Maria Tuczyńska, Alicja Dołgan

XXV – srebrne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Rynie

Dnia 23 października 2009 r. w Bibliotece Publicznej w Rynie odbyło się srebrne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki (dla niewtajemniczonych objaśniamy, iż Dyskusyjny Klub Książki to grupa osób, które spotykają się aby porozmawiać o książkach). W spotkaniu tym udział wzięli: Klubowicze; Zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, Wiesława Borkowska-Nichthauser; Koordynator Wojewódzki DKK w Olsztynie, Renata Pietrulewicz; a także Burmistrz Miasta i Gminy Ryn, Józef Karpiński; Sekretarz Gminy Ryn, Barbara Kowalska oraz Przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty i Sportu, Teresa Skwarska. Imprezę uświetniła recytacją własnych wierszy poetka lokalna, Teresa Kutysz.

Maria Tuczyńska, Moderator DKK w Rynie, witając zaproszonych gości i Klubowiczów rozpoczęła jubileuszowe spotkanie. Choć należało ono do wyjątkowych, to nie obyło się bez tradycyjnej dyskusji na temat lektury miesiąca. „Żywoty świętych osiedlowych” Lidii Amejko okazały się książką nietypową i zaskakującą. Pisarka wzorując się na „Złotej legendzie” Jacoba de Voragine'a stworzyła szereg legend opowiadających o pospolitych mieszkańcach odrapanego blokowiska, o ich życiu codziennym i codziennych czynnościach, w których doszukała się świętości. W ten sposób autorce udało się stworzyć literaturę hagiograficzną osadzoną we współczesnych czasach. Następnie wyświetlona została prezentacja multimedialna podsumowująca trzyletnią działalność Klubu, po której Klubowicze podzielili się swoimi refleksjami na ten temat. Podczas spotkania po raz pierwszy trzem Klubowiczom nadano tytuł „Klubowicz Roku”. W 2009 roku wyróżniono: Stefanię Littek i Marię Wasilewską (za frekwencję) oraz Wandę Prokopowicz (za wyszukiwanie w każdej lekturze ciekawych cytatów). Na zakończenie głos zabrali zaproszeni goście, a jubileusz uczczono lampką wina oraz słodką książką (czyli tortem w kształcie książki).

A teraz trochę historii. Dyskusyjny Klub Książki w Rynie rozpoczął działalność 21 września 2007 r. W pierwszym spotkaniu uczestniczyło 8 osób i dyskutowano na temat książki „Pachnidło” Patricka Süskinda. Obecnie Klub liczy 17 osób. Tradycyjnie spotkania odbywają się w Czytelni Biblioteki przy kawie i wypiekach Klubowiczów. Do tej pory odbyło się 25 spotkań DKK. Wśród nich były odbiegające od tradycyjnego scenariusza: spotkanie na świeżym powietrzu przy grillu, dwa spotkania integracyjne Klubowiczów z Rynu i z Mrągowa, jedno w czasie którego gościliśmy lokalną poetkę, Teresę Kutysz (wiersz poetki „Wesoły wieczór” dedykowany ryńskim Klubowiczom załączamy poniżej) oraz wspomniane powyżej srebrne spotkanie.

W ramach działalności DKK Klubowicze spotkali się z pisarzami: Mariuszem Sieniewiczem, Edwardem Cyfusem oraz Małgorzatą Kalicińską. Dwukrotnie wyjeżdżali do Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie na: spektakl „Prywatna klinika” w reżyserii Jerzego Bończaka oraz sztukę „Wesele u drobnomieszczan” w reżyserii Giovanny'ego Castellanosa. Uczestniczyli w imprezie jubileuszowej z okazji 60 – lecia Biblioteki Publicznej w Rynie. Natomiast Moderator DKK Ryn wzięła udział w Zlocie Ludzi Książki w Warszawie w 2008 roku oraz w Wojewódzkim Zlocie Moderatorów DKK w Olsztynie w 2009 roku.

Książki omawiane na spotkaniach DKK Ryn:

    „Pachnidło” Patrick Süskind, „Podróże z Herodotem” Ryszard Kapuściński, „Traktat o łuskaniu fasoli” Wiesław Myśliwski, „Lala” Jacek Dehnel, „Festung Breslau” Marek Krajewski, „Cień wiatru” Carlos Ruiz Zafon, „Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki” Mario Vargas Llosa, „10 minut od centrum” Izabela Sowa, „Telefrenia” Edward Redliński, „Tajemniczy płomień królowej Loany” Umberto Eco, „Podróż na dźwiękach szamańskiego bębna” Ailo Gaup, „Castorp” Paweł Huelle, „Dla mnie to samo” Agnieszka Drotkiewicz, „Dom nad rozlewiskiem” Małgorzata Kalicińska, „Powroty nad rozlewiskiem” Małgorzata Kalicińska, „Samotność” Stanisław Srokowski, „Lux perpetua” Andrzej Sapkowski, „Pielgrzym” Paulo Coelho, „Madame” Antoni Libera, „Antylopa szuka myśliwego” Wojciech Albiński, „Wyjący młynarz” Arto Paasilinna, „Dlaczego Mars zderza się z Wenus” John Gray, „Opowieść o miłości i mroku” Amos Oz, „Żywoty świętych osiedlowych” Lidia Amejko.

Wiersz Teresy Kutysz „Wesoły wieczór” dedykowany ryńskim Klubowiczom.

Wesoły wieczór

W ryńskiej bibliotece
wieczór był wesoły.
Wszyscy się rozsiedli
za trzy duże stoły.

Pili czarna kawę
i słodką herbatkę.
Jedli smaczne ciasto
przekładane w kratkę.

Omawiano książki
i czytano wiersze.
Chętnie by siedzieli
do godziny pierwszej.

Wszyscy byli bardzo
szczęśliwi, weseli.
Jeden raz płakali,
inny raz się śmiali.

Wieczór był udany
i bardzo bogaty.
Ja byłam szczęśliwa,
bo dostałam kwiaty.

Ja tej opowieści
całkiem nie skończyłam.
Nasza bibliotekarka,
też szczęśliwa była.

Ryn, dnia 16.20.2009 r.

Informacje szczegółowe na temat działalności DKK znajdziesz na stronie Biblioteki Publicznej w Rynie www.biblioteka.ryn.pl

Powrót