010 r. – w Bibliotece Elbląskiej odbył się koncert rockowy „Five Of Green”, „Moon Sugar” i „Spotless Mind” (współorganizator: MuzycznyElbląg.pl). Dla publiczności przygotowano niespodzianki: rozdawano płyty „TERAZ MY”, „Reszta może poczekać 2” oraz „Elbląską Encyklopedię Muzyczną 1945-2010”.

22.02.2010 r.Oddział Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie zorganizował zajęcia dla uczniów z klas IV-VI ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie związane z obchodami Roku Chopinowskiego. Zaprezentowano wybrane materiały dotyczące kompozytora ze zbiorów biblioteki, w tym nagrania na płytach CD, a także pochodzące z serwisu www.youtube.pl. Najwięcej emocji wzbudził w uczestnikach film z utworem „Etiuda c-moll rewolucyjna” w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Uśmiechu pod kierunkiem artystycznym Waldemara Malickiego.

23.02.2010 r.Związek Miast Polskich zorganizował w Warszawie konferencję podsumowującą wyjazd studyjny do Norwegii, przeznaczony dla laureatów konkursu Samorządowy Lider Zarządzania 2009. Na konferencji Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie przedstawiła swoje pomysły na przyswojenie niektórych rozwiązań stosowanych w bibliotekach norweskich.

24.02.2010 r. – w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostródzie odbyło się spotkanie z okazji Światowego Dnia Kota, które Biblioteka współorganizowała z fundacją Alarmowy Fundusz Nadziei na Życie. Imprezę patronatem objęło czasopismo „Kocie Sprawy”, które ufundowało również nagrodę główną w konkursie literackim na wiersz lub opowiadanie o kocie, ogłoszonym przez bibliotekę. Już od 17 lutego można było oglądać wystawę plastyczną poświęconą kotom, na której swoje prace (malarstwo, rzeźba, fotografia) zaprezentowało 11 twórców – z Ostródy, Olsztyna i Łomży. Miłośnicy kotów, którzy przybyli na spotkanie mogli spotkać się z autorami prac zamieszczonych na wystawie oraz wziąć udział w licytacji obrazów na rzecz fundacji AFN. Podczas spotkania podsumowany został konkurs literacki, na który wpłynęło 69 prac oraz quiz w wersji dla dzieci i dla dorosłych „Na kocich łapach przez literaturę”. Impreza skierowana była głównie do miłośników kotów i ludzi wrażliwych na los bezpańskich zwierząt (www.biblioteka.ostroda.pl).

26.02.2010 r.Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu zaprosiła mieszkańców miasta na pierwsze spotkanie Klubu Filmowego założonego w ramach udziału w projekcie „Z Danii do Polski – transfer wiedzy i doświadczeń zawodowych”. W spotkaniu uczestniczyło 20 osób.

26.02.2010 r. – z okazji 65-lecia klubu sportowego Stomil-Olsztyn w Planecie11 (filia MBP w Olsztynie) zorganizowano spotkanie z piłkarzami i trenerami związanymi z drużyną w czasie jej największych sukcesów w latach 1994-2002. Rozmowy z gośćmi urozmaiciły filmiki z sondą na temat Stomilu, quiz dla zawodników i trenerów o ich drużynie z czasów ekstraklasy oraz konkursy dla kibiców, w których nagrodą były pamiątkowe koszulki i klubowe gadżety. Uczestnicy spotkania mogli też obejrzeć otwartą 9 lutego w Planecie11 wystawę fotografii „Stomil Olsztyn w ekstraklasie”, pochodzących z archiwum „Gazety Olsztyńskiej”, a przypominających wspaniałe mecze, gole, zawodników i pełne trybuny.

26.02.2010 r. – młodzież gimnazjalna oraz mieszkańcy miasta i gminy zainteresowani tematyką ludową wzięli udział w spotkaniu autorskim z dr. Jerzym Markiem Łapo (kustoszem w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie) i Robertem Klimkiem (historykiem) na temat: „Podania i legendy na Warmii i Mazurach”. Spotkanie, które odbyło się w ramach cyklu „Historia na Warmii i Mazurach” zorganizowane zostało przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Barczewie i Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie.

26.02.2020 r. – wernisaż rzeźby i malarstwa elbląskiego artysty Józefa Siwilewicza. Na wystawie w Bibliotece Elbląskiej zaprezentowano prace, które powstały na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Głównym tematem i inspiracją był człowiek oraz cała sfera zmysłowa, erotyczna z nim związana.

MARZEC

MultiCentrum (filia MBP w Olsztynie) wydało swoją pierwszą minipublikację – „Słownik Astronomiczny”, będący efektem cyklu zajęć o Mikołaju Koperniku. Na 12 stronach znalazły się podstawowe hasła z zakresu astronomii, galeria prac oraz teksty o Mikołaju Koperniku.

Miłośnicy twórczości Jana Jakuba Kolskiego mieli okazję obejrzeć jego filmy podczas czterech marcowych spotkań w Klubie Filmowym Planety11 (filia MBP w Olsztynie).

Obiecująco rozwija się Klub Mam w filii nr 18 MBP w Olsztynie. W marcu odbyło się 5 spotkań klubowych, a uczestniczyło w nich 42 dzieci z opiekunami.

W Planecie11 (filia MBP w Olsztynie) rozpoczął się cykl darmowych warsztatów rozwoju umiejętności interpersonalnych dla młodzieży (16-26 lat), pt. „Nawigator”. Warsztaty prowadzone przez profesjonalnego trenera poświęcono następującym tematom: „Zasady budowania pewności siebie. Asertywność”, „Techniki radzenia sobie ze stresem”, „Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych”. Projekt dofinansowano ze środków Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień.

marzec/kwiecień 2010 r.„Wielkanocna pisanka” – konkurs na pisankę wykonaną dowolną techniką dla dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Wpłynęło 125 niezwykle kolorowych prac, wykonanych najróżniejszymi technikami. Prace zostały wyeksponowane w pomieszczeniach organizatora konkursu – Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku Welskim.

01.03.2010 r. – rozpoczęcie realizacji projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. w Bibliotece Elbląskiej”.

02.03.2010 r. – rozpoczął się marcowy cykl zajęć dla maluchów w Abecadłowym (filia MBP w Olsztynie) „Bajkowym przedszkolu”. Podczas zajęć dzieci poznawały smaki, dotyk i węch, powitały wiosnę, tworząc wiosenną orkiestrę i wzięły udział w pokazowej lekcji języka angielskiego. Zajęcia odbywały się w każdy poniedziałek i czwartek. Średnio uczestniczyło w nich dwadzieścioro dzieci i tyle samo opiekunów.

02.03.2010 r.Miejską Bibliotekę Publiczną w Olsztynie odwiedziła delegacja samorządu Solecznik na Litwie, z merem na czele. Pierwszym efektem zawartego porozumienia o współpracy było przygotowanie dla tego miasta i rejonu, zamieszkiwanego w dużej części przez Polaków, zestawów książek i czasopism w języku polskim.

04.03.2010 r. – w murach Starego Ratusza odbyła się uroczystość otwarcia Medioteki Języka Niemieckiego, która wzbogaci zbiory Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. To już druga kolekcja stworzona w WBP w Olsztynie we współpracy z Goethe-Institut w Warszawie.

04.03.2010 r. – w marcu trzykrotnie odwiedziły filię nr 6 MBP w Olsztynie trzy- i czterolatki z przedszkola „Puchatkowo”. Dzieci słuchały bajek i wierszyków oraz wykonywały prace plastyczne: zakładki do książek, owieczki z płatków ryżowych i wielkanocne stroiki.

04.03.2010 r. – popołudniowe zajęcia dla maluchów w Abecadle (filia MBP w Olsztynie) wypełnił Teatrzyk Pacynka oraz wspólnie z rodzicami wykonywane zwierzątkowe kukiełki do przedstawienia na podstawie „Księgi dżungli”.

04.03.-13.05.2010 r. – „Muzea świata i ich dzieła” – cykl prezentacji multimedialnych zorganizowanych w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku Welskim przedstawiających historię i zbiory muzeów świata: Rijksmusem w Amsterdamie (4 i 5.03), Kunsthistorisches Museum w Wiedniu (8 i 9.03) oraz zbiory Zamku Królewskiego w Warszawie (7 i 13.05). Uczestnicy to uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Lidzbarku. W 6 spotkaniach uczestniczyło 129 osób.

05.03.2010 r. – jak w każdy pierwszy piątek miesiąca w filii nr 9 MBP w Olsztynie zebrali się miłośnicy ręcznych robótek, aby zaprezentować swoje najnowsze prace, wymienić się wzorami, przedyskutować nowe pomysły. Tym razem, ze względu na zbliżające się święta, w pracach i rozmowach dominowała tematyka wielkanocna.

05.03.2010 r. – kolejna wystawa fotograficzna w Galerii Stary Ratusz – tym razem zaprezentowano prace laureatów ogólnopolskiego konkursu BZ WBP Press Foto 2009.

6, 20.03.2010 r. – w filii nr 13 MBP w Olsztynie spotkali się mali członkowie Klubu Trzynastkowych Moli Książkowych. Dzieci uczyły się jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę, poznały historię czarownicy Józefinki i ziemnych ludków oraz tworzyły portrety Pani Wiosny.

08.03-1.06.2010 r.Miejska Biblioteka Publiczna w Barczewie wraz z Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie oraz Stowarzyszeniem ARTspiracja w Olsztynie zorganizowały wystawę plastyczną rysunku dziecięcego i młodzieżowego w ramach XXII edycji Międzynarodowego Konkursu na Rysunek „Jaka będę...”. Wystawa, na której eksponowano prace dzieci z Indonezji, cieszyła się dużym uznaniem środowiska.

08.03.2010 r.„Szpilki w bibliotece” – z okazji Dnia Kobiet Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie przygotowała swoim czytelniczkom niespodziankę, na którą złożyły się m.in. darmowe porady specjalistów w zakresie zdrowia i urody, wystawa zdjęć bibliotekarek WBP w Olsztynie oraz ranking najpopularniejszych książek czytanych przez kobiety.

08.03.2010 r.Dzień Kobiet był w filii nr 9 MBP w Olsztynie okazją do zaprezentowania młodym czytelnikom serii wydawniczych mających w tytule imię żeńskie. Dla równowagi, następne zajęcia poświęcono seriom „męskim” prezentując cykle o Karolku, Damianku, Mikołajku.

09.03.2010 r.dziennikarze Radia Olsztyn, Beata i Wojciech Chromy, spotkali się z młodzieżą gimnazjalną w filii nr 18 MBP w Olsztynie. Uczestnicy spotkania mogli nie tylko poznać tajniki zawodu dziennikarza radiowego, ale również mieli okazję sprawdzić swoje predyspozycje do dziennikarstwa, wypełniając test na spostrzegawczość.

10.03.2010 r. – pierwsze biblioteki publiczne w województwie warmińsko-mazurskim – w Gwiździnach (gmina Nowe Miasto Lubawskie), w Rynie i Węgorzewie otrzymały sprzęt dostarczony w ramach Programu Rozwoju Bibliotek .

10.03.2010 r.Marzena Filipczak autorka książki „Jadę sobie. Azja – przewodnik dla podróżujących kobiet” spotkała się z czytelnikami w Wypożyczalni Literatury Pięknej w Starym Ratuszu.

10-12.03.2010 r. – pierwsze warsztaty w Warszawie w ramach projektu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego „Biblioteki w społeczeństwie wiedzy – strategie dla przyszłości” realizowanego z parterami z Norwegii, którego celem jest wymiana doświadczeń i budowa strategii bibliotek wojewódzkich. W działaniach projektu bierze udział zespół z WBP w Olsztynie (dyrektor Andrzej Marcinkiewicz i dwóch instruktorów). Warsztaty będą odbywać się kolejno w dniach 28-30.04.2010 r. w Krakowie, 7-9.07.2010 r. we Wrocławiu i 20-22.10.2010 r. w Poznaniu. Dodatkowo w dniach 13-18.09.2010 r. dla części uczestników projektu przewidziana jest wizyta studyjna w Norwegii, a projekt zakończy konferencja w Krakowie w kwietniu 2011 r.

11.03.2010 r.Miejska Biblioteka Publiczna w Barczewie współorganizowała szkolny konkurs dla klas IV pt. „W krainie baśni”. Konkurs zainicjowany został przez bibliotekę szkolną Szkoły Podstawowej nr 1 w Barczewie.

12.03.2010 r. – w Planecie11 (filia MBP w Olsztynie) zorganizowano „Dzień krajów nadbałtyckich”. W programie: pokazowa lekcja języka łotewskiego poprowadzona przez wolontariuszkę z Łotwy, konkurs wiedzy o krajach nadbałtyckich i projekcja łotewskiego filmu.

12.03.2010 r.w Bibliotece Elbląskiej odbył się koncert polsko-ukraińskiej grupy DAGADANA.

15.03.2010 r. – w ramach realizacji Programu Rozwoju Bibliotek Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie otrzymała z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego sprzęt komputerowy (m.in. laptopy wraz z oprogramowaniem, urządzenia wielofunkcyjne, projektor z ekranem, aparat cyfrowy, kamerę i dyktafon), które posłużą przede wszystkim do prowadzenia szkoleń komputerowych w ramach projektu.

15.03.2010 r.MBP w Działdowie zorganizowała wykład dr. Michała Zająca - pracownika naukowego Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego p.t.: „Biblioteka 2.0: od skarbnicy wiedzy do biblioteki społecznościowej”. Na wykład zaproszono bibliotekarzy gminnych bibliotek publicznych i filii bibliotecznych powiatu działdowskiego, nauczycieli – bibliotekarzy z bibliotek szkolnych. Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta, udział wzięło 47 osób. Współorganizatorem spotkania był Urząd Miasta Działdowo.

15.03.2010 r. – dobra współpraca filii nr 5 MBP w Olsztynie z Radą Osiedla „Nagórki” przyniosła efekt w postaci kolejnej wspólnej propozycji dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, których zaproszono do udziału w konkursie na plakat poświęcony Fryderykowi Chopinowi.

15.03.2010 r. – w Planecie11 (filia MBP w Olsztynie) odbył się wernisaż wystawy plakatów poświęconych Fryderykowi Chopinowi z okazji 200. rocznicy urodzin. Kolekcja powstała w wyniku konkursu ogłoszonego przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i Instytut „Sztuka Mediów”. W zamkniętym konkursie wzięli udział polscy artyści graficy rekomendowani przez wybitnych twórców i pedagogów.

16.03-29.03.2010 r.„Fryderyk Chopin dla najmłodszych” – prezentacja multimedialna przedstawiająca życie i twórczość kompozytora w sposób przystępny dla uczniów klas I i II Szkoły Podstawowej. Podczas 4 spotkań (9, 16, 18 i 29.03) muzykę Chopina poznawało 98 osób. Organizator – Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku.

16.03.2010 r.Abecadło (filia MBP w Olsztynie) odwiedziła czterdziestoosobowa grupa dzieci ze Szwecji i Litwy, które przyjechały do SP 22 w Olsztynie, w ramach programu Comenius. Dzieci zwiedziły bibliotekę oraz obejrzały multimedialną prezentację Olsztyna.

16.03.2010 r. – sześciolatki z grupy „Żabki” z Przedszkola Miejskiego nr 13 w Olsztynie uczestniczyły w spotkaniu związanym z obchodami Roku Chopinowskiego zorganizowanym przez Oddział Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie. Dzieci wysłuchały fragmentów utworów Fryderyka Chopina i brały udział w zajęciach plastycznych.

16.03.2010 r.„Skąd się wzięła tradycja zdobienia wielkanocnych jajek?” – pod takim hasłem odbyły się kolejne zajęcia regionalne dla przedszkolaków z cyklu „Mała Warmiaczka i Mały Warmiaczek” zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Barczewie i Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie.

17.03.2010 r. – spotkanie w Bibliotece Elbląskiej w Salonie Polityki pt. „O sztuce komedii”. Gościem Mirosława Pęczaka był satyryk, aktor, komediopisarz, reżyser, felietonista „Polityki”, a także były dyrektor Teatru Dramatycznego w Elblągu Stanisław Tym.

17-31.03.2010 r.Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu wraz ze Stowarzyszeniem „Razem dla innych” zorganizowała warsztaty skierowane do uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Podczas 14 spotkań zrealizowano trzy tematy: „Negocjacje”, „Jak ja siebie widzę” i „Równy start – ta sama meta?”, w których udział wzięło 400 osób.

18.03.2010 r.Biblioteka Publiczna w Rynie wraz z działającym przy niej Kołem Przyjaciół Biblioteki włączyła się w ogólnopolską akcję Cała Polska Czyta Dzieciom. W imprezie uczestniczyły przedszkolaki wraz z rodzicami lub dziadkami. Tym razem bajkę angielską pt. „Tom Tit Tot” przeczytała dzieciom rynianka z pasją podróżowania pani Teresa Wojnarowicz. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały także opowieści Pani Teresy o odbytych przez nią podróżach i ciekawych miejscach, które zobaczyła. Duże wrażenie wywarł na nich strój podróżniczki i pamiątki przywiezione z wojaży, a także możliwość zjedzenia ryżu pałeczkami. Spotkanie uświetniła muzyka hinduska. Następnie najmłodsi uczestnicy wzięli udział w konkursie rysunkowym ph. „Podróż moich marzeń”. Zaś dorośli podczas konkursu mogli wykazać się znajomością państw i ich stolic. Głównym celem imprezy było uświadomienie rodzicom jak ważne jest dla rozwoju emocjonalnego dziecka codziennie głośne czytanie książek przez dorosłych.

18.03.2010 r. – w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie gościła Izabella Klebańska, autorka książek dla dzieci. Spotkanie miało charakter zabawy połączonej z wiedzą na temat twórczości i życia Fryderyka Chopina.

18.03-12.04.2010 r.„Współczesna weduta” – wystawa malarstwa pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i ich przyjaciół gościła w Barczewie. Organizatorem wystawy była Miejska Biblioteka Publiczna w Barczewie wraz z Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie i Wydziałem Sztuki UWM w Olsztynie.

19.03.2010 r.„Fotografie stąd i owąd” – to tytuł wystawy Grzegorza Pressa obrazującej liczne podróże autora, której wernisaż odbył się w Galerii Stary Ratusz.

19.03-15.04.2020 r.Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu i Morąskie Stowarzyszenie Miłośników Przyrody „EKO-głos” zorganizowały imprezę pt. „Wśród jezior, lasów, łąk i pól” z okazji obchodów „Międzynarodowego Roku Różnorodności Biologicznej”. Wydarzenie wzbogacone zostało o wystawę fotograficzną przedstawiającą walory przyrodnicze gminy Morąg.

20.03.2010 r. – w Abecadle (filia MBP w Olsztynie) w niecodzienny sposób przywitano wiosnę. Najpierw dzieci wraz z rodzicami z Punktu Przedszkolnego „Mały Artysta” przedstawiły wiosenny minispektakl, a następnie uczestnicy konkursu rodzinnego „Powitanie wiosny” zaprezentowali swoje prace plastyczno-literackie. Był też czas na wspólne gry i zabawy, oczywiście z wiosną w tle.

22.03.2010 r.woda i jej znaczenie w przyrodzie były tematem warsztatów zorganizowanych w MultiCentrum (filia MBP w Olsztynie) z okazji Międzynarodowego Dnia Wody. W fizyko-chemicznym laboratorium MultiCentrum można było uczestniczyć w pokazie filtrowania wody, zbadać rozpuszczalność w wodzie prostych substancji oraz przewodnictwo elektryczne wody czystej i różnych roztworów, określić odczyn wody za pomocą czerwonej kapusty, w dziale muzycznym poznawano instrumenty na wodę, a graficy tworzyli swój własny podwodny świat.

22.03.2010 r. – filia nr 13 MBP w Olsztynie zorganizowała szóstą edycję konkursu recytatorskiego dla uczniów szkół podstawowych, która w tym roku cieszyła się szczególnym powodzeniem. Do konkursu zgłosiło się 34 uczniów z czterech szkół. Jury pod przewodnictwem Dariusza Poleszaka, aktora olsztyńskiego teatru dramatycznego, wyłoniło trzech laureatów, którzy w nagrodę otrzymali książki.

23.03.2010 r. – z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Planeta11 (filia MBP w Olsztynie) zaprosiła na wyjątkowe przedstawienie Teatru Nieskromnego z II LO w Olsztynie, zatytułowane „Game with PC”. Spektakl oparty na poezji Zbigniewa Herberta był niemal w całości zagrany w języku angielskim.

23.03.2010 r. – w MultiCentrum (filia MBP w Olsztynie) odbyła się „Zawierucha meteorologiczna”, czyli cykl zajęć poświęconych zjawiskom meteorologicznym. Ich uczestnicy wysłuchali pogadanki na temat obserwacji meteorologicznych i obejrzeli urządzenia do pomiarów meteo, wzięli też udział w warsztatach plastycznych „Sztuka tworzenia zjawisk przyrody” oraz warsztatach muzycznych zatytułowanych „Moje cztery pory roku”.

23.03.2010 r.Kulturalne Okolice Działdowszczyzny – projekt pod takim tytułem zrealizowało Gimnazjum nr 2 w Działdowie. Czas realizacji wrzesień 2009 – marzec 2010. W projekcie brali udział członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, Koła Dziennikarskiego i redakcji szkolnego czasopisma „GimŻycie”. MBP w Działdowie współpracowała przy zbieraniu materiałów do prezentacji słownej i multimedialnej, opracowywaniu folderu przedstawiającego życie kulturalne Działdowszczyzny oraz udostępniła eksponaty na wystawę. Celem projektu było zapoznanie uczniów i mieszkańców miasta z dorobkiem kulturalnym Działdowszczyzny, przybliżenie postaci twórców lokalnych i ich prac oraz zaprezentowanie w środowisku lokalnym i szkolnym wystawy i prezentacji multimedialnej dotyczącej lokalnych twórców kultury.

23.03.2010 r. – w podróż do Kanady zabrały czytelników Abecadła (filia MBP w Olsztynie) Anais i Julie – wolontariuszki z Francji, które przygotowały prezentację multimedialną umożliwiającą dzieciom poznanie tego odległego, fascynującego kraju. Zajęcia zakończyła smakowita, słodka niespodzianka kulinarna – naleśniki z syropem klonowym.

23-26.03.2010 r. – w ramach realizacji projektu Dyskusyjne Kluby Książki w województwie warmińsko-mazurskim z czytelnikami bibliotek publicznych w Działdowie, Godkowie, Morągu, Braniewie, Rodnowie i WBP w Olsztynie spotkał się Kazimierz Orłoś – pisarz, scenarzysta i publicysta, autor słuchowisk radiowych.

24-26.03.2010 r. – dorośli miłośnicy muzyki zostali zaproszeni do MultiCentrum (filia MBP w Olsztynie) na „Elektroniczną ucztę melomana”, nawiązującą do 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Podczas spotkań uczestnicy mogli poznać twórczość Chopina oraz samodzielnie skomponować utwór muzyczny inspirowany jego muzyką.

25.03.2010 r.III dyktando o tytuł „Małego Mistrza Ortografii Gminy Lidzbark 2010” – konkurs ortograficzny dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z miasta i gminy Lidzbark zorganizowany przez lokalną Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną. W tegorocznej edycji uczestniczyły 22 osoby.

25.03.2010 r. – z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina Stowarzyszenie Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie oraz Miejska Biblioteka Publiczna przygotowały projekt „Akademia Chopina”, współfinansowany przez Miasto Olsztyn. Projekt trwający od marca do czerwca miał charakter edukacji nieformalnej, adresowanej do wszystkich grup wiekowych. Projekt podzielono na trzy części: „Planetarny koncert Chopinowski”, zajęcia w ramach Akademii Chopina realizowane w czasie Dni Literatury Dziecięcej oraz „Chopin Fest” – impreza podsumowująca projekt. Jednym z elementów projektu są konkursy: literacki dla młodzieży – „Co Chopin pisałby na swoim blogu”, plastyczny dla dzieci – „Pomnik na cześć Chopina” i familijny konkurs muzyczny – „Chopin session”. Rozstrzygnięcie konkursów nastąpi podczas Dni Literatury Dziecięcej, poświęconych również Chopinowi.

25.03.2010 r.„Wspomnienia z Ekwadoru” – pod takim hasłem odbyło się w Barczewie spotkanie z Andrzejem Jadwiszczakiem, redaktorem naczelnym czasopisma „Natura”. Prezentację autora ubarwiła wystawa chrząszczy i motyli egzotycznych oraz jego publikacje. Wydarzenie przygotowane zostało przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Barczewie i bibliotekę szkolną Szkoły Podstawowej nr 1 w Barczewie.

25, 29.03.2010 r. – dzieci w wieku 1 – 4 lata miały okazję uczestniczyć w tych dniach w Abecadle (filia MBP w Olsztynie) w pokazowych lekcjach języka angielskiego metodą Helen Doron. Jest to wyjątkowa, łatwa i naturalna metoda nauki języka angielskiego, oparta na naturalnym sposobie przyswajania własnego języka ojczystego. Dzieci wielokrotnie słyszą te same dźwięki w swoim otoczeniu, poznając ich znaczenia z kontekstu. W ten sposób najpierw rozumieją język, a następnie - zachęcane przez rodziców - zaczynają mówić.

25.03-15.04.2020 r.Maciej Ciesielski zaprezentował w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu wystawę fotograficzną pt. „Autostopem na krańce Mazur” dokumentującą jego zimową wyprawę autostopem przez Mazury Garbate i Północną Suwalszczyznę.

26.03.2010 r.Biblioteka Elbląska zorganizowała spotkanie z cyklu Salon Polityki pt. „Inny – obcy i bliski”. Gośćmi Mirosława Pęczaka byli: prof. Ludwik Stomma – wykładowca Sorbony i felietonista „Polityki” oraz dziennikarz Dmitrij Aleksandrowicz Strelnikoff.

29.03.2010 r. w WBP w Olsztynie rozpoczęły się Szkolenia z zakresu technologii komunikacyjnych i informacyjnych dla bibliotekarzy, uczestników I rundy Programu Rozwoju Bibliotek (link do PRB w projektach). Szkolenia zakończą się pod koniec maja 2010 r. Ogółem w szkoleniach weźmie udział 101 osób.

31.03-17.06.2010 r.„Jestem autorem i wydawcą książki: książka rękopiśmienna” – warsztaty powstawania i tworzenia książki zorganizowane przez MGBP w Lidzbarku Welskim. Grupa 7 osób uczestniczyła w 4 spotkaniach: opracowanie projektu książki (31.03), przygotowanie papieru czerpanego (21.04), pismo i ilustracje (20.05) oraz oprawa książki (17.06). Rezultatem warsztatów są egzemplarze książki rękopiśmiennej w całości wykonane przez uczestników warsztatów.

KWIECIEŃ

kwiecień/maj 2010 r.Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu zorganizowała 11 przedstawień teatrzyku kukiełkowego pt. „Współczesna bajka o Czerwonym Kapturku” połączonych z zajęciami edukacyjnymi mającymi na celu kształtowanie wrażliwości na sztukę teatralną, rozwijanie wyobraźni, dostarczanie wiedzy na temat literatury i autorów książek. Odbiorcami były dzieci w wieku przedszkolnym oraz z klas I-III.

kwiecień/czerwiec 2010 r.Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu wraz z Muzeum im. J. G. Herdera w Morągu zorganizowała cykl imprez poświęconych obchodom 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Celem inicjatywy było przybliżenie historii z okresu średniowiecza oraz zainspirowanie dzieci i młodzież do włączenia się w obchody.

01.04.2010 r.„Afryka dzika” w obiektywie Małgorzaty Smieszek-Leszczyńskiej zawitała do „Galerii Stary Ratusz”.

02.04.2010 r.Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej stał się okazją do przeprowadzenia w dniach 6-10 kwietnia w Oddziale Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie akcji pod hasłem przyświecającym tegorocznej edycji święta – „Książka czeka na Ciebie. Znajdź ją!”. W oddziale wyeksponowano nowe pozycje książkowe, które stanowiły nagrody w konkursie. Aby otrzymać jedną z nich na własność wystarczyło wskazać taką samą książkę na półce.

07.04.2010 r. – otwarto wystawę „Rodem warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel” – Chopin w zbiorach Biblioteki Elbląskiej.

08.04.2010 r. – w Planecie11 (filia MBP w Olsztynie) spotkał się z czytelnikami Arkadiusz Łuba – tłumacz, krytyk literacki i teatralny, dziennikarz, twórca audycji radiowych, autor przedstawień teatralnych, antologii przekładów i licznych publikacji. Spotkanie było poświęcone „Ulissesowi” Jamesa Joyce’a.

09.04.2010 r. – czytelnicy filii nr 9 MBP w Olsztynie mieli przyjemność spotkać się z panią Ireną Telesz-Burczyk, aktorką olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza. Pani Irena z pasją opowiadała o życiu i teatrze, dostarczając zebranym niezapomnianych wrażeń.

12, 13.04.2010 r. – warsztaty pt. „Niekonwencjonalne metody wspierania czytelnictwa w bibliotekach dla dzieci i młodzieży” zorganizowane zostały dla bibliotekarzy z terenu województwa warmińsko-mazurskiego przez WBP w Olsztynie dzięki współpracy z Goethe Institut. Zajęcia poprowadziła Claudia Rouvel z Berlińskiego Centrum Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej LesArt. Warsztaty ukończyło 40 osób.

13.04.2010 r.spotkanie z Wojciechem Kassem p.t.: „Pieśni smutnego światła”. Spotkanie odbyło się w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Arno Kanta w Działdowie. Poeta prezentował swoje utwory, które ukażą się wkrótce w jego najnowszym tomiku oraz poprowadził warsztaty poetyckie dla pięciu uczniów ze szkół średnich. Pokazał młodym, „że poeta używa jak najmniejszej liczby słów, by powiedzieć jak najwięcej”. Organizatorem spotkania była Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie, Burmistrz Miasta Działdowo, Szkoła Muzyczna im. Arno Kanta w Działdowie, Zespół Szkół nr 1 w Działdowie, Zespół Szkół Zawodowych w Działdowie.

15.04.2010 r. – w MultiCentrum (filia MBP w Olsztynie) rozpoczął się projekt „Szopenowski zawrót głowy” realizowany we współpracy z bliźniaczym ośrodkiem w Marijampole na Litwie, a nawiązujący do 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. W ramach projektu, w każdym z MultiCentrów powstała dziecięca grupa warsztatowa, której zadaniem było skomponowanie utworu muzycznego inspirowanego muzyką Chopina i nakręcenie do niego teledysku. Zakończenie projektu zaplanowano na 22 czerwca 2010 roku.

16.04.2010 r. – pasjonat lotów na motolotni Zbigniew Bosek zaprezentował w Galerii Stary Ratusz fotograficzne efekty swoich podniebnych wojaży na wystawie pt. „Olsztyn z lotu ptaka”.

16.04.2010 r.„Impresje Chopinowskie” to tytuł warsztatów plastycznych, które rozpoczęły się w Multicentrum (filia MBP w Olsztynie). Ich uczestnicy wykonali ilustracje inspirowane muzyką Chopina, które posłużą następnie do zmontowania teledysku. Warsztaty będą organizowane dla chętnych przez cały rok trwania obchodów Roku Chopinowskiego.

Warsztaty plastyczne pod tym samym tytułem odbyły się też w filii nr 9. Poprowadził je Jarosław Korzeniewski – malarz, grafik, ilustrator, który uczył dzieci, w jaki sposób zobrazować muzykę. Powstałe w trakcje zajęć prace plastyczne były eksponowane w „Galerii na płocie”.

16.04-09.05.2010 r.„Fryderyk Chopin. Życie i dzieło” – wystawą pod takim tytułem MBP w Morągu zaakcentowała obchody Roku Chopinowskiego. Wydarzeniu towarzyszyły wykłady i konkursy z nagrodami. Wystawę zorganizowano we współpracy z Biblioteką Narodową.

19-20.04.2010 r. – z czytelnikami w MBP w Nowym Mieście Lubawskim, filii w Woźnicach (MGBP Mikołajki), GBP w Kiwitach oraz BPMiG w Tolkmicku spotkała się Izabella Klebańska – autorka scenariuszy programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży oraz tekstów piosenek dla dzieci. Spotkania zorganizowane zostały w ramach realizacji projektu DKK – Dyskusyjne Kluby Książki.

20.04.2010 r. – w salę koncertową zamieniła się w tym dniu filia nr 9 MBP w Olsztynie. W bibliotece królował Chopin, którego utwory wykonywali panowie Janusz Wójcik i Daniel Borkowski. Występ obu panów przeplatały informacje o życiu i twórczości kompozytora.

21.04.2010 r.wykład o odbudowie starych miast i retrowersji Starego Miasta w Elblągu wygłosiła prof. Maria Lubocka-Hoffmann. Organizatorzy spotkania: Elbląskie Towarzystwo Naukowe i Biblioteka Elbląska.

22.04.2010 r.Abecadło (filia MBP w Olsztynie) odwiedziła pani Nina Markaryants z Kaliningradu, autorka książek dla dzieci i bibliotekarka. Pani Nina przywiozła zaproszenie do współpracy z Obwodowej Biblioteki Dziecięcej im. A. Gajdara w Kaliningradzie.

22.04.2010 r. – z okazji 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i Deportacji Polaków na Sybir Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu wraz z Instytutem Pamięci Narodowej i morąskim kołem Stowarzyszenia Sybiraków zorganizowała imprezę rocznicową pt. „Losy Polaków z Ojczyzną w tle”. Obecni na spotkaniu Sybiracy poprzez wspomnienia przybliżyli zgromadzonym historię tragicznych zdarzeń, których byli naocznymi świadkami. Renata Gieszczyńska z Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury w Olsztynie przedstawiła prezentację multimedialną poświęconą Zbrodni Katyńskiej.

23.04.2010 r.miejsko-gminne eliminacje ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „Spotkania z Poezją Dziecięcą” zorganizowane zostały przez Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Barczewie.

23.04.2010 r. – liczną widownię zgromadził w filii nr 9 MBP w Olsztynie występ dziecięco-młodzieżowego zespołu muzyczno-wokalnego „Kameleon”. W programie koncertu znalazły się znane i lubiane utwory z filmów Disneya.

W Planecie11 (filia MBP w Olsztynie) odbył się wernisaż wystawy fotografii „Birma. Ukryty klejnot Azji” połączony ze spotkaniem z autorami zdjęć – Tomaszem Rusakiem i Pawłem Brzezińskim.

23.04.2010 r. – z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku Welskim zorganizowała warsztaty wykonywania papieru czerpanego oraz zajęcia pt. „Trudna sztuka kaligrafii”. Zaprezentowano historię i rodzaje papieru, każdy uczestnik samodzielnie wykonał kartkę papieru czerpanego. Po zapoznaniu się z zasadami kaligrafii, rodzajami obsadek i stalówek, 31 uczestników zmierzyło się z trudną sztuką kaligrafii.

23.04.2010 r. – czytelnicy Biblioteki Elbląskiej mogli obejrzeć „Monodram M.” w wykonaniu Anny Biernackiej z Teatru Bocznego. Przedstawienie odbyło się w ramach realizacji projektu „Młoda sztuka zaangażowana – spotkanie z twórczością Marty Dzido”.

24.04.2010 r.Biblioteka Publiczna w Rynie zorganizowała wycieczkę dzieci z Koła Przyjaciół Biblioteki do Mikołajek. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Mikołajki. Dzieci zwiedziły bibliotekę i poznały rówieśników z Mikołajek należących do Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Członkowie Koła i Klubu opowiedzieli sobie nawzajem o działalności na rzecz biblioteki. Później spacerowali ulicami Mikołajek. Oczywiście nie obyło się bez wizyty w cukierni. Ryńskie dzieci obejrzały również zbiory Muzeum Reformacji i skorzystały z atrakcji Parku Wodnego „Tropikana”. Wycieczka była nagrodą za działalność społeczną na rzecz biblioteki oraz okazją do integracji dzieci z różnych środowisk.

26.04.2010 r. – w ciekawą „Podróż ekoautem z Panem Samochodzikiem” zaprosiło dzieci MultiCentrum (filia MBP w Olsztynie). Uczestnicy zajęć, po wysłuchaniu prelekcji o autach przyjaznych środowisku, mogli realizować swoje pasje twórcze wykonując pojazd solarny i projektując własne ekoauto.

26.04.2010 r. – w Planecie11 (filia MBP w Olsztynie) odbyło się spotkanie z Dariuszem Lisem, połączone z promocją jego książki „No i mam za swoje”. Wspomnieniowa książka opowiada w zabawny sposób o początkach poważnej pracy nauczycielskiej autora.

26-30.04.2010 r.Adam Smoczyński, znany olsztyński reżyser teledysków, laureat Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film 2002 oraz Maciej Łojewski poprowadzili w Planecie11 (filia MBP w Olsztynie) warsztaty filmowe „Jak nakręcić teledysk?”. W warsztatach realizowanych w ramach SOFFY uczestniczyła młodzież gimnazjalna, licealiści i studenci. Zadaniem uczestników było przygotowanie i realizacja wideoklipu dla jednego z olsztyńskich młodych zespołów muzycznych.

27.04.2010 r. – w Bibliotece Elbląskiej odbyło się spotkanie autorskie z Martą Dzido – pisarką, reżyserką, dziennikarką TVP Kultura. Spotkanie poprzedziła projekcja filmu „Downtown” w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego. Rozmowę poprowadziła Monika Badowska (spotkanie w ramach projektu „Młoda sztuka zaangażowana – spotkanie z twórczością Marty Dzido”).

27.04.2010 r. – zainteresowanych życiem i twórczością Fryderyka Chopina zaprosiła Planeta11 (filia MBP w Olsztynie) na popołudniową imprezę poświęconą kompozytorowi. W programie: prelekcja Janusza Cieplińskiego, quiz oraz projekcja filmu „Chopin: pragnienie miłości”.

28.04.2010 r.Światowy Dzień Książki oraz Międzynarodowe Dni Tańca zainspirowały Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie do zorganizowania imprezy pt. „Taniec z książkami”. Wszyscy zainteresowani mogli w tym dniu obejrzeć pokaz różnych rodzajów tańca od tańca irlandzkiego, poprzez flamenco, na tańcu brzucha kończąc. Zaprezentowano ciekawe pozycje literackie ze zbiorów WBP w Olsztynie związane z tańcem.

28.04.2010 r. – miłośnicy przygody odkrywali w MultiCentrum (filia MBP w Olsztynie) fascynujący świat Australii i Oceanii, podróżując po antypodach z Tomkiem Wilmowskim. Spotkanie rozpoczęła pogadanka o ludach zamieszkujących ten kontynent, po czym, podczas warsztatów technicznych i plastycznych, można było wykonywać egzotyczne zwierzęta występujące tylko w tej części świata.

28.04.2010 r.filia nr 7 MBP w Olsztynie zorganizowała w Dziennym Domu Pomocy „Nasz Dom" spotkanie literackie poświęcone Japonii w książkach Marcina Bruczkowskiego.

29.04.2010 r.WBP w Olsztynie odwiedziła grupa bibliotekarzy z Białorusi. Bibliotekarze zwiedzili Stary Ratusz i zapoznali się z działalnością biblioteki.

29.04.2010 r. – grupa olsztyńskich artystów przedstawiła w Galerii Stary Ratusz swoje wizje plastyczne zainspirowane postacią Małego Księcia. W wystawie pt. „Poszukiwania czyli rzecz o Małym Księciu” wzięli udział: Iwona Bolińska-Walendzik, Emilia Drozdowska, Małgorzata Frycz, Edyta Jurkowska, Joanna Kitkowska, Barbara Kokoryn, Jagoda Kosińska, Danuta Krajewska, Ewa Pohlke, Barbara Żebrowska, Krzysztof Tanajewski, Zbigniew Urbalewicz, Wiesław Wachowski, Tomasz Witkowski.

29.04.2010 r. – w Bibliotece Elbląskiej odbyło się spotkanie autorskie z Reinhardem Jirglem i promocja jego książki „Niedopełnieni”. Współorganizatorem było Wydawnictwo Borussia, a rozmowę prowadziła Joanna Wilengowska z redakcji kulturalnej TVP Olsztyn.

29.04.2010 r.Biblioteka Miejska w Mrągowie zorganizowała prelekcję i projekcję multimedialną dla bibliotekarzy z Białorusi i Niemiec goszczących w Fundacji RODOWO-Sorkwity na temat zadań bibliotek powiatowych pod hasłem „Współczesna biblioteka powiatowa i jej rola w środowisku lokalnym”. W czasie spotkania dyskutowaliśmy o podobieństwach i różnicach pracy bibliotek szczególnie na Białorusi. Goście zwiedzili bibliotekę mrągowską. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali symboliczne upominki podarowane przez Referat Promocji Urzędu Miasta i Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej.

30.04.2010 r.„Z legendą przez Polskę” – to tytuł turnieju, który zorganizowała Biblioteka Elbląska dla uczniów klas IV i V szkół podstawowych.

MAJ

01.05.2010 r. Niezależny Teatr Animacji z Olsztyna wystąpił w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Dobrym Mieście z przedstawieniem „Bajdurka”. Bajkę obejrzało 70 dzieci.

03.05.2010 r.Teatr przy Stoliku działający przy olsztyńskim Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie gościł w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Dobrym Mieście. Aktorzy: Wiesława Szymańska i Marian Czarkowski zaprezentowali sztukę „Dwa” Jima Cartwrighta.

04.05.2010 r. – w Bibliotece Elbląskiej odbył się finisaż wystawy „Drzeworyty – talizmany szczęścia” połączone z warsztatami kaligrafii i malarstwa tuszem. Warsztaty poprowadziły studentki z Tajwanu, stypendystki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

05.05.2010 r. grupa teatralna z Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Barczewie zajęła III miejsce ze spektaklem „Kłobuk w tarapatach” w Rejonowym Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Złota Kaczka”. Spektakl przygotowany został na podstawie książki i scenariusza Józefa Jacka Rojka „Figle i psoty kłobuka niecnoty”.

05-07.05.2010 r. Jacek Dehnel – tłumacz, prozaik, poeta i malarz spotkał się z czytelnikami Biblioteki Elbląskiej, MBP Bartoszyce i BP w Rynie. Spotkania odbyły się w ramach projektu DKK – Dyskusyjne kluby Książki.

06-07.05.2010 r. – spotkania z Pawłem Beręsewiczem (tłumaczem, autorem słowników, opowiadań, powieści i wierszy dla dzieci) w gminnych bibliotekach powiatu działdowskiego i w MBP w Działdowie. Razem odbyło się 6 spotkań.

08.05.2010 r. – w filii nr 9 MBP w Olsztynie zagościła muzyka. Najmłodsi uczniowie Szkoły Muzycznej zaprezentowali swoje umiejętności gry na ulubionych instrumentach. Występy mogli podziwiać rodzice, dziadkowie oraz przybyli goście. Wśród nich – członkowie Samorządowej Rady Osiedla Kormoran, która wszystkim uczestnikom ufundowała dyplomy pamiątkowe oraz upominki w postaci książek i słodyczy. Zebrani wysłuchali pięknych wykonań na skrzypcach, akordeonie, wiolonczeli, flecie i pianinie oraz na gitarze.

08-15.05.2010 r. – w Bibliotece Elbląskiej obchodzono Tydzień Bibliotek. W programie przewidziano: lekcje biblioteczne, warsztaty biblioterapeutyczne „Historie pamiątek rodzinnych”, warsztaty edukacyjno-plastyczne „Przez wieki z książką”, giełda książek przeczytanych, wystawa „Czytam + słucham + widzę = Wiem”, spotkania z poezja dziecięcą, warsztaty dla dzieci: „Światy słów – światy obrazów” – czytamy za pomocą zmysłów, głośne czytanie.

08-15.05.2010 r. – Tydzień Bibliotek zawitał także do Biblioteki Publicznej w Mrągowie. Z tej okazji zorganizowano trzy spotkania:

09.05.2010 r. – spod Starego Ratusza wystartował drugi „Copernicus Run”, bieg dla wszystkich lubiących aktywny wypoczynek. W biegu wokół olsztyńskiej starówki wzięło udział ponad 300 osób. Wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk Prezydenta Miasta pamiątkowy medal, a specjalne puchary dodatkowo: najmłodszy uczestnik – dwuletni Konrad, najstarszy uczestnik – pan Tadeusz, lat 72 oraz pani Ewa, która wystąpiła w najbardziej oryginalnym przebraniu. Pomysłodawcą i współorganizatorem biegu była Planeta11 (filia MBP w Olsztynie).

10.05.2010 r. – dzieci z Przedszkola nr 6 w Olsztynie obejrzały w Abecadle (filia MBP w Olsztynie) przedstawienie zatytułowane „Bajki Kołowrotka", które przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie. Wspaniała inscenizacja dostarczyła wiele radości i aktorom, i widzom.

10-14.05.2010 r.MultiCentrum (filia MBP w Olsztynie) zaprosiło dzieci i młodzież na Tydzień Europejski organizowany w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek. Uczestnicy zajęć mieli okazję odbyć wirtualną podróż po krajach europejskich, poznając ich muzykę i tańce ludowe, zabytki architektury, ciekawostki i zagadki związane z odwiedzanymi miejscami oraz mity i legendy. Podczas zajęć wykonywano prace graficzne technikami tradycyjnymi i z zastosowaniem narzędzi komputerowych, z klocków k'nex tworzono modele zabytkowych budowli, projektowano stroje taneczne i tańczono sirtos – tradycyjny ludowy taniec grecki.

11.05.2010 r. – w „Pieluszkowy świat” macierzyństwa w ujęciu fotograficznym wprowadziła odwiedzających Galerię Stary Ratusz autorka wystawy Barbara Kokoryn.

12.05.2010 r.Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kisielicach zorganizowała spektakl pt. „Smok Wawelski” w wykonaniu artystów ze Studia Teatralnego ART-RE w Krakowie. Przedstawienie z okazji uhonorowania „Tygodnia Bibliotek” obejrzeli uczniowie szkół podstawowych w Kisielicach i Łęgowie.

12.05.2010 r. – w ramach obchodów „Tygodnia Bibliotek” w Oddziale Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie eksponowano pozycje książkowe korespondujące z hasłem tegorocznej edycji tygodnia „Biblioteka – słowa, dźwięki, obrazy”, a dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 zwiedziły bibliotekę w Starym Ratuszu.

12.05.2010 r.„Recytować każdy może…” – V edycja konkursu recytatorskiego poezji dziecięcej dla uczniów klas „0” z miasta i gminy Lidzbark. W konkursie wzięło udział 20 najmłodszych recytatorów. Organizatorem konkursu była MGBP w Lidzbarku przy współpracy nauczycieli Przedszkola Miejskiego w Lidzbarku oraz Szkół Podstawowych w Bryńsku, Dłutowie, Kiełpinach i Wąpiersku.

14.05.2010 r.„Kobiety w życiu Józefa Piłsudskiego” to tytuł prelekcji Dariusza Marka Strzednickiego z Warszawy połączonej z programem multimedialnym, wygłoszonej w MGBP w Kisielicach. To już kolejna propozycja tej biblioteki związana z obchodami ogólnopolskiego „Tygodnia Bibliotek”.

14.05.2010 r. – w Bibliotece Elbląskiej odbyło się pierwsze spotkanie w Świerszczykowym Ogródku, które poprowadziła Elżbieta Szarko – fizjoterapeutka. Tematem były metody stymulacji prawidłowego rozwoju psychomotorycznego dziecka do 1 roku życia.

14.05.2010 r. – impreza dla dzieci i ich rodziców ph. „Spotkajmy się w Bibliotece Publicznej w Rynie” z okazji ogólnopolskiego „Tygodnia Bibliotek”. Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację multimedialną pt.: „Biblioteka Publiczna w Rynie na przestrzeni 60 lat: 1949 – 2009” oraz inscenizację w wykonaniu pięciolatków z Przedszkola Samorządowego w Rynie pt. „Calineczka, czyli kłopoty mieszkańców Źródełka Życia i Bajkowego Lasu”. Wzięli także udział w warsztatach teatralnych ph.: „Tajemnice masek, kukiełek, pacynek i marionetek” prowadzonych przez Ewę Ziembińską-Sobczak i Tadeusza Sobczaka z Teatru Edukacji Amicus w Olsztynie. Niektóre osoby miały możliwość wykazania się znajomością najpiękniejszych baśni świata podczas przeprowadzonych konkursów. Podczas spotkania rynianie obejrzeli również zbiory numizmatyczne zaprezentowane przez Sławomira Stefaniaka, kolekcjonera mrągowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród dzieci cieszył się ul poglądowy z rodziną pszczelą, którego właścicielem jest Rejonowe Koło Pszczelarzy w Rynie. Rodzice mogli zakupić swoim pociechom książki Wydawnictwa Egmont. Biblioteka zaś wyszła z ofertą sprzedaży starych książek za symboliczną złotówkę lub wymiany „książka za książkę”. Głównym celem imprezy była promocja biblioteki w środowisku lokalnym oraz popularyzacja czytelnictwa.

14/15.05.2010 r.Baśniowa Noc w Bibliotece – impreza zorganizowana po raz pierwszy z okazji ogólnopolskiego „Tygodnia Bibliotek” przez Bibliotekę Publiczną w Rynie. Impreza odbyła się w godzinach 21.00-7.00 i uczestniczyło w niej 22 dzieci w wieku od 8 do 15 lat. Imprezę rozpoczęto wspólnie przygotowaną kolacją i opracowaniem regulaminu zachowania się podczas „Baśniowej Nocy”. Następnie dzieci wzięły udział w konkursie pięknego czytania baśni Hansa Christiana Andersena. Nie zabrakło też rozrywki umysłowej i zabaw ruchowych – oczywiście wszystkie tematycznie związane były z książką i biblioteką. Na pamiątkę uczestnictwa w wyjątkowej imprezie każde dziecko otrzymało kubek z nadrukiem: „Baśniowa Noc w Bibliotece Publicznej w Rynie z 14 na 15 maja 2010 r.” oraz z ekslibrisem i adresem strony internetowej Biblioteki. Głównym celem imprezy była promocja biblioteki w środowisku lokalnym oraz popularyzacja czytelnictwa.

17.05.2010 r. – w Bibliotece Elbląskiej otwarto wystawę pt. „PRL – tak daleko, tak blisko…” przygotowaną przez Biuro Edukacji Publicznej IPN i Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Warszawie. Wystawie towarzyszyła ekspozycja „PRL w książkach” ze zbiorów Biblioteki Elbląskiej.

17-28.05.2010 r. – w MultiCentrum (filia MBP w Olsztynie) odbył się cykl zajęć dla dzieci pod hasłem „Różne oblicza Kopernika”. W programie znalazły się: prelekcja o Koperniku oraz warsztaty plastyczne i techniczne.

18.05.2010 r.Światowy Dzień Muzeów stał się okazją do wycieczki grupy pracowników Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie do Muzeum Warmii i Mazur. Szczególną atrakcją wizyty było obejrzenie wystawy cennych eksponatów, w tym rękopisów związanych z okresem życia Mikołaja Kopernika, który spędził w olsztyńskim zamku oraz możliwość uczczenia jego szczątków.

18.05.2010 r.„20 lat Stojedynki” – pod tym tytułem kryje się kolejna z prezentowanych w Galerii Stary Ratusz wystaw. Tym razem poświęcona 20-leciu istnienia Społecznego Zespołu Przedszkolno-Szkolnego 101 w Olsztynie.

18.05.2010 r.Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu zaprosiła mieszkańców miasta na spektakl Teatru przy Stoliku pt. „Słońce dla dwojga” w wykonaniu Katarzyny Kropidłowskiej i Mariana Czarkowskiego.

19.05.2010 r. – po raz drugi najlepszym bibliotekom publicznym województwa warmińsko-mazurskiego przyznano tytuł „Bibliotheca Bona”. W tegorocznej edycji zaszczytne wyróżnienie za działalność w 2009 r. otrzymały: w kategorii bibliotek miejskich – Miejska Biblioteka Publiczna w Bartoszycach, w kategorii bibliotek miejsko-gminnych – Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu, w kategorii bibliotek gminnych – Gminna Biblioteka Publiczna w Kiwitach.

19.05.2010 r. – ogłoszono laureata Literackiej Nagrody Warmii i Mazur „Wawrzyn” za 2009 r. Podwójnym zwycięzcą tegorocznej edycji został Krzystof Beśka – za powieść „Fabryka Frajerów” otrzymał on zarówno Nagrodę Czytelników, jak i nagrodę główną. Uroczystość współorganizowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie pod patronatem Marszałka Województwa Jacka Protasa odbyła się tradycyjnie w Czytelni Książek Starego Ratusza.

19.05.2010 r.„Nowe usługi w bibliotekach oraz ich promocja” – spotkanie pod takim tytułem zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu. W programie przedstawiono prezentacje obrazujące MBP w Morągu, wypożyczalnię multimedialną, Iławską Bibliotekę Cyfrową oraz wystąpienie specjalisty ds. PR na temat wizerunku bibliotekarzy. W spotkaniu wzięło udział około 40 bibliotekarzy i przyjaciół bibliotek z województwa warmińsko-mazurskiego.

19.05.2010 r. – w Bibliotece Elbląskiej odbył się trzeci w tym roku wykład prof. Marii Lubockiej-Hoffmann o odbudowie starych miast i retrowersji Starego Miasta w Elblągu. Organizatorzy spotkania: Elbląskie Towarzystwo Naukowe i Biblioteka Elbląska.

20.05.2010 r. – w Abecadle (filia MBP w Olsztynie) odbył się wernisaż wystawy pt. „Mój wymarzony dom". Domy swoich marzeń zaprojektowali uczniowie Gimnazjum Akademickiego nr 23. Wystawę można było oglądać do końca maja.

20.05.2010 r. dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 kończące edukację przedszkolną zostały pasowane na czytelnika. Podczas uroczystości zorganizowanej przez Oddział Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie oraz dyrekcję przedszkola dzieci otrzymały kartę biblioteczną, paszport-dyplom do świata książki i zakładki oraz misie z logo WBP.

21.05.2010 r. – koncert poezji śpiewanej pt. „Poetyckie budzenie wiosny” w wykonaniu Marcina Skrzypczaka zaoferowała użytkownikom Biblioteka Elbląska.

21-29.05.2010 r.Oddział Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie przygotował ekspozycję pierwszego czytelnika, który postanowił podzielić się z innymi swoim hobby. Przedstawione modele plastikowe zapoczątkowały nową formę działalności OLDziM – „Kolekcje czytelników”.

21.05.2010 r. – wychowankowie olsztyńskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno- Wychowawczego gościli wraz z mamami w Abecadle (filia MBP w Olsztynie). Młodzi goście dyskutowali nad ważnym problemem najlepszych prezentów na Dzień Matki, samodzielnie wykonywali makaronowe korale dla swoich mam, a na zakończenie wszyscy bawili się przy muzyce i brali udział w minikonkursach.

21.05.2010 r.Planeta11 (filia MBP w Olsztynie) włączyła się w Kampanię Przeciwko Homofobii organizując Żywą Bibliotekę. Książki w Żywej Bibliotece to reprezentanci grup obarczonych stereotypami i uprzedzeniami, to także ofiary dyskryminacji i społecznego wykluczenia. Czytelnikiem w Żywej Bibliotece może być każdy, kto jest otwarty na dialog. Żywa Biblioteka po raz pierwszy została zorganizowana w 2000 roku podczas festiwalu w Roskilde. Młodzi ludzie związani z organizacją „Stop przemocy” przy pomocy tej metody postanowili przybliżyć innym prawa człowieka. Od tego czasu Żywe Biblioteki powstawały w wielu miastach Europy i świata, a od 2007 roku powstają także Polsce.

22.05.2010 r.bibliotekarze z gminnych bibliotek publicznych i filii bibliotecznych powiatu działdowskiego oraz MBP w Działdowie uczestniczyli w wycieczce do Warszawy na 55. Międzynarodowe Targi Książki i do Teatru Komedia na spektakl „Prezent urodzinowy”. Wyjazd zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie.

24.05.2010 r. – z okazji Roku Chopinowskiego Biblioteka Elbląska ogłosiła konkurs plastyczny „Chopin – genialny polski kompozytor”.

24-25.05.2010 r. – w ramach projektu SOFFA zorganizowano w Planecie11 (filia MBP w Olsztynie) warsztaty plastyczne dla młodzieży „Jak stworzyć plakat filmowy”.

25.05.2010 r. – w ramach Dnia Różnorodności Kulturowej Planeta11 (filia MBP w Olsztynie) zaproponowała wyjątkowy pokaz: ceremonię parzenia herbaty po japońsku, przygotowaną przez panią Zuzannę Zabokrzecką, absolwentkę i stypendystkę japonistyki.

25.05.2010 r. – w Galerii Stary Ratusz zawisł Kalendarz Poetycki. Jego 37 kartek upamiętniło tegoroczną 37. edycję Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”. Kolejne odsłaniane codziennie karty zawierały interesujące informacje na temat dotychczasowych edycji spotkań.

25.05.2010 r. – w ramach cyklu zajęć regionalnych dla przedszkolaków z cyklu „Mała Warmiaczka i Mały Warmiaczek” dzieci uczestniczyły w spektaklu „Kłobuk w tarapatach” wystawionym przez teatrzyk działający przy Oddziale dla Dzieci MBP w Barczewie.

25.05.2010 r. – w Bibliotece Elbląskiej odbyło się spotkanie autorskie z Markiem Barańskim, autorem książki „Nogi Pana Boga”.

26.05.2010 r. – w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom MBP w Barczewie zorganizowała zajęcia głośnego czytania pt. „W bibliotece”.

26.05, 1-2.06.2010 r. – w WBP w Olsztynie przeprowadzono warsztaty dla dzieci poświęcone historii książki rękopiśmiennej i tajnikom dawnych mistrzów introligatorstwa. Oprócz zapoznania się z materiałami, z których dawniej wykonywano książki, uczestnicy obejrzeli przykłady XIX-wiecznego introligatorstwa. Warsztaty uzupełniły zajęcia plastyczne, podczas których dzieci wykonały barwne inicjały. Efekty ich pracy zaprezentowano w Starym Ratuszu.

27.05.2010 r. – wystawa fotografii Pauliny Malinowskiej „Świat widziany moimi oczami” w MGBP w Kisielicach z cyklu „Lokalni Twórcy”.

27-28.05.2010 r. – pierwsze w historii posiedzenie wyjazdowe Krajowej Rady Bibliotecznej zorganizowano w Bibliotece Elbląskiej.

27.05.2010 r. – uroczystym wręczeniem certyfikatów zakończył się ostatni moduł Szkoleń z zakresu technologii komunikacyjnych i informacyjnych w ramach realizacji w województwie warmińsko-mazurskim I rundy Programu Rozwoju Bibliotek. Szkolenia ukończyło 101 osób, tj. 100% zaplanowanej grupy szkoleniowej.

28.05.2010 r. – w MultiCentrum (filia MBP w Olsztynie) rozpoczęły się kilkudniowe obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka. W programie zaplanowano: samochodowe show, spotkania z bajką, zajęcia dla młodych malarzy, konstruktorów, programistów i miłośników fizyki, wspólne warsztaty graficzne dla wnuków i dziadków oraz folkową dyskotekę.

28.05.2010 r. – zakończyła się kolejna, czwarta edycja projektu Planety11 (filia MBP w Olsztynie)SOFFA – festiwalu filmów amatorskich dla młodych twórców. Jury pod przewodnictwem Bodo Koxa zakwalifikowało do finału 10 filmów animowanych, 6 filmów dokumentalnych i 7 fabularnych. Nagrody główne w poszczególnych kategoriach zdobyły filmy: „Kino w oczach ludzików Lego” – animacja twórczyń z Olsztyna, „Iskrennost” – dokument łódzkiego reżysera, „Świnka” – film fabularny młodego twórcy z Kętrzyna. Projekt dofinansowano ze środków Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień oraz Urzędu Miasta.

28.05.2010 r. – Galeria Stary Ratusz gościła dwie wystawy: „Feliks Nowowiejski” – przybliżającą życie i twórczość kompozytora oraz pokonkursową wystawę exlibrisu „Feliks Nowowiejski w Olsztynie”. Konkurs został ogłoszony w ramach projektu współfinansowanego przez Samorząd Olsztyna, pod patronatem Prezydenta Miasta, który wręczył nagrody.

28.05.2010 r. – w Czytelni Książek Starego Ratusza odbyły się uroczyste obchody Wojewódzkiego Dnia Bibliotekarza zorganizowane przez Zarząd Okręgu SBP w Olsztynie. W programie oprócz wystąpień okolicznościowych Janusza Smolińskiego – sekretarza Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Andrzeja Marcinkiewicza – dyrektora WBP w Olsztynie przewidziano wykład Marii Burchardkoordynatora realizacji strategii w Zarządzie Głównym SBP na temat jej realizacji, prezentację Aleksandry Gołdys i Anny Baczko na temat wyników badań socjologicznych dotyczących wizerunku bibliotekarzy w społeczeństwie oraz wystąpienie Jacka Wojnarowskiegoprezesa Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego dotyczące stanu realizacji i przyszłości Programu Rozwoju Bibliotek.

28-30.05.2010 r. w ramach odchodów XX-lecia Samorządu Terytorialnego odbyły się Dni Otwarte Biblioteki Elbląskiej. W programie znalazły się m.in.:

29.05.2010 r. – w ramach IV Światowych Dni Bajki Biblioteka Miejska w Mrągowie zorganizowała finał konkursu pt. „Bajkowa postać” na najciekawiej wykonany strój. Parada dzieci w przebraniach i wręczenie nagród laureatom były najważniejszymi punktami uroczystości. Ponadto w tym samym dniu biblioteka zaoferowała dzieciom spotkanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, podczas którego zaproszono do głośnego czytania 5 osób, w tym m.in. policjantkę z Komendy Powiatowej i leśnika.

30.05-6.06.2010 r. IX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom stał się okazją do przeprowadzenia w Oddziale Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie akcji pt „Dlaczego czytam?”, podczas której czytelnicy pisali uzasadnienie na postawione pytanie. Dodatkowo przygotowano ekspozycję książek z kolekcji Cała Polska Czyta Dzieciom oraz plakatów popularyzujących akcję czytania.

30.05.2010 r. – koncert muzyki Fryderyka Chopina. Z okazji Roku Chopinowskiego, w Kościele Matki Boskiej Anielskiej w Bryńsku, utwory Fryderyka Chopina wykonali nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Arno Kanta w Działdowie. Zgromadzona publiczność (55 osób) wysłuchała impromtu, preludiów i etiud na fortepian oraz w opracowaniu na skrzypce i flet. Pan Zbigniew Ciucias, dyrektor Szkoły Muzycznej, opowiadał o życiu i twórczości Fryderyka Chopina, o muzyce romantycznej oraz o historii fortepianu. Koncert połączono z ogłoszeniem wyników i uroczystym wręczeniem nagród w konkursie ze znajomości życia i muzyki Fryderyka Chopina. Organizator - Filia Biblioteczna w Bryńsku we współpracy ze Szkołą Podstawową w Bryńsku.

31.05-10.06.2010 r.IX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W 9 spotkaniach zorganizowanych w Przedszkolu Miejskim, Szkole Podstawowej i MGBP w Lidzbarku Welskim uczestniczyło 245 osób. Czytali, śpiewali oraz o swojej pracy, zainteresowaniach i pasjach opowiadali: policjant, który przybył na spotkanie z psem policyjnym, radni Rady Miejskiej, czynni i emerytowani nauczyciele, instruktorzy teatralni z MGOK, wolontariusze i bibliotekarze. Organizatorem spotkań była MGBP w Lidzbarku Welskim.

CZERWIEC

IV Światowy Dzień Bajki był okazją do zorganizowania imprezy dla najmłodszych w MBP w Morągu w celu zapoznania się z najbardziej znanymi baśniami i bajkami oraz ich autorami poprzez zabawę.

01.06.2010 r.Biblioteka Elbląska zorganizowała festyn z okazji Dnia Dziecka „Dzieci dzieciom”. W uroczystości wzięli udział uczniowie klas II z czterech elbląskich szkół podstawowych: SP nr 1, SP nr 6, SP nr 19 i SP nr 21. Dzieci zaprezentowały przedstawienia: „Śpiąca królewna”, „Kociasty”, „Bohaterstwo elbląskich kobiet”, „Bajeczne Włochy” oraz uczestniczyły w licznych konkursach, w których każdy uczestnik musiał wykazać się doskonałą znajomością bajek, refleksem i zdolnościami aktorskimi.

01.06.2010 r.Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzono także w MBP w Morągu. Imprezę, której celem była integracja dorosłych z dziećmi poprzez wspólną zabawę oraz uświadomienie dorosłym roli książki w życiu dziecka, zorganizowano wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 4 i Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

02.06.2010 r. – w Galerii Stary Ratusz wręczono nagrody w zorganizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie konkursie na ekslibris „Feliks Nowowiejski w Olsztynie”. Pierwszą Nagrodę otrzymał Mariusz Artur Dański z Radomia, drugą Karol Kalinowski z Olsztyna, a wyróżnienie Katarzyna Anna Bielawska z Olsztyna. Uroczystości towarzyszył Chór Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją prof. Benedykta Błońskiego, który wykonał pieśni Feliksa Nowowiejskiego.

02.06.2010 r. – w Bibliotece Elbląskiej zorganizowano warsztaty IPN pt. „Opozycja antykomunistyczna w Trójmieście w latach 1970-1989”, prowadzone przez Izabelę Rychert z gdańskiego oddziału Biura Edukacji Publicznej IPN. Uczestnikami była młodzież klasy humanistycznej z II LO w Elblągu.

05.06.2010 r.Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrym Mieście dokonała uroczystego otwarcia nowej filii bibliotecznej w Orzechowie. Goście uroczystości mieli okazję spotkać się z autorem Markiem Samselskim.

07, 10.06.2010 r. – dzieci z „Bajkowego przedszkola” i maluchy uczestniczące w popołudniowych zajęciach w Abecadle (filia MBP w Olsztynie), spotkały się z panią Iwoną Kocińską – autorką książki „Przygody krowy Balbiny". Dzieci po wysłuchaniu fragmentu książki wzięły udział w zabawach i zajęciach plastycznych, mogły też kupić opowiadania o sympatycznej krówce i uzyskać autograf ich autorki.

08.06.2010 r.uroczystość pasowania na czytelnika dzieci z grup „0”, tradycyjnie od kilku lat organizowaną przez Bibliotekę Miejską w Mrągowie, poprzedziły cykliczne zajęcia z zakresu przysposobienia czytelniczego, konkursy i zabawy. Po złożeniu uroczystej przysięgi, dzieci otrzymały niespodziankę w postaci słodkiego upominku i spektaklu teatrzyku „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” w wykonaniu aktorów z Krakowa ze Studia Małych Form Teatralnych ART-RE.

08.06.2010 r. – odbyło się pierwsze z cyklu szkoleń zorganizowanych przez WBP w Olsztynie dla grupy pierwszych 40 bibliotekarzy z województwa w ramach programu MKiDN Biblioteka+. Tematem były „Umiejętności osobiste i personalne”. Szkolenia będą kontynuowane jesienią 2010 r.

08-09.06.2010 r.Joanna Fabicka – poetka, felietonistka i autorka książek dla nastolatków – spotkała się z czytelnikami w MBP w Działdowie i MBP w Lidzbarku Warmińskim. Spotkania zorganizowano w ramach projektu DKK – Dyskusyjne Kluby Książki.

08.06.2010 r.„Droga do Grunwaldu” – pierwsza z cyklu wystaw prezentowana w WBP w Olsztynie (Czytelnia Książek) z okazji 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Celem wystawy o charakterze edukacyjnym było zachęcenie do pamięci o dniu zwycięstwa nad Zakonem Krzyżackim.

09-12.06.2010 r. Biblioteka Elbląska zorganizowała 7. Letnie Ogrody Polityki. W programie tegorocznej edycji znalazły się:

09-16.06.2010 r. – w tych dniach w MBP w Olsztynie gościły dwie bibliotekarki z Biblioteki Miejskiej w Gelsenkirchen. Wizyta ta zapoczątkowała wymianę pracowników, uzgodnioną w porozumieniu zawartym między obiema bibliotekami w 2009 roku. Nasze niemieckie koleżanki były szczególnie zainteresowane pracą z dziećmi i młodzieżą. Najwięcej uwagi poświęciły „Abecadłu”, zwłaszcza realizowanej przez tę bibliotekę ofercie dla małych dzieci. Jesienią tego roku planowana jest rewizyta w Gelsenkirchen.

09.06.2010 r.spotkanie z prof. Januszem Małłkiem, najmłodszym synem Karola Małłka. Spotkanie było okazją do promocji książki „Moje Prusy, moje Mazury. Szkice z dziejów Prus Książęcych, Królewca i Mazur”. Książka ukazała się w 2009 roku w związku z nadaniem prof. Januszowi Małłkowi przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski tytułu doktora honoris causa. Organizatorem spotkania była Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie, a współorganizatorami Burmistrz Miasta Działdowo i Oficyna Wydawnicza „Retman” w Dąbrównie.

10.06.2010 r. – wystawa w MBP w Morągu pt. „Czytamy Jana Pawła II” zorganizowana dzięki współpracy z WBP w Olsztynie. W związku z trwającym procesem beatyfikacyjnym Papieża Jana Pawła II zaprezentowano wybrane cytaty z jego twórczości uzupełnione o reprodukcje warmińskich kapliczek namalowane przez Aleksandra Wołosa.

11.06.2010 r. – bitwa pod Grunwaldem widziana oczami nauczycieli akademickich, absolwentów i studentów Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego była tematem przewodnim prac wykonanych na jedwabiu pt. „Barwy Grunwaldu”. Wystawa gościła w Galerii Stary Ratusz.

12.06.2010 r. – w Planecie11 (filia MBP w Olsztynie) odbyło się spotkanie zatytułowane „Salonik Feliksa Nowowiejskiego”, zorganizowane z okazji obchodzonego w Olsztynie Roku Nowowiejskiego. Program spotkania obejmował: finał konkursu wiedzy o Nowowiejskim „Wokół Roty”, w którym uczestniczyły trzy grupy gimnazjalistów, przedstawienie „Salonik Nowowiejskiego” przygotowane według scenariusza dr Ilony Dulisz przez Wiesławę Szymańską i Mariana Czarkowskiego – aktorów Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie, koncert utworów Feliksa Nowowiejskiego w wykonaniu Chóru Chłopięco-Męskiego miasta Olsztyn pod dyrekcją prof. Józefa Wojtkowiaka. Spotkanie zakończyło wykonanie „Hymnu Warmińskiego” przez wszystkich uczestników spotkania wspieranych przez chórzystów. Imprezę przygotowało Stowarzyszenie Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie wraz z MBP, przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta.

13.06.2010 r. filia biblioteczna w Cerkiewniku (MGBP Dobre Miasto) z okazji „Dnia Rodziny” przeprowadziła konkursy i quizy dla czytelników.

14.06.2010 r. – dziennikarka i stylistka Izabela Jabłonowska spotkała się z czytelnikami w Planecie11 (filia MBP w Olsztynie), gdzie prezentowała swoją książkę „Ubierz się w uśmiech” oraz udzielała indywidualnych porad i konsultacji w zakresie mody.

14-20.06.2010 r.Oddział Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie po raz kolejny włączył się w obchody IV Światowych Dni Bajki organizowanych na terenie województwa przez Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie „BAJKA”. Z tej okazji w oddziale przeprowadzono quiz internetowy, który opracowano na podstawie treści legend polskich.

16.06.2010 r. – dwa wydarzenia w Bibliotece Elbląskiej: spotkanie autorskie z elbląską poetką Zofią Szydzik, autorką tomiku „Akwarele jesienne” oraz kolejny wykład prof. Marii Lubockiej-Hoffmann o odbudowie starych miast i retrowersji Starego Miasta w Elblągu, który zorganizowany został przez Elbląskie Towarzystwo Naukowe i Bibliotekę Elbląską.

16.06.2010 r. – w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostródzie odbył się, zorganizowany w ramach IV Światowych Dni Bajki „Piknik z Bajką” podczas którego podsumowane zostały ogłoszone przez bibliotekę konkursy: literacki „Nowe zakończenie starych bajek” oraz plastyczny na ilustrację do legend grunwaldzkich „Rycerze spod Grunwaldu”. Uczestnicy imprezy obejrzeli przedstawienie Szkolnego Koła Teatralnego ze Szkoły Podstawowej nr 5, mogli pomalować buzię, wziąć udział w loterii fantowej i wspaniale się bawili podczas licznych konkursów, w których każde dziecko otrzymywało nagrodę. Druga część ostródzkich Dni Bajki, którą Biblioteka organizowała ze Szkołą Podstawową nr 3 odbyła się 18 czerwca. Gościem imprezy była pani Ala Pisarska, która opowiedziała o swojej twórczości dla dzieci i odpowiadała na liczne pytania. Zorganizowano także konkurs na prezentację postaci z bajek oraz podsumowano konkurs plastyczny „Moja ulubiona bajka” (www.biblioteka.ostroda.pl).

17.06.2010 r. Kazimierz Orłoś, w ramach realizacji projektu DKK – Dyskusyjne Kluby Książki, spotkał się z czytelnikami Biblioteki Miejskiej w Mrągowie.

17-19.06.2010 r.Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrym Mieście włączyła się w obchody IV Światowych Dni Bajki. Podczas zorganizowanych zajęć dzieci ułożyły swoją baśń „Księżniczka i rycerz”, wykonały maski swoich ulubionych bohaterów książkowych i uczestniczyły w barwnym korowodzie.

17.06.2010 r.Biblioteka Elbląska zorganizowała imprezę ph. „Rycerskie bajkogranie: turniej literacko-plastyczny”. W programie: rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Jak Jagiełło Krzyżaków zwyciężył”, przedstawienie teatralne „Bajka na dobranoc” w wykonaniu młodych aktorów z Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu, konkursy, zabawy literackie i na świeżym powietrzu z chustami animacyjnymi i inne. Działanie zrealizowano we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Stowarzyszeniem „Bajka” w ramach obchodów IV Światowych Dni Bajki dla dzieci klas „0” i I elbląskich szkól podstawowych nr 15, 18, 21 i 23.

18.06.2010 r. – ogromne zainteresowanie przechodniów wzbudziła kolorowa „Osiedlowa parada bajek”, zorganizowana już po raz trzeci na osiedlu Kormoran w Olsztynie przez filię nr 9 MBP. W paradzie wzięły udział przedszkolaki z czterech przedszkoli, dzieci z SP nr 22 oraz młodzież z Zespołu Szkół Gastronomicznych. Imprezę zakończył piknik na trawie z konkursami, muzyką i poczęstunkiem. Po południu w tej samej bibliotece rozpoczęła się „Noc z bajkami”, w której bawiło się ponad 60 dzieci. Zabawę rozpoczęło spotkanie z początkującym iluzjonistą, potem w inscenizacji o sympatycznym słoniątku wystąpił uczniowski zespół teatralny „Szklana Kula" – laureat wielu konkursów i przeglądów, a następnie dzieci bawiły się w detektywów i zdobywały tytuły mistrzowskie w przeróżnych dziedzinach. Można było zostać m.in. Mistrzem Zabijania Nudy, Mistrzem Refleksu, Mistrzem Bicia Piany.

19.06.2010 r. – spotkanie w „Świerszczykowym Ogródku” Biblioteki Elbląskiej. Zajęcia pt. „Bawiąc uczyć” przeznaczone były dla dzieci do lat 5 i ich opiekunów. Warsztaty poprowadziła pedagog Agnieszka Gzella. W trakcie zajęć przedstawione zostały formy i metody, które stymulują poszczególne sfery rozwojowe (poznawczą, motoryczną, komunikacyjną, społeczną, emocjonalną), wspomagają rozwój ruchowy małego dziecka: metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, metoda Dobrego Startu, pedagogika zabawy, elementy metody Dennisona (kinezjologia edukacyjna), elementy zajęć plastycznych, zajęcia muzyczno-rytmiczne. Zajęcia miały formę warsztatową, dzieci i opiekunowie mieli możliwość aktywnego uczestnictwa w zabawie.

19.06.2010 r.Abecadło (filia MBP w Olsztynie) przygotowało dla swoich młodych użytkowników przedstawienie pt. „Pomylona bajka”, w którym role bajkowych postaci zagrały panie bibliotekarki i wolontariuszki pracujące w bibliotece w ramach programu „Młodzież”. Po przedstawieniu rozpoczął się wielki bal bajkowych postaci z zagadkami i konkursami.

20.06.2010 r.Planeta11 (filia MBP w Olsztynie) oraz Szkoła Podstawowa nr 18 zorganizowały Szkolny Turniej Piłki Nożnej dla Szkół Podstawowych i Gimnazjów, rozgrywany na boisku SP nr 18.

21.06.2010 r.„Chiny znane i nieznane” – wolontariuszki z Chin spotkały się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu z młodzieżą z gimnazjum i Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

21.06.2010 r.spektakl teatralny oparty na sztuce Moliera „Skąpiec” zaprezentowali uczniowie klasy IIa Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Lidzbarku. To ćwiczenie teatralne przygotowywane przez cały rok pod kierunkiem polonistki pani Anny Ambrochowicz obejrzało 30 osób, głównie emerytów. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Liceum Ogólnokształcące i MGBP w Lidzbarku.

23.06.2010 r.kolejne spotkanie w Bibliotece Elbląskiej w „Świerszczykowym Ogródku”. Zajęcia poprowadziła Elżbieta Szarko – fizjoterapeutka, która zapoznała rodziców i opiekunów z zabiegami pielęgnacyjnymi oraz metodami stymulującymi rozwój psychomotoryczny dziecka do 1. roku życia. Ponadto zaprezentowano metody prawidłowego siadania, przyjmowania pozycji czworacznej, wstawania itp.

24.06.2010 r. – w filii nr 13 MBP w Olsztynie zakończył się kolejny cykl zajęć w Akademii Rękodzieła. Podczas cotygodniowych spotkań młodzi miłośnicy robótek ręcznych wykonywali m.in. wielkanocne stroiki i wiosenne drzewka, koszyki z papierowej wikliny, naszyjniki z filcu, włóczkowe laleczki, kolorowe owady z wyciorków i pomponów i inne cudeńka.

25.06.2010 r. – „Twarz Londynu” – pod takim tytułem Dorota Beau-Ingle skryła swój cykl fotograficzny obrazujący mieszkańców Londynu – miasta, którego jest mieszkanką. Wystawa odbyła się w Galerii Stary Ratusz.

26.06.2010 r. – w Planecie11 (filia MBP w Olsztynie) odbyła się impreza „Chopin Fest”, podsumowująca wspólny projekt Stowarzyszenia Przyjaciół MBP w Olsztynie i Biblioteki Miejskiej, zatytułowany „Akademia Chopina”. Podczas spotkania rozstrzygnięto konkurs na najciekawszą aranżację i wykonanie utworów Chopina, zebrani mogli też obejrzeć występ grupy tanecznej ze szkoły Pavlovic wykonującej taniec hip-hop do zmiksowanej muzyki Chopina oraz pokaz teledysku do utworów Chopina, przygotowanego w MultiCentrum przez dzieci.

26.06.2010 r.komiks „Łauma” autorstwa pracującego w MultiCentrum (filia MBP w Olsztynie) rysownika i scenarzysty komiksowego – Karola Kalinowskiego otrzymał podczas Bałtyckiego Festiwalu Komiksowego nagrodę GDAK 2010, przyznaną przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku dla komiksu najchętniej czytanego przez młodzież.

30.06.2010 r. – z wizytą w WBP w Olsztynie przebywali bibliotekarze z terenu województwa kujawsko-pomorskiego (część toruńska) uczestniczący w realizacji programu MKiDN „Biblioteka+”. Goście zapoznali się z działalnością biblioteki i zwiedzili Stary Ratusz w Olsztynie.

30.06.2010 r.filia nr 15 MBP w Olsztynie musi opuścić zajmowane od ponad 20 lat pomieszczenia i przenieść się do innego lokalu, po tym jak Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie wypowiedziała umowę najmu dotychczas zajmowanych pomieszczeń. Czytelnicy będą się musieli przyzwyczaić do nowego adresu.

Powrót