Starostwo Powiatowe w Olsztynie
W związku z reformą administracyjną kraju i pojawieniem się nowego szczebla samorządu lokalnego - powiatu - nasuwa się pytanie o model struktury sieci bibliotek publicznych uwzględniający ogniwo powiatowe. Jednym z zadań powiatu jest organizacja biblioteki powiatowej z jej szeregiem zadań zarówno o charakterze koordynacyjno-nadzorczym w stosunku do bibliotek publicznych w powiecie jak i stricte merytorycznym (działalność instrukcyjno-metodyczna, doskonalenie zawodowe, promocja bibliotek, opracowanie i udostępnianie zbiorów). Do tego dochodzą jeszcze funkcje specjalnie biblioteki takie jak: organizacja obsługi niewidomych i niepełnosprawnych, osób starych i chorych czy dostarczanie materiałów nietypowych, np. naukowych lub wąsko specjalistycznych jakich nie ma w bibliotekach uniwersalnych. Istnieje szereg koncepcji oraz rozwiązań jakich należałoby dokonać aby fizycznie stworzyć bibliotekę powiatową. Jedną z nich jest koncepcja "zespołu bibliotek powiatowych" opracowana przez prof. Jacka Wojciechowskiego, który szczegółowo określa zadania stojące przed biblioteką powiatową oraz jej strukturę i model funkcjonowania.
W warunkach Powiatu Olsztyńskiego, który skupia miasta i gminy okołoolsztyńskie lecz z wyłączeniem samego Olsztyna, żadna z bibliotek gminnych i miejskich nie ma wystarczających zasobów organizacyjnych do pełnienia w całym zakresie usług wyznaczonych bibliotece powiatowej. Sam powiat nie ma ani wyspecjalizowanej kadry merytorycznej ani wystarczających środków na zlecenie pełnienia funkcji biblioteki powiatowej jednostce ze struktur pozasamorządowych.
Cele pośrednie:
Realizator projektu
Powiat Olsztyński stanowi lokalną wspólnotę samorządową tworzoną przez mieszkańców następujących gmin: Barczewo, Biskupiec, Dobre Miasto, Dywity, Gietrzwałd, Jeziorany, Jonkowo, Kolno, Olsztynek, Purda, Stawiguda, Świątki. Siedzibą Powiatu jest miasto Olsztyn. Całość zadań wynikających z obowiązków ustawowych wykonuje Starostwo Powiatowe w Olsztynie i jego jednostki terenowe umiejscowione w każdej z 12 gmin wchodzących w skład powiatu. Władzami powiatu jest Rada Powiatowa - jako organ uchwałodawczy oraz Zarząd jako organ wykonawczy. Przewodniczącym Zarządu jest Adam Sierzputowski. Powiat jest obsługiwany przez Starostwo Powiatowe i jednostki organizacyjne.
Cechy charakterystyczne powiatu
Pomysł polega na zbudowaniu zdecentralizowanej (rozproszonej) biblioteki powiatowej na zasadzie połączenia wszystkich bibliotek publicznych działających na terenie powiatu siecią INTERNET, koordynację i standaryzację ich prac oraz poszerzenie zakresu i podniesienie jakości usług. Poprzez włączenie bibliotek miejsko-gminnych do projektu wzmocniony zostanie ich potencjał organizacyjny (zakup sprzętu), merytoryczny (szkolenia) a kadra zostanie przygotowana do przyszłego zlecenia realizacji zadań biblioteki powiatowej. Wojewódzka Biblioteka Publiczna będąca w tej chwili jedyną instytucją w regionie gwarantującą pełną realizację zadań biblioteki powiatowej - będąc konsultantem merytorycznym i wykonawcą części projektu gwarantuje fachowe przygotowanie merytoryczne i logistyczne bibliotek miejsko-gminnych do realizacji zadań po zakończeniu finansowania z tego projektu.
Projekt będzie realizowany etapowo. Etap pierwszy obejmie 5 bibliotek miejskich. Etap II rozszerzony projekt na pozostałą liczbę bibliotek (7) gminnych.
Projekt dąży w swoim założeniu do przeformułowania zadań bibliotek miejsko-gminnych jak również do zmiany nawyków społecznych związanych z korzystaniem z biblioteki. Będąc czasami jedyną alternatywą dla "budki z piwem" centra biblioteczne dostarczą mieszkańcom:
umożliwią
Wykonawcy projektu
Sposób działania
Wirtualna Biblioteka Powiatowa do swojego funkcjonowania wykorzystywać będzie kadrę
i zasoby Bibliotek Miejskich uczestniczących w programie. Nadzór merytoryczny
nad realizacją projektu prowadzić będzie Wojewódzka Biblioteka Publiczna.
W tym też celu:
Po szkoleniach pracownicy przystąpią do szerokiej akcji promocyjnej aby "przyzwyczaić" mieszkańców do nowej formy korzystania z biblioteki. W tym też czasie opracowana zostanie Strona WWW biblioteki oraz opracowany zostanie regulamin korzystania z Wirtualnej Biblioteki Powiatowej.
Opracowany zostanie komputerowy katalog zasobów bibliotek, który następnie zostanie zamieszczony w INTERNECIE - na serwerze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.
Przez pierwsze 6 miesięcy każda biblioteka musi stworzyć katalog swoich zasobów (spis z natury) wykorzystując program MAK. Po przesłaniu katalogów do WBP nastąpi sprawdzenie części wspólnych zbiorów i zostanie ona opracowana w pierwszej kolejności. Umożliwi to znaczne przyspieszenie pracy gdyż pozycje książkowe w bibliotekach powtarzają się. Wojewódzka Biblioteka Publiczna szacuje, że ok. 70% księgozbioru powtarza się we wszystkich bibliotekach. Biblioteki Miejskie zamiast opracowywać będą mogły przekopiować dane dotyczące książek wspólnych.
Biblioteki opracowywać będą pozostałe pozycje według standardu USMARC - wspólnego dla wszystkich zarówno dla zbiorów ciągłych jak i zwartych.
Zasoby na bieżąco uaktualnianie przesyłane będą do WBP, gdzie zamieszczane są na serwerze i udostępniane w INTERNECIE.
Do przeszukiwania katalogów w bibliotece - użytkownicy wykorzystywać będą program MAK. W takiej sytuacji czytelnik będzie miał dostęp do zwiększonego o 150% zasobu biblioteki (przy założeniu, ze 70% zbiorów powtarza się daje nam to 30% zbioru niepowtarzalnego, dostępnego w 5 bibliotekach). Jeszcze podczas szkoleń uczestnicy opracują program wypożyczeń, który umożliwiać będzie otrzymanie książki za pomocą np. poczty, niedostępnej w miejscu zamieszkania.
Projekt został pomyślany aby nie stwarzać fizycznego miejsca dla biblioteki powiatowej z powodu fatalnych możliwości dojazdu (rozpiętość powiatu to 100 km).
USŁUGI BIBLIOTECZNE BĘDĄ DOSTĘPNE GŁÓWNIE POPRZEZ STRONĘ WWW. INNE USŁUGI INFORMACYJNO-KONSULTACYJNE - POPRZEZ GRUPY DYSKUSYJNE I POCZTĘ ELEKTRONICZNĄ.
Zawartość strony WWW Biblioteki Powiatowej
Usługi
Każda z bibliotek uczestniczących w projekcie zostanie dostosowana aby mogła spełniać funkcję centrum informacyjnego (stworzenie oddzielnego pomieszczenia, dostosowanie przestrzeni dla osób niepełnosprawnych).